начало
Живко Коцев вече е обвиняем по делото за корупция в митниците Живко Коцев вече е обвиняем по делото за корупция в митниците

Защо ВСС наруши ЗСВ?

Дискусии на тема съдебната власт в България


Защо ВСС наруши ЗСВ?

Мнениеот shh70 » 19 Май 2006, 10:32

Поредната демонстрация на нагло незачитане на закона са решенията на ВСС по назначаване на магистрати гласувани на 17.05.2006 г. Съгласно § 73 от ЗИДЗСВ обн. в Д.в. бр. 32 от 12 май 2006 г. "Законът влиза в сила от деня на обнародването му в "Държавен вестник". С тези изменения беше въведен конкурс за всички прокурорски и съдийски длъжности. По заварените случаи има само една изрична разпоредба: "§ 67. Насрочените конкурси за държавни съдебни изпълнители и за съдии по вписванията до влизането в сила на този закон се провеждат по досегашния ред." Въпросът е: защо и с какво правно основание, при влязъл в сила закон, уреждащ друга процедура, ВСС наруши ЗСВ, като гласува назначенията на съдии и прокурори по стария ред? Силно се надявам да получа смислен отговор от някой от действащите членове на ВСС. Дано да не си остана само с надеждите...
shh70
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 12 Фев 2006, 15:18

Мнениеот gega » 19 Май 2006, 10:53

Ще, ще...:)))))) Ще останеш!:))))) Не разбрахме ли, че с приказки и молби към наглеци нещата не се променят. Тук са необходими не само законодателни промени, но и истинските магистрати да се обединят и да си повярват. Това е малко по-сложно, защото досега са били обгърнати в страх, връзкарство, послушничество към съответния председател, който може да им помогне за израстването. Колкото и някои магистрати да се притеснавят от конкурсното начало, смятам, че то донякъде ще реши проблемите.
gega
Потребител
 
Мнения: 585
Регистриран на: 20 Юни 2005, 12:18

Мнениеот tankovbg » 19 Май 2006, 13:28

малко по горе вижте това, дискутирайте, протестирайте

http://lex.bg/forum/viewtopic.php?t=15905
tankovbg
Потребител
 
Мнения: 209
Регистриран на: 16 Мар 2006, 20:40

Мнениеот shh70 » 20 Май 2006, 11:58

tankovbg написа:малко по горе вижте това, дискутирайте, протестирайте

http://lex.bg/forum/viewtopic.php?t=15905


Каква дискусия! Явно никой не се интересува от темата. Нито от моята, нито от откритото писмо на съдия Стамболова. Нищо чудно, че ВСС прави каквото си иска. Пасивната юридическата общност приема ВСИЧКО. Не се чудете, че сме на тоя хал.
shh70
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 12 Фев 2006, 15:18

Мнениеот aequietboni999 » 21 Май 2006, 21:14

От министъра на образованието знам, че един виден теоретик на правото е казал, че: "Държавата това е правов ред". Значи щом върховния орган на съдебната власт нарушава правото, няма ред и няма държава в тоя случай. Е как да постъпим в случай на възникнал правен казус, след като няма правов ред? Да се гърмим ли? -Ха, та ние вече го правим :lol: Коментарът е излишен. Пожелавам ви да станете магистрат, колега! Нещата се променят, ама мнооого бавно май....
aequietboni999
Младши потребител
 
Мнения: 90
Регистриран на: 21 Май 2006, 19:24

Мнениеот shh70 » 21 Май 2006, 22:29

aequietboni999 написа:От министъра на образованието знам, че един виден теоретик на правото е казал, че: "Държавата това е правов ред". Значи щом върховния орган на съдебната власт нарушава правото, няма ред и няма държава в тоя случай. Е как да постъпим в случай на възникнал правен казус, след като няма правов ред? Да се гърмим ли? -Ха, та ние вече го правим :lol: Коментарът е излишен. Пожелавам ви да станете магистрат, колега! Нещата се променят, ама мнооого бавно май....


Аз съм магистрат. Не това, че не мога да стана ми е проблем. Проблемът ми е, че вече се съмнявам, че разбирам от право.
Затова отворих тази тема - някой по-умен и компетентен, за предпочитане действащ член на ВСС, да ми обясни какви ги вършат.
Все пак членова там са умни и компетентни юристи, председателите на ВКС, ВАС, Главния прокурор, Министърът на правосъдието председателства съвета - все някой от тях може да даде обяснение какво става.
shh70
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 12 Фев 2006, 15:18

Мнениеот peichev_76 » 22 Май 2006, 17:47

за пореден път 20 души ни направиха за смях.......ама така ще е и занапред като има кой да ги търпи ........... цялата съдебна система е пълна с дребни душички в тоги и няма оправия.......
peichev_76
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 18 Ное 2005, 11:53

Мнениеот mi_lena » 22 Май 2006, 20:23

shh70 написа:
Затова отворих тази тема - някой по-умен и компетентен, за предпочитане действащ член на ВСС, да ми обясни какви ги вършат.
Все пак членова там са умни и компетентни юристи, председателите на ВКС, ВАС, Главния прокурор, Министърът на правосъдието председателства съвета - все някой от тях може да даде обяснение какво става.


Не съм (настоящ или бивш) член на ВСС. Едва ли съм по-умна. Просто повече време наблюдавам развитието на системата. Наблюдавам го с болка. Не мога да дам обяснение какви ги вършат, но имам предположения. Погледнете протокола от въпросното заседание на ВСС. Тримата членове по право (Григоров, Пенчев, Велчев) не са присъствали. Можем само да гадаем дали са си дали труда да се запознаят с дневния ред и да дат някакви предварителни инструкции и становища. Да ме простят членовете на ВСС, които не са магистрати, но те не знаят (а им е и безразлично) какво означава да си редови магистрат, да работиш добросъвестно, да знаеш с точност до 1 мес. старшинството си в йерархията и да имаш предварителна представа, кога ще дойде твоя ред за преместване или повишение. И да разбереш, че хората (за част от които си гласувал) са пробутали някой преди теб без ред. Виновни са членовете на ВСС, които са чужди на системата и като башибозук я обезлюдяват откъм свестни и почтени хора, въртейки си бизнеса с магистратски места. Виновни са и тези, които са магистрати, предполага се, че са минали по този път, но които не са успели да отстоят интересите ти. Не са виновни, че са малцинство - виждате от протокола колко са гласуващите "против", а са виновни в това, че от криворазбрана лоялност към "органа ВСС" не дават гласност на безобразията. Защо мълчат пред избирателите си - не знам. Вярно е, че в ЗСВ не е предвидена отчетност пред избирателите-магистрати, но и забрана няма. Въпрос на народопсихология "Да не изнасяме кирливите ризи" или на подценяване силата на т.нар. "гласност". Не знам.
Аватар
mi_lena
Потребител
 
Мнения: 621
Регистриран на: 02 Сеп 2005, 16:53
Местоположение: София

Мнениеот expertyt » 25 Май 2006, 18:45

Поредната демонстрация на нагло незачитане на закона са решенията на ВСС.....

И така... до края на мандата. "Кучето си лае, а керванът си върви, върви..."
expertyt
Потребител
 
Мнения: 133
Регистриран на: 13 Авг 2004, 22:27

Мнениеот gega » 25 Май 2006, 21:29

Не сте съвсем справедливи към тез бедни душици. Какво има още да им се стоварва на главите, те само могат да подозират. Трябва само да следите новините в идните дни... Осъзнаването в системата започва и татко Воденичаров трябва да се спотайва вече, а не да надига заплашително глас против "бунтарите" ... и да извършва с нЕкои ченгета проверки на този и на онзи. А и те нямали морални угризения от последните назначения. Инак "неудобно би било, някак си", а?:)))) Смехуранчовци. С назначението на Воденичарката младши в СГС уродливият морал на членовете на ВСС надмина благоприличието - да се приемат в системата все пак що-годе добре подготвени юристи - синове, дъщери, шуринайки и лелинчовци на този и онзи. Това назначение промени рязко съотношението на силите. А и акцията на Григоров срещу Филчев сложи последния щрих в гротескната картинка - всички се убедихме колко "силни" хора управляват съдебната система. И добре че Григоров е член на този позорен орган по право, инак не виждам какво още прави в него - вж чл. 130, ал. 2 КРБ - "За членове на Висшия съдебен съвет, които не са негови членове по право, се избират юристи с високи професионални и нравствени качества." Наистина КРБ не изисква членовете по право във ВСС да са с високи нравствени качества:)))))))))) От тук насетне всеки има право не само да иска отговор, а и да изисква
1. Всички членове на ВСС да подадат оставка
2. Председателят на ВКС да подаде оставка
3. Да се изградят прости и ясни правила за израстване в съдебната система - напр. да се изгради един постоянно действащ орган при ВСС, който да подготвя методологията на провеждането на конкурси и да ги извършва.
4. Да се свика ВНС, за да се извършат конституционни промени в държавното управление, в частност на съдебната власт - да се намали членствения състав на ВСС, като в него по право членове да бъдат председателите на върховните съдилища и гл. прокурор. А членовете - политици, които се избират от квотата на НС, да се избират от друг държавен орган - напр. от КС на РБ Така ще се гарантнира участието на "народа" в кадровия орган на съдебната система, тъй като опосредствено парламентът и президентът, които се избират пряко от народа, ще имат възможност да влияят, тъй като те избират, респ. назначават 1/3 от членовете на Конституционния съд. На държавата не са нужни повече от 15 души членствен състав на ВСС - трима по право, седем съдии и петима прокурори. И избора им да се извършва не на делегатски събрания, а на всеобщи събрания на съдиите или прокурорите - както се казва всеобщо, равно и пълно избирателелно право:)))))))
5. Да се извършва през три години атестации на магистратите чрез ПИСМЕНИ тестове - от райнните до ВКС и ВАС и съобразно техните резултати да се определят трудовите възнаграждения. Тези мъгляви атестации, дето ги има, са голям смях - колко актове били влезли в сила, колко били отменени. Това превръща магистрата в статистик - а и как хубавичко много се крият от т. нар. вътрешно убеждение.
6. Да се уреди нормативно възможността съответната колегия от съответния съд ( районен, окръжен и т. нат.) и съответната прокуратура да сезира ВКС за издаване на ТР по противоречива практика, като по това искане следва задължително ВКС да се произнася. В този смисъл трябва да се предвидят малко и изчерпателно изброени основания, при които ВКС може да се произнася по допустимостта на подобни искания. Искаме единна и безпротиворечива практика, нали?:)))))))))
gega
Потребител
 
Мнения: 585
Регистриран на: 20 Юни 2005, 12:18

Мнениеот mi_lena » 26 Май 2006, 12:50

Crue_la, gega, считам себе си за безпристрастна по отношение на конкурсите и колегите, които кандидатстват, защото не влагам лични амбиции в това.
Болката ми произтича от затрудненията пред качествения подбор на кадрите. Защото желанието ми е точно това - в системата да влязат (и да останат) качествени хора, които си обичат работата, вършат я добросъвестно и творчески, имат желание да се развиват, имат чувство за справедливост и достойнство, не избиват комплекси, не използват системата, а се старят да привнесат нещо ново в нея и пр. Дали тези хора ще са бивши юрисконсулти, дознатели, следователи адвокати и т.н. е без значение. Ако те влизат по достойния и правилен начин и са такива, каквито посочих по-горе - добре дошли. Те са придобивка за системата. Ако идват за да се вържат на държавната и/или корупционната ясла, за да избиват комплексите си, опиянявайки се от чувството за власт ("У мен хляба, у мен и ножа") - това не са моите редици. Конкурсът действително е едно добро намерение. Но адът е в подробностите при реализацията на намеренията :)
Аватар
mi_lena
Потребител
 
Мнения: 621
Регистриран на: 02 Сеп 2005, 16:53
Местоположение: София

Мнениеот gega » 26 Май 2006, 19:31

Ми-Лена, фактът, че младшите съдии от новия випуск застанаха активно на принципната позиция да няма назначения на хора, които не са спечелили конкурс, е достатъчно показателен що за хора са. Те и голяма част от районните съдии в София са из малцината, които искат това, което и ти, но и се опитват АКТИВНО да го осъществят. Радвам се, че си съгласна с повечето от моите "постулати" за развитието на съдебната система. Аз искам оставката на целия ВСС и на Председатяля Григоров и не се притеснявам да го кажа и публично. Ако някой трябва да се срамува и да има угризения за безпощадното неверие на обществото в съдебната система, то това не съм аз, нали:))))))))) Но за да се случват нещата, трябва да има подкрепа и от самата система, инак само ще си говорим. Сега е моментът всеки да избере как и в каква държава иска да живее.
Румен Ненков казваше някога " Човек трябва да внимава, защото трябва дагледа децата си в очите!" Е, крайно време е да погледне "децата" си, т. е. младите юристи в очите, но не зная дали те вече очакват от него нещо прагматично. Време е поколенията да бъдат сменени. Истината е, че трябва да влязат в системата инеобременени от прехода хора. И всички "стари" трябва с достойнство да се оттеглят. Дали обаче ще са способни на това последно усилие... Скоро ще видим!:)))))))))
gega
Потребител
 
Мнения: 585
Регистриран на: 20 Юни 2005, 12:18

Мнениеот mi_lena » 26 Май 2006, 20:46

За честта на софийските съдии (СРС и СГС) искам да кажа, че огромната част от тях са минали през конкурс.
Конкурс за мл.съдии в СГС се провежда от 1992 год. И до много скоро, при предишните председатели на СГС и СРС, попълването на районния съд беше само от тези преминали конкурс мл.съдии. Назначаването на човек отвън беше по изключение и в повечето случаи, това беше човек със значителен стаж съдийски стаж от друг съдебен район. Защо портата се отвори широко при Колев и Михайлов - и двамата избрани от сегашния ВСС, вероятно ще стане ясно по-късно. И подписката на софийските съдии при издигането на Воденичаров-младши не беше инспирирана от Съюза на съдиите, а тръгна отдолу - от СРС. Т.е. не става дума за една шепа мл.съдии, а за повече от 100-150 млади съдии от СРС, СГС и САС, които знаят какво е конкурс и не са забравили удовлетворението от честно спечеленото състезанието. Затова се надявам, че вървейки нагоре по стълбата и сблъсквайки се (неминуемо) и с опъката страна на съдийската работа, когато им дойде времето (след 3-4 години) и започне да им се чува думата - да не забравят откъде са тръгнали и как са се чувствали долу.
Аватар
mi_lena
Потребител
 
Мнения: 621
Регистриран на: 02 Сеп 2005, 16:53
Местоположение: София

Мнениеот gega » 27 Май 2006, 13:18

Ако това са безпощадните факти, то тепърва на някои ще им отеснее парцаливата дрешка на ВСС. Но Ми-Лена, винаги е имало в СРС и СГС синове и дъщери на висши магистрати и не това е страшното, дори е нормално, защото са дишали "прахоляка" от папките. Но огромният проблем на системата е т. нар. "рекрутиране", защото когато някой спечели конкурс, той не дължи никому нищо, а дали е така при Воденичаров младши например. Това е същественият въпрос! Инак всички сме пичове и много готини типове.
Неминуемо ВСС е в отбранителна позиция в момента и няма рационален ход, поради което трябва вече да се съобразява с общественото мнение. Но един от съществените въпроси от тук насетне трябва да изкристализира - кой и как ще извърши методологията по провеждането на конкурсите. Известно е, че е имало пробиви в конкурсите за мл. съдии. Това трябва най-решително да бъде преустановено. Вероятно и аз ако бях магистрат и имах дете юристче, би ми се искало да му предам своята професия. Но с лъжа не се тръгва в професията, тази зависимост ще ти тегне цял живот и при оценката на останалите колеги винаги ще бъдеш гледан с подозрение. Това е по принцип - съдилищата и прокуратурите и сл. служби се понапълниха с учели-недоучели "самозвани" връзкарчета. Те на какво ще разчитат за израстването си - на своите усилия, на знанията си или на ПРЕДСЕДАТЕЛЯ. А, и тъкмо заговорихвме за председатели - и техният избор следва да преминава през конкурс. И не само за техните мениджърски качества, а и професионални умения, защото кой съдия или прокурор ще вярва на по-зле подготвент от него Председател.
gega
Потребител
 
Мнения: 585
Регистриран на: 20 Юни 2005, 12:18

Мнениеот mi_lena » 27 Май 2006, 14:19

gega написа: Но огромният проблем на системата е т. нар. "рекрутиране", защото когато някой спечели конкурс, той не дължи никому нищо, а дали е така при Воденичаров младши например. Това е същественият въпрос!


Това е по принцип - съдилищата и прокуратурите и сл. служби се понапълниха с учели-недоучели "самозвани" връзкарчета. Те на какво ще разчитат за израстването си - на своите усилия, на знанията си или на ПРЕДСЕДАТЕЛЯ. А, и тъкмо заговорихвме за председатели - и техният избор следва да преминава през конкурс. И не само за техните мениджърски качества, а и професионални умения, защото кой съдия или прокурор ще вярва на по-зле подготвент от него Председател.


С това съм напълно съгласна и точно това казвам и аз. Ако си назначен или израстваш в кариерата с връзки, това означава, че не си независим. В българския умален формат на всичко, всички се знаем. Дори да липсва пряк корупционен елемент, израстването на "Х"." в кариерата с цената на сервилничене и услуги е напълно видимо от колегите му. За какво уважение иде реч! И когато/ако той стане началник - уважението няма откъде да дойде, а и той неминуемо ще се заобиколи с конформисти или сервилници (ако има такава дума :). Затова казвам, че независимостта (от външно влияние, но не от закона) трябва да се възпитава и отстоява още от най-ниското ниво, да има обективни и напълно прозрачни критерии за израстване. Защото се случва и това: Кадърен, независим, достоен човек бива маркиран с етикета "Не умее да работи в екип" ;), който може и да е евфемизъм на "Не приема поръчки" и край! Как ще го обориш?! А и звучи достоверно, защото действително има конфликтни хора, които създават нездрава работна атмосфера.
Та конкурса си е конкурс (при повишенията), но трябва и продължителен период от време да се наблюдава цялостната работа и поведение на даден съдия, а не да разчитаме някой да го "препоръча" ;) Нещата никак не са прости, но все трябва да се започне отнякъде.
Аватар
mi_lena
Потребител
 
Мнения: 621
Регистриран на: 02 Сеп 2005, 16:53
Местоположение: София

Мнениеот mdd » 27 Май 2006, 15:01

Що си губите време с неща, които няма как да промените! Ходете се забавлявайте! Гледайте си децата!

Съдебната система ще крета ... Няма личности, няма експерти, няма академици, няма бюджет, няма мениджъри. Имаме организирана престъпност, която контролира икономическия и политическия живот. България ще си бъде изоставаща и корумпирана европейска дръжава - георгафия, история, емиграция и т.н. - причини бол. Корупцията и прането на пари процъфтяват - занимаващите се с този "бизнес" са добре ;) :)!

А хората мразят по-добрите, по-силните и по-успелите! Но харесват клоуните - Царя и Бат' Бойко! Това е България - държавата, в която сме родени и израснали!

Все пак, проблемът на на системата НЕ е т. нар. "рекрутиране", а липсата на ЛИчНОСТИ и ПРАКТИКА! За да се изградят личности и създаде практика трябва време. Толкова просто, колкото е!

П.С. Радвайте се на живота, грижете се за себе си и не се ядосвайте за глупости!
mdd
Младши потребител
 
Мнения: 64
Регистриран на: 06 Окт 2004, 18:17

Мнениеот aequietboni999 » 27 Май 2006, 22:21

Като чета форума, а и като работя, виждам че личности и професионалисти в системата има! Смятам, че времето е дошло, щом дискутираме подобен род проблеми, да се организираме и да подкрепим добрите. Нека създадем една работеща професионална организация, която да поддържа добрите мнения. Не е толкова трудно! Аз бих отделил време за това, предполагам и мнозина от колегите! Просто трябва да определим принципите на една такава организация ...

"Съединението прави силата!" :D
aequietboni999
Младши потребител
 
Мнения: 90
Регистриран на: 21 Май 2006, 19:24


Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта


cron