Logo Неделя, 4 Май


Конституция Правилници
Кодекси Правилници по прилагане
Наредби Последен брой на ДВ
Закони


НАРЕДБА ЗА СТОПАНИСВАНЕ, УПРАВЛЕНИЕ И РАЗПОРЕЖДАНЕ СЪС ЗЕМИ ОТ ОБЩИНСКИЯ ПОЗЕМЛЕН ФОНД


Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. Общинският поземлен фонд включва всички земи, за които:

1. има влязло в сила решение на Общинската служба по земеделие и гори за възстановяване на общинска земя в съществуващи или възстановими стари реални граници /чл. 18ж, ал. 1 от ППЗСПЗЗ/, или решение за възстановяване собствеността в нови реални граници с плана за земеразделяне (чл. 18ж, ал. 2 от ППЗСПЗЗ).

2. да е извършен въвод във владение по чл. 32, ал. 1 и ал. 5, съответно чл. 25, ал. 7 от ППЗСПЗЗ, когато планът за земеразделяне е влязъл в сила.


Чл. 2. (1) След влизане в сила на плановете за земеразделяне, общинските земеделски земи, както и сградите, построени в тях, се актуват с актове за общинска собственост.

(2) След изтичане на 10 годишен срок от влизане в сила на плана за земеразделяне и одобряване картата на съществуващи и възстановими стари реални граници, земите стават общинска собственост. /Съгласно чл. 19, предложение ІІ от ЗСПЗЗ/.


Чл. 3. Стопанисването и управлението на земите от Общинския поземлен фонд се осъществят от кмета на общината.


Чл. 4. (1) Контролът по предоставяне под наем на земите от Общинския поземлен фонд се осъществява от Кмета на общината или оторизирано от него лице или служба.

(2) (Нова – Реш. № 818/26.01.2006 г.) В началото на всяка календарна година кметовете на населените места обявяват на видно място в кметството земите от Общинския поземлен фонд, които ще се предоставят под наем през годината.


Чл. 5. РАЗПОРЕЖДАНЕТО със земи от ОбПФ, свързано с покупка, продажба и замяна се осъществява от ОБЩИНСКИЯ СЪВЕТ по реда на Наредбата за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество в Община Сливен.


Раздел II.
ПРЕДОСТАВЯНЕ ПОД НАЕМ НА СВОБОДНИ ЗЕМИ ОТ ОБЩИНСКИЯ ПОЗЕМЛЕН ФОНД

Чл. 6. (1) Отдаването на свободните земи от ОбПФ под наем се извършва чрез явен търг или конкурс.

(2) Безимотните и малоимотни граждани се освобождават от участие в конкурентните процедури по предходната алинея.


Чл. 7. (1) Срокът за отдаване под наем на свободните земи от ОбПФ е:

1. ЕДНА СТОПАНСКА ГОДИНА ЗА:

а) земите, които са на временен въвод по чл. 1;

б) земите, отдадени под наем на безимотни и малоимотни граждани;

в) земите от остатъчния фонд на общината.

2. ДО 3 ГОДИНИ - за земите, заети от полски култури.

3. ОТ 4 ДО 50 ГОДИНИ ЗА:

а) земите от ОбПФ с трайни насаждения;

б) земите, отдадени за възстановяване на трайни насаждения;

в) земите, отдадени под аренда за дългосрочно инвестиране - създаване на масиви с трайни насаждения.

(2) При неизпълнение на задълженията на арендатора, касаещи изпълнение на инвестиционната му програма по чл. 7, т. 3, б. "в" в срок от две години, сключения с него договор се прекратява.


Чл. 8. Не се отдават под наем свободни земи на лица, които са наемали земи в предходните години и не са заплатили наема или са просрочвали дължимите суми.


Чл. 9. Не се допуска пренаемане на наета земя. При установено нарушение земята се отнема.


Раздел III.
ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ЗЕМИ ОТ ОБЩИНСКИЯ ПОЗЕМЛЕН ФОНД ПОД АРЕНДА

Чл. 10. (1) Под аренда се предоставят земи от ОбПФ с трайни насаждения.

(2) Срокът за отдаване под аренда на такива земи е от 4 до 50 години.

(3) Отдаването под аренда се извършва чрез явен търг или конкурс.


Раздел IV.
ТЪРГОВЕ И КОНКУРСИ.

Чл. 11. (1) Кметът на Общината, след решение на Общинския съвет, открива процедура по провеждането на търга и конкурса със заповед, която съдържа:

1. описание на имотите - предмет на търга;

2. начална тръжна цена;

3. размер на депозита за участие, срокове и място за внасянето му;

4. начин и срок за плащане;

5. специални условия, произтичащи от закона или решения на Общинския съвет;

6. дата, място и час на провеждане на търга или конкурса, срокове и място за приемане на молбите за участие;

7. други тръжни условия.

(2) (Изм. - Реш. № 818/26.01.2006 г.) Търговете и конкурсите се провеждат от комисия, избрана от Общинския съвет и действаща през неговия мандат.

Комисията се състои от председател и четири члена, от които двама общински съветници и от двама резервни члена.


Чл. 12. (1) Заповедта на Кмета за откриване на процедурата по провеждане на търга или конкурса се публикува в един местен вестник и се излага на видно място в сградата на общинската администрация и кметствата, най-малко 30 дни преди крайния срок за подаване на заявленията за участие.

(2) Приложението с описание на имотите, предмет на търга или конкурса, се поставя на местата, посочени в алинея първа в същия срок.

(3) При провеждането на процедура за предоставяне под аренда на земеделски земи в населените места, да се вземе писменото становище или да присъствуват кметовете на населените места или кметските наместници.


Чл. 13. Определеният депозит по чл. 11, ал. 1, т. 3 не може да бъде по-малък от 10% върху началната тръжна цена.


Чл. 14. (Изм. - Реш. № 818/26.01.2006 г.) Когато на търга се яви само един кандидат, той се отлага с един час. Ако и след този срок не се яви друг кандидат, за спечелил търга се обявява явилия се кандидат на цена 10 /десет/ процента над обявената начална тръжна цена.


Чл. 15. (1) В деня и часа, определени за провеждане на търга, комисията:

1. проверява присъствието на членовете на комисията;

2. обявява откриването на търга, неговия предмет, проверява документите на участниците и констатира дали са изпълнени условията за провеждането на търга.

(2) (Изм. - Реш. № 818/26.01.2006 г.) В случай, че отсъстват повече от един от членовете на комисията, те се заместват от избраните резервни членове, като при необходимост търгът се отлага с един час на същия ден.

(3) При възникване на обстоятелства, които правят невъзможно откриването или продължаването на отложения при условията на предходната алинея търг, се насрочва нов.

(4) В случаите на предходната алинея, когато се отлага започнат вече търг, поради невъзможност за продължаването му или се насрочва нов търг, обявените до този момент за спечелили участници за отделните обекти - предмет на търга, запазват правата си.


Чл. 16. (1) След откриването на търга, председателят на комисията обявява началната цена, от която започва наддаването и определя стъпката за наддаване. Последната не може да бъде по-малка от 1% и по-голяма от 10% от началната цена.

(2) Наддаването се извършва чрез обявяване от участниците на последователни суми над началната цена, разграничени от председателя на комисията със звуков сигнал. Всяко увеличение трябва да бъде равно на една стъпка по предходната алинея. Обявената от участника сума го обвързва към комисията и другите участници в търга, без право на позоваване на грешка.

(3) Преди третото обявяване на дадено предложение се предупреждава, че това е последно обявяване. Ако няма други предложения, наддаването приключва със звуков сигнал. Председателят обявява спечелилия търга, предложената окончателна цена и закрива търга.

(4) В случай, че участниците в търга след изрична покана от председателя не изявят желание да купят, включително и по първоначална цена, внесените от тях депозити не се възстановяват.


Чл. 17. След закриването на търга, комисията изготвя протокол за резултатите от него. Протоколът се подписва от членовете и се предоставя на Кмета на общината. Въз основа на протокола се освобождават депозитите на лицата, които не са спечелили търга.


Чл. 18. (1) Въз основа на резултатите от търга, Кметът на общината издава заповед, с която определя лицето, спечелило търга, цената и условията на плащането, както и вида и размера, и условията за извършване на други престации, ако са предвидени такива.

(2) Заповедта на предходната алинея се издава в седемдневен срок от датата на получаване на протокола по чл. 17 и се обявява на публично място в сградата на общинската администрация, достъпно за всички заинтересовани лица.

(3) Заповедта по ал. 1 може да се обжалва от останалите участници в търга по Закона за административното производство.


Чл. 19. (1) След като влезе в сила, заповедта по чл. 18, ал. 1 се връчва на лицето, спечелило търга, по реда на ГПК. То е длъжно в седмодневен срок от датата на връчване, да извърши дължимото плащане. Внесеният депозит се приспада от дължимите суми.

(2) Ако лицето, спечелило търга не извърши в седмодневен срок действията по предходната алинея, се счита, че то се е отказало от сключването на сделката. В този случай внесеният от него депозит се задържа, а продавачът служебно обявява за спечелил търга участника, класиран на второ място.


Чл. 20. Въз основа на влязлата в сила заповед по чл. 18, ал. 1 и документи, надлежно отразяващи изпълнението на дължимата престация, Кметът на общината сключва договор за наем или аренда с лицето, спечелило търга.


Раздел V.
ПРЕДОСТАВЯНЕ ПОД НАЕМ НА СВОБОДНИ ЗЕМИ ОТ ОБЩИНСКИЯ ПОЗЕМЛЕН ФОНД НА БЕЗИМОТНИ И МАЛОИМОТНИ ГРАЖДАНИ

Чл. 21. (1) Отдел "Екология, земеделие и гори", ежегодно подготвя сведение за свободните земи, подлежащи за отдаване под наем на безимотни и малоимотни граждани.

(2) Кметовете на кметства и кметските наместници на населени места, в чиито землища се намира земята, уведомяват населението с писмени обяви, поставени на подходящи за целта места в кметството или населеното място, чрез местните или регионални радиовъзли или чрез пресата, за земите, подлежащи на отдаване под наем на безимотни или малоимотни граждани.


Чл. 22. (1) В 14-дневен срок от обявяването гражданите подават лично или чрез упълномощено от тях лице молба до Кмета на общината, която съдържа следните данни: трите имена по документа за самоличност, ЕГН, серия, №, дата и място на издаване на документа за самоличност, както и адресната регистрация на заявителя. В молбата се посочват площта и местонахождението на земята, която се иска под наем.

(2) Към молбата безимотните кандидати прилагат декларация, че не притежават земеделска земя, че не им се възстановява правото на собственост по реда на ЗСПЗЗ - пряко или по наследство на територията на землището, и че за неверни данни носят отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.

(3) Към молбата малоимотните кандидати прилагат решение на Общинската служба по земеделие и гори по чл. 18ж, ал. 1 и ал. 2 или по чл. 27 от ППЗСПЗЗ, както и декларация, че не притежават други земи в страната и, че за неверни данни носят наказателна отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.

(4) Към молбата се прилага и нотариално заверено пълномощно, когато тя се подава чрез пълномощник.


Чл. 23. (1) Постъпилите в срока по предходния член молби се разглеждат в едномесечен срок от Комисията по чл. 11, ал. 2.

(2) Не се допуска на безимотно лице да се отдава под наем земя повече от 10 дка на домакинство.

(3) Максималният размер земя, която може да се отдаде под наем на малоимотни граждани, включително и собствената им не трябва да надвишава определения размер по предходната алинея.


Чл. 24. (1) Отдаването под наем на свободните земи на безимотни и малоимотни граждани става в рамките на съответното землище по местоживеене, а при липса или недостиг на земи, може да се извърши и в други землища на общината.

(2) Когато земите в кметствата са недостатъчни, исканията на безимотните и малоимотните граждани се намаляват пропорционално.


Чл. 25. (1) Срокът за отдаване под наем на свободни земи на малоимотни и безимотни граждани е една стопанска година.

(2) Кметовете и кметските наместници предлагат по възможност отдаване под наем на безимотни и малоимотни граждани земите, ползвани от тях предходната година.


Чл. 26. Договорите за наем с безимотните и малоимотните граждани се сключват от Кмета на общината или оторизирано от него лице, след съгласуване с кметовете и кметските наместници.


Чл. 27. Наемите за ползване на земите се събират еднократно от безимотните и малоимотните граждани преди въвода.


Чл. 28. Въводът във владение върху наетите земи на всеки безимотен и малоимотен гражданин се извършва в присъствието на кмета или кметския наместник, или упълномощено от тях лице, на базата на подписания договор.


Раздел VI.
РАЗПОРЕЖДАНЕ СЪС ЗЕМИ ПО § 4 ОТ ЗСПЗЗ И НЕЗАЯВЕНИ ОТ ПОЛЗВАТЕЛИ И СОБСТВЕНИЦИ В ЗАКОНОВИТЕ СРОКОВЕ

Чл. 29. Земите по § 4, ал. 5 от ЗСПЗЗ, които не са заплатени от ползвателите в съответния срок и не са били заявени за възстановяване от собствениците им, се актуват като общинска собственост.


Чл. 30. (1) Със земите по чл. 29 могат да бъдат оземлявани безимотни и малоимотни граждани, след приключване на обезщетяването на собствениците на земи, съгласно чл. 37, ал. 2 от ППЗСПЗЗ.

(2) Оземляването се извършва чрез:

а) (отм. – Реш. № 279 от 30.09.2004 г.)

б) прехвърляне правото на собственост, съгласно решение на Общинския съвет или Наредба на МЗГ, съгласно чл. 37, ал. 2 от ППЗСПЗЗ.

(3) (Отм. - Реш. № 279 от 30.09.2004 г.)

(4) Измежду кандидатите от един и същи ред с предимство се ползват тези, които не притежават земя.


Раздел VII.
АДМИНИСТРАТИВНО - НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 31. (1) За нарушения на разпоредбите на тази Наредба виновните лица се наказват с глоба в размер от 20 до 500 лева, освен ако по закон не е предвидено друго наказание.

(2) Актовете за установяване на нарушенията се съставят от длъжностни лица на общинската администрация, определени със заповед на Кмета на общината.

(3) Наказателните постановления се издават от Кмета на общината или оторизирано от него лице.


Чл. 32. Процедурата по установяване на нарушенията, издаването на актовете и наказателните постановления и тяхното обжалване, се осъществява по реда на Закона за административните нарушения и наказания.


Допълнителни разпоредби

§ 1. Настоящата Наредба отменя Наредбата за стопанисване, управление и разпореждане със земи от общинския поземлен фонд /приета с Реш. № 486/22.04.1999 г., доп. и изм. с Реш. № 39/27.01.2000 г.; Реш. № 55/30.03.2000 г.; Реш. № 80/28.04.2000 г.; Реш. № 773/30.01.2003 г. и Реш. № 825/30.04.2004 г. на ОбС - Сливен.


§ 2. Неразделна част от настоящата Наредба са приложенията към нея, както следва:

- Приложение № 1 - Молба-декларация за отдаване под наем на земя от ОбПФ на безимотни и малоимотни граждани;

- Приложение № 2 - Тарифа за отдаване под наем и аренда на общински и остатъчни земи в Община Сливен;

- Приложение № 3 - Тарифа за таксата за мери и пасища.


§ 3. Тарифите по Приложение № 2 служат като базисни първоначални цени при провеждане на търговете по Раздел ІV от настоящата Наредба.


Преходни и Заключителни разпоредби

§ 1. Настоящата Наредба се издава на основание чл. 1, ал. 4, т. 7 от Наредбата за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество в Община Сливен.


§ 2. За неуредените в настоящата Наредба случаи се прилага Наредбата за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество в Община Сливен.


§ 3. Стопанисването, управлението и разпореждането с училищни земи се осъществява от съответното училище и/или от училищните настоятелства. За установените училищни земи в населените места, където няма училище, се прилага настоящата Наредба като земята се отдава от комисия, в която влиза кмета или кметския наместник на населеното място, където е земята и директора на училището и/или председателите на училищните настоятелства, където учат децата.


§ 4. Не се провежда процедура по отдаване под наем чрез търг в случаите, когато върху земята са създадени трайни насаждения преди влизане в сила на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи.

В тези случаи с ползвателите на такива земи се сключва договор за аренда за срок от 20 години или изтичане на амортизационния срок и се заплаща такса в размер на 7 лева на декар годишно.


§ 5. За изпълнение на задълженията на раздел ІV от настоящата Наредба, се задължава Кмета на общината да осигури карти на възстановената собственост на земите от Общинския поземлен фонд за нуждите на общината и всяко населено място, които да се предоставят на съответното кметство.


§ 6. Изпълнението на Наредбата се възлага на Кмета на общината.

Наредбата е приета с Реш. № 116 от 29.04.2004 година на Общински съвет - Сливен.


Приложение № 1


ДО
Г-Н КМЕТА
НА ОБЩИНА СЛИВЕН
 
МОЛБА - ДЕКЛАРАЦИЯ
 
от .............................................................................................................................
име презиме фамилия ЕГН
 
.................................................................................................................................
фирма
 
гр./с./.............................................., ул. ...................................... №...........
 
л.к. № ....................................., изд. на ............................... от ..............................
 
№.............................................................................................................................
/съдебно реш. за фирмите/
 
Господин Кмет,
 
Моля да ми бъде отдадена земя от ОбПФ под наем в размер на ............ дка, в землището на гр. /с./ ...................................................., общ. Сливен, обл. Сливенска.
 
ДЕКЛАРИРАМ, че не притежавам както аз, така и членовете на семейството ми земя /аз и членовете на семейството ми притежаваме общо .......................... дка/.
 
/Ненужното се зачертава/
 
Известно ми е, че за неверни данни нося наказателна отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.
 
С уважение:
/подпис/ ..............................
 


Приложение № 2


ТАРИФА

За отдаване под наем и аренда на общински и остатъчни земи в Община Сливен

(Изм. Реш. № 518/28.02.2002 г.)

№ по Културен От ІІІ до V От VІ до Х
ред вид категория категория
    лв./дка лв./дка
1 2 3 4
1. Ниви 7 5
2. Ливади 5 5
3. Овощни градини 15 15
4. Лозя - каберне и мерло 25 25
5. Лозя - други 15 15
6. Водни площи и прилежащи към    
  тях терени - 10 лв./дка    
       


Приложение № 3


ТАРИФА

За таксата за мери и пасища

(изм. Реш. № 55/30.03.2000 г.)

1. Едър рогат добитък 2 лева
2. За коне, магарета и мулета 1 лев
3. за овце и кози 0,5 лева
     



  |   ↑ нагоре   |   ← назад   |   пълна версия

© Lex.bg     Контакти