начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Има ли съдебна власт в България ?

Дискусии на тема съдебната власт в България


Re: Има ли съдебна власт в България ?

Мнениеот system » 04 Дек 2008, 15:50

Ако Вашата така наречена "медия" беше наистина нещо сериозно, нямаше да се занимава с клеветите, които Вие така усърдно разпространявате и повтаряте. В прокуратурата и съда работели десетки дъщери, синове, племенници и други протежета на бивши и настоящи съдебни шефове ... И какво от това ? Нека "медията" Ви да докаже, че тези хора са некадърни, некомпетентни, вземат подкупи и т. н. А Вашата медия (и Вие покрай нея) направихте ли си труда да прочетете нормите (нали знаете какво е това "норми" в правото?), които уреждат назначаването на магистратите и провеждането на конкурсите ?
Аз съм юрист и съм син на лекарка и ел.монтьор. Жена ми е юрист и е дъщеря на музикант и журналистка. Ако пред мен се изправи юрист, който е дете, племенник, внук, брат и т. н. на друг юрист, няма само заради това да го приема за по-добър или по-лош от мен. И няма да търся под вола теле, за да доказвам колко той бил некадърен, а аз колко съм бил онеправдан заради него. Ако някой тук го прави, явно му трябва помощ от друго естество.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Има ли съдебна власт в България ?

Мнениеот GeorgiKERELOV » 04 Дек 2008, 16:35

system написа:Ако Вашата така наречена "медия" беше наистина нещо сериозно, нямаше да се занимава с клеветите, които Вие така усърдно разпространявате и повтаряте. В прокуратурата и съда работели десетки дъщери, синове, племенници и други протежета на бивши и настоящи съдебни шефове ... И какво от това ? Нека "медията" Ви да докаже, че тези хора са некадърни, некомпетентни, вземат подкупи и т. н. А Вашата медия (и Вие покрай нея) направихте ли си труда да прочетете нормите (нали знаете какво е това "норми" в правото?), които уреждат назначаването на магистратите и провеждането на конкурсите ?
Аз съм юрист и съм син на лекарка и ел.монтьор. Жена ми е юрист и е дъщеря на музикант и журналистка. Ако пред мен се изправи юрист, който е дете, племенник, внук, брат и т. н. на друг юрист, няма само заради това да го приема за по-добър или по-лош от мен. И няма да търся под вола теле, за да доказвам колко той бил некадърен, а аз колко съм бил онеправдан заради него. Ако някой тук го прави, явно му трябва помощ от друго естество.


Драги колега, на знам какво точно работите, но ако сте на държавна служба, трябва да сте девета дупка на кавала и да не надничате в "канчето" на колегите Ви, за да проявявате такава наивност. Когато се посочват роднинските назначения в съдебната власт, целта не е да се оплюят всички те вкупом, а да се покаже безконтролният характер на процедурите по "подбора" на кадрите - този извод се налага от ненормално големия процент на такива назначения спрямо останалите. За облагите, които мотивират този наплив към системата - мисля, че са видни дори от случая с интригите около набедената в подкуп съдийка Анелия Цветкова. Като се има предвид, че тя е разведена с две малки деца, както се чу, а при обиска в дома й бяха намерени 150 000 лева джобни пари, предполага се със законен източник, от професията й, съвсем естествено е всеки съдия и прокурор да гледа да уреди чедото си. Още повече, че самият той знае "отвътре" на какво "зло" го праща.
Че имало конкурс - голяма работа. И после, че участниците в конкурса можели да обжалват резултатите в съда - също голяма работа - попитайте магистратите, които обжалваха назначенията от последните вътрешни магистратски конкурси, да ви кажат как върховният административен съд "проконтролира" кадровите решения на висшия съдебен съвет. :lol: viewtopic.php?f=11&t=32992
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Има ли съдебна власт в България ?

Мнениеот GeorgiKERELOV » 04 Дек 2008, 21:31

Наистина, подхвърля се една много интересна идея - да се направи електронна картотека на всички съдии, прокурори и следователи, като там се заложат родствените им и други обществено известни връзки с влиятелни лица, както и да се посочат избрани техни бисери от практиката - мисля, че възможностите на Интернет много ще улеснят създаването, поддържането и публичността на картотеката, като съответните съдебни решения и прокурорски постановления могат и направо да бъдат сканирани за илюстрация. Търсенето ще може да става както по име, така и по актуална и бивша длъжност, а защо не и по роднински и други връзки. Така ще се види черно на бяло кой кой е в съда, прокуратурата и следствието, как расте и какво прави там. Тази електронна картотека може да придобие звучното име "стена на позора" например, тъй като за изрядните магистрати няма да се пише нищо освен имената им и датите на професионалното им израстване. За да се спазят демократичният характер и истинността на информационния масив, всеки заинтересован ще има право да оспорва информацията в него. Същевременно, подборът на професионалните грешки следва да е доста стриктен, за да няма място за оспорването им - например: прилагане на отменена правна норма; извършване на делба само на част от всички вещи, допуснати до делба; допускане и ползване на свидетелски показания за доказване на парични задължения над определен размер, когато законът изрично го изключва; противоположно произнасяне на един и същи съдия или прокурор по сходни (еднакви за правото) случаи, и т.н.
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Има ли съдебна власт в България ?

Мнениеот plamena26 » 04 Дек 2008, 22:11

На много адвокати децата им също стават адвокати-защо ли?Ето как нещо по принцип хубаво по български му е намерена едва ли не користна цел.
Основната цел на всеки родител е неговото дете да наследи професията му,ако е престижа разбира се.Да публикуваме и на колко инженери,лекари,финансисти,архитекти децата им са завършили тяхното образование.
plamena26
Потребител
 
Мнения: 325
Регистриран на: 19 Ное 2006, 12:28
Местоположение: София

Re: Има ли съдебна власт в България ?

Мнениеот GeorgiKERELOV » 04 Дек 2008, 22:34

mi_lena написа:Иначе как ще разберем критерия за "бисер".


Бисерът е това, което блести. :D
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Има ли съдебна власт в България ?

Мнениеот Djidzafka » 04 Дек 2008, 23:20

Основната цел на всеки родител е неговото дете да наследи професията му,ако е престижа разбира се.Да публикуваме и на колко инженери,лекари,финансисти,архитекти децата им са завършили тяхното образование.

Някога в букварите имаше едно стихотворение:
"Миньор е моят татко,
миньор ще съм и аз!
Ех само да порасна
пък вижте ме тогаз!

Щом на обикновения бачкатор е дадена възможност да предаде занаята на детето си, нямат ли право и другите на същото?
Само смени "миньор" с депутат например.....
Ей това те наричат социална справедливост.

И моята молитва......
МОЯТА МОЛИТВА
Дядо Господи, прости ми,
моля ти се от душа.
Като Костов надари ме
никога да не греша.

Като Костов да изричам
обещания безчет.
Като Костов да обичам
всеки български поет.

Вкарай ме във антуража -
Бакърджиев да съм аз.
Хем да лижа, хем да мажа
с постен ум и мазен глас.

В този повсеместен хаос
трябва да се сложи ред.
Направи ме син на Краус
или на Соколов - зет.

Времето ни е пиратско,
няма съвест, няма срам.
Ах, кебапче депутатско
дай ми евтино да ям.

Дай ми, Боже, в парламента
Данчо Цоневия пай.
Нищо, че ми викат мента,
но бюджета ти ми дай.

Ако ти се вижда множко,
дай ми някакъв процент.
Дай ми, Боже, да съм Божков -
строен български левент.

Направи ме мижитурка,
дай ми като братовчед
малка, спретната къщурка
с Христо Бисеров отпред.

Дай ми в тази разсипия
да съм пръв и да съм най.
Да ми стане бащиния
хубавия роден край.
Недялко Йорданов
Аватар
Djidzafka
Потребител
 
Мнения: 183
Регистриран на: 15 Авг 2008, 22:44
Местоположение: Жюлюница Ню Жърси

Re: Има ли съдебна власт в България ?

Мнениеот kostadin.iordanov » 04 Дек 2008, 23:47

system написа:Ако Вашата така наречена "медия" беше наистина нещо сериозно, нямаше да се занимава с клеветите, които Вие така усърдно разпространявате и повтаряте. В прокуратурата и съда работели десетки дъщери, синове, племенници и други протежета на бивши и настоящи съдебни шефове ... И какво от това ? Нека "медията" Ви да докаже ...


Не, обществото не е съд, възпроизводството в публичното пространство не е съдебен процес и там медията не е длъжна да доказва. Както в случая, медията адресира проблем, чието съществуване се е превърнало в публична тайна и мълчанието по който проблем се възпроизвежда срещу обществения интерес. Не медията, а лицата и институциите, на които им се плаща от бюджета и упражняват съответните правомощия, те са длъжни да доказват своята безупречност, прозрачна дейност, коректни процедури и т.н., така че медията просто да няма какво да адресира, или ако го прави, то да няма кой да й повярва.
kostadin.iordanov
Потребител
 
Мнения: 646
Регистриран на: 20 Яну 2007, 14:59

Re: Има ли съдебна власт в България ?

Мнениеот system » 05 Дек 2008, 09:15

Медията не била длъжна да доказва нищо ... Т. е. медията може да публикува, че сестра ми е к..., а аз после да вървя да доказвам, че нямам сестра.
Преди време от мен като следовател и мой колега като съдия искаха обяснения във връзка с вестникарски пусканици на такъв като Вас - беше писал, че сме братя, затова съдията "оправил" едно мое дело. Цялата работа беше, че сме с една фамилия. Всичко общо взето завърши със смях, но ... май не бива да се прави така. Ако за Вас това е нормално, въпросът е друг. И нужните Ви специалисти са други.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Има ли съдебна власт в България ?

Мнениеот kostadin.iordanov » 05 Дек 2008, 09:56

Да, презумпцията в общественото пространство не е като тази в съдебна зала, особено що се касае за лицата и институциите, които получават бюджетни средства и осъществяват държавни правомощия. Те стават виновни в очите на обществото още с взимането на първия си лев, с издаването на първия си акт, и са длъжни да доказват, че няма в какво да бъдат обвинявани. Иначе остават виновни, като разбира се, изборът да получават такива пари и да осъществяват тези правомощия си е лично техен.
kostadin.iordanov
Потребител
 
Мнения: 646
Регистриран на: 20 Яну 2007, 14:59

Re: Има ли съдебна власт в България ?

Мнениеот system » 05 Дек 2008, 10:24

точно затова, Вие, които разпространявате ... знаете какво в общественото пространство, трябва да се замислите малко за истината. Издръжката на съдебната власт с бюджетни средства нито означава по презумпция, че съдиите са некадърни, глупави, некомпетентни или корумпирани, нито дава право на Вас или когото и да е друг да разпространява лъжи.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Има ли съдебна власт в България ?

Мнениеот dideto » 05 Дек 2008, 10:37

Явно г-н Керелов много е искал да стане магистрат...
Интересно, как ли би се справил г-н Керелов като магистрат, щом използва архаизми, като "углавно престъпление" и др. подобни....
dideto
Младши потребител
 
Мнения: 95
Регистриран на: 08 Фев 2006, 10:54

Re: Има ли съдебна власт в България ?

Мнениеот kostadin.iordanov » 05 Дек 2008, 11:58

system написа:точно затова, Вие, които разпространявате ... знаете какво в общественото пространство, трябва да се замислите малко за истината. Издръжката на съдебната власт с бюджетни средства нито означава по презумпция, че съдиите са некадърни, глупави, некомпетентни или корумпирани, нито дава право на Вас или когото и да е друг да разпространява лъжи.


Нали вече ви попитах - посочете къде точно е лъжата в цитираната публикация? Вие посочихте ли? Да не би да се опитвате да ми кажете, че няма такъв обществен проблем с прокарването на роднини в съдебната система, с така наречените 'наши хора' и т.н.?
kostadin.iordanov
Потребител
 
Мнения: 646
Регистриран на: 20 Яну 2007, 14:59

Re: Има ли съдебна власт в България ?

Мнениеот kostadin.iordanov » 31 Дек 2008, 10:38

„Имаме нужда от морално прочистване на системата“, заявява говорителят на Съюза на българските съдии Нели Куцкова пред "Крисчън Сайънс Монитор"...

31.12.2008
http://news.netinfo.bg/?tid=40&oid=1262773


Ето и оригинала:
Изображение
Will a new generation bring fresh justice to Bulgaria?
...

December 31, 2008
http://www.csmonitor.com/2008/1231/p06s01-wogn.html

'Дали ново поколение ще донесе свежа справедливост* на България' се пита в заглавието под снимката на материала.




_______________________
* свежо правосъдие
kostadin.iordanov
Потребител
 
Мнения: 646
Регистриран на: 20 Яну 2007, 14:59

Re: Има ли съдебна власт в България ?

Мнениеот plamen_penev » 31 Дек 2008, 12:25

Дано само и тези младежи не се улорят като нас от това пусто "ще, ще..."
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Има ли съдебна власт в България ?

Мнениеот kostadin.iordanov » 10 Яну 2009, 16:36

Има своеобразна корупция във Висшия съдебен съвет, смята депутатът Абаджиев

"Има своеобразен тип корупция във Висшия съдебен съвет. 19 години членовете на ВСС обслужват политически лобита", заяви в интервю за Дарик радио народният представител Димитър Абаджиев. ...

10 януари 2009
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=319489


Спомням си как преди време, в един друг форум, бях отворил тема със заглавие 'Низшият съдебен съвет', но тук не виждам смисъл да се ориентираме точно в тази посока и само ще си позволя да попитам уважаемите посетители на настоящия дискусионен форум:

Според Вас, на какво основание визираният съвет бива нарича с ъ д е б е н, когато съдийската колегия в него се представлява от по-малко от една трета от целият му състав, или общо 8 от всичките 25 членове?
kostadin.iordanov
Потребител
 
Мнения: 646
Регистриран на: 20 Яну 2007, 14:59

Re: Има ли съдебна власт в България ?

Мнениеот donna » 11 Яну 2009, 00:34

:D Не съм съгласна и други са включени там :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
viewtopic.php?f=10&t=33756&st=0&sk=t&sd=a&start=80
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Има ли съдебна власт в България ?

Мнениеот kostadin.iordanov » 11 Яну 2009, 16:51

danika написа:
kostadin.iordanov на 10 Яну 2009 03:36 pm

Според Вас, на какво основание визираният съвет бива нарича с ъ д е б е н, когато съдийската колегия в него се представлява от по-малко от една трета от целият му състав, или общо 8 от всичките 25 членове?


На какво основание съдебната власт се нарича "съдебна", като включва и прокуратурата и следствието? Вие как мислите, г-н Йорданов?



Вероятно защото прокуратурата участва в съдебния процес и т.н., но така възниква въпросът защо съдебната не включва и адвокатурата, нали?
kostadin.iordanov
Потребител
 
Мнения: 646
Регистриран на: 20 Яну 2007, 14:59

Re: Има ли съдебна власт в България ?

Мнениеот donna » 11 Яну 2009, 17:06

Господин Йорданов ,това беше майтап ,аз много добре съм се обосновала къде е мястото на адвокатурата в линка към темата ,но някои явно смятат ,че е в съдебната система :mrgreen: Лошо няма дори би било хубаво :wink:
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Има ли съдебна власт в България ?

Мнениеот kostadin.iordanov » 11 Яну 2009, 20:48

donna написа:... мястото на адвокатурата ... в съдебната ... Лошо няма дори би било хубаво


Тогава вероятно и броят на членовете във Висшия съдебен съвет ще трябва да се увеличи, при което осемте представители на съдийската колегия там вече ще бъдат още по-малко от една трета. Или може би Вие все пак допускате реформа на този с ъ д е б е н съвет, така че съдиите в него вече да имат не по-малко от една трета, не цяла една трета, а дори повече от една трета от неговия състав?
kostadin.iordanov
Потребител
 
Мнения: 646
Регистриран на: 20 Яну 2007, 14:59

Re: Има ли съдебна власт в България ?

Мнениеот kostadin.iordanov » 04 Фев 2009, 17:52

danika написа:
Стефан ГАМИЗОВ:
... кой спазва Конституцията в България? Идете в Съда – аз тука като виц ще го разкажа това нещо – аз съм ставал свидетел в съдебна зала, когато наш адвокат, по дело, се позовава на Конституцията, при което съдийката, усмихната и щастлива казва – ама колежке, каква Конституция? Тука си има Наредба


Не го познавам този Гамизов. Блеснал е с невежество, човекът. А ако е политик - може и от популизъм да е бил мотивиран.



Не съществува ли такова правило в българската доктрина, че специалната норма отменя общата? Впрочем, не е ли това по същество и правораздаването на българския съд? Може ли съставът или съдията в такава ситуация да пренебрегне специалната норма?
Последна промяна kostadin.iordanov на 04 Фев 2009, 18:12, променена общо 1 път
kostadin.iordanov
Потребител
 
Мнения: 646
Регистриран на: 20 Яну 2007, 14:59

ПредишнаСледваща

Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron