начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Задължение за подписване на граждански договор

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Задължение за подписване на граждански договор

Мнениеот nikolay_popov » 10 Фев 2016, 03:21

Здравейте! Моля за помощ, като ми разясните има ли закон, който задължава при извършване на работа да се подпише "граждански" договор.
Случаят е следният: шофьор съм в една фирма, като ми се обяснява, че първите 6 месеца съм по граждански договор. Не съм подписвал никакъв договор, нито декларация по смисъла на чл.19 от ЗЗЛД, но шефът обяснява, че ще ми се плащат осигуровките на ~500 лв. приход по граждански договор (като хонорар). Факт е, че работата ми е за ТД, съответно дори да се подпише "граждански" договор това ще е прикрит трудов. Та отново на въпроса- има ли описано някакво задължение за хартиен носител на договорни отношения. Благодаря много за помощта!!!
nikolay_popov
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 22 Ное 2014, 14:04

Re: Задължение за подписване на граждански договор

Мнениеот borovinka » 10 Фев 2016, 14:05

Тц. Не е задължително "граждански" договор да е описан на хартия. Има граждански договор дори когато е постигната устна договорка (като влезеш в магазина да си купиш сирене, подписваш ли писмен договор с продавача, че ти ще му дадеш пари, а той ще ти даде сирене?). Сиреч, писмената форма хич не е задължителна, за да се договорят страните нещо си. Да, по-удобна е, но не е задължителна.

Иначе за прикриването на трудов договор като "граждански" в случая си много прав.
Глобите са големи, ако се установи подобно нещо от ИТ. (Трудно доказуемо точно защото страните и обикновено работодателят не е толкова гламав, че да разпише на лист хартия "Ще давам 500 пари на Иван да ми кара доматите всеки ден, ще му плащам осигуровки на тез пари, ама няма да е трудов договор".
Иван, обикновено по-слабият икономически субект, се навива на тази врътка, щото няма друг избор и щото се надява, че след това работодателят ще е редовен и ще му пусне трудов договор (В повечето случаи - "А, дано-ама надали!").
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Задължение за подписване на граждански договор

Мнениеот jhoro » 07 Мар 2016, 05:31

Малко кръчмарски сте го обяснили - ще продължа в тоя стил.
Гражданския договор е за конкретна работа - като обем или срок. Освен това ГД е по ЗЗД, а не по КТ - какви осигуровки?
ИТ не са толкова заспали (освен ако някой не ги е приспал), че да не различат прикриването. При положение, че са налице елементите работно време, работно място и задължение за спазване на определена трудова дисциплина - това си е за ТД.
Питащия е шофьор - да не би автомобила да е негов? Или работодателя му го е дал под наем ? На какво основание го кара, ако е собственост на фирмата - как попълва пътните листове?
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Задължение за подписване на граждански договор

Мнениеот courage » 07 Мар 2016, 17:00

За съжаление работодателят от понятието "икономически силна страна" се трансформира в "икономически единствена". И правят каквото си поискат. Тези граждански договори , независимо на какво основание са сключени, разширяват своето поле, а търговците го карат по ръба, само и само да не се принудят да дадат повече от себе си за своите служители. И действително, разбирам Ви, защото най-често работникът е наистина притиснат до стената, но губите много с тези облигационни отношения, особено по отношение на осигурителните си права. Дано работодателят Ви да спази обещанието си и срокът да е само 6 месеца.
courage
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 07 Мар 2016, 16:18

Re: Задължение за подписване на граждански договор

Мнениеот jhoro » 07 Мар 2016, 17:14

За съжаление сте прав - поне за реалната ситуация
Но това притискане до стената се получава и защото работника/служителя най-често е с нагласата "от мен нищо не зависи".
Изпуска се една "малка" подробност, че когато е страна по "граждански, селски ..." изобщо договор по ЗЗД - работодателя има много малко лостове за въздействие. На практика - никакви. Може само да не плати.
Но не може да налага административни санкции, не може да претендира за трудова дисциплина, спазване на работно време .... всички изисквания на чл. 126 от КТ.
Изобщо - ако работника е малко по ... окумуш - може да се стигне дотам, че работодателя да се изприщва само като чуе за "граждански договор".
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Задължение за подписване на граждански договор

Мнениеот thebeast » 21 Мар 2016, 18:13

Иди до НАП и си вземи ПИК и проследи дали този, който е обещал, те осигурява на 500 лв.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 483
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Задължение за подписване на граждански договор

Мнениеот jhoro » 23 Мар 2016, 02:27

thebeast написа:Иди до НАП и си вземи ПИК и проследи дали този, който е обещал, те осигурява на 500 лв.

Имащ предвид "... до НОИ" - ПИК от НАП е за други неща.
по ЕГН и ПИК на НОИ
Справка за подадени декларации за социално осигуряване за осигурено лице за периоди след 2004 г.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Задължение за подписване на граждански договор

Мнениеот thebeast » 24 Мар 2016, 00:19

Справка за осигурителния доход в профил с ПИК точно от НАП и точно затова, че има и други екстри - да си провериш дали имаш задължения, какви са те и т.н.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 483
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 43 госта


cron