НАРЕДБА № 7 ЗА ХИГИЕННИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ЗА УСТРОЙСТВОТО И ЕКСПЛОАТАЦИЯТА НА ГЪБАРНИЦИ
Издадена от министъра на народното здраве
Обн. ДВ. бр.28 от 6 Април 1984г.
In order to view this page you need Adobe Flash Player 9 (or higher) equivalent support!
Чл. 2. (1) За гъбарници могат да се ползуват:
1. специално построени сгради;
2. полиетиленови оранжерии;
3. сутеренни помещения на жилищни сгради с железобетонни подове;
4. сутеренни помещения на сгради за административно-обществени нужди.
(2) В жилищни сгради гъбарници се разкриват след получаване съгласието на всички съсобственици. В гъбарниците по ал. 1, т. 3 и 4 може да се използува само пастьоризиран компост.
(3) Не се разрешава устройството на гъбарници в сгради на лечебно-профилактични заведения, детски ясли и градини, хранителни обекти и складове за хранителни продукти.
Чл. 5. (1) Подовете на гъбарниците трябва да бъдат гладки и да не пропускат вода. В гъбарниците, изградени от стопански организации, се осигурява наклон към необходимите сифони.
(2) Между стелажите в гъбарниците трябва да има пътеки с широчина най-малко 60 см, позволяващи свободно ръчно обработване.
(3) В гъбарниците се осигурява температура от 16 до 24°С в зависимост от технологичните изисквания, относителна влажност 90 - 95 на сто и въздухообмен 12 - 15 м3 на м2 площ за 1 час.
(4) В гъбарниците в зависимост от капацитета им се осигурява вентилация за необходимия въздухообмен в помещенията, устроена така, че да не замърсява
околната среда и да не се превишават във въздуха на работната среда пределно допустимите концентрации за вредните вещества, използувани при производството.
Чл. 6. Стопанските организации осигуряват за работещите в гъбарниците:
1. санитарен възел с гардеробчета за собственото и работното облекло, душове и тоалетни за мъже и жени в зависимост от броя им;
2. помещение за почивка и хранене;
3. помещение за работен инвентар и складове за препарати;
4. закрити съдове за отпадъци.
Чл. 7. (1) За производството на гъби се използуват конски и други органични торове и слама (като компост), както и изкуствени торове.
(2)
Строителството на площадки за компост на гъбопроизводство, включително камери за термична обработка, се разрешава на разстояние най-малко 500 м от жилищните райони на населените места.
Чл. 8. (1) В жилищния двор могат да се изграждат за собствени нужди камери за термична обработка (пастьоризиране) на компост, разположени на най-малко 5 м от уличните платна и от жилищните сгради.
(2) Пред камерите по ал. 1 се устройват циментирани площадки за стоварване на суровия компост и за пълнене в торби при изваждането на пастьоризирания компост.
(3) Компостът от производствените площадки може да се превозва в насипно състояние, като се вземат мерки за предотвратяване разпиляването му.
Чл. 9. (1) Използуваният компост след прибиране на реколтата от съответното плододаване се изнася в торби или други съдове, без да се допуска замърсяване на
околната среда. Същият може да се употреби за наторяване със заораване или се извозва на сметищата след обеззаразяване с разрешени растителнозащитни препарати, посочени в списък на Министерството на народното здраве и Националния аграрно-промишлен съюз (изменян и допълван ежегодно).
(2) При разкриване на гъбарници в естествени хранилища в паркове или в помещения на обществени сгради в населените места се вземат мерки за недопускане замърсяването на
околната среда при зареждането им с компост, изнасянето му след плододаването и извършването на необходимата дезинфекция, като се огражда пространството пред входа с подходящи плоскости.
Чл. 10. (1) В гъбарниците и камерите за пастьоризация на компоста се използуват само препарати съгласно Указание за прилагане на препарати за дезинфекция, дезинсекция и дератизация на Министерството на народното здраве (необнародвано).
(2) Основната дезинфекция на гъбарниците се извършва само в периода между реколтите в празни, почистени и измити помещения.
(3) Употребата на химични препарати в гъбарниците през беритбения период става само под контрола на специализираната растителнозащитна лаборатория към Обединено кооперативно предприятие "Билкокооп", за да не се използуват препарати, вредни за консуматорите.
Чл. 14. (1) Работещите в гъбарници или по приготовляването на компост трябва да са снабдени с работно облекло и защитни средства, осигуряващи безопасна трудова дейност, съгласно чл. 106 от Кодекса на труда.
(2) Работещите в гъбарниците подлежат на медицински контрол съгласно Наредба № 14 за предварителните и периодичните медицински прегледи на работниците и служителите (обн., ДВ, бр. 21 и 22 от 1983 г.; изм. бр. 39 от 1983 г.).
(3) Лицата, работещи по приготовляването на компоста, трябва да бъдат имунизирани против тетанус.
§ 1. Тази наредба се издава на основание § 2 и във връзка с чл. 20 от Закона за народното здраве и отменя Санитарните правила за производство на гъби (ДВ, бр. 16 от 1963 г.).
§ 2. Наредбата е съгласувана с Националния аграрно-промишлен съюз и Централния кооперативен съюз.