начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Дознателите в новия ЗМВР - юристи, икономисти и техници!?

Дискусии на тема съдебната власт в България


Мнениеот policai » 22 Фев 2006, 20:51

ами да продължим :D
Само, че вече е ясен окончателния вид на ЗМВР, ще има младши дознател, дознател, старши дознател и главен дознател. Но и при четирите ранга се изисква юридическо образование, няма други висшисти, които ще разследват в МВР. Нещо, което аз уточних още в началото на настоящата тема.
Впрочем изискванията и за четирите ранга дознатели са доста сериозни, което предполага след известен опит доста сериозно и качествено разследване в МВР. 8)
policai
Потребител
 
Мнения: 250
Регистриран на: 06 Фев 2006, 22:17

Мнениеот brendan » 22 Фев 2006, 21:51

amorosa написа:Бях си обещала вече да не влизам по форумите, защото се дразня, но вчера си говорихме с Круела, че може би и това е вид терапия. Напълно сте прав, както и Колегата.Всъщност всеки от нас е прав, защото си казва нещата от негова гледна точка. Мога да потвърдя, че в нашия съдебен район, когато ходим на произшествия, с нас са всички свободни в този момент дознатели, за да се учат - по разпореждане на прокуратурата, а и по тяхно желание. Разбираме се отлично, защото няма какво да делим, и си помагаме. Няма да скрия, че се учудвам на изразените мнения, че нашето полежение е цветущо. Няма спор, обаче, че е по-добро от това в дознанието, и много жалко.След като основната част от разследването ще е там, по този начин нито може, нито трябва да работят тези хора. Искрено им пожелавам някой най-после да го разбере. Стига сме се карали хора. На тема професионализъм- нещата са относителни и субективни. На тема опит - са категорично ясни. На тема условия- са трагични. На тема реформа-също.Наистина няма какво да делим. Дайто по-добре да си открием нова тема- какво ни пречи да разследваме. е, тук може много да се пише- и за "реформата", и за условията, и за безумните и скъпоструващи "нови" норми.Има какво да се каже. Другото, май вече е свирено.

КЪМ УВАЖАЕМАТА КРАВЕЛА ОТ ТОПЛОТО И КАБИНЕТЧЕ. СКЪПА ДОБРЕ РАЗБИРАМЕ, ЧЕ ЗА ВСИЧКО СА ВИНОВНИ ДОЗНАТЕЛИТЕ. ПРЕДИ ИЗВЕСТНО ВРЕМЕ СИ ПРИЗНАВАМ, ЧЕ ГЛЕДАХ С РЕСПЕКТ НА СЛЕДСТВИЕТО. СЛЕД ИЗВЕСТНИ НАБЛЮДЕНИЯ, ПОЗВОЛИ МИ ДА ПОВЪРНА, ОСОБЕНО КАТО СЛУШАМ ТВОИТЕ ХВАЛЕБСТВИЯ. ОГРОМНАТА ЧАСТ ОТ ВАС СА ДЕГРАДИРАЛИ ТИПОВЕ, СЪС СЪМНИТЕЛНА КОМПЕТЕНТНОСТ. БЛАГОДАРЕНИЕ НА ВРЪЗКИ И ПАРИ СЕ НАБУТАХТЕ В ГОЛЯМАТА СИ ЧАСТ И В ПРОКУРАТУРАТА. А ТИЯ "НОВИТЕ" ПРОКУРОРИ НАПРАВО ЗАДРЪСТИХА СИСТЕМАТА С ТЪПИЗМИТЕ СИ И "ОРИГИНАЛНИТЕ ИДЕИ" ПО РАЗСЛЕДВАНЕТО. АКО ПРОЯВЯВАШ ИНТЕРЕС МОГА ДА ТИ ДАМ ЧУДЕСНИ ПРИМЕРИ ЗА ТОВА. А КОЛКОТО ДО ФИЗИЧЕСКАТА ВИ ФОРМА .... ФОРМА НЕ Е ТОЧНАТА ДУМА., А ПО СКОРО ЛИПСАТА НА ТАКАВА.
А СЕГА ИСКАМ ДА ПОПЛАЧА ЗА ДОЗНАНИЕТО., ГОРКОТО СВИЛО СЕ МЕЖДУ ДВА ВОДЕНИЧНИ КАМЪКА: ПРОКУРАТУРА И ПОЛИЦИЯ/ ПО СПЕЦИАЛНО ОПЕРАТИВНАТА И ЧАСТ/. МИЗЕРУВАЩО, ВЕЧНО ЗАБЪРЗАНО ЗА НЯКЪДЕ, СТРЕСИРАНО, МРАЗЕНО ОТ ВСИЧКИ. КОГАТО ВИ ГЛЕДАМ МОМЧЕТА И МОМИЧЕТА, ДОРИ В ДУШАТА МИ ДА ИМА БОЛКА И ГОРЧИЛКА, МИ СТАВА ХУБАВО ЗАЩОТО ВИ ИМА. ВИЕ СТЕ ВЯТЪРА НА ПРОМЯНАТА, КОЙТО МОЖЕ ДА ОТВЕЕ "ГАДНАТА СИСТЕМА, КОЯТО Е В МОМЕНТА". НАТИСКЪТ НА ЕВРОПА Е НАШ СЪЮЗНИК. Е, БАВНО ЩЕ СТАВАТ ПРОМЕНИТЕ, ТОВА Е УМИШЛЕНО РАЗБИРА СЕ. НО ЩЕ ГИ ДОКАЧАМЕ, АКО НЕ УМРЕМ ОТ ГЛАД ДО ТОГАВА.
brendan
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 04 Окт 2005, 22:09

до БРЕНДАН

Мнениеот plamche_plamche » 22 Фев 2006, 23:39

С прочувствие прочетох постинга ти. С дълбоко вътрешно раздвоение приемам твърденията ти, че е необходима промяна. Каква дълбока душевност, каква вярност към родината лъха от теб???? Каква вярност към военната клетва??? Каква загриженост към България??? И към нейното предварително разследване???? Към "продажните" следователи и към бедните войници в шинели "дознателите", носещи на щиковете си "свободата".........готови до един да паднат в битката, но да "превземат" /корумпираната и продажна/ следователска крепост. Многократно вдигащи се в контрааатака срещу възправилите се срещу тях, техни текадърни шефове, някакви следователи, някакви прокурори, други връзкари и някаква си продажна и непълноценна измет.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ти мъжки изобщо не си в час. Може да гледаш, но нищо не виждаш. Нямаш представа за какво става въпрос. И никога няма да имаш. Какво ти е виновна колежката Круела? Ами като можеш по добре ела ти мъжки и го прави ти. Какъв ти е проблема? Всички искате добро разследване всичко да е шест. А като отида на произшествие няма един да дойде за поемно лице при огледа. Всеки вика - не ме закачай. Думите корумпирани типове и прочее са вестникарски излияния - цитирай по кое дело номера и водещия - кой е продажника???? Дай доказателства!!!! Къде е гаранцията, че ти не си освободен боклук от пандиза, вкаран там от нас??? ДАЙ ДЕ????
Някаква отрепка!!! Тук може да влезе всеки!!! Без ограничение!!! А деградиралите типове бих искал да ги видя??? Да има и такива - но те са с постоянна мярка за неотклонение в ареста, който почва след моя кабинет - слава богу и аз имам някаква заслуга за това....
А по отношение на Европата - ще го видиш сам. Европа няма приятели - има интереси мъжки!!! Но ти сам ще го видиш на гърба си.
Да вярно, че дознанието се е свило между описаните от тебе камъни - но това също е временно....ще дойде време и пак ще стане както бяхме ние до 1995 година......просто такава е логиката на живота.......
plamche_plamche
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 11 Яну 2006, 14:20

Мнениеот ludi » 23 Фев 2006, 07:54

Колега ,все още чакаме анализа ви на проведеният семинар с участието на чужди експерти.
ludi
Потребител
 
Мнения: 226
Регистриран на: 25 Сеп 2005, 18:45

Мнениеот amorosa » 23 Фев 2006, 13:06

brendan написа:
amorosa написа:Бях си обещала вече да не влизам по форумите, защото се дразня, но вчера си говорихме с Круела, че може би и това е вид терапия. Напълно сте прав, както и Колегата.Всъщност всеки от нас е прав, защото си казва нещата от негова гледна точка. Мога да потвърдя, че в нашия съдебен район, когато ходим на произшествия, с нас са всички свободни в този момент дознатели, за да се учат - по разпореждане на прокуратурата, а и по тяхно желание. Разбираме се отлично, защото няма какво да делим, и си помагаме. Няма да скрия, че се учудвам на изразените мнения, че нашето полежение е цветущо. Няма спор, обаче, че е по-добро от това в дознанието, и много жалко.След като основната част от разследването ще е там, по този начин нито може, нито трябва да работят тези хора. Искрено им пожелавам някой най-после да го разбере. Стига сме се карали хора. На тема професионализъм- нещата са относителни и субективни. На тема опит - са категорично ясни. На тема условия- са трагични. На тема реформа-също.Наистина няма какво да делим. Дайто по-добре да си открием нова тема- какво ни пречи да разследваме. е, тук може много да се пише- и за "реформата", и за условията, и за безумните и скъпоструващи "нови" норми.Има какво да се каже. Другото, май вече е свирено.

КЪМ УВАЖАЕМАТА КРАВЕЛА ОТ ТОПЛОТО И КАБИНЕТЧЕ. СКЪПА ДОБРЕ РАЗБИРАМЕ, ЧЕ ЗА ВСИЧКО СА ВИНОВНИ ДОЗНАТЕЛИТЕ. ПРЕДИ ИЗВЕСТНО ВРЕМЕ СИ ПРИЗНАВАМ, ЧЕ ГЛЕДАХ С РЕСПЕКТ НА СЛЕДСТВИЕТО. СЛЕД ИЗВЕСТНИ НАБЛЮДЕНИЯ, ПОЗВОЛИ МИ ДА ПОВЪРНА, ОСОБЕНО КАТО СЛУШАМ ТВОИТЕ ХВАЛЕБСТВИЯ. ОГРОМНАТА ЧАСТ ОТ ВАС СА ДЕГРАДИРАЛИ ТИПОВЕ, СЪС СЪМНИТЕЛНА КОМПЕТЕНТНОСТ. БЛАГОДАРЕНИЕ НА ВРЪЗКИ И ПАРИ СЕ НАБУТАХТЕ В ГОЛЯМАТА СИ ЧАСТ И В ПРОКУРАТУРАТА. А ТИЯ "НОВИТЕ" ПРОКУРОРИ НАПРАВО ЗАДРЪСТИХА СИСТЕМАТА С ТЪПИЗМИТЕ СИ И "ОРИГИНАЛНИТЕ ИДЕИ" ПО РАЗСЛЕДВАНЕТО. АКО ПРОЯВЯВАШ ИНТЕРЕС МОГА ДА ТИ ДАМ ЧУДЕСНИ ПРИМЕРИ ЗА ТОВА. А КОЛКОТО ДО ФИЗИЧЕСКАТА ВИ ФОРМА .... ФОРМА НЕ Е ТОЧНАТА ДУМА., А ПО СКОРО ЛИПСАТА НА ТАКАВА.
А СЕГА ИСКАМ ДА ПОПЛАЧА ЗА ДОЗНАНИЕТО., ГОРКОТО СВИЛО СЕ МЕЖДУ ДВА ВОДЕНИЧНИ КАМЪКА: ПРОКУРАТУРА И ПОЛИЦИЯ/ ПО СПЕЦИАЛНО ОПЕРАТИВНАТА И ЧАСТ/. МИЗЕРУВАЩО, ВЕЧНО ЗАБЪРЗАНО ЗА НЯКЪДЕ, СТРЕСИРАНО, МРАЗЕНО ОТ ВСИЧКИ. КОГАТО ВИ ГЛЕДАМ МОМЧЕТА И МОМИЧЕТА, ДОРИ В ДУШАТА МИ ДА ИМА БОЛКА И ГОРЧИЛКА, МИ СТАВА ХУБАВО ЗАЩОТО ВИ ИМА. ВИЕ СТЕ ВЯТЪРА НА ПРОМЯНАТА, КОЙТО МОЖЕ ДА ОТВЕЕ "ГАДНАТА СИСТЕМА, КОЯТО Е В МОМЕНТА". НАТИСКЪТ НА ЕВРОПА Е НАШ СЪЮЗНИК. Е, БАВНО ЩЕ СТАВАТ ПРОМЕНИТЕ, ТОВА Е УМИШЛЕНО РАЗБИРА СЕ. НО ЩЕ ГИ ДОКАЧАМЕ, АКО НЕ УМРЕМ ОТ ГЛАД ДО ТОГАВА.


Цитирал си мой, и то- "миролюбив" постинг, за да обидиш колежката ми Круела.Явно, дознателю, не държиш на дребните подробности като това - кой кой е.Дано и по служба да не си така. Тя е в болнични,
и ако изобщо би си губила времето да ти отговаря, щеше да ти каже само, че това не е език и поведение на мъж.Но, понеже си цитирал мен, ще ти отговоря аз.
Първо- за възпитанието.То вкючва в себе си и способността, когато спориш с някого, да излагаш аргументите и тезите си, и да убедиш събеседника, а не да го обиждаш, което е израз на безсилие и злоба. Ако беше виждал Круела, нямаше никога да ти дойде през ум да я наричаш така. Употребеното от теб "обръщение", спокойно и без последствия, би могъл да използуваш само по отношение на познати и близки на теб хора - като майка, съпруга и прочие.Ако те изтърпят, и ако такъв е стилът на общуване в семейството ви.Та,да си дойдем на думата, това не е, и не трябва да бъде поведението на един мъж, особено- спрямо жена. Все едно аз да се обърна към теб със "Скъпи ми, простако, от н-ското РПУ". Не бих го направила, не подхожда на дама, пък била тя и следовател.
На второ място- за агресията. При теб е извън нормалните граници, потърси помощ, че плачкаш за ре-подбор, доколкото виждам, а психическата устойчивост е важна за работата ни.
На трето място- за постинга ти. Смях се. Що не дойдеш в "топличкия ми кабинет", в който парно няма, доколкото знам, от 1998 г., с протеклия ми таван и свлечените тапети, с падащата от само себе си врата, които доскоро делях с други колеги?Ще се греем на собствената ми печка, и ще делим тоалетната, в която тече "материала" от втория етаж, и ще слагаме кофи в ъгъла, когато вали, но ще си работим, и ще сме заедно...Защо, като ти се види толкова цветя и рози ситуацията при нас, не вземеш да издържиш един конкурс, пък да станеш следовател?От хубавото ли бягаш, що ли, или обичаш да ти е трудно, или си мазохист, та стоиш в това "мизеруващо, вечно забързано за някъде, стресирано, и от всички-мразено, дознание"?Пък, вземи, хвани на хляба мекото, и ела при нас- ще ходиш с "Лада" на моя възраст на произшествия, ще си слагаш делата в кантонерка, щото няма пари за каса, ще работиш и ще пееш.Само образование ти трябва, и да спечелиш общонационален конкурс, да те одобрят от ВСС, да минеш нашето проучване, и обучение с изпит по ЗККИ.Вярно, ще се наложи да си заедно с "деградиралите типове със съмнителна компетентност", но от една страна деградирали типове има навсякъде, та и при вас, а компетентността все още на този етап, е по-голяма от вашата, и плод на дългогодишен труд.И за "липсата ни на физическа форма" ще се погрижиш. Аз съм тренирала фигурно пързаляне, но ти - ако си, например, каратист, лесно ще се справяме с обвиняемите- аз - гъвкава, ти- с един удар. За "набуталите се в прокуратурата и съда с връзки и пари" следователи, ще те посъветвам да отвориш сайта на ВСС. Колко стотин души преминават на работа в прокуратурата и съда? Знаеш ли? Ами-общо около 700. Много връзки, много пари, много нещо. И всичките- все заради това, да му се не види, няма справедливост. Ами ти- грамотен, компетентен, онеправдан в това "изстрадало дознание", защо не вземеш да станеш прокурор или съдия? Достатъчно е да те поканят от съотв.звено, или да издържиш конкурс, ако нямаш стажа да не си младши?Мазохист ли си, човече, та седиш там, или просто обикновен и неуспял...
А сега за дознанието-трябва да е твърде скудоумен човек, за да не разбере, че повечето от нас не поставят въпроса кой бил по-голям професионалист. Това са относителни неща. Поставяме въпросите, които вълнуват и вас- кой и кога ясно, и веднъж завинаги ще урегулира броя на щата, статута, и правомощията на разследващите органи, материалната им база, заплащането, условията на работа. Ако не си разбрал, че това ни боли, и съчувствието ни към вас за ситуацията, в която сте, по-зле за теб.Но нека и да не хиперболизираме нещата.Били "вятъра на промяната".Ами къде "вяхте" последните шест години, та никой не усети резултата? Или промяната?Та халът си е същият, че е по-зле, че си прехвърляме тестове като волейболна топка. Защото, ако ти не помниш, голяма част от първоначално прехвърлените при вас текстове, няколко месеца по-късно "скорострелно" ни бяха върнати обратно.Сега пак ни ги взеха. Явно разчитат, че след като шест години данъкоплатците плащат за съществуването на този институт, той трябва да оправдае доверието. Макар, че дебатите и съпротивата бяха големи, и от много институции. Въпреки това, обаче, в НПК бе запазена възможност, прокурорът да изземва дела от един орган и да възлага на друг. В нашия район все едно дознание няма, почти всичко ни образуват направо като сл.дело, или изпращат следовател да отпочне, вместо дознател, а те идват с нас-да се обучават. Е, аз да взема ли да кажа:"Боли ме сърцето за това изстрадало следствие, дето още работи и това, дето не му е работа, че и обучава непрекъснато хора с претенции да са разследващи, което пък съвсем не му е работа"?!! С какво ви пречим да се доказвате, като искате да работите?Ами, работете!Аз няма да рева, че ми остават само полицаи на подсъдност и възможността прокурорът да изземе от вас, пък да ми даде. От по-малко работа кой плаче?Работете, нали казваш, че "Европа" е с вас. Да ви даде европейско заплащане и условия, това го пожелавам искрено. А нас не ни мислете. Имаме си работа, искат ни навсякъде.Винаги може да дойдем и при вас. Нали законотворците, че и самото МВР прецени , че ще взима" деградиралите типове със съмнителна компетентност от следствието" без конкурс и без каквито, и да е изисквания. А това само по себе си е най-добрата оценка и признание, което можехте да ни дадете.
Извинявам се за дължината на постинга.От това "есе" с махленско-хамалски привкус просто се вбесих.Което не означава пълното ми уважение към хора от вас като "Полицай", Динев, Ludi,и "Ченге". Искрено им пожелавам успех.
amorosa
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 17 Окт 2005, 16:53

Мнениеот amorosa » 23 Фев 2006, 13:13

*не означава, че не изпитвам уважение. Извинения към колегите.
amorosa
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 17 Окт 2005, 16:53

Мнениеот ludi » 23 Фев 2006, 16:01

Само едно уточнение колежке,доколкото си спомням/от участието му в други теми във форума/Брендан не е дознател ,мисля че беше адвокат.Най-добре той да каже.
ludi
Потребител
 
Мнения: 226
Регистриран на: 25 Сеп 2005, 18:45

Мнениеот ludi » 23 Фев 2006, 16:14

Предлагам ви окончателният вариант на текстовете в новоприетият ЗМВР касаещи дознателите.Както виждате те ще бъдат само юристи/не стават дори тези завършили АМВР/.Прави впечетление ,че са отпаднали някой текстове от първоначалният проект и то точно тези ,който регламентираха,че на дознателите не може да им бъде възлагана никаква друга работа освен тази по делата и относно намесата на началниците в работата им.Как ли е станало това? :lo :oops: l:

Раздел IX Дознатели
Чл. 217. (1) За дознатели са назначават след конкурс лица, които отговарят на изискванията за постъпване на служба в МВР по чл.179 и имат висше юридическо образование.
(2) Дознателите са държавни служители в Национална служба "Полиция".
(3) Дознателските длъжности са: .
1. главен дознател;
2. старши дознател;
3. дознател;
4. младши дознател.
(4) На издържалите конкурса за длъжностите по ал. 3, т. 2 - 4 се присъжда категория Г, а по ал. 3, т. 1 - категория Б или В.
(5) За длъжностите по ал. 3, т. 2 - 4 могат да кандидатстват и държавни служители в МВР, притежаващи категория Г, а по ал. 3, т. 1 - категория Б или В.
Чл. 218. (1) За заемане на длъжност дознател се изисква най-малко две години юридически стаж или две години стаж като младши дознател.
(2) За заемане на длъжност старши дознател се изисква най-малко пет години юридически стаж или три години стаж като дознател.
(3) За заемане на длъжност главен дознател се изисква най-малко седем години юридически стаж или пет години стаж като старши дознател.
Чл. 219. (1) Главният дознател осъществява и координация и методическо ръководство на дейността на дознателите, като следи за законосъобразното провеждане на разследването, изпълнението на задължителните указания на прокурора и спазването на срока за разследване.
56
(2) Главният дознател ежегодно изготвя оценка за работата на младшия дознател, дознателя и старшия дознател, като взема предвид и становището на съответния районен прокурор по чл.118а, ал. 3 от Закона за съдебната власт.
Чл. 220. При израстване в степен или в категория се вземат предвид оценките от главния дознател и становищата на съответния районен прокурор.
Чл. 221. Наблюдаващият прокурор може да прави предложение за награждаване на дознателя за постигнати високи резултати или за конкретен съществен принос при изпълнение на служебните му задължения.
Чл. 222. (1) Системното нарушаване на сроковете, предвидени в Наказателно-процесуалния кодекс, или извършването на действия, които неоправдано забавят наказателното производство, съставляват дисциплинарно нарушение.
(2) Когато установи наличие на основание по ал.1, наблюдаващият прокурор може да направи предложение за налагане на дисциплинарно наказание до органа по чл.228.
(3) При получен сигнал за нарушаване на забраната по чл.54, ал. 5 прокурорът може да сигнализира органа по чл. 228.
Чл. 223. Доколкото в този раздел не е предвидено друго, се прилагат общите правила за държавните служители в МВР.
ludi
Потребител
 
Мнения: 226
Регистриран на: 25 Сеп 2005, 18:45

Мнениеот plamche_plamche » 23 Фев 2006, 17:18

Това е просто първата стъпка към изграждане на това което развалиха с лека ръка през 1995 година - ЕДИННИЯ СЛЕДСТВЕН АПАРАТ ПРИ МВР!!!!!!!!!!!
Но това е първата стъпка само - да се надяваме, че ще се стигне до края. То няма и друг начин просто..... :lol: :lol: :lol:
plamche_plamche
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 11 Яну 2006, 14:20

до LUDI

Мнениеот sokrat » 23 Фев 2006, 17:42

Колега знаеш ли какво ще стане с дознателите,които са завършили Академията и са при заварено положение?Ще продължат ли да работят като дознатели или ще преминат на друга длъжност.
sokrat
Младши потребител
 
Мнения: 89
Регистриран на: 22 Фев 2006, 20:32

Мнениеот dinev » 23 Фев 2006, 18:05

Колеги, моля дайте линк към новия ЗМВР. Благодаря предварително!
dinev
Потребител
 
Мнения: 472
Регистриран на: 17 Май 2002, 22:59

Мнениеот amorosa » 23 Фев 2006, 18:58

ludi написа:Само едно уточнение колежке,доколкото си спомням/от участието му в други теми във форума/Брендан не е дознател ,мисля че беше адвокат.Най-добре той да каже.


Не знам, колега. Какъвто и да е, поведението му не му прави чест, нито като професионалист, нито като мъж. Дори ако приемем, че е прав, едва ли може да се каже, че "гадната система", за която говори, се дължи само на съществуванието на следствието и "деградиралите типове със съмнителна компетентност" в него. Такива, все пак има навсякъде, за съжаление. И ако нещо е гадно в системата, то е, че никой не мисли за работещите в нея.И това е един от факторите, за да деградират.Ето, сега пак поредната глупост. Отново ви вменяват и чисто полицейските функции. Е, колко дини могат да се носят под една мишница?Кое по-напред ще правиш, при положение, че сте твърде малко на брой, очаква ви море от дела.А, като нямаш никаква гаранция за това, че можеш да отстояваш вътрешното си убеждение, и всеки твой началник лесно може да те смаже, ако много "знаеш", как ще работиш спокойно?А при тези условия, материална база и жалко заплащане?Ами какво ще стане с горките хорица, които не са висшисти, и ще работят само още една година като дознатели?А къде по-точно ще успеят да натрупат нужния стаж бъдещите дознатели? Това, най-общо означава, че ще се принудят да назначават при вас адвокати / от гладуващите!/ , а те са били от другата страна на бариерата... Тогава за каква качествена промяна говорим, въпреки ентусиазма и желанието ви?Хайде, ние няма да разследваме основно, но вие как ще го правите? И колко време ще трябва, за да изпаднете в нашата вечна ситуация- вечно виновни, оплювани, реформирани, мачкани? Тъпо е всичко това. Имам чувството, че хора без мозък "творят" законите.
Извинявам се предварително на колегите, които ще намерят горния ми постинг за твърде рязък, или може би-неподходящ за жена.Просто отговорих на такъв, който не подхожда на мъж.
amorosa
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 17 Окт 2005, 16:53

Мнениеот ludi » 23 Фев 2006, 21:05

Динев не мога да ти дам линк към новият ЗМВР.Провери на някой от служебните компютри свързани с информационната система,закона го има там от няколко дни. С колегите завършили АМВР и работещи като дознатели не знам какво ще стане.При нас имаме трима,но им предстои да се дипломират като юристи през тази година,така че ще останат на същата длъжност,тъй като в ЗМВР е предвидено дознателите който не са юристи да продължат да изпълняват задълженията си още една година.След това ако няма промени в закона ,тези който не са успели да завършат право най-вероятно ще бъдат преназначени.
ludi
Потребител
 
Мнения: 226
Регистриран на: 25 Сеп 2005, 18:45

Мнениеот sokrat » 23 Фев 2006, 21:32

Дано ал.5 на чл.217 от ЗМВР да означава,че дознатели могат и да са служители ,вече работещи в МВР,които не са юристи.Защото в противен случай на дознателите-юристи ще ни се струпа много работа.Колега ludi и при нас колегите дознатели завършили АМВР учат право,но като гледам колко ще се натоварим,като влезе в сила новия НПК имам съмнения дали ще бързат да го завършат.Имаш ли представа дали в ЗМВР е вкарана разпоредбата от проектозакона,която гласи ,че в неотложни ситуации всички полицейски служители могат да извършват в качеството на дознатели процесуално-следствените действия оглед на местопроизшествието и свързаните с него претърстване и изземване и разпит на свидетели?И ако я има и в ЗМВР тя не влиза ли в противоречие с разпоредбата на НПК,която гласи ,че дознатели могат да бъдат само лицата назначени на тази длъжност.
sokrat
Младши потребител
 
Мнения: 89
Регистриран на: 22 Фев 2006, 20:32

Мнениеот ludi » 23 Фев 2006, 21:56

Прегледах ЗМВР/не съм го чел подробно/,но подобна разпоредба не открих.В първоначалният проект предоставен ни от автора на темата имаше подобен член ,но той изглежда не е одобрен от НС.Не ми се мисли какво ни чака.Такива дежурства трябва да даваме,че ще ни се наложи да спим по РПУ-тата, а половината от нас трябва да работят само срещу нейзвестен извършител и да бъдат регистратори на престъпления.Дано да съм пропуснал въпросният член и той да фигурира някъде в ЗМВР,но както каза ти/аз също го посочих по-рано във форума/този член ще бъде нищожен ,тъй като мястото му е в НПК.Между впрочем от сигурно място чух ,че се очакват промени и в новоприетият НПК ,по-точно ще връщат на следователите престъпленията извършени от непълнолетни/изискване било на ЕС,тези дела да се разследват от магистрати/.Дано покрай въпросните промени да направят и тези свързани с разследването срещу нейзвестен извършител.Абе хубава работа ама българска.
ludi
Потребител
 
Мнения: 226
Регистриран на: 25 Сеп 2005, 18:45

Мнениеот ludi » 23 Фев 2006, 22:07

Извинявайте пропуснах само да спомена,че чл.217 ал.5 от ЗМВР не следва да се тълкува ,че дознатели могат да бъдат и служители без юридическо образование.В подкрепа прилагам член от заключителните разпоредби.
§ 7. (1) За дознатели могат да бъдат назначавани следователи без провеждане на конкурси и без да са налице специфичните изисквания по чл. 179, ал. 3 за постъпване на държавни служители в МВР.
(2) Заварените дознатели, които не отговарят на изискванията на чл. 217, ал. 1, изпълняват възложените им функции по разследване в срок до една година от влизането в сила на закона.
ludi
Потребител
 
Мнения: 226
Регистриран на: 25 Сеп 2005, 18:45

Мнениеот policai » 23 Фев 2006, 22:19

plamche_plamche написа:Това е просто първата стъпка към изграждане на това което развалиха с лека ръка през 1995 година - ЕДИННИЯ СЛЕДСТВЕН АПАРАТ ПРИ МВР!!!!!!!!!!!
Но това е първата стъпка само - да се надяваме, че ще се стигне до края. То няма и друг начин просто..... :lol: :lol: :lol:

Най-вероятно ще се окажеш прав, за пореден път ще открием топлата вода.
Към Брендан:
Съдейки от постингите ти си свестен човек, но не подходжда на свестен човек да нарича такава емблематична фигура, като Круела - Кравела, нито да изопачава мнение на Амороза.
По принцип, ако ще претендираме за възпитание и образование, нека се държим подобаващо с дамите сред нас, не ни коства никакво усилие.
Нима не усещаме как всичко, ама всичко е корозия, скрито под измамен декор?!?!?!
Нека с общи усилия поправим нещата, в противен случай, горко на децата и внуците ни.
policai
Потребител
 
Мнения: 250
Регистриран на: 06 Фев 2006, 22:17

Мнениеот sokrat » 23 Фев 2006, 22:28

Ако действително само юристи/а не и завършили Академията на МВР/ще могат да са дознатели и ако само дознателите ще водят дознанията срещу НИ то тогава не знам как ще се справим.В момента работата на дознателитев нашия район върви доста добре и съм сигурен,че като поемем и престъпленията,които се разследват от следствието няма да имаме проблем.Но представяте ли си какво ще стане като водим и всичките дела срещу НИ???Освен това всички,които са завършили Академията ще ги преназначат и ще поемем и тяхната работа.Т.е вместо да се увеличи щата на дознателите той ще се намали наполовина,а работата ще им се УЧЕТВОРИ.Ние и сега сме достатъчно натоварени,а тогава не ми се мисли.Ами то колегите -дознатели завършили Академията ще черпят затова че ще ги преназначат.В такъв случай става безпредметно и това,че ще се пенсионираме след 25 годин стаж-е колко дознатели ще са в състояние да изкарат 25 години при такъв обем на работа.
sokrat
Младши потребител
 
Мнения: 89
Регистриран на: 22 Фев 2006, 20:32

Re: до БРЕНДАН

Мнениеот brendan » 24 Фев 2006, 00:06

plamche_plamche написа:С прочувствие прочетох постинга ти. С дълбоко вътрешно раздвоение приемам твърденията ти, че е необходима промяна. Каква дълбока душевност, каква вярност към родината лъха от теб???? Каква вярност към военната клетва??? Каква загриженост към България??? И към нейното предварително разследване???? Към "продажните" следователи и към бедните войници в шинели "дознателите", носещи на щиковете си "свободата".........готови до един да паднат в битката, но да "превземат" /корумпираната и продажна/ следователска крепост. Многократно вдигащи се в контрааатака срещу възправилите се срещу тях, техни текадърни шефове, някакви следователи, някакви прокурори, други връзкари и някаква си продажна и непълноценна измет.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ти мъжки изобщо не си в час. Може да гледаш, но нищо не виждаш. Нямаш представа за какво става въпрос. И никога няма да имаш. Какво ти е виновна колежката Круела? Ами като можеш по добре ела ти мъжки и го прави ти. Какъв ти е проблема? Всички искате добро разследване всичко да е шест. А като отида на произшествие няма един да дойде за поемно лице при огледа. Всеки вика - не ме закачай. Думите корумпирани типове и прочее са вестникарски излияния - цитирай по кое дело номера и водещия - кой е продажника???? Дай доказателства!!!! Къде е гаранцията, че ти не си освободен боклук от пандиза, вкаран там от нас??? ДАЙ ДЕ????
Някаква отрепка!!! Тук може да влезе всеки!!! Без ограничение!!! А деградиралите типове бих искал да ги видя??? Да има и такива - но те са с постоянна мярка за неотклонение в ареста, който почва след моя кабинет - слава богу и аз имам някаква заслуга за това....
А по отношение на Европата - ще го видиш сам. Европа няма приятели - има интереси мъжки!!! Но ти сам ще го видиш на гърба си.
Да вярно, че дознанието се е свило между описаните от тебе камъни - но това също е временно....ще дойде време и пак ще стане както бяхме ние до 1995 година......просто такава е логиката на
живота.......


По всички си личи, че си някакъв .............. Когато вие плюете по дознателите всичко е наред. Когато аз казвам нелицеприятната истина тогава нарушавам добрия тон. Най-големите тройкаджии и ......... от моя курс ги назначиха за следователи, и на други подобни службици. Вероятно когато съм ги изпуснал от поглед изведнъж са станали невероятни юристи. Мафия сте си, все на някои чедото все на някой човека. А защо работя в дознанието ли? Понякога и аз се чудя, честно казано. Може би защото е чудесна школа, защото работя сред много прекрасни хора, а не деградирали пияници и наркомани. И да ви припомня. Май имаше някакъв черен списък скоро и следствието беше спечелило убедително първото място. Колкото и да ви е мъка, така не може да продължава, вие си отивате. Къде? Не ме интересува.
brendan
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 04 Окт 2005, 22:09

iskam mnenie

Мнениеот lirik » 24 Фев 2006, 10:28

Уважаеми колеги, завършвам юридическото си образование в момента и желая да участвам в конкурс за дознатели, но имам едно малко петно в автобиографията си.Преди време в съседски скандал повредих чуждо имущество и срещу мен бе образувано дознание за нанасяне на щети и увреждане на имущество, което по късно отпадна и бе обявено за маловажно и прекратено от прокурора с постановление за деяние привидно на престъпление. Е как мислите дали подобно нещо би повлияло на комисията която прави проъчването на кандидата.
Благодаря Ви.
lirik
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Фев 2006, 09:49

ПредишнаСледваща

Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron