начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Франция възмутена от скандално решение на български съд

Дискусии на тема съдебната власт в България


Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот hidden » 31 Окт 2009, 15:43

Г-н Пенев, зададох въпроса към г-н Керелов, не към Вас.
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот plamen_penev » 31 Окт 2009, 15:44

О! Извинявайте моля ви се! :roll:
Не забелязах че съм ви влезнал в личните...
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот GeorgiKERELOV » 31 Окт 2009, 16:54

hidden написа:
GeorgiKERELOV написа:Оттам уверяват, че магистратската общност разполага с достатъчно потенциал /къде го този потенциал, че нещо не го виждаме ? :D :D :D /, който чрез правилното му управление, е способен да прочисти съдебната система от корумпираните магистрати и да изгради стандарти за нейното ефективно функциониране оттук нататък.

С интерес бих прочел Вашите предложения за промяна на съдебната система. Само критики не са достатчъни, трябват и конкретни идеи, защото, както е казал Волтер, "който не умее, критикува".


Мисля, hidden, че глобалното затопляне ще доведе и до промяната на съдебната система в Булгаристан. :D

Който се мъчи да търси оригинални разрешения, си губи времето да открива топлата вода. Механизмите отдавна са известни по света, като се започне от така наречената пълна и абсолютна публичност на дисциплинарните производства, включително гласуването на кадровиците /навремето още Горбачов закачи гласността за перестройката, защото без гласност няма перестройка :!: /.

Прав е, plamen_penev, че движение му е майката ! :P Правното уреждане на тази система на динамично равновесие е нещо, което и той като физик /атомен :!: / може да сглоби, и то доста по-грамотно от тиквите ни в народното събрание. А за кратуните в министерския съвет въобще няма да говорим. Така или иначе, това народно събрание ще кара най-много до февруари-март, при дупката от 15 процента, която се очертава в бюджет Орешарски 2009 до края на годината.
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот hidden » 31 Окт 2009, 18:38

GeorgiKERELOV написа:Механизмите отдавна са известни по света, като се започне от така наречената пълна и абсолютна публичност на дисциплинарните производства, включително гласуването на кадровиците

С това съм съгласен. А в какъв смисъл имате предвид публичност? Публикуване в интернет? На кое точно? Не ми е ясно какво имате предвид под публичност.
Интересно ми е да чуя и други идеи. plamen_penev също може да се включи, ако желае. Това не са "лични" какато той ги нарече, аз ще се радвам на всяко смислено и практически реализируемо предложение. Защото мисля, че има нужда от истински дебат за съдебната система, а не просто караници и скандали.
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот GeorgiKERELOV » 31 Окт 2009, 18:49

hidden написа:Не ми е ясно какво имате предвид под публичност.

Това е като в съдебната зала, няма скрито-покрито, и всички журналисти вътре в залата с предимство - и на излизане, всички кадровици на съдебната власт пред журналистите, да ги стрелят с микрофоните и да ги облъчват с камерите. И всеки член на ВСС си слага автографа под решенията за налагане или неналагане на дисциплинарно наказание, с или без много особени мнения. Тоже и под решенията за назначаване, повишаване, понижаване /колкото и да е странно, някои съдии с наближаване на пенсионна възраст могат да искат и връщането им на изходна позиция в районен съд, така да се каже на тишина и спокойствие за плавно излизане от "системата" :D /, замразяване, командироване, преместване, изместване и каквото щете там още на мъдрите ни магистрати - така наречените кадрови решения на ВСС. Както и под всички други решения на ВСС, разбира се. И всеки журналист да има право да преравя архивата на ВСС, и то без посредници и цензори, а гражданите да могат да го правят примерно чрез Омбудсмана и народните им представители от избирателния им район.

Да добавя и още нещо важно - включването на същността на правораздавателната дейност в кръга на дисциплинарния контрол, това за което и ядрената физика се е загрижила. :D Не може ти да туриш кака ти Пена и бай ти Кольо съдия или прокурор и те после да си ги дробят каквито си искат без никой да им търси сметка какви ги вършат, защото били ...... "несменяеми". :P
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот plamen_penev » 31 Окт 2009, 19:18

Благодаря hidden!
Но темата не е за това "какво да се прави", а изцепката на българския съд по случая "Борилски"... Сега научаваме, че съдия по това дело са го ловнали да си хортува с едно лице от Плевен... Един от тези, дето ни направи за резил пред света... Има ли логическа връзка нежду телефонните разговори и абсурдното съдебно решение? Трябва ли ми да слушам записите от СРС-тата за да си направя изводи? Определено не... достатъчно ми е да прочета решението му, и аз го четох, за да разбера колко са високи моралните ценности на един от магистратите, направил ни за посмешище пред ЕС.
Методи, както казах, колкото искаме! Няма кой да ги прилага... Не може да има правосъдие в страна, в която съдия пише измислици за мотиви, и когато го посочиш с пръст, съответните органи се правят на "ощипани Станки"... Нямаше как да не се стигне до излагацията по случая "Борилски"! И за жалост не е само той!
Иначе и ние сме чели Волтер... и не само него...
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот system » 31 Окт 2009, 20:10

plamen_penev написа:Благодаря hidden!
Но темата не е за това "какво да се прави", а изцепката на българския съд по случая "Борилски"... Сега научаваме, че съдия по това дело са го ловнали да си хортува с едно лице от Плевен... Един от тези, дето ни направи за резил пред света... Има ли логическа връзка нежду телефонните разговори и абсурдното съдебно решение? Трябва ли ми да слушам записите от СРС-тата за да си направя изводи? Определено не... достатъчно ми е да прочета решението му, и аз го четох, за да разбера колко са високи моралните ценности на един от магистратите, направил ни за посмешище пред ЕС.

Господин Пнев, този съдия, когото са "ловнали", не е този, постановил решението по "случая Борилски", за което говорите, а този, който председателства съдебния състав при сегашното разглеждане на делото от Апел. съд ВТ и още не е постановявал решение. Този (сегашният съдия) се казва Милчо Ванев, а озни, който е бил докладчик при предното разглеждане на делото - Здравко Трифонов. за последния няма данни за задявки с Красьо.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот plamen_penev » 31 Окт 2009, 20:35

Разбирам заблудата си system.
Но какво променя това от статистическа гледна точка? Или от фактологическа?
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот GeorgiKERELOV » 31 Окт 2009, 20:45

system написа:Господин Пенев, този съдия, когото са "ловнали", не е този, постановил решението по "случая Борилски", за което говорите, а този, който председателства съдебния състав при сегашното разглеждане на делото от Апел. съд ВТ и още не е постановявал решение. Този (сегашният съдия) се казва Милчо Ванев, а озни, който е бил докладчик при предното разглеждане на делото - Здравко Трифонов. за последния няма данни за задявки с Красьо.


В такъв случай Здравко Трифонов какво още чака, та не си е подал оставката ? И на него ли трябва да му звънка Краси с ланците ? :roll:

Ало, Краси, удари му една жица /грешка, един джи-ес-ем/ и на него, та да приключваме и другарят system да се успокои ! :P
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот system » 31 Окт 2009, 21:37

GeorgiKERELOV написа:В такъв случай Здравко Трифонов какво още чака, та не си е подал оставката ? И на него ли трябва да му звънка Краси с ланците ? :roll:

Ало, Краси, удари му една жица /грешка, един джи-ес-ем/ и на него, та да приключваме и другарят system да се успокои ! :P

Аз съм спокоен, господин Керелов. И не съм Ви другар. Дали Трифонов ще си подаде оставката, си е негова лична работа. Ако с решението си е извършил дисциплинарно нарушение - да го уволнят. Ако е извършил престъпление - да го осъдят.
Много е просто, нали ?
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот hidden » 01 Ное 2009, 13:32

GeorgiKERELOV написа:
hidden написа:Не ми е ясно какво имате предвид под публичност.

Това е като в съдебната зала, няма скрито-покрито, и всички журналисти вътре в залата с предимство - и на излизане, всички кадровици на съдебната власт пред журналистите, да ги стрелят с микрофоните и да ги облъчват с камерите. И всеки член на ВСС си слага автографа под решенията за налагане или неналагане на дисциплинарно наказание, с или без много особени мнения. Тоже и под решенията за назначаване, повишаване, понижаване /колкото и да е странно, някои съдии с наближаване на пенсионна възраст могат да искат и връщането им на изходна позиция в районен съд, така да се каже на тишина и спокойствие за плавно излизане от "системата" :D /, замразяване, командироване, преместване, изместване и каквото щете там още на мъдрите ни магистрати - така наречените кадрови решения на ВСС. Както и под всички други решения на ВСС, разбира се. И всеки журналист да има право да преравя архивата на ВСС, и то без посредници и цензори, а гражданите да могат да го правят примерно чрез Омбудсмана и народните им представители от избирателния им район.

Да добавя и още нещо важно - включването на същността на правораздавателната дейност в кръга на дисциплинарния контрол, това за което и ядрената физика се е загрижила. :D Не може ти да туриш кака ти Пена и бай ти Кольо съдия или прокурор и те после да си ги дробят каквито си искат без никой да им търси сметка какви ги вършат, защото били ...... "несменяеми". :P

Добре, съгласен съм. Може би само трябва да се конкретизира начинът на достъп и до какви точно материали..
Ще се радвам да чуя и други предложения, защото публичността само няма да реши проблемите на системата.
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот GeorgiKERELOV » 02 Ное 2009, 11:26

system написа:
GeorgiKERELOV написа:В такъв случай Здравко Трифонов какво още чака, та не си е подал оставката ? И на него ли трябва да му звънка Краси с ланците ? :roll:

Ало, Краси, удари му една жица /грешка, един джи-ес-ем/ и на него, та да приключваме и другарят system да се успокои ! :P

Аз съм спокоен, господин Керелов. И не съм Ви другар. Дали Трифонов ще си подаде оставката, си е негова лична работа. Ако с решението си е извършил дисциплинарно нарушение - да го уволнят. Ако е извършил престъпление - да го осъдят.
Много е просто, нали ?


Ей, че докачлив бил, другарят system ! :lol:

Точно от другарите сте ми, другарю system, а да не излезнете и бивш партиен член, ако тръгнем да ги тъним толкова. :D Тази съдебна система от такива системи като Вас не може да се оправи. Всичко е систем в системата, и всеки си кротува на яслата. :P Вие кьорав ли сте, че това дело Борилски не само, че урони "престижа" на съдебната власт в България, а направо го закопа - такъв вече няма, щом във Франция образуваха паралелно наказателно дело да съдят "невинните" ни хубавци, като единият от тях даже се оказа, че Ви бил Колега ? :roll: Та, ако бил извършил дисциплинарно нарушение Трифонов, да го уволнели. :lol: Да го уволнят, ама не го уволняват. И Вие виждате защо, нали ? Защото Краси не му бил звънял по джи-ес-ема, даже и за 5 секунди. :P
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот georgiev_sfbg » 24 Ное 2009, 13:57

GeorgiKERELOV написа:"Франция реагира официално срещу съдебното решение от 21 януари на Апелативния съд във Велико Търново, оправдаващо двамата подсъдими за жестокото убийство чрез нанасяне на 93 удара с нож на младия Мартин Борилски през юли 2000 г. в Париж." http://mediapool.bg/show/?storyid=148203&srcpos=1

Някой знае ли повече подробности по случая и какви са били мотивите на оправдателната присъда и решението на апелативния съд ? Кое всъщност е спънало правосъдието ?

bla-bla-bla ...bla-bla-bla ...

"GeorgiKERELOV" ("plamen_penev"), си знае работата! - Човекът, си е журналист.
...Но Вие колеги, утре, да не си прочетете мненията от форума - под формата на интервю или на информация - "получена" от "доверен" или "достоверен източник" - в някой "жълт" вестник! :wink:
...Принципът на действие, е елементарен - пускаш "мухата" и чакаш отговори на въпросите си - ...и статийката е готова!

п.п./ ...Само се учудвам на колегите, които се надпреварват да му "пишат" статиите, да участват в журналистически "разследвания" и да дават "интервюта" - под формата на мнение във форума. ...Но явно, на повечето от тях, им се отдава журналистиката, за разлика от правото! ( ...в такъв случай, са объркали и сайта, и професията си!) :mrgreen:

...А някой взима и кинти - от цялата работа! :wink:
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот mariavitanova » 29 Ное 2009, 20:58

Четох вчера във вестник Стандарт че вече било напълно сигурно че щяло да има паралелно дело във Франция. Всички обжалвания на обвиняемите били вече отхвърлени и на трета инстанция и дело ще има със сигурност.

Този случай наистина е позор на българското правосъдие пред Европа. Не знам дали този случай няма и да има и по-големи последици в бъдеще.
mariavitanova
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 12 Ное 2009, 15:04

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот ivo_todorov » 17 Дек 2009, 21:59

За съжеление това ще е прецедент в практиката на европейския съюз в две държави едновременно да се водят процеси за едно и също деяние срещу едни и същи обвиняеми и на двете държави им е добре известено за паралелния процес.В крайна сметка дори и да има осъдителна присъда тя ще е към минимума защото процеса продължава извън всякакви разумни срокове.
ivo_todorov
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 26 Апр 2007, 18:40

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот mariavitanova » 29 Апр 2010, 18:05

Гледам че дискусията е прекъснала преди 2010, а тази година станаха интересни продължения:

Желязков и Стоичков бяха осъдени на 19 години затвор от Великотърнивския апелативен съд на който ВКС върна делото. После се оказа че осъдените инсценирали повреда на автомобила си на път за Велико Търново и не се явиха в съда да чуят присъдите си - явно са знаели какво е решението. А после се криха 2 седмици и полицията ги издирва. Най-накрая се предадоха и сега са в затвора.

Обаче никой не казва ще има ли все пак дело във Франция?
mariavitanova
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 12 Ное 2009, 15:04

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот kostadin_yordanov » 27 Дек 2010, 10:23

... Поради съмнения на партньорските служби, че делото може да бъде манипулирано, през 2008 година българските тайни служби, под натиск от Европол, са започнали подслушване и проследяване на близки на подсъдимите и техни адвокати. В хода на наблюдението се установява, че съдия Нели Батанова е имала нерегламентирани контакти със заинтересовани от изхода на делото лица. С тайни технически средства е констатирано, че й е предложен подкуп от 200 000 евро, за да постанови оправдателна присъда, както и че Батанова е взела парите. Материалите от подслушването обаче не са изпратени на прокуратурата и на замесения магистрат не е повдигано обвинение за извършено престъпление. Батанова и досега остава на поста си като пръв магистрат в шуменския съдебен район. Ползвайки обстоятелството, че формално разрешението за използване на тайните технически способи във връзка с делото „Борилски” не се води на нейно име, а на споменатите заинтересовани лица, новият вътрешен министър Цветан Цветанов е иззел материалите и ги заключил в лична каса. Той обаче не е знаел, че копие от тях неофициално е предоставено на партньорска служба. ...

26.12.2010, Ново писмо на РЗС срещу Цветанов, В текст, разпространен от електронната поща на депутата Емил Василев ..., Материалът е оперативна справка на израелските специални служби
http://www.dnesplus.bg/News.aspx?n=515620
kostadin_yordanov
Потребител
 
Мнения: 676
Регистриран на: 03 Дек 2009, 10:08

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот vili_123 » 25 Яну 2011, 17:32

Хей, я по-полека. Много бързо забравихте, че точно Френският президент и бившата му съпруга спасиха няколко български медицински сестри от обесване в Либия - най-големия провал /срам/ за ДС през най-новата ни история. Ако този посланик изразява официалното мнение на френската администрация, това дори му е задължение, нали.И няма как точно български юристи да не могат да знаят това.На никой посланик не му е позволено, хей така, изведнъж да изрази някакво си там лично мнение по даден въпрос.Още повече, че престъплението е извършено на тяхната територия, те събират доказателствата, значи могат и да ги анализират. Впрочем, защо си позволяваме да обсъждаме една не влязла в законна сила присъда - да не сме журналисти, или какво?! Ще изчакаме.Нищо, че вече дори и ние, както и народа ни, не вярваме на никой български съд.
И колко ли време трябва да мине, и колко ли събития трябва да се появят в тяхна защита, докато отново си възстановим доверието.А това вероятно изобщо няма да се случи...Но и това не е случайно - следва МЕДИАЦИЯТА като форма на правоприлагане.Засега едва, едва се чува по нещо за нея, но УТРЕ ...ще е всичко.Защото въпросите и отговорите за смисъла на живота и събитията в него на всички ЧОВЕЦИ е в тях сямите - те могат да постигнат зануляване на отрицателната енергия около себе си чрез "споразумение" и "прошка", И ПАК ТЕ могат да си "метна" въжето на шията. И защото никой друг не е виновен за случващите се събития - те, ГОСПОДА, са плод на собствените на всеки един ЧОВЕК м и с л и и действия, нали ?!Изборът си е личен - НИЕ , ЮРИСТИТЕ, само ще им посочим възможните поне два верни пътища пред тях.Благодаря Ви, че ме чухте и успехи в "споделянето" на позитивните Ви мислите !...И... ако можете си простете и непростимите неща - здравословно е...
vili_123
Младши потребител
 
Мнения: 34
Регистриран на: 19 Фев 2010, 21:27

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот system » 26 Яну 2011, 00:30

vili_123 написа:Хей, я по-полека. Много бързо забравихте, че точно Френският президент и бившата му съпруга спасиха няколко български медицински сестри от обесване в Либия - най-големия провал /срам/ за ДС през най-новата ни история. Ако този посланик изразява официалното мнение на френската администрация, това дори му е задължение, нали.И няма как точно български юристи да не могат да знаят това.На никой посланик не му е позволено, хей така, изведнъж да изрази някакво си там лично мнение по даден въпрос.Още повече, че престъплението е извършено на тяхната територия, те събират доказателствата, значи могат и да ги анализират. Впрочем, защо си позволяваме да обсъждаме една не влязла в законна сила присъда - да не сме журналисти, или какво?! Ще изчакаме.Нищо, че вече дори и ние, както и народа ни, не вярваме на никой български съд.

Присъдата Е влязла в законна сила - втората вече осъдителна присъда на Великотърновския апелативен съд (точно каквато си поръча френският посланик) е потвърдена от ВКС, а Желязков и Стоичков са в затвора. Можете да отворите шампанското и да цункате на някоя вестникарска страница любимия си министър Цвък Цвък по тиквата.
vili_123 написа:И колко ли време трябва да мине, и колко ли събития трябва да се появят в тяхна защита, докато отново си възстановим доверието.А това вероятно изобщо няма да се случи...Но и това не е случайно - следва МЕДИАЦИЯТА като форма на правоприлагане.Засега едва, едва се чува по нещо за нея, но УТРЕ ...ще е всичко.Защото въпросите и отговорите за смисъла на живота и събитията в него на всички ЧОВЕЦИ е в тях сямите - те могат да постигнат зануляване на отрицателната енергия около себе си чрез "споразумение" и "прошка", И ПАК ТЕ могат да си "метна" въжето на шията. И защото никой друг не е виновен за случващите се събития - те, ГОСПОДА, са плод на собствените на всеки един ЧОВЕК м и с л и и действия, нали ?!Изборът си е личен - НИЕ , ЮРИСТИТЕ, само ще им посочим възможните поне два верни пътища пред тях.Благодаря Ви, че ме чухте и успехи в "споделянето" на позитивните Ви мислите !...И... ако можете си простете и непростимите неща - здравословно е...

След тези безсмислици остава да кажем само "Амин !"
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот mi_lena » 26 Яну 2011, 09:48

system написа:
След тези безсмислици остава да кажем само "Амин !"


Здравей, system :)
Това повтарящо се твърдение "НИЕ ЮРИСТИТЕ" (с главни букви), изглежда ли ти достоверно? Изглежда си имаме нова Теомира :)
Аватар
mi_lena
Потребител
 
Мнения: 621
Регистриран на: 02 Сеп 2005, 16:53
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron