начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Наследство или дарение?

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наследство или дарение?

Мнениеот checho_85 » 14 Фев 2015, 10:41

Здравейте,

имам следния казус мисля да си взема автомобил който да регистрирам на дядо за да се възползвам от данъчните преференции за инвалид. Искам обаче да уредим и въпроса при ако евентуално нещо се случи с дядо, тъй като има 2 деца и те са преките наследници. За да избегна делби и възможни спорове мислих за варианти да ми направи завещение само за МПС-то на мен а за останалите неща като си няма те да са си както е там по закон. Друг вариант може би е дарение, но незнам дали може да има такова с бъдеща дата/факт. Та кой кой би бил по лесния и евтин вариант?

При наследство доколкото четох за внук няма такси, та там предполагам само отивам при нотариус с собственоръчното наследство и трябва да ми издаде документ с който да си регистрирам мпс-то на мое име? Тук мисля, че няма никакви такси?

За дарение изобщо незнам как стой въпроса.

Какво ще ме посъветвате?
checho_85
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 10 Фев 2015, 20:57

Re: Наследство или дарение?

Мнениеот emstoianova_ » 14 Фев 2015, 13:49

:cry: няма ли кой да отговори на човека?
emstoianova_
Младши потребител
 
Мнения: 55
Регистриран на: 18 Фев 2013, 18:19

Re: Наследство или дарение?

Мнениеот bobi9 » 16 Фев 2015, 11:35

Ми няма,как да му се отговори така,за това и никой не му отговаря. Зависи от това в какво ще се състои цялата наследствена маса след откриване на наследството. Ако колата е единственото,което ще остави дядото - не няма как да стане. Общо взето при всички положения идеята не е добра.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: Наследство или дарение?

Мнениеот checho_85 » 03 Мар 2015, 08:12

Наследствената маса е апартамент. Друга информаця трябва ли?
checho_85
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 10 Фев 2015, 20:57

Re: Наследство или дарение?

Мнениеот law_master » 04 Мар 2015, 12:27

По принцип, когато се завещава конкретна вещ се казва "Завет". Може да ти завещае автомобила, но това не пречи заветът да бъде оспорен по съдебен ред. Доколко такова оспорване би било основателно не може да се каже отнапред. Все пак щом има и апартамент не би следвало автомобилът да накърни запазената част на наследниците - т.е. не би следвало да бъде уважен искът за отмяна на завета.

ПС: Ако колата, която си харесал е до 74 kw ~101 к.с., няма смисъл да я регистрираш на дядо си - данъка е не повече от 30 лв.
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Re: Наследство или дарение?

Мнениеот checho_85 » 08 Мар 2015, 10:10

Благодаря за отговора.

Не е < 74kW, 118 е, а там данъка е 500 лв.
checho_85
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 10 Фев 2015, 20:57

Re: Наследство или дарение?

Мнениеот thebeast » 08 Мар 2015, 21:49

Автомобилът с мощност 118 киловата не може да ползва данъчно облекчение, може такъв с мощност до 117,64 киловата и до 2000 кубика обем на двигателя (кумулативни изисквания)...
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron