начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

ЗАЩО НЕ СЕ ЗАКРИВА СЛЕДСТВИЕТО

Дискусии на тема съдебната власт в България


Да се закрие ли следствието?

Да
60
51%
Не
57
49%
 
Общо гласове : 117

Мнениеот sledovatel_NSlS » 17 Юли 2007, 09:14

Че кое е лошото на кариерата Зидаромазач? Нали все това се коментира във форума - колко са полицаи едни или други и ние колко сме далече от това? Наистина не си спомням какво е това "Хирографарен кредитор", това не е моя материя Зидаромазач. Пък и не ме интересува да ти кажа откровено. Далеч повече ме вълнува да речем назначената от мен вчера комисионна Съдебно - медицинска експертиза с участието на различни специалисти, за да установим самоличността на труп....хирографарния ти кредитор да върви на ...... си... :lol: :lol: :lol:
Не се обиждай и ти...работил съм като адвокат пет години, като преди това бях следовател и сега пак съм. Видях Ви "Височайшите" адвокатски отношения в първо лице. Интриги, злоба, завист, торпедни атаки, говорене зъд гърба - остави го тоя адвокат той некадърен вземи мене....за пари става дума естествено - не за кадърност. Писна ми е оставих "височайшото" адвокатско поприще да ти кажа. По отношение на пенсионирането - ако приемеш да изплащаш ти заемите ми до 2012 година с удоволствие бих го сторил. Само те светвам брат ми - по 680 лева месечно...какво са те за "напреднал адвокатски бос" - нищо работа нали??? :lol: :lol: :lol: Пък и не съм на пенсионна възраст - на 43 години - при нас има хора и на 60 и нагоре. Нека бъдем справедливи - всеки по реда си - става ли???
Може би си по малък от мен, но колкото си - толкова. По - малък няма да станеш. Добре дошъл при пенсиите брат ми - :lol: :lol: :lol:
Не закачай моята полицейска кариера - теб тя не те засяга. Нито пък засяга който и да било. Този път съм избрал - по него съм вървял. Това е положението. Колко пари получавам - получавам толкова колкото е решила държавата да ми дава. Нито повече - нито по - малко. Щом ми ги дава все още, явно има защо. Всеизвестна истина е, че държава залудо пари не дава. Явно има защо да ги получаваме.
Аз лично си се гордея с това че съм бил полицейски сержант. И не само сержант... :lol: :lol: :lol: , а и някакъв друг. Сега по друг - живота си върви напред и не пита никого. Нямам намерение да издребнявам или да се заяждам с някого, но днес съм някак си по "ларж" и ми се пише. Твърде рядко го правя наистина. Колежките са по словоохотливи от мен определено. Напразно се заяждаш на плоскостта на гражданското право. Какво друга да ти напиша тъй като към тебе се обърнах в началото на темата.....не се сещам. Желая на всички професионални успехи, специално на колегите следователи, дознатели и прочее люде от гилдията...

ДО СКОРО ВИЖДАНЕ ЗИДАРОМАЗАЧ - "ПЕСНИОНЕРА" :lol: :lol: :lol:
sledovatel_NSlS
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 16 Апр 2007, 11:26

Мнениеот sledovatel_NSlS » 17 Юли 2007, 09:20

С едно уточнение - Зидаромазач. Тъй като и казармата се брои при начисляване на клас - не 46 а за 50% става въпрос. Все пак съм бил две години войник е елитно Българско поделение. Един адвокатски бос не може да прави такива "дребни" пропуски... :lol: :lol: :lol:
sledovatel_NSlS
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 16 Апр 2007, 11:26

Уважаеми колега Следовател НСлС,

Мнениеот porcelain » 17 Юли 2007, 15:05

аз също съм с такъв ранг...Много се учудвам,че изобщо сте се ангажирали да обяснявате азбучни истини на хора,които явно нямат намерение да включат реотаните изобщо! 8) Становищата на колегите дознатели,че трябва да бъдем наврени в миша дупка или в Бог -знае-какво още неизмислено място,са си техни и ,намирам,че не следва да им се обръща внимание.Важното е,че независимо от тяхната воля,следствието няма да бъде закрито! :wink:
porcelain
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 26 Юни 2006, 15:02

Мнениеот sledovatel_NSlS » 17 Юли 2007, 15:27

Не трябваше наистина. Но че няма да бъде закрито следствието това е ясно.... :D :D :D
sledovatel_NSlS
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 16 Апр 2007, 11:26

Мнениеот oho_boho » 17 Юли 2007, 17:59

Ясно е, ами! То там си е най-сладката работа, в момента нищоправене срещу високо възнаграждение! Е, те това се казва възмездна сделка (нали използвате и гражданскоправни термини, та затова и аз да се включа :D ).
oho_boho
Потребител
 
Мнения: 477
Регистриран на: 31 Дек 2005, 01:00

Мнениеот dizhel » 17 Юли 2007, 20:58

Не съм съгласен, че в следствието няма дела, има и то купища дела, особено в сегашната кампания по възобновяване на мухлясалите папки. Само, че не ми се струва нормално опитни специалисти да си седят в кабинетите и да работят само прекратявки
dizhel
Потребител
 
Мнения: 177
Регистриран на: 21 Яну 2003, 02:02

Мнениеот Star_doznatel » 17 Юли 2007, 21:31

Във връзка с най-новите идеи по отношение съдбата на следствието се изкуших и пускам нещо свое от преди близо две години /тогава бях „Млад дознател”/. Разбира се по някои точки имам малко по-различно мнение, но идеята за обединение на следствието и прокуратурата я има. За съжаление точно в тази част вече не мисля така. Това само за илюстрация с какво закъснение загряват управленските реотани. За справка: http://www.lex.bg/phorum/viewtopic.php? ... &start=105
Млад дознател
Гост



Пуснато на: 13 Окт 2005 07:24 pm Заглавие: Ключа от бараката


________________________________________
През 1982 год започнах работа в тогавашната милиция . Част от работата ми беше да водя и дознания. От 2003 год водя само дознания. След период, през който такива не се водеха от полицаите. Пропуснах да спомена, че някога следствието беше в МВР.
Сега като връщаме разследването по 99% от текстовете на НК в МВР дали не връщаме следствието пак в МВР под друго име.
Не питам - отговорът е ДА. Е ... пита шопът в този момент ... Оти ручахме жабетата? Що за реформа правим. Изпълняваме ли това което се иска от нас в тази област от Брюксел. Държа да спомена, че не съм фен на ЕС и Брюксел. Фен съм на един немски, френски, италиански, американски т. н. процес. Там този, който разследва е същият, който внася материалите в съда. Той преценява има ли достатъчно данни за образуване на наказателно производство. Полицаят може само да го запознае с това, което е събрал до момента. Всъщност - не само полицаят, а всеки, който смята, че разполага с такива данни. Тази разследваща структура някъде е известна с името прокуратура, другаде са съдии-следователи. В България мечтаем за "работеща прокуратура" или "разследваща прокуратура" по страниците на вестниците. В проекта, който ще бъде приет такова нещо няма или е доста половинчато и плахо вменено на прокурорите на един "трети рунд".
Дали не знаем какво трябва да правим, или не разбираме какво ни казват да правим - направо в прав текст. Според мен това е толкова радикално за българският процес, че не смеем да чуем това което се иска от нас. А то е просто. Тези, които водят разследването, съответно - досъдебното производство и тези, които внасят материалите в съда да бъдат обединени в една структура. Според мен най-удачно би било тази структура да продължава да носи името прокуратура, но да работи като следствие. И съответно между нея и съда да няма друга структура.
А полицията нека събира достатъчно данни, но в условията на отменения чл. 191 от НПК, където имаше изискване, обстоятелството, че се върши някаква проверка по отношение на някой гражданин, да не се разгласява.
Или още по-направо казано - не полицията да образува производството, а структура извън полицията.
До тук за следствието, прокуратурата и дознанието.
Има още един въпрос. Защо до вчера - разбирай, примерно, 1985 год - съдебната система работеше. Ами - пак нестандартен отговор. Защото към онзи момент имаше адекватен ЗАНН. А днес. Днес разчитаме на същия ЗАНН. Според мен следваше първо да променим ЗАНН, като предвидим след глобата още едно административно наказание - "задържане в поделенията ма МВР" (може и в други поделения). такова административно наказание има в българското право. Справка УБДХ. То следваше да се налага на лицата нямащи възможност до си заплатят глобата в съответния срок, не желаят да си я заплатят и т. н.(Да не влизам в подробности - имам разработен вариант на ЗАНН в този дух). Второ - декриминализиране на доста голяма част от съставите на НК. Тези текстове, които влязоха в НК поради неадекватния ЗАНН. Тези, по които съда при условията на чл. 78а от НК - налага административно наказание и др. И чак тогава - Трето - това с което почнах - създаване на тази разследваща структура, която смятам, че може да носи името прокуратура.
Star_doznatel
Потребител
 
Мнения: 195
Регистриран на: 06 Яну 2007, 15:09
Местоположение: Видин

Мнениеот Gabi1 » 17 Юли 2007, 22:44

В подобен дух и аз си мисля отдавна - кой ще защити най-добре обвинението пред съда? Ами естествено този, който го е разследвал. И не става въпрос, как ще се казва, а как ще работи. Правосъдието е съдът, другото са страните - обвинение и защита. Обвинението би трябвало да е в изпълнителната власт, все пак се повдига от държавата. Но възгледите ми се определят като революционни. :))
Извадиха следствието, но направиха дознание пак в МВР - къде е съществената разлика? Бях към група "Оперативна", сега е отделно звено. Последно пък ще връщат екипния принцип на работа - ще пишем справка поименно кой дознател, ОР и ПИ работят по даден случай.... За следствието не ми се говори - има по-запознати от мен със ситуацията....
Но докога със експериментите? И защо никой не се интересува от мнението на работещите в тази система? Това в чий интерес е?
Gabi1
Потребител
 
Мнения: 765
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:54

КЪМ НАШИТЕ "ГРОБОКОПАЧИ"

Мнениеот sledovatel_NSlS » 23 Юли 2007, 09:21

За сведение на още неразбралите - Националната следствена служба и Окръжните следствени служби се запазват със структура както досега. Отпадат предложенията за трансформиране на Окръжните следствени служби в следствени отдели и другите безумия. Това е окончателния вариант на ЗСВ. В този смисъл темата повече не е актуална. Въпроса е решен окончателно и след два три дни ще го прочетете където трябва. Днес НС гласува тази глава за следствените служби. И утре също.
Поздравявам всички колеги от цялата структура на НСлС с решението на този отдавна наболял проблем. Вече с по - голямо спокойствие и с по голямо желание за работа....успех на всички колеги в професионален и личен план...:)))
sledovatel_NSlS
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 16 Апр 2007, 11:26

Мнениеот policai » 23 Юли 2007, 20:26

cruel_la написа::lol: .....Като сме заговорили за излишни структури, обаче, се замислих, че има една такава, която от години няма сериозна натовареност, а е значително по-обезпечена материално от всички останали - военната прокуратура, например.По друга тема съм взимала отношение защо мечтя за условята им на работа.За натовареността да не говорим.....
:lol:


:D Самата истина е! Но явно и там нещо са ги поспешили, че не работят, защото от януари т.г. се правят странни неща, а именно преустановиха практиката да образуват проверки, а при всеки сигнал се образува следствено дело/сиреч, вижте колко дела имаме за съответния отчетен период/. :D Дотук добре, ама понеже в същите сигнали /жалби, молби и т.н. на граждани/ не се съдържат достатъчно данни , че е извършено посоченото деяние от посочените извършители /напр. полицаи/ във военна пр-ра се случи чудо: Образуват се дела с/у НИ :shock: по всевъзможни текстове :shock:
Целта е ясна - в годишния отчет ще пише: Образувани са ...следствени дела, по тях са проведени .....разпита на свидетели, т.е. ние във едикоя си ВОП се скапахме от бачкане тази година :wink: 8)
...полицай, наистина е призвание...
policai
Потребител
 
Мнения: 250
Регистриран на: 06 Фев 2006, 22:17

Мнениеот ludi » 24 Юли 2007, 07:34

Права си Круела , ако има нещо по ненужно от следствието това е Военна прокуратура и военно следствие/ те хората един оглед не знаят как се прави/. Не ми е ясно как бедна държава като нашата може да си позволи лукса да отделя толкова много средства за неработещи структури/ а и напълно излишни/. В цял свят събирането на доказателства / т.нар.разслеване/ е работа на полицията. У нас обаче големият проблем , е че самата полиция / по-точно ръководството и/ не желае да се занимава с разследване , предпочита да отчита разкритите престъпления и да търси вина в някой друг защо престъпниците не са осъдени. Точно на това се дължи факта ,че МВР бойкотира собствените си разследващи органи, като не им създава никакви условия за работа: нито подходяща структура и организация на работа, нито кадрово обезпечаване,нито пък елементарни условия на труд. МВР направо си мечтае следствието да бъде възстановено в пълният си вид и пак да започне "ние ги хващаме , вие ги пускате".
ludi
Потребител
 
Мнения: 226
Регистриран на: 25 Сеп 2005, 18:45

питане...

Мнениеот sledovatel_NSlS » 25 Юли 2007, 13:41

ИСКАМ ДА ПОПИТАМ тия които дават категорично мнение да се закрие тая или ония структура - било военно, цивилно следствие и други....КАТО КАКВИ СЕ ИЗЖИВЯВАТЕ ВИЕ??? Като Бог или нещо друго???
Че ако хора започнали вчера да разследват /ако изобщо са започвали/, се изживяват така, то аз като какъв да се изживея тогава???
Аман от такива "импотентни" мнения...
:lol: :lol: :lol:
sledovatel_NSlS
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 16 Апр 2007, 11:26

Мнениеот ludi » 25 Юли 2007, 19:38

Като богове се изживявате вие , а в разследването няма нищо божествено . Една чисто полицейска дейност по събиране на доказателства е облечена в странна строго процусуална форма - с някакви КОМПЕТЕНТНИ разследващи органи, че и юристи отгоре на това, с хиляди процедури които ако не спазят събраният материал щял дабъде без процесуална стойност, ако пък се спазят ,не се знае дали въобще ще се разкрие истината в крайна сметка. Да живее формата ,съдържанието няма никакво значение. И вие искате да ме убедите ,че това е най-доброто разследване в света и нищо не трябва да се пипа и закрива. Убеждавайте някой друг ,не и мен. Евала на старият следовател ,че е тръгнал от патрулен полицай и се е издигнал. Само един съвет колега - не забравяй от къде си тръгнал и се замисли с ръка на сърцето дали един обикновен полицай- натрупал разбира се съответният опит/ каткто е в някой бели държави и при едино неформализирано разследване/няма да върши същата работа като теб. Много ни е бедна държавата за да си позволява такъв безмислен лукс,да не говорим че ефекта от всичките ви следствени служби е отрицателен/лично мое мнение базирано на видяното през немалкото прослужени години/.
ludi
Потребител
 
Мнения: 226
Регистриран на: 25 Сеп 2005, 18:45

Мнениеот miriam » 25 Юли 2007, 20:26

Е, на кого пречи , та да се закрива?! :D :?: Като са замисли човек...


Аз съм адвокат , на мен следствието изобщо никога не ми е пречело, кофти е само , че спят по бюрата и скучаят за сметка на бюджета и държавата-а и там има кадърни хора...

Виждат ми се много глупави битките между гилдиите-кой е по-по-най, като дискусията тук-дознател/следовател и къде да била хименно ,пустата му Прокуратура-като че ли като я преместят в изпълнителната власт , и Край! Всичко с мед ще е намазано...
miriam
Потребител
 
Мнения: 577
Регистриран на: 30 Апр 2007, 08:17

Мнениеот sledovatel_NSlS » 26 Юли 2007, 08:48

ЛУДИ, аз никога нищо не съм забравял. Дали "стария полицай" както казваш ти ще върши същата работа не зная. Сигурно ще я върши - като завърши право и АМВР като мене няма начин да не я върши просто. Никога и никого не съм подценявал. Но да не бъркаме субективните качество с държавната политика. Това са две различни неща все пак. Ето че в новия ЗСВ структурата на следствието си остана така както си е и закона съвсем скоро ще бъде обнародван. А относно кариерата ми, това се дължи на обстоятелството, че аз съм в следствието отпреди 1995 година и там израстваха кадри предимно от състава на полицията. Ваншни кадри рядко влизаха. Това си е напълно нормално - една система да обучава и издига свои кадри. Нищо по нормално от това. Какво друго да пиша не зная. Всичко вече съм написал - от - до. Друго просто не се сещам... :lol: :lol: :lol:
sledovatel_NSlS
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 16 Апр 2007, 11:26

Мнениеот sledovatel_NSlS » 26 Юли 2007, 08:53

И допълнение - Нищо божествено в разследването няма да. Но това несъмнено е творчески процес, всяко следствено дело има своя "пулс" ако мога така да се изразя и ако не можеш да го "хванеш" разследването ти е обречено на неуспех. А строгата процесуална форма както по горе написах е рожба на държавната политика и не касае субективните качества.
sledovatel_NSlS
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 16 Апр 2007, 11:26

Мнениеот herostat » 31 Юли 2007, 15:15

Да му се не видят и идеите и чудото! Дознателите, па и не малко следователи не могат разследване да правят, да съберат доказателствени материали, дето да доказват(много тъпо го казах)...а някои фоумци искат и с обвинителни функции да ги натоварят...И добре, че това никога няма да се случи, защото половината адвокати ще остванат без работа-те просто няма да има какво да правят като защитници...защото няма да има 1 осъден...
herostat
Потребител
 
Мнения: 203
Регистриран на: 27 Фев 2007, 18:54

Мнениеот sledovatel_NSlS » 01 Авг 2007, 20:42

До обвинителни функции едва ли ще се достигне - лично аз не смятам че това ще се случи, но че към момента разследването е пълен хаос - спор няма. Дознателския апарат съвсем основателно недоволства срещу незавидната си орисия, за нас пътя не е съвсем ясен въпреки че в новия ЗСВ си оставаме със същия статут, щатове и прочее...
Въобще пълна.....българщина - :( :( :(
sledovatel_NSlS
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 16 Апр 2007, 11:26

Мнениеот Gabi1 » 03 Авг 2007, 00:25

Ето за това не се закрива следствието - защото са най-великите :lol: Другите не стават за нищо и трябва да им лижат подметките.
А само за информация - в нашето ТО в началото на месец август има заведени 3!!!! дела.
Gabi1
Потребител
 
Мнения: 765
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:54

Мнениеот dizhel » 03 Авг 2007, 18:52

Преразпределение се прави, но това не решава проблемите. От всички твои постинги така и не разбрах твоето виждане за разследването. Скоро ми попадна една статия на Меглена Кунева, която казва, че в Европата за мястото на разследването има две системи или в изп. власт(МВР) или като структура към прокуратурата, а ние сме се опитвали да създадем трети вариант с независимо следствие. На всичкото отгоре при нас съществуват дублиращи структури като следствие и дознание!!!! Според мен или едната или другата или и без двете както май предложи стар дознател:)
dizhel
Потребител
 
Мнения: 177
Регистриран на: 21 Яну 2003, 02:02

ПредишнаСледваща

Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron