навсякъде
справочник
нормативни актове
закони кодекси правилници
конституция наредби ДВ
 
 

Справочник / Нормативни актове


Конституция Правилници
Кодекси Правилници по прилагане
Наредби Последен брой на ДВ
Закони

НАРЕДБА № 23 ОТ 27 АВГУСТ 2020 Г. ЗА НАЧИНА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА РАЗМЕРА НА ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯТА НА РЕКТОРИТЕ НА ДЪРЖАВНИТЕ ВИСШИ УЧИЛИЩА ПО ДОГОВОРИТЕ ЗА УПРАВЛЕНИЕ, СКЛЮЧЕНИ С МИНИСТЪРА НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

В сила от 04.09.2020 г.
Издадена от министъра на образованието и науката

Обн. ДВ. бр.78 от 4 Септември 2020г.

In order to view this page you need Adobe Flash Player 9 (or higher) equivalent support!

Get Adobe Flash player

Раздел I.
Общи положения


Чл. 1. С наредбата се уреждат условията и редът за определяне на размера на възнаграждението за длъжността ректор на държавните висши училища по договора за управление по чл. 10, ал. 2, т. 10 от Закона за висшето образование.




Чл. 2. Средствата за възнагражденията, изплащани по реда на тази наредба, са за сметка на бюджетите на висшите училища.

Раздел II.
Елементи на възнаграждението по договора за управление


Чл. 3. (1) Възнаграждението на ректора по договора му за управление се състои от основно месечно възнаграждение и допълнително възнаграждение.
(2) Не може да се получава възнаграждение за изпълняването на длъжността ректор извън определеното при условията и реда на тази наредба.

Чл. 4. Размерът на основното възнаграждение се определя в зависимост от средното основно месечно възнаграждение за академичната длъжност "асистент" в съответното висше училище.

Чл. 5. Размерът на допълнителното възнаграждение се определя в зависимост от степента на изпълнение на заложените в договора за управление цели, задачи и целеви стойности за предходната година.

Раздел III.
Начин на определяне на възнаграждението


Чл. 6. (1) Основното месечно възнаграждение за първата година след сключване на договора за управление за ректорите през първия мандат се определя:
1. в размер 300 на сто от средното основно месечно възнаграждение за академичната длъжност "асистент" в съответното висше училище - за висшите училища, които имат през предходната година приходи от обучение на чуждестранни студенти по чл. 21, ал. 2 и 3 от Закона за висшето образование в размер над 5 млн. лв.;
2. в размер 250 на сто от средното основно месечно възнаграждение за академичната длъжност "асистент" в съответното висше училище - за всички останали висши училища.
(2) Основното месечно възнаграждение за втората и следващите години след сключване на договора за управление за ректорите през първия мандат, както и за ректорите през втория последователен мандат на управление, се определя:
1. в размер 175 на сто от средното основно месечно възнаграждение за академичната длъжност "асистент" в съответното висше училище - за висшите училища, които имат през предходната година приходи от обучение на чуждестранни студенти по чл. 21, ал. 2 и 3 от Закона за висшето образование в размер над 5 млн. лв.;
2. в размер 125 на сто от средното основно месечно възнаграждение за академичната длъжност "асистент" в съответното висше училище - за всички останали висши училища.

Чл. 7. (1) Общият размер на допълнителното възнаграждение се определя годишно въз основа на степента на постигане на заложените в договора за управление междинни целеви стойности за изпълнение на политиката за развитие на висшето училище през предходната година, както следва:

Годишна оценка за постигане на заложените междинни целеви стойности за изпълнение на политиката на висшето училище

Общ размер на годишното допълнително възнаграждение
(в лв.)

1

0

2

6 000

3

18 000

4

36 000

(2) При оценка със стойност след десетичната запетая допълнителното възнаграждение се определя като фиксирана сума за съответната пълна оценка, към която се добавя стойността в левове за всяка стотна, както следва:

Стойност на оценката след десетичната запетая

Размер на годишното допълнително възнаграждение
(в лв.)

Всяка стотна между оценка 1 и 2

60

Всяка стотна между оценка 2 и 3

120

Всяка стотна между оценка 3 и 4

180

(3) Годишната оценка за изпълнение на политиката за развитие на висшето училище се изчислява по формулата:
ГО = (? Oi x Ti)/(? Ti),
където:
ГО е годишната оценка за изпълнение на политиката за развитие на висшето училище;
Оi - средноаритметичната оценка от изпълнението на задачите от цел i (получава се, като сборът от оценките на всички задачи към съответната цел се раздели на броя им);
Тi - коефициентът на тежест на цел i.
(4) Оценката за изпълнението на всяка задача се определя като средноаритметична стойност от оценките за постигане на отделните показатели за изпълнение на задачата.
(5) Отделните показатели за изпълнение на задачата се оценяват в зависимост от постигането на междинната целева стойност на съответния показател с оценка от 1 до 4, както следва:
оценка 1 - ниско изпълнение (0 % - 10 % постигането на междинната целева стойност);
оценка 2 - средно изпълнение (11 % - 50 % постигането на междинната целева стойност);
оценка 3 - високо изпълнение (51 % - 90 % постигането на междинната целева стойност);
оценка 4 - много високо изпълнение (91 % - 100 % постигането на междинната целева стойност).
(6) Показателите, които не са количествено измерими, поради което ал. 5 не може да бъде приложена, се оценяват с оценка от 1 до 4 в зависимост от предприетите действия за постигане на показателя.
(7) Междинната целева стойност на всеки от показателите се определя по следната формула:
1. за първата година след сключване на договора: МЦС1 = (ЦС - ТС)*0.2;
2. за втората година след сключване на договора: МЦС2 = (ЦС - ТС)*0.55;
3. за третата година след сключване на договора: МЦС3 = (ЦС - ТС)*0.9;
4. за четвъртата година след сключване на договора: МЦС4 = (ЦС - ТС)*1,
където:
МЦС е междинната целева стойност за показателя за съответната година;
ЦС - целевата стойност на показателя, утвърдена с политиката за развитие на висшето училище;
ТС - текущата стойност на показателя, утвърдена с политиката за развитие на висшето училище.
(8) Размерът на възнаграждението, изчислено по реда на горните алинеи, се закръглява до втория знак след десетичната запетая.

Чл. 8. (1) В срок до три работни дни след изтичане на съответната година от сключване на договорите за управление ректорът представя пред министъра на образованието и науката ежегодния отчет по чл. 32, ал. 1, т. 12 от Закона за висшето образование.
(2) В 10-дневен срок от представянето на отчета министърът на образованието и науката го приема, като определя годишна оценка за изпълнение на заложените в договора цели, задачи и целеви стойности за съответната година, остойностява я съгласно чл. 7 и уведомява ректора.
(3) В тридневен срок от уведомяването за поставената оценка ректорът може да представи мотивирано възражение срещу оценяването пред министъра на образованието и науката, който в петдневен срок се произнася окончателно по оценката.

Чл. 9. Възнаграждението на назначения временно изпълняващ длъжността ректор се определя като фиксиран месечен размер в заповедта за назначаването му.

Раздел IV.
Ред за изплащане на възнаграждението


Чл. 10. (1) Правото на възнаграждение за заеманата длъжност ректор възниква от момента на сключване на договора за управление с министъра на образованието и науката.
(2) Правото на възнаграждение се прекратява при прекратяване на договора за управление.

Чл. 11. Основното възнаграждение се изплаща ежемесечно в размера, определен при условията на чл. 6.

Чл. 12. (1) Допълнителното възнаграждение се изплаща:
1. от началото на втората година след сключване на договора за управление - за ректорите в първи мандат на управление;
2. от началото на първата година след сключване на договора за управление - за ректорите във втори последователен мандат на управление.
(2) Допълнителното възнаграждение се изплаща след приемането от министъра на образованието и науката на ежегодния отчет по чл. 32, ал. 1, т. 12 от Закона за висшето образование въз основа на годишната оценка за изпълнение на политиката за развитие на висшето училище за предходната година - за ректори в първия мандат за управление, или за последната година от предходния мандат - за ректори във втория последователен мандат на управление.
(3) Определеният по реда на чл. 7 общ годишен размер на допълнителното възнаграждение се изплаща на части през всеки месец, като месечният размер е 1/12 от общия размер на допълнителното възнаграждение.
(4) При прекратяване на договора за управление преди приемането от министъра на образованието и науката на ежегодния отчет по чл. 32, ал. 1, т. 12 от Закона за висшето образование допълнителното възнаграждение се изплаща пропорционално на периода на заеманата длъжност ректор.

Преходни и Заключителни разпоредби


§ 1. За ректорите, чийто мандат е започнал преди влизане в сила на тази наредба, допълнителното възнаграждение се формира, като изпълнението на политиката за развитие започва да се отчита от датата на сключване на договора за управление с министъра на образованието и науката.

§ 2. В едномесечен срок от влизане в сила на наредбата държавните висши училища привеждат в съответствие с нея вътрешните си актове, които уреждат възнаграждението на ректора.

§ 3. Наредбата се издава на основание чл. 92, ал. 2 от Закона за висшето образование.

§ 4. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването и в "Държавен вестник".

Новини


 
 
 

Спектър


 
rss
Посети форума