начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

ще ме тикнат ли в затвора

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ще ме тикнат ли в затвора

Мнениеот denef » 28 Апр 2015, 01:36

Привет.
Като цяло случката е доста шантава... лятото 2014 с един съученик се видяхме и в подследствие той ме помоли да му помогна да пренесе нещо от апартамента ня леля му. Съгласих се но незнаех за какво и после разбрах за нещата(абразива бормашината и счупената резачка по точно самия мотор на резачката) аз го изчаках пред мазата а той се качи да вземел ключове. Края на октомври ми каза дали са ме викали в полицията , аз му казах не та то и така си беше, после той подхвърли да му дам 200 лева да ги даде на човека да няма дело , помислих че се бъзика. Забравих да спомена че седмица след това с пренасянето заминах за Пловдив и си дойдох края на февруари и на27.04.2015 получавам призовка викат ме като обвиняем , а с него не сме се чували от края на октомври. Ще ме осъдят ли при положение че мазата е отключена с ключ а не е разбивана. Относно случея не са ни хващали полиция, не са ме викали на разпит а само него. Тъй наречената кражба е на стойност не по-вече от 200 лева.
denef
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 28 Апр 2015, 00:58

Re: ще ме тикнат ли в затвора

Мнениеот doc03 » 28 Апр 2015, 01:44

... к-ви са тези хилави приятели ... една бормашина и една резачка не може да носи сам ... :roll:
А и те е сготвил ...

Трябвяше да почнеш така: Вървим си с един приятел, и гледаме, на кофите за боклук - бормашина и моторче от резачка ...
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: ще ме тикнат ли в затвора

Мнениеот denef » 28 Апр 2015, 02:29

флекса беше с дължина около 90 сантиметра та и тоя е 1.70 около 50кила и двамата сме на 22 години та въпроса ми беше дали ще ме тикнат в затвора за това при положение ,че той имаше ключ за тази маза.
denef
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 28 Апр 2015, 00:58

Re: ще ме тикнат ли в затвора

Мнениеот chinchilla » 28 Апр 2015, 20:22

И аз така започнах едно време...... приятел ме помоли да му помогна да изнесе една стока от един магазин.....И ето ти първата условна. Няма да ти мине номера . Като ходиш в гората, не трябва да те е страх от мечки. Носи си последствията.
В затвора няма да влезеш сега, ако ти е за пръв път...Но в близкото бъдеще - ще.
От мазета, тавани и гаражи се тръгва..........тръгваше преди 20 години де, сега стандарта е малко завишен. Що мазе обрахте бе , нещо будка за цигари и кафе, щеше да ти е по финансово изгодна.

doc, ти утепа рибата.....
ама наистина така се казваше преди...до едни кофи , на една улица, при едни храсти....ако искаш да си по - реален допълваш, ей те там имаше едно куче и душеше нещо, ние затова отидохме да видим какво има .
snooker, chinchillas, STARGATE & Alfa Romeo
Аватар
chinchilla
Потребител
 
Мнения: 338
Регистриран на: 16 Юли 2011, 21:34

Re: ще ме тикнат ли в затвора

Мнениеот doc03 » 28 Апр 2015, 21:04

chinchilla написа:doc, ти утепа рибата.....

Не съм! :roll:
Това са факти, ... или не разбираш? Малко преди това, един друг ги е взел, и явно ги е скрил там, а ние просто сме ги намерили. И в съда се кредитира ...
Не знам, при липса на следи, свидетели, ако не са те хванали на място, и ако стоката не е в теб, как ще те вкарат... Ама .. прав си, щом не си сам, вече има потенциален предател, както при denef ...
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: ще ме тикнат ли в затвора

Мнениеот ivanov_p » 28 Апр 2015, 22:21

Престъплението е и в умисъла. Когато някой те извика те извика да изнесете нещо от мазето и го отключи с ключ ще се изследва как си възприел обстановката. За да има кражба трябва да е изпълнен фактическия състав на престъплението кражба, имал ли си намерение да своиш, помагал ли си на този дето е своил и т.н. Преди два-три дни помогнах на една жена да си свали куфара в подлеза, ако е бил краден аз крадец ли съм? А ако ми беше казала , че не е неин и ще си разделим съдържанието? Действието е едно и също, това в главата на дееца е различно.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: ще ме тикнат ли в затвора

Мнениеот denef » 29 Апр 2015, 00:08

мазето се оказа на негов приятел ... и са искали да ме прецакат ... и да за първи път ми е
denef
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 28 Апр 2015, 00:58

Re: ще ме тикнат ли в затвора

Мнениеот ilian_todorov » 29 Апр 2015, 00:21

ivanov_p написа:Престъплението е и в умисъла. Когато някой те извика те извика да изнесете нещо от мазето и го отключи с ключ ще се изследва как си възприел обстановката. За да има кражба трябва да е изпълнен фактическия състав на престъплението кражба, имал ли си намерение да своиш, помагал ли си на този дето е своил и т.н. Преди два-три дни помогнах на една жена да си свали куфара в подлеза, ако е бил краден аз крадец ли съм? А ако ми беше казала , че не е неин и ще си разделим съдържанието? Действието е едно и също, това в главата на дееца е различно.

Напълно съм съгласен с теб. Престъплението не е извършено от субективна страна. Деецът не е съзнавал опасните последици на деянието. Поне защитната му теза е такава.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: ще ме тикнат ли в затвора

Мнениеот doc03 » 29 Апр 2015, 01:02

ilian_todorov написа:Напълно съм съгласен с теб. Престъплението не е извършено от субективна страна. Деецът не е съзнавал опасните последици на деянието. Поне защитната му теза е такава.

Това, в днешни дни, не минава дори и пред прокурор.
Написах - не е бил сам. Имат си предател в дружината, чиито показания "тежат" повече от тези на питащия.
Дежа вю ...
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: ще ме тикнат ли в затвора

Мнениеот emstoianova_ » 29 Апр 2015, 09:08

напълно го отчаяхте :?
emstoianova_
Младши потребител
 
Мнения: 55
Регистриран на: 18 Фев 2013, 18:19

Re: ще ме тикнат ли в затвора

Мнениеот nk7702n » 29 Апр 2015, 09:13

Като прочетох поста,ми прозвуча много елементарно скалъпена версия,за се кредитира от когото и да било.Ако по този начин са представени нещата пред разследващия,нещата са ясни от субективна страна.
Все пак,не е лошо да се погледнат материалите от ДП. :)
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: ще ме тикнат ли в затвора

Мнениеот bludniq_sin » 29 Апр 2015, 09:41

Ти мани другото ама има едно старо постановление .. май 87-ма за последно е допълвано, според което кражбата може да е квалифицирана, щото е използван ключ. И по-точно намерих текста, в който се казва следното:
Кражбата е квалифицирана по чл. 195, ал. 1, т. 4 НК, когато деецът е използвал моторно превозно средство за отнемане на вещите или за превоз на имуществото и отдалечаване от местопрестъплението, за да установи трайна фактическа власт върху него. Тя е квалифицирана по този текст и когато деецът при влизането или отключването на помещението или при отнемането на вещите е използвал техническо средство, а също и когато при извършването й е проявил особена ловкост и умение. Ключовете са техническо средство по смисъла на закона, независимо дали са обикновени, или секретни; подправени, или оригинални; откраднати, намерени, временно ползвани, предназначени, или непредназначени за отключване на помещението.
Та .. не съм сигурен дали все още това тълкуване се прилага и на практика при квалификацията. Дано наблюдаващия да не иска да трупа точки и да го квалифицира така. Инак действително се губи от субективна страна умисъла. Направо си отива към грешка, понеже при питащия (ако не ни послъгва) действително липсва представ за фактическото обстоятелство, че вещите, които изнася не принадлежат на неговия приятел или леля му (както там му е обяснено).
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: ще ме тикнат ли в затвора

Мнениеот nk7702n » 29 Апр 2015, 10:17

Колега, неслучайно написах, че версията е елементарно скалъпена, защото надали не е знаел, че отиват с приятеля да вършат престъпление. За техническото средство съм съгласна, че се приема за средство за търсене на наказателна отговорност по квалифицирания състав на кражбата.Така че твърдението за недоказаност на умисъла звучи неправдоподобно, особено ако съучастникът е дал обяснения, които противоречат на обясненията в поста на denef.
Теорията често се разминава с практиката и със събраните в хода на досъдебното производство доказателства, затова написах, че не е лошо да се видят материалите от ДП, преди да коментираме поста с категоричност. Ясно е, че умисълът не се призюмира, а следва да се докаже.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: ще ме тикнат ли в затвора

Мнениеот ilian_todorov » 29 Апр 2015, 11:14

doc03 написа:
ilian_todorov написа:Напълно съм съгласен с теб. Престъплението не е извършено от субективна страна. Деецът не е съзнавал опасните последици на деянието. Поне защитната му теза е такава.

Това, в днешни дни, не минава дори и пред прокурор.
Написах - не е бил сам. Имат си предател в дружината, чиито показания "тежат" повече от тези на питащия.
Дежа вю ...

Предателят с нищо не си оправя положението, като го топи и него. Винаги може да си промени показанията. ;)
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: ще ме тикнат ли в затвора

Мнениеот nk7702n » 29 Апр 2015, 15:15

ilian_todorov написа:
doc03 написа:
ilian_todorov написа:Напълно съм съгласен с теб. Престъплението не е извършено от субективна страна. Деецът не е съзнавал опасните последици на деянието. Поне защитната му теза е такава.

Това, в днешни дни, не минава дори и пред прокурор.
Написах - не е бил сам. Имат си предател в дружината, чиито показания "тежат" повече от тези на питащия.
Дежа вю ...

Предателят с нищо не си оправя положението, като го топи и него. Винаги може да си промени показанията. ;)

Те някои си мислят,че ще им стане по- добре,ако станат двама или трима съучастници и затова топят другарчетата. :)
А пък промяната в показанията или в обясненията,в зависимост от това дали говорим за свидетел или за обвиняем, още по-


малко може да предизвика положително отношение и да се кредитира от обвинението и от съда.От друга страна може да внесе повече колорит в хода на разследването.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: ще ме тикнат ли в затвора

Мнениеот ilian_todorov » 30 Апр 2015, 12:30

Ако не става въпрос за дело по чл. 78 а от НК, е много по-важно какво подсъдимият/свидетелят ще каже пред съда. Аз бих го посъветвал да поговори с "другарчето" си и да го убеди да признае истината пред съда.
Corrige praeteritum, praesens rege, cerne futurum. /Поправяй миналото, ръководи настоящето, предвиждай бъдещето./
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron