начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

РЕФОРМА В ПРОКУРАТУРАТА И СЪДА.

Дискусии на тема съдебната власт в България


Мнениеот RonyRf » 18 Окт 2005, 22:02

Уважаеми Круела и Гостенка, първо искам да Ви поздравя: "БРАВО" , най-накрая след толкова време във форума да прочета мнения на истински юристи!Моля Ви, влизайте по-често.
RonyRf
 

Мнениеот srednostati4eskiq bylgari » 18 Окт 2005, 23:30

Гостенка написа:А и когато по всички медии, мъжественият герой на нашето време, като елемент от структурата на държавното управление посочи с пръст виновника - тогава на средностатистическия българин всичко му става ясно. [...] Разяснението за функциите на съда, на прокуратурата и на следствието следва да бъде държавна политика. Да я виждате някъде? И поради невижданата (поне в рамките на моя професионален живот) престъпност, засенчва се и остава незабелязан огромния обем работа на българския съд - гражданска, търговска, административна. Много дълго стана, обедната ми почивка свършва, а трябва да се работи :) [...]


6e ti kazha, 4e na srednostati4eskiq bylgarin mu e mnogo qsno, kolko zle e t. nar. sydebna sistema. Mnogo po-qsno mu e, otkolkoto na teb samata. Za6toto otvyn se vizhdat mnogo pove4e ne6ta, otkolkoto otvytre. Kato raboti6 v syda ... nali sama vizhda6 kakvi tyrgovski sporove stigat do syda ... Pri4inata e, 4e biznesyt ne vqrva na syda i predpo4ita da urezhdat sporovete si po drugi na4ini i na drugo nivo - izvynsydebno - e po nqkoga tova otvarq o6te rabota na t.nar. 'penalisti', kojto osnovno, oba4e, nakazvat koko6karite.
Kakvito i zakoni da vi prevedat nito ima razumen biznesmen, kojto da vqrva, 4e umeete da gi prilozhite, nito imate vreme da syzdade nqkakva praktika po tiq zakoni. A ti znae6, 4e zakonyt trqbva da se prilaga dylgo, za da se postigne predvidimost i sigurnost, koqto e naj-neobhodima na biznesa. Taka, 4e sled 50 godini mozhe i da ima normalen syd v BG. Zatova i nikoj ne o4akva 4udesa ot vas i vi pozvolqvat da si vyr6ite hamalskata rabota i vi da razvezhdate horata i da delite nivite ot babite im.
No 'penalistite' nqma kak da gi tyrpi nqkoj, 6toto v BG ot dosta vreme upravlqvat t.nar. dobre oble4eni 'biznesmeni', koito mnogo 4esto se prevry6tat v mi6eni i pri kojto dejstva drug NK, NPK, TZ, ZZD, GPK i t.n. Da, ama na srednostati4eskiq bylgarin mu pisna i zapo4na da vi pliue, 6toto s vas, kato i bez vas ... Ne go razbiraj bukvalno, no ... horata vi pla6tat zaplatite i e normalno da iziskvat ot vas.
Kazvam ti gi tezi ne6ta, ponezhe ot mnogo rabota nqma6 vreme da se ogleda6 i da vidi6 kakvo stava v dyrzhavata, v koqto ot 15 godini upravlqvat mutrite!
Bydi sigurna, 4e kojto i da e kmet i s nego 6te se razberat ... i nqma koj da gi nakazhe, 6toto tova se nari4a biznes v BG! Taka, 4e ne o4akvaj 4udesa ot kmeta, kakto nie ne o4akvame 4udesa nito ot kmeta, nito ot sydebnata sistema. N' 'am dali me razbira6:)
srednostati4eskiq bylgari
 

Мнениеот Гостенка » 19 Окт 2005, 11:23

От цитата схванах, че предходния постинг ме касае, но не чета и не отговарям на постинги на латиница. Дори да изхождат от "srednostati4eskiq bylgari". Sorry!
Гостенка
 

Мнениеот Гост » 19 Окт 2005, 11:35

Гостенка написа:От цитата схванах, че предходния постинг ме касае, но не чета и не отговарям на постинги на латиница. Дори да изхождат от "srednostati4eskiq bylgari". Sorry!


O-o-o, ti si golqma bylgarka kato Slavi Trifonov! E, az sym ot po-malkite - tiq, 4iqto 'rodina e tam, kydeto im e dobre.' Ta, na nas v Obedinenoto Kralstvo ne ni trqbva kirilica i nqmame. Syzhalqvam!
Leka rabota, vse pak!
Гост
 

Мнениеот Гост » 19 Окт 2005, 16:19

Аз все си мисля, че в Обединеното кралство, ако добре си спомням, имаше принцип, че приети закони не се отменят и действуват от векове.А пък обществото се развива. Или поне така си мисля. Та, думата ми е, че и в Обединеното кралство, и у нас, проблеми дал Господ. Няма съвършени правни системи. И няма да има. Вие- в Обединеното кралство да не би да сте си оправили футболните хулигани. На едно мнение ли сте за Обединена Европа.Последователна политика ли имате за Ирак. Опазихте ли си гражданите от атентати? Всичките тези въпроси са функция на обществото, както и съдебната система.А тя -като обществен продукт, е на ниво на развитие, на каквото е и обществото. Нали не само на съдебната система се плащат заплатите от това общество. Ами държавната администрация, парламента, хилядите знайни и незнайни агенции и комисии. Там работата по-добре ли върви? Не. Защото те също са продукт на това общество. Не преекспонирате ли лекичко проблема. В смисъл, че проблеми има във всяка сфера, не само в съдебната система? А тя работи, според условията, които са и създадени, и според законите, които са приети. Не от нея. Няколко пъти казвах вече, че какъвто народ, такава и магистратура. Това, което ме навежда ни мисълта, че сте твърде далеч от Обединеното кралство, ще ме извините, защото сте се представили като космополит, е отношението Ви. То си е типично нашенско. Дай да оплюем наред. Нали не смятате, че в Обединеното кралство ще си позволите да се обръщате към съдия на "ти"? Там май има дори приети обръщения от рода на "Ваша чест, "Ваша милост" и прочие, зависи от превода.И никой дори не си помисля, че може да бъде по друг начин. Но държавата по един или друг начин е създала у гражданите си навици, наложила е да има уважение, особено към правораздавателните органи. Е, тук е разликата. Там бизнесът, както казвате, предпочита да реши проблемите си по съдебен ред, а тук "по други начини". Все си мисля, че там решава така, защото не би си и помислил друго. Това е дълбоко вкоренено чувство за ред и законност, което ние, като анархисти-само когато лично ни касае , разбира се, не познаваме. Нека дам простичък пример. Свикнали сте, казвате, че каквото с нас, това и без нас. Ами, честно казано, мисля, че го заслужавате. Та, примера. Призовавам аз свидетел по дело, което водя.И той простичко ми заявява, че няма да се яви защото не иска. Започвам да опитвам да го доведа принудително.Естествено- няма кой, защото звеното сега се структурирало, нямало пари за бензин и прочие глупости. Опитвам да го глобя, но той си вади истински болничен лист, че имал уважителни причини. Виж, това вече , в Обединеното кралство не може да се случи. На никого не би му минало през ум дори да хвърли получена призовка в коша. Е, драги ми, обикновен българино от Обединеното кралство, какви резултати чакате от мен? Какви механизми сте ми създали, за да работя резултатно?Трябва ли да има държавни репресионни механизми, за да разберете, че сте гражданин, и, че не сте застрахован от нищо, и, че като чакате резултат, трябва и вие да сте съпричастен?Какво уважение и респект ще имате към мен, като орган на съдебната власт, като видите потрошеното ми бюро и старичкия собствен компютър, които, предполагам, с дохода си от Обединеното кралство за един месец, можете да закупите безпроблемно, заедно с цялата сграда и оборудването и?Аз ще следва да Ви внуша, че представлявам по някакъв начин държавата. Ама тя, в частност Вие, като част от нея, май изобщо не го иска.Защото не ми е създала условия. Но иска резултати.Не ме разбирайте погрешно. Условията и базата навсякъде се такива. В много сфери, нещата вървят на магия. и съвсем не са само условията. Просто ние, обикновените българи, сме много активни когато трябва да обсъждаме всичко. Всекомпетентни по всички теми. Безотговорни, но искащи. Винаги. А, за да има резултати трябва обща воля. В противен случай ще трябва да решавате проблемите си по посочения от Вас "друг начин", до момента, в който и Вие не направите така, че други начини да не съществуват. Въпрос на манталитет. Виждам, че Обединеното кралство не е променило особено много Вашия. А можехте да споделите нещо ново. Другото го знаем. /Круела - в редукция/.
Гост
 

Мнениеот Гост » 19 Окт 2005, 16:23

*шегувам се за Обединеното кралство, разбира се. Макар че навсякъде сме си все едни и същи.
Гост
 

Мнениеот 999 » 19 Окт 2005, 16:46

Е, това е средностатичстически българин, на който "родината му е там, където се чувства добре". Що му е да се грижи за нашата, та се е взел толкова насериозно?
999
 

Мнениеот Гост » 19 Окт 2005, 18:12

Anonymous написа:[...] Е, драги ми, обикновен българино от Обединеното кралство, какви резултати чакате от мен? Какви механизми сте ми създали, за да работя резултатно?Трябва ли да има държавни репресионни механизми, за да разберете, че сте гражданин, и, че не сте застрахован от нищо, и, че като чакате резултат, трябва и вие да сте съпричастен?Какво уважение и респект ще имате към мен, като орган на съдебната власт, като видите потрошеното ми бюро и старичкия собствен компютър, които, предполагам, с дохода си от Обединеното кралство за един месец, можете да закупите безпроблемно, заедно с цялата сграда и оборудването и?Аз ще следва да Ви внуша, че представлявам по някакъв начин държавата. Ама тя, в частност Вие, като част от нея, май изобщо не го иска.Защото не ми е създала условия. [...] Просто ние, обикновените българи, сме много активни когато трябва да обсъждаме всичко. Всекомпетентни по всички теми. Безотговорни, но искащи. Винаги. /Круела - в редукция/.


1. Ot teb ne 4akam ni6to!
2. Za6to si misli6, 4e az trqbva da ti syzdam na teb mehanizmi?! A, mnogo interesna logika. Kakvo ti dylzha az na teb?!
3. Az otdavna sym razbral, 4e sym grazhdanin ... i ne pla4a na nikoj, 4e ne sre6tam razbirane sred sygrazhdanite si. Kato ne ti haresva i ne si syglasen s usloviqta, v koito raboti6, ela pri nas - v UK, tykmo 6e gi nau4i6 i teh na ne6to.
4. Az ne se smqtam kompeten - ti si toq, koito e kompeten i znae kak e v UK i BG. 6e ti kazha, 4e maj po-malko znae6, otkolkoto prikazva6. Kolkoto i neveroqtno da e, se ubezhdavam, 4e az imam malko pove4e informaciq ot teb za tova, koeto stava v BG.
Izpolzvam slu4aq da se izvinq na vsi4ki, 4e se opitah, da vi kazha za6to v BG nqma da ima skoro dobre rabote6ta sydebna sistema. Pri4inata, oba4e, sys sigurnost ne e v men, za6toto az napusnah BG predi 4 godini ... taka, 4e ... ne se nahvyrlqjte na men. Ne sa vi vinovni i tezi, koito vse o6te ne sa emigrarili ... prosto taka se raboti v BG. Syzhalqvam!
Гост
 

Мнениеот Алеко » 19 Окт 2005, 18:55

Пази боже сляпо да прогледа! Темата е за реформите и който може да помага - да помогне. Ако имаш идеи - кажи ги. Ако не - темата "Аз съм европеец, а вие - балкански тъпаци" е интересна само са теб.
Алеко
 

Мнениеот HQ » 20 Окт 2005, 08:18

Българинът който пише на латиница по-горе без съмнение казва неща които са си истина. Може би това не е 100%-та истина, но твърдението, че BG е мутренска държава е вярно. Ако имаш проблем, напр. вземане което не можеш да прибереш, отиваш при мутрите, а не в съда. Съгласен съм, че законите ви са калпави, ама не е само това - има и съдии калпави. И как ще са добри след като назначенията стават по правилото "мой човек". И това ли не е вярно?
HQ
 

Мнениеот Гост » 20 Окт 2005, 11:18

Anonymous написа:
Anonymous написа:[...] Е, драги ми, обикновен българино от Обединеното кралство, какви резултати чакате от мен? Какви механизми сте ми създали, за да работя резултатно?Трябва ли да има държавни репресионни механизми, за да разберете, че сте гражданин, и, че не сте застрахован от нищо, и, че като чакате резултат, трябва и вие да сте съпричастен?Какво уважение и респект ще имате към мен, като орган на съдебната власт, като видите потрошеното ми бюро и старичкия собствен компютър, които, предполагам, с дохода си от Обединеното кралство за един месец, можете да закупите безпроблемно, заедно с цялата сграда и оборудването и?Аз ще следва да Ви внуша, че представлявам по някакъв начин държавата. Ама тя, в частност Вие, като част от нея, май изобщо не го иска.Защото не ми е създала условия. [...] Просто ние, обикновените българи, сме много активни когато трябва да обсъждаме всичко. Всекомпетентни по всички теми. Безотговорни, но искащи. Винаги. /Круела - в редукция/.


1. Ot teb ne 4akam ni6to!
2. Za6to si misli6, 4e az trqbva da ti syzdam na teb mehanizmi?! A, mnogo interesna logika. Kakvo ti dylzha az na teb?!
3. Az otdavna sym razbral, 4e sym grazhdanin ... i ne pla4a na nikoj, 4e ne sre6tam razbirane sred sygrazhdanite si. Kato ne ti haresva i ne si syglasen s usloviqta, v koito raboti6, ela pri nas - v UK, tykmo 6e gi nau4i6 i teh na ne6to.
4. Az ne se smqtam kompeten - ti si toq, koito e kompeten i znae kak e v UK i BG. 6e ti kazha, 4e maj po-malko znae6, otkolkoto prikazva6. Kolkoto i neveroqtno da e, se ubezhdavam, 4e az imam malko pove4e informaciq ot teb za tova, koeto stava v BG.
Izpolzvam slu4aq da se izvinq na vsi4ki, 4e se opitah, da vi kazha za6to v BG nqma da ima skoro dobre rabote6ta sydebna sistema. Pri4inata, oba4e, sys sigurnost ne e v men, za6toto az napusnah BG predi 4 godini ... taka, 4e ... ne se nahvyrlqjte na men. Ne sa vi vinovni i tezi, koito vse o6te ne sa emigrarili ... prosto taka se raboti v BG. Syzhalqvam!

Е, няма как ще отговарям. За разлика от теб, човече, аз близо 15 г. съм живяла в чужбина.За Обединеното кралство ти говорих именно защото имам лични впечатления и оттам.Вярно, че ти си тоя, дето е оттам...но някак се въртим в омагьосан кръг. Ти нищо не искаш от мен, от нас, но ни оплюваш.Не живееш тук, но си компетентен. Не си бил задължен за създадеш условия и да взимаш участие, но искаш резултати. Е, именно затова се работи така в БГ. Защото сте много. /Круела - в редукция/.
Гост
 

Мнениеот Гост » 20 Окт 2005, 11:23

HQ написа:Българинът който пише на латиница по-горе без съмнение казва неща които са си истина. Може би това не е 100%-та истина, но твърдението, че BG е мутренска държава е вярно. Ако имаш проблем, напр. вземане което не можеш да прибереш, отиваш при мутрите, а не в съда. Съгласен съм, че законите ви са калпави, ама не е само това - има и съдии калпави. И как ще са добри след като назначенията стават по правилото "мой човек". И това ли не е вярно?

*Забравих и за предходния гост. А къде назначенията не стават така? Няма ли калпави хлебари, пекари, лекари, народни представители? Не е ли глупаво да се правят обобщения, които засягат цяла професия? Сигурно има и грамотни, и можещи, и професионалисти. Като навсякъде.Или не?
Гост
 

Мнениеот Гостенка » 20 Окт 2005, 11:39

HQ написа: Българинът който пише на латиница по-горе без съмнение казва неща които са си истина. Може би това не е 100%-та истина, но твърдението, че BG е мутренска държава е вярно. Ако имаш проблем, напр. вземане което не можеш да прибереш, отиваш при мутрите, а не в съда. Съгласен съм, че законите ви са калпави, ама не е само това - има и съдии калпави. И как ще са добри след като назначенията стават по правилото "мой човек". И това ли не е вярно?


Затова, че България е мутренска държава съдиите ли са виновни? Имаш вземане - обръшаш се към мутрите. После някой има вземане към теб - и той се обръща към мутрите. И си се млатите взаимно. Ама така било по-бързо. Като искаш бързо да ги вземеш парите - бъди готов и бързо да ги дадеш. В никоя държава съдебният път не е по-бърз от мутренския. Но има държави в които хората имат правосъзнание и избират законната, а не бързата писта.

Да не говорим, че значителна част от т.нар. "бизнес" е мутренски. Който натрупа пари от престъпления - легитимира се като бизнесмен. И тутакси става коректен в бизнесотношенията си? Не става причина за търговски спорове, които точи с години, докато не обезкости някое държавно предприятие или конкурента? И затова ли съдиите са виновни?
Гостенка
 

Мнениеот Гост » 20 Окт 2005, 12:22

[quote="Anonymous Е, няма как ще отговарям. За разлика от теб, човече, аз близо 15 г. съм живяла в чужбина.За Обединеното кралство ти говорих именно защото имам лични впечатления и оттам.Вярно, че ти си тоя, дето е оттам...но някак се въртим в омагьосан кръг. Ти нищо не искаш от мен, от нас, но ни оплюваш.Не живееш тук, но си компетентен. Не си бил задължен за създадеш условия и да взимаш участие, но искаш резултати. Е, именно затова се работи така в БГ. Защото сте много. /Круела - в редукция/.[/quote]

'ajde, i az 6e ti otgovorq, za da ti kazha kyde byrka6. Ne mozhe6 da misli6, 4e horata sa ti dlyzhni. Ne mozhe6 da kazhe6 az sym prav, no vie ste mnogo i mi pre4ite! Kakvo ti pre4at horata?! Ako ne si zabelqzala, vse pove4e hora napuskat BG, za6toto iskat po-dobyr zhivot za sebe si i za decata si. Nikoj ne vqrva v instituciite, za6to te se diskreditiraha i za tova ne sme vinovni nie. Vinovni sa tezi, koito rabotqt v tqh.
Vizh k'vo az ne zhiveq v BG, no ne e trudno da si predstavi6, 4e imam rodnini i priqteli tam. Imam informaciq za stava6toto tam! Ne6to pove4e, 6te ti kazha, 4e poznavam i nqkoi ot t.nar. "dobre oble4eni biznesmeni". To4no te, sa mi razkazvali takiva istorii za tvoj kolegi magistrati, 4e az li4no sym se otvratil ot tova, koeto stava v BG. Tyzhno e! Ne tyrsi vinata v grazhdanite i v men. Nie sme dale4 ot politikata - pravim kakvoto mozhem, za da zhiveem dobre. Pri4inite sa: lipsa na kontrol, beznakazanost i korupcia - ne6tata sa svyrzani. Taka, 4e problemyt e pove4e v dlyzhnostnite lica, otkolkoto v grazhdanite. Grazhdanite prosto se prisbosobqvat.
Leka rabota, vse pak i ne priemaj napisanoto li4no! Govorq po princip! Nqmam ni6to li4no protiv teb i koito e ot pi6e6tite vyv foruma!
Гост
 

Мнениеот Гост » 20 Окт 2005, 13:55

Anonymous написа:[quote="Anonymous Е, няма как ще отговарям. За разлика от теб, човече, аз близо 15 г. съм живяла в чужбина.За Обединеното кралство ти говорих именно защото имам лични впечатления и оттам.Вярно, че ти си тоя, дето е оттам...но някак се въртим в омагьосан кръг. Ти нищо не искаш от мен, от нас, но ни оплюваш.Не живееш тук, но си компетентен. Не си бил задължен за създадеш условия и да взимаш участие, но искаш резултати. Е, именно затова се работи така в БГ. Защото сте много. /Круела - в редукция/.


'ajde, i az 6e ti otgovorq, za da ti kazha kyde byrka6. Ne mozhe6 da misli6, 4e horata sa ti dlyzhni. Ne mozhe6 da kazhe6 az sym prav, no vie ste mnogo i mi pre4ite! Kakvo ti pre4at horata?! Ako ne si zabelqzala, vse pove4e hora napuskat BG, za6toto iskat po-dobyr zhivot za sebe si i za decata si. Nikoj ne vqrva v instituciite, za6to te se diskreditiraha i za tova ne sme vinovni nie. Vinovni sa tezi, koito rabotqt v tqh.
Vizh k'vo az ne zhiveq v BG, no ne e trudno da si predstavi6, 4e imam rodnini i priqteli tam. Imam informaciq za stava6toto tam! Ne6to pove4e, 6te ti kazha, 4e poznavam i nqkoi ot t.nar. "dobre oble4eni biznesmeni". To4no te, sa mi razkazvali takiva istorii za tvoj kolegi magistrati, 4e az li4no sym se otvratil ot tova, koeto stava v BG. Tyzhno e! Ne tyrsi vinata v grazhdanite i v men. Nie sme dale4 ot politikata - pravim kakvoto mozhem, za da zhiveem dobre. Pri4inite sa: lipsa na kontrol, beznakazanost i korupcia - ne6tata sa svyrzani. Taka, 4e problemyt e pove4e v dlyzhnostnite lica, otkolkoto v grazhdanite. Grazhdanite prosto se prisbosobqvat.
Leka rabota, vse pak i ne priemaj napisanoto li4no! Govorq po princip! Nqmam ni6to li4no protiv teb i koito e ot pi6e6tite vyv foruma![/quote]
Никой няма нищо лично към никого във форума, предполагам.Може да ме обявиш за душевноболна, но ще ти кажа, че съм се върнала в страната по собствено желание.И макар, че институцията, в която работя / понеже ми беше интересна тази работа/ сега я сриват, за да хвърлят 2 млн.евро в обучение на нови кадри със същите функции, при наличие на обучени такива, които ще освобождават, не съжалявам.Може да съм единствената, дето си мисли, че дървото си има корен, и, че по-добре някой- тук, отколкото един от многото никои-там.Нито се оплаквам от условията, защото съм свикнала. Нито от хората-по същата причина. Казвам ти само, че за да работи една система, в случая- съдебната, трябват няколко неща- добра нормативна уредба, обучени и подбрани кадри, необходимата материална база, и, както добре бе казано по-горе-правосъзнание на гражданите. Институциите, които са се провалили, според теб, нали също се състоят от хора.Не считам, че съдебната система има по-различни и повече проблеми от която и да е друга в страната-било образование, било здравеопазване, било земеделие. Проблемите произтичат от липсата на някои от тези условия, които посочих по-горе. Проблемите не са само субективни-шуробаджанащина, некадърност, корупция и прочие. Не, че ги няма. Никой не може нито да отрече, нито да оправдае това, дори да иска. Но и тези явления си имат причини. И аз ги посочих.Друг е въпроса, че ги има навсякъде. Даже в "цивилизованите страни", за които ми говориш. Защо не си спомниш наскоро възникналия международен корупционен скандал не къде да е, ами в една от институциите на ЕС?Та, думата ми е, че това не са само български "специалитети". Има ги навсякъде- в по-голяма, или в по-малка степен. Чисто нашенски "специалитет", обаче е тоталната липса на съзнание какво самите ние да направим, за да подобрим нещата. Нали в държавата, в която живееш не би си и помислил да изхвърлиш получена призовка, да не се явиш пред съд, да изхвърлиш отпадък на улицата, да не почистиш след кучето си?Тези неща наглед нямат особена връзка. А всъщност произтичат от едно и също нещо. Нямаме съзнание и култура да постъпваме по "редния начин". Но настояваме да постъпват спрямо нас по него и да го има. Що се касае до условията, в никакъв случай не смятам, че някой ми е длъжен, нито, че те оправдават случващото се изцяло. Обаче лекар в Бърза помощ взима 250 лв.заплата, работи денонощно при пълна липса на техника и консумативи. От него чакат резултат. Разследващия разследва с пишеща машина и телефон, при липса на информационни масиви, автомобили дори, за да посети местопроизшествие. От него чакат резултат. Разследващи, прокурори и съдии, било граждански, било наказателни работят натъпкани по няколко души в кабинет по десетки случаи едновременно. От тях чакат резултат.И в общи линии навсякъде са на този хал. Но от всички чакат резултат. Та, условията са важно нещо. Но не само те. Лошото е, като само чакаш резултата, а не разбираш, че той всъщност зависи и от теб.А това вече е въпрос на култура.Пример, отново -ставаш очевидец на улицата на престъпление. Не искаш да свидетелстваш, защото считаш, че не ти се разхожда по съдебни инстанции, държавата няма механизми да те защити и прочие. Имаш пълни основания. Но следващия път пострадал може да си ти. Тогава вече, от друга гледна точка, ще настояваш с пяна на уста извършителят да си получи заслуженото. Но очевидецът ще постъпи спрямо теб по същия начин. И резултат няма да има.Е, това е.
Гост
 

Мнениеот круела » 20 Окт 2005, 14:09

*Горното е мое. Да не отнесе гневния европейски отговор друг.
круела
 

Мнениеот Гост » 20 Окт 2005, 14:41

круела написа:*Горното е мое. Да не отнесе гневния европейски отговор друг.


Syglasen sym s pove4eto ot ne6tata, koito kazva6. Tyzhna kartina za syzhalenie, naistina tyzhno e :( Vse pak na edno mnenie sme: skoro v BG, nqma da ima rabote6ta sydebna sistema ... Syzhalqvam!
Uspeh!
Гост
 

Мнениеот круела » 20 Окт 2005, 15:01

Ще има система-такава, каквато си я направим, братко. И точно това е тъжното.Закони, кадри се сменят, институции се променят. Манталитет и култура на поведение-трудно. Повярвай ми, че работи. Не по-зле и не по-добре от всички останали. На магия, естествено. Като всички останали.Обаче, за разлика от тях не може да се "саморекламира". Най-малкото законът го забранява. Затова малко хора знаят колко труд, нерви, усилия, мъка, безсмислени борби коства резултатът. Обаче го има. Може да не ти се вярва, защото има недоволни. Винаги. Това пак е, за което говорих горе- проблемите не са само субективните-магистратите, не са само обективните-база и условия, а и съзнанието, че все можем да искаме, без да даваме. Да оплюваме, без да познаваме. За съжаление сме си някакви анархисти по душа. Искаме ред, пък не го признаваме, и го спазваме, само що нас ни касае конкретно. Само в тези случаи.Ти си решил да избягаш, аз пък се върнах. Съвсем не защото обичам да ми е трудно. Просто си мисля, че "западняците" с нищо не са по-добри. Само в едно-имат дълбоко "вкопано" в съзнанието чувство за законност и ред. И го спазват.
круела
 

Мнениеот Гост » 20 Окт 2005, 15:31

Horata sa razli4ni i v BG, i v UK - ima vsqkakvi, no ... tova e druga tema. nqmam drugo kakvo da ti kazha, osven da ti pozhelaq o6te vednyzh uspeh! Prodylzhavaj da vqrva6 i rezultatite 6te dojdat!
Гост
 

Мнениеот круела » 20 Окт 2005, 16:09

Не вярвам, бе, човече. Работя. Отвреме навреме, в почивките, си изливам беса в Интернет. Живяла съм доста в чужбина. Имам си образованието. Знам езици. Имам възможност и да дойда при теб в Обединеното кралство, нали там беше?Проблемът е, че навсякъде сме си същите. Манталитет не се променя. Ако има още ЕС, докато ни "присъединят" ще се види ясно. Ти също си явен белег на BG. В UK, естествено.Успехи и на теб.
круела
 

ПредишнаСледваща

Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron