начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

СЪД ЗА МАЛКИ ГРАЖДАНСКИ СПОРОВЕ

Дискусии на тема съдебната власт в България


СЪД ЗА МАЛКИ ГРАЖДАНСКИ СПОРОВЕ

Мнениеот papacochev » 01 Авг 2008, 12:51

Здравейте, бихте ли ми дали информация дали в момента действа Съда за малки граждански спорове? В кой нормативен акт е регламентирана неговата дейност?
papacochev
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 01 Авг 2008, 12:46

Мнениеот punisher » 01 Авг 2008, 12:55

Бихте изяснили,че такова нещо аз в своето съществуване за първи път чувам.Кой ви каза за тази дефиниция???
punisher
Потребител
 
Мнения: 576
Регистриран на: 14 Яну 2008, 18:01
Местоположение: Пловдив

Мнениеот papacochev » 01 Авг 2008, 13:01

Ето ви един линк: http://www.bagopi.org/index.php?id=1
papacochev
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 01 Авг 2008, 12:46

Мнениеот blossom » 01 Авг 2008, 13:01

Има едни хора - медиатори, на са ви говорили за тях? А иначе само съд за малки граждански спорове си нямаме.
blossom
Потребител
 
Мнения: 202
Регистриран на: 20 Сеп 2007, 12:24

Мнениеот papacochev » 01 Авг 2008, 13:03

Там пише, че за спорове до 5000 лева се решават бързо делата е се разтоварва съдебната ни система.
papacochev
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 01 Авг 2008, 12:46

Мнениеот riyva_evro » 01 Авг 2008, 13:05

Ако в търсачката напишете Съд за малки граждански спорове ще излезне много нещо за четене. Така, че не упреквайте човека - и аз отначало останах като втрещен. Едно време преди 10.11.1989 г. имаше едни Другарски съдилищата. Първо за тях се сетих, ама се оказа, че са съвсем различни понятия.
riyva_evro
Потребител
 
Мнения: 152
Регистриран на: 09 Юли 2008, 19:37

Мнениеот papacochev » 01 Авг 2008, 13:17

В крайна сметка има ли такива съдилища или не?
papacochev
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 01 Авг 2008, 12:46

Мнениеот punisher » 01 Авг 2008, 13:26

Устройството,вида и функциите на съдилищата у нас са уредени в Закона за съдебната власт и доколкото обучението и практиката ми досега са на поне задоволително ниво,смея категорично да заявя,че такъв вид съдилища у нас няма.
Това,което "Отворено общество" е създало е по-скоро способ за разрешаване на конфликти с определени характеристики-граж.спорове с малък материален интерес,но тук вече въпросът опира да силата на пресъдено нещо и т.н.,с която се ползват съдбените решения.
punisher
Потребител
 
Мнения: 576
Регистриран на: 14 Яну 2008, 18:01
Местоположение: Пловдив

Мнениеот papacochev » 01 Авг 2008, 13:32

Предложете ми тогава адвокат, който да наема за следните два казуса:
1. Спечелен е проект по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" от фирма "Х". Аз съм на трудов договор към тази фирма и същевременно съм включен в одобрения проект като "Консултант-методист обучение". Съгласно изискванията на проекта е необходимо да бъде сключен граждански договор с консултант-методиста. Това обаче не става и аз 2 месеца изпълнявам задълженията си по проекта като работодателят ме уверява, че договора ще бъде сключен със задна дата. Наложи се да напусна и бившия ми работодател отказа да сключи гражданския договор и да ми начисли брутно възнаграждение от 2400 лева-по 15 лева на час извършена работа. Имам отчет за извършената дейност, който е одобрен от ръководителя на проекта по оперативната програма.
2. Колега в същата фирма "Х" близо 2 години е командирован извън град София без да му са издавани командировъчни заповеди и без да са ми изплащани дневни пари. Обещанието на работодателя е че в края на командировката, ще му се изплатят накуп парите. това не става и колегата напуска. Изпратил е писмо до бившия работодател да му се изпрати сумата от 4000 лева за този 2 годишен период. Има доказателства, че е бил командирован-пълномощни от изпълнителните директори да ги представлява в мястото извън София.
papacochev
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 01 Авг 2008, 12:46

Мнениеот punisher » 01 Авг 2008, 13:55

Като цяло не е колегиално тук да се пишат имена на колеги.
punisher
Потребител
 
Мнения: 576
Регистриран на: 14 Яну 2008, 18:01
Местоположение: Пловдив

Мнениеот blossom » 01 Авг 2008, 13:58

Явно не сте наясно, че рекламата във форума /поне явната/ не е позволена. Зависи от кой град сте може някой колега да ви препоръча адвокат с опит в такъв вид дела.
п.п. аз лично не съм адвокат.
blossom
Потребител
 
Мнения: 202
Регистриран на: 20 Сеп 2007, 12:24

Мнениеот papacochev » 01 Авг 2008, 13:58

Прав си. Особено като става въпрос за такива колосални суми:))) Дерзай.
papacochev
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 01 Авг 2008, 12:46

Мнениеот papacochev » 01 Авг 2008, 13:59

От София.
Ако ви дам имейл, ще ми изпратите ли имена?
papacochev
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 01 Авг 2008, 12:46

Мнениеот d_d » 02 Авг 2008, 12:54

Подобни съдилища има в някои други държави - сещам се за Израел. Там се работи по опростен процес, и май нямаха право на адвокати.
d_d
Потребител
 
Мнения: 497
Регистриран на: 07 Май 2006, 13:07

Мнениеот diaida » 02 Авг 2008, 15:10

riyva_evro написа:Ако в търсачката напишете Съд за малки граждански спорове ще излезне много нещо за четене. Така, че не упреквайте човека - и аз отначало останах като втрещен. Едно време преди 10.11.1989 г. имаше едни Другарски съдилищата. Първо за тях се сетих, ама се оказа, че са съвсем различни понятия.


През 2002 г., с подкрепата на фондация “Отворено общество”, БАГОПИ реализира проект за недържавен съд за разглеждане на граждански спорове с имуществен интерес до 5000 лева. Създаването на съда имаше за цел да даде на спорещите граждани и/или юридически лица възможност да решават споровете си бързо и ефективно, без да правят разноски по делата, както и да разтовари съдебната система от дела с ниска цена на иска.

1.Статия

СЪД ЗА МАЛКИ ГРАЖДАНСКИ СПОРОВЕ

Съдът за малки граждански спорове (СМГС) към Българската асоциация за гражданско общество и правни инициативи (БАГОПИ) е независима правораздавателна институция, чиито устав и правилник съответстват на изискванията на ЗМТА. Съдът се намира в гр. София, бул. «Евлоги Георгиев» № 47, тел. 653914. Съдът разглежда и решава граждански имуществени спорове в рамките на разрешената от ГПК компетентност, включително и спорове за попълване на празноти в договор или приспособяването му към нововъзникнали обстоятелства, между физически и/или юридически лица с местожителство или седалище в Република България, от които поне едното не е търговец, с цена на иска до 5 000 (пет хиляди) лева, ако споровете са му възложени със споразумение на страните. Спорове за вещни права или владение върху недвижим имот, издръжка или право по трудово правоотношение не могат да бъдат предмет на разглеждане и разрешаване от съда. В списъка на съдиите са вписани д-р Мира Величкова и Николай Ибришимов.

Производството пред СМГС е освободено от такси и разноски. Всички деловодни разходи и възнагражденията на вещите лица са за сметка на съда. Това е възможно благодарение на осигурено целево финансиране за 2002 г. от Фондация “Отворено общество”.

Правилникът на съда предвижда две процедури: посредничество и исково производство, организирани и проведени в максимално кратки срокове.

ПОСРЕДНИЧЕСТВО: Ако страните със споразумение са предвидили отнасяне на съществуващ или бъдещ спор за разглеждане и решаване чрез посредничеството на СМГС, всяка от тях може да започне процедурата като подаде писмена молба. Когато няма споразумение за посредничество, процедурата се открива с писмена молба на заинтересованата страна. Другата страна разполага със 7-дневен срок за отговор, с който може да приеме или отклони предложението за посредничество. Посредникът може да се среща с всяка страна поотделно и да изисква от нея доказателства във връзка със спора, след което насрочва съвместна среща, на която страните имат последна възможност да представят доказателства и становища. Ако обсъждането на спора стигне до фаза, при която сближаването на позициите на страните е затруднено, посредникът може да проведе отделни срещи с всяка от страните и след това да свика нова съвместна среща. Посредникът се стреми да сближи позициите на страните с цел постигане на споразумение. Посредничеството приключва с подписване на споразумение от страните, което има сила на извънсъдебна спогодба, или с протокол за безрезултатно финализиране на производството.

ИСКОВО ПРОИЗВОДСТВО: Производството започва с искова молба, към която се прилагат преписи за ответниците и съда, споразумението за съд и документи за идентификация на страните – юридически лица. При обективно съединяване на искове цената на всеки един от предявените искове не може да надхвърля 5 000 лева. При увеличение на иска в хода на производството, цената след увеличението не може да надхвърля 5 000 лева. Съдът изпраща на ответника препис от исковата молба с приложенията. В 7-дневен срок ответникът може да представи отговор с доказателства и да предяви насрещен иск или възражение за прихващане, ако спорът относно неговото право е от компетентността на съда.

Спорът се разглежда и решава от един съдия. Всяка страна може да поиска отвод на съдия, вещо лице или преводач ако се съмнява в неговата безпристрастност или съществуват данни, че той е заинтересуван от изхода на спора. Делото се разглежда в едно или повече заседания с призоваване на страните, които участват лично или чрез упълномощени представители. По съгласие на страните, делото може да се разгледа и реши в закрито заседание въз основа на представените писмени доказателства и писмени становища. Делото се разглежда без призоваване, ако ответникът в отговора на исковата молба признава иска. Производството завършва с постановяване на мотивирано, окончателно и задължително за страните решение, което подлежи на доброволно изпълнение. При липса на доброволно изпълнение, може да се търси принудително изпълнение по реда на ГПК. Решението се обявява непосредствено след последното заседание или в срок до 7 дни след заседанието. На страните и третите лица се връчват заверени преписи. Всяка от страните може да поиска поправка, тълкуване и допълване на решението.
Изображение http://www.save-darina.org ...Остава аромат и в ръката, подарила розата! http://vbox7.com/play:cb237e95
Аватар
diaida
Активен потребител
 
Мнения: 2595
Регистриран на: 21 Май 2007, 14:57
Местоположение: Sofia

Мнениеот papacochev » 02 Авг 2008, 17:03

И аз това прочетох и затова се обърнах към вас за пояснения. какво излиза в крайна сметка?
papacochev
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 01 Авг 2008, 12:46

Мнениеот papacochev » 10 Авг 2008, 17:49

А бихте ли ми казали мога ли сам да подам съдебен иск, без да ползвам адвокат? Мога да си напиша иска, мога и да го падм в деловодството на районен съд. Напишете ми къде мога да намеря разяснения по тази процедура.
papacochev
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 01 Авг 2008, 12:46

Мнениеот gery » 10 Авг 2008, 18:00

papacochev написа:А бихте ли ми казали мога ли сам да подам съдебен иск, без да ползвам адвокат? Мога да си напиша иска, мога и да го падм в деловодството на районен съд. Напишете ми къде мога да намеря разяснения по тази процедура.


Не, не можете! При действието на Новото ГПК би било безумие въобще да си помислите да водите дело без адвокат! Казвам Ви го с най-добри чувства! Процесът вече е толкова писмено формален, че рискувате сам да подарите въпросните вземания на работодателят си! Накрая ще се наложи и разноските за адвокат да му платите!
gery
Потребител
 
Мнения: 602
Регистриран на: 23 Авг 2001, 19:26
Местоположение: Варна

Мнениеот diaida » 10 Авг 2008, 18:25

papacochev написа:А бихте ли ми казали мога ли сам да подам съдебен иск, без да ползвам адвокат? Мога да си напиша иска, мога и да го падм в деловодството на районен съд. Напишете ми къде мога да намеря разяснения по тази процедура.


В историческите справки за Георги Димитров на Лайпциския Процес. :wink:
Изображение http://www.save-darina.org ...Остава аромат и в ръката, подарила розата! http://vbox7.com/play:cb237e95
Аватар
diaida
Активен потребител
 
Мнения: 2595
Регистриран на: 21 Май 2007, 14:57
Местоположение: Sofia

Мнениеот papacochev » 10 Авг 2008, 22:00

Благодаря! А на тази или този който говори за Георги Димитров му казвам да си обструктира смеха там където слънцето няма да го види.
papacochev
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 01 Авг 2008, 12:46

Следваща

Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron