начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Унаследяване/делба семеен апартамент след развод

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Унаследяване/делба семеен апартамент след развод

Мнениеот vannila » 28 Ное 2015, 15:45

Здравейте,
най-вероятно не съм се изразила правилно в заглавието, ще обясня накратко за какво става въпрос.
Мой приятел се разведе 2009г., семейния апартамент съда остави за ползване на бившата му съпруга /2-те им деца бяха над 18 години/, а адвокатката му извади нот.заверено /с мнението на вещи лица/, че бившата му му дължи 200лв. наем всеки месец за неговата 1/2.
Първият ми въпрос е - до този момент не е получил и стотинка от нея, какъв е варианта да си получи тези пари с лихвите? Има ли давностен срок, миналнали са 6 години без той да си ги потърси?
Вторият ми въпрос е - бащата на бившата му съпруга почина до като те не бяха разведени, от него тя наследи по 1/6 от два апартамента, съпругът й има ли право на тези ид. части?
И последен въпрос - иска да завещае неговата 1/2 на сина си. Сина му получава ли и част от дела на майка си, в случай на нейната смърт? С две думи - какъв процент от имота ще има синът му след смъртта и на двамата си родители? И въобще - как се прави завещание?
Дано съм успяла да обясня ситуацията.
Предварително благодаря за отговорите!
vannila
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 04 Ное 2010, 23:56

Re: Унаследяване/делба семеен апартамент след развод

Мнениеот ivan_lawyer » 28 Ное 2015, 16:47

Първо, ако се обичате не го мислете много, имате целия свят в неговите очи.

Наемът е реализиран като обезщетение - може да се приеме за 3 годишна давност един вид, въпрос е на конкретика един вид.

Адрес на бившата му съпруга - в частност обитаем ли е адреса.
Наследство от стария Хенри няма да получите един вид.

Майката има ли живи деца или ще има ли биологично как е.

Наследството ще приеме сина. Що толкова бързате да се изпоумрете в този клон на родата.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Унаследяване/делба семеен апартамент след развод

Мнениеот REVOLUTION » 28 Ное 2015, 17:10

По първия въпрос-касае се за периодично вземане , поради което давността е 3 години.Следователно може да търси наема за последните три години , извън това е покрито от давност.
Втория въпрос-не съпругът няма никаква част от наследството на бившата съпруга.
Третия въпрос- разбира се , че получава по наследство ако е единствен и изцяло цялото движимо/недвижимо имущество , което е в патримониума на наследодателя.
След смъртта на двамата родители синът ще е едноличен собственик/ако е 1 наследник/ на апартамента , разбира се ако преди това родителите не са се разпоредили със собствеността си-продали, заменили, дарили и т.н.

Успех!
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Унаследяване/делба семеен апартамент след развод

Мнениеот vannila » 29 Ное 2015, 15:22

ivan_lawyer написа:Първо, ако се обичате не го мислете много, имате целия свят в неговите очи.

Наемът е реализиран като обезщетение - може да се приеме за 3 годишна давност един вид, въпрос е на конкретика един вид.

Адрес на бившата му съпруга - в частност обитаем ли е адреса.
Наследство от стария Хенри няма да получите един вид.

Майката има ли живи деца или ще има ли биологично как е.

Наследството ще приеме сина. Що толкова бързате да се изпоумрете в този клон на родата.


1. Става въпрос за брат ми, но не виждам да е важно какъв ми е.
2. Адреса е обитаем, бившата му живее там вече 8 години.
3. Да - имат син и дъщеря, дъщерята я облагодетелстваха с апартамент от другата й баба, и сега се получава, че един ден /никой не е тръгнал да умира, но предстои, нали?/ тя ще разполага с лично нейн апартамент+1/2 от този на родителите й, а брат й ще има само 1/2. Това се опитва да избегне баща му, евентуално със завещание.
Как да си вземе наемите поне за последните 3 години? ЧСИ? Дело?
Благодаря!
Последна промяна vannila на 29 Ное 2015, 15:32, променена общо 1 път
vannila
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 04 Ное 2010, 23:56

Re: Унаследяване/делба семеен апартамент след развод

Мнениеот vannila » 29 Ное 2015, 15:29

REVOLUTION написа:По първия въпрос-касае се за периодично вземане , поради което давността е 3 години.Следователно може да търси наема за последните три години , извън това е покрито от давност.
Втория въпрос-не съпругът няма никаква част от наследството на бившата съпруга.
Третия въпрос- разбира се , че получава по наследство ако е единствен и изцяло цялото движимо/недвижимо имущество , което е в патримониума на наследодателя.
След смъртта на двамата родители синът ще е едноличен собственик/ако е 1 наследник/ на апартамента , разбира се ако преди това родителите не са се разпоредили със собствеността си-продали, заменили, дарили и т.н.

Успех!


REVOLUTION, благодаря ти за конкретния отговор, но синът не е сам, щеше да е лесно, ако е така...
А и както писах по-горе - един ден сестра му ще е с апартамен и половина, а той само с половина...
vannila
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 04 Ное 2010, 23:56

Re: Унаследяване/делба семеен апартамент след развод

Мнениеот svetlla » 18 Фев 2016, 17:32

Здравейте! Имам подобен проблем след развода със съпруга ми остана жилище в момента в което никой не живее. Бившият ми съпруг твърди че жилището е негово, а данъците си ги плащам аз( понеже той нежелае). Имаме син който е на 20 г. Какво може да се направи в случая? Мога ли да го онаследя по давност?
svetlla
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 05 Мар 2013, 19:28

Re: Унаследяване/делба семеен апартамент след развод

Мнениеот kazony » 18 Фев 2016, 18:29

svetlla написа:Здравейте! Имам подобен проблем след развода със съпруга ми остана жилище в момента в което никой не живее. Бившият ми съпруг твърди че жилището е негово, а данъците си ги плащам аз( понеже той нежелае). Имаме син който е на 20 г. Какво може да се направи в случая? Мога ли да го онаследя по давност?


Въобще не намесвайте наследяването-бившия си е жив и здрав /колкото и да не Ви се иска вероятно-това е в кръга на шегата :) /. Жилището е и на двама ви поравно. Можете да го делите доброволно или по съдебен ред, както и да го прехвърлите на трето лице /вкл. и сина Ви/. В случая с делбата единия от двама ви следва да наплати половината,за да придобие идеалната част на бившия си съпруг. Всичко е свързано с разноски - нотариуса респ. съд, служба по вписвания и не е евтино.
kazony
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 18 Фев 2016, 12:37


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron