начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

СКАНДАЛЪТ с банковите комисионни върху държавните такси

Дискусии на тема съдебната власт в България


Мнениеот hebigatsu » 19 Юли 2007, 11:26

8) Почитаеми plamen_penev,
Правилно си ме разбрал. :wink:
обективната истина е тази,........ която може да се докаже в съдебната зала :) :) :)
hebigatsu
Активен потребител
 
Мнения: 1008
Регистриран на: 19 Окт 2001, 19:42

Мнениеот iceman » 20 Юли 2007, 16:42

[quote="sarbijanac"]
Банките са търговски,и по законодателството ни не съм чувал да са задължени да обслужват сметките на държавните учреждения без събиране на комисионни такси за превод.

Нещо повече - всяка банка сама за себе си определя комисионните.


Здравейте. Споделям мнението на sarbijanac. Мисля че не трябва да се бърка държавната такса с цената на услугата, която ти предлага банката за превода на парична сума. На банката това и е работа, така че ще трябва да получи определено възнаграждение за това. Друг е въпроса с политиката на различните банки и разликата в цената на услугата. А може би е важно и качеството на самата услуга!!! Тук говоря не само за преводи към бюджета а за превод въобще - колко време ти отнема чакането пред гишето, по колко бланки попълваш, след колко време ти пристига превода.... А от запознати в бранша знам, че на много места съществува договорка да кажем между една банка и съответен съд за преференциално таксуване на превод.
Но като идея, унифицирането на тарифите или дори премахването им, ми харесва.
iceman
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 08 Фев 2007, 12:54

Мнениеот plamen_penev » 22 Юли 2007, 13:53

Из "Законите на Мърфи": ако пред една аудитория обясните нещо толкова ясно, че да не може да бъде разбрано грешно, то бъдете сигурен, че ще се намери поне един човек, който да е разбрал точно обратното.
Уважаеми iceman! С цялото ми уважение към личността Ви! Никой тук не се кани да се меси в работата на банките. Ние дискутираме задължението на съдебната администрация да спазва чл. 2 ал. 1 от ЗДТ. Задължението да приема "пари в брой" и "държавни таксови марки", а не само банкови преводи (няма лошо, нека, но не са упоменати в закон!), а ако Съдът не спазва законите кой да ги спазва!? Да не припомням началото на 90-те, когато на входа и на изхода на всяко държавно предприятие се бяха монтирали частни фирми... Съдът, обаче, не може да изчезне...
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Мнениеот sunrise » 25 Юли 2007, 12:03

Вчера за пореден път се дивих на тази дивотия.Отивам да взема съдебно решение по дело , където съм порцесуален представител на страна. Същата страна естествено , чинно си е платила държавните такси, които не са малко и най-накрая и се е усмихнал късмета да получи правосъдие. Та каква е процедурата?
Първо отиваш в съда, за да провериш колко страници е решението.
Второ намираш банка , където за 40ст. плащаш например 3-4 лв. комисионна и накрая се връщаш в съда за решението. Що за дивотия е това? Аз не искам копие от документи приложени към делото, а решението за получаване на което всъщност е цялото дело. И какво се получава? Плащаш такса за да се произнесе съда с него и втори път да го получиш физически, като лист хартия. Все едно веднъж да си платя хляба в магазина и втори път на продавача, дето ще ми го подаде?
Аз си мисля, че това е прекарано благодарение на лобиране от страна на банките, но защо съдът се вързва не знам.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Мнениеот plamen_penev » 27 Юли 2007, 12:52

Уважаеми sunrise! Темата, която засягате е наистина много сериозна. Тя се отнася, обаче до това трябва ли изобщо да плащаме държавни такси за съдебните услуги, след като за съществуването на съда сме си платили вече данъците. Тези такси без съмнение създават финансова неравопоставеност в съда, особено когато страни по делото са гражданин и административен орган. Този въпрос е доста сложен за решаване в нашата страна. Въпросът с банките (и други частни фирми), обаче, е елементарен, понеже може да се посочи действащ закон (ЗДТ чл.2 ал. 1), а не абстрактен принцип, който се нарушава от страна на съдебната администрация до ниво ВСС. Опит да се създаде прецедент по спазването на ЗДТ е АД 1416/2007 г. на ВАС. Там ние се надяваме да получим съдебно решение и да го разпространим в Интернет, което по-късно вие адвокатите и гражданите да можете да използвате пред конкретните съдилища, в които въпроса с таксовите марки или плащането в брой не е законово уреден, а ви принуждават да плащате безумни преводни такси, които не следват от закон, на все едно каква банка. Казвам "безумни" не защото са прекомерни, а защото не следват от закон, но преграждат пътя към спазвнето му.
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Мнениеот sunrise » 27 Юли 2007, 13:03

Уважаеми plamen_penev!
Може малко да съм изместила фокуса, но темата според мен е една и съща. И аз съм го казала в края, а именно,че това е вседствие на лобиране на интересите на банките пред държавни органи, в случая съдебната система. И според мен ,ъ именно поради тази причина са ограничени, дори унищожени всякакви други начини:директно плащане в съда , чрез марки и т.н.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Мнениеот plamen_penev » 27 Юли 2007, 16:45

Разбира се уважаема sunrise! Темата е една и съща и изобщо не сте изместила фокуса. Просто в частта си "спазване на ЗДТ" е по-проста за разрешаване и ние от гражданското сдружение за оптимизиране на правосъдието и администрацията сме се заели с нея напълно сериозно и без съмнение търсим съмишленици, защото дори и този прост казус изисква сериозни усилия за да се преборим с бюрокрацията, а вероятно и с някакви финансови интереси (те са очевидни!). Позволявам си да Ви отговоря във форума, понеже нямате даден друг канал за връзка. Моля останалите участници да ме извинят...
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: СКАНДАЛЪТ с банковите комисионни върху държавните такси

Мнениеот todorb2000 » 28 Авг 2010, 13:59

А на мен съдия от Административен съд-Хасково ми налага плащане по банков път на държавни такси. Считам това за лобиране в полза на банките и за "гушене" на съдиите.
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: СКАНДАЛЪТ с банковите комисионни върху държавните такси

Мнениеот todorb2000 » 28 Авг 2010, 15:51

Как мога да прилагам файлове?
Я кажете, ако знаете?
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: СКАНДАЛЪТ с банковите комисионни върху държавните такси

Мнениеот vetre » 29 Авг 2010, 00:07

ако толкова държиш да качваш файлове "pdf" веднага ти предлагам 2 начина:
1.правиш регистрация в някой сайт за качване - примерно датата-имаш 2Г
2.правиш си специална пощенска кутия където и да е и качваш там.
после пишеш името и парплата на п.к. и името на файла
сигурно има и други начини.
vetre
Потребител
 
Мнения: 388
Регистриран на: 24 Юли 2008, 20:11
Местоположение: скапана държава

Re: СКАНДАЛЪТ с банковите комисионни върху държавните такси

Мнениеот todorb2000 » 29 Авг 2010, 17:51

vetre написа:ако толкова държиш да качваш файлове "pdf" веднага ти предлагам 2 начина:
1.правиш регистрация в някой сайт за качване - примерно датата-имаш 2Г
2.правиш си специална пощенска кутия където и да е и качваш там.
после пишеш името и парплата на п.к. и името на файла
сигурно има и други начини.

Исках да кача нещо за дискусията тук, та затова. Не знам какви файлове се разрешават тук.
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: СКАНДАЛЪТ с банковите комисионни върху държавните такси

Мнениеот todorb2000 » 30 Авг 2010, 15:49

Ето и съмишленици..

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=390856
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Предишна

Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron