начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

ЗАЩО БГ-СЪД ОПРЕДЕЛЯ НИСКИ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Дискусии на тема съдебната власт в България


Re: ЗАЩО БГ-СЪД ОПРЕДЕЛЯ НИСКИ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Мнениеот maya_madjarova » 26 Мар 2009, 19:54

Направо съм изумена!Защо тогава има лимит на гражданска отговороност?И той е много хубаво отбелязан в кодекса на застраховането:чл266 в сила от 01.01.2006г.-700 000лева при едно пострадало лице.?
Сигурна съм,че има много пострадали при катастрофи...при какви условия се изплаща тази сума?Плащам ГО през 2005г.годишната сума за колата ми е например:90 лева и лимитът е 400 000лева.През 2009 плащам за ГО 150 лева и лимитът е по закон 700 000лева (наистина пропорционално,не са съвместими сметиките за застрахователните компании)обаче за пострадалите как става сметката?И защо се променят лимитите на отговорност при условие,че обезщетения наложени чрез съдебната система не достига и лимитът за 2005 година?
maya_madjarova
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 21 Юни 2007, 11:16

Re: ЗАЩО БГ-СЪД ОПРЕДЕЛЯ НИСКИ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Мнениеот maya_madjarova » 26 Мар 2009, 20:40

Ветре!-извини ме за грешката в ника,никой не нападам,аз съм разочарована от алчни адвокати.Платих доста голяма сума на адвокат,който не мога да намеря за да ми възстанови парите-изпари се!Чета наказателни кодекси,застрахователни кодекси...искам да търся правата си...и няма да се откажа.Единственото нещо което не ми харесва в повечето адвокати с който говорих, е че сумата за обезщетение която искам да бъде направена в иск изглежда шокираща и смятам,че ако някой не вярва в нещо,че може да бъде направено-то значи,че няма да се направи.По тази причина бих казала,че и адвокатите имат вина за ниските обезщетения...Още преди делото определят сума за обезщетение която съдията би трябвало да определи-това е лимитиране от тяхна страна.А по принцип адвокатите не взимат хонорар при големи искове....само процент от 20 до 30 % от сумата за обезщетение.Тази информация едва ли е нова за Вас...Аз съм с лош късмет за съжаление.Пострада семейството ми,имам вече и диагноза паник атак,все още не зная какво е да спя през цялата нощ...и понеже не спя-чета!Когато приключа с проблема си,ще споделя факти който не бих изложила на показ в момента.По принцип застрахователната компания която трябва да изплати обезщетението,третира проблема ни като пазарлък на пазара.За отрицателно време промени предложението си за обезщетение двойно...но не даде мотивирано становище защо предлага определената сума,мотивира се с нежелание да се реши спора в съдебна зала.Хубаво е,че още запазвам чуство за хумор!Приятна вечер!
maya_madjarova
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 21 Юни 2007, 11:16

Re: ЗАЩО БГ-СЪД ОПРЕДЕЛЯ НИСКИ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Мнениеот ivan_lawyer » 26 Мар 2009, 21:05

Госпожо - попаднали сте на така наречената "мълчалива мафия".

Съществуват кръг от застрахователи - свързан с кръг от адвокати - които не трябва да печелят делото - а да го загубят.

Така, че припомнете си как сте намерили въпросния адвокат - и ще си дадете отговор на много въпроси.

Освен това - кълна се, водия абсолютно безплатно делата си, в случай че има и малък риск от провал за Вас - така, че ако има такива адвокати - които взимат парите и бягат, които искат 20-30 % аз не съм ги срещал досега.

При мен хонорара е като упойката - определям примерно 7 000 лева хонорар - това Ви парализира за известен период, през който аз провеждам операцията.
На жаргон му викаме "връзване на краката" - но е полезен, тъй като в много случаи клиентът е най-големия си враг.
Върти се, ходи при адвокати.

Искате ли да Ви разкажа за Вдовицата с хубавата ракия?

Тогава поне за Разведената с хубавите очи?
Ето как почва историята - Разведената има дъщеря, на която приписва единственото си жилище, като целта й е да направи така, че да няма претенции от бъдещите й деца. Но незрялият плод не става за нищо - дъщерята попада на измамници, които й предлагат заем - взимат й нотариалният акт и я пъдят.
Разведената е мой клиент, отпреди, но въпреки това не се свързва веднага с мен.
Решава, че сама може да мисли и да измисли нещо.
Нещо повече - тръгва по адвокати (да не Ви се случва), като стига до професор Хикс. Той й казва откровено, че не го интересува нейния случай. Тогава, въпреки всичко, тъй като упоритостта е ценно качество, Разведената отива отново при професор Хикс - като използва всички връзки - стига до младши асистент Игрек - който я гледа с влажни, тъжни очи и й кима умно.

Ето как се губи интерес - отидете при случаен човек и ще имате повече шанс, отколкото да се наврете при "препоръчан" адвокат - който в болшинството случаи е зависим от Застрахователя.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: ЗАЩО БГ-СЪД ОПРЕДЕЛЯ НИСКИ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Мнениеот vetre » 26 Мар 2009, 22:24

тези лимити са заради евросъюза.трябва да се доближаваме до техните
стандарти.мисля че никой адвокат в БГ не взема пряко проценти от иска.
кофти е тази система за заплащане на адвокатския труд без обвързване
с резултатите,ама това е положението,издействали са си го.
по принцип може и сама да водиш подобно дело но не е за препоръчване.
ако искаш пробвай да си наемаш адвокат за съветник за заседанията и
се разберете да му плащаш на явяване -предполагам.
vetre
Потребител
 
Мнения: 388
Регистриран на: 24 Юли 2008, 20:11
Местоположение: скапана държава

Re: ЗАЩО БГ-СЪД ОПРЕДЕЛЯ НИСКИ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Мнениеот maya_madjarova » 26 Мар 2009, 22:44

Здравейте,г-н Ivan_lawer,не знам къде се намирам наистина,но ще намеря правилният път.Загубихме 10 500лева,но не е това проблема ми.Провал в иска ми,не трябва да има,за това проверявам детайлно всяка една подробност.Притеснява ме факта,че сумата от 100 000лева Ви се струва голяма за иск за обезщетение.Става въпрос за пострадал при ПТП,супена челюст,избити зъби,счупен таз,натрошено ходило...30+10% потвърдена инвалиндност от НЕЛК.2месеца на екстензия в Пирогов,6месеца с патерици.Ако опиша случилото рискувам да травмирам....щях да се изкажа зле...Всички доказващи документи са в мен.Експертизи от лекари,епикризи,решение от съд,става въпрос за иск по-голям от 100 000лева.Трудно се доверявам-ВЕЧЕ!Търся "нахакан",знаещ,желаещ да постига целите ми адвокат,който да ме убеди,че наистина може и знае.Не ме интересува дали има кантора в центъра с 5 секретарки и т.н.Имам скрита надежда,че скородипломиран адвокат е моят адвокат,но...не съм го намерила.
Относно хонорарите в проценти...явно не ви се е налагало да търсите адвокат специалист в областта на застраховането-там се говори само за проценти-гарантирам Ви.Не искам да злепоставям имена,защото наистина това е добър подход за печелене на пари,а така и адвокатът е стимулиран да се бори за постигане на по-високи суми за обезщетение...Парата прави играта...
maya_madjarova
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 21 Юни 2007, 11:16

Re: ЗАЩО БГ-СЪД ОПРЕДЕЛЯ НИСКИ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Мнениеот ivan_lawyer » 26 Мар 2009, 22:52

Продължавайте да сте упорита - в смисъл не си оставяйте "Магарето в калта" и ще намерите решение.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: ЗАЩО БГ-СЪД ОПРЕДЕЛЯ НИСКИ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Мнениеот maya_madjarova » 27 Мар 2009, 10:42

Здравей,Ветре!Много ми хареса идеята за съветник.Би ли проявил интерес за една среща?Обещавам,че ще те запозная с интересни факти и документи.Много адвокати казват,че съм постигнала невъзможното.Но...това е тяхно мнение,"човек расте на високо,защото се опитва да постигне високото".0885 517 217
maya_madjarova
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 21 Юни 2007, 11:16

Re: ЗАЩО БГ-СЪД ОПРЕДЕЛЯ НИСКИ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Мнениеот maya_madjarova » 27 Мар 2009, 10:49

Благодаря,Иван!Аз и за момент не съм си помислила да оставя нещата.Ще стигна там където трябва,каквото и да ми струва.Никога не изневерявам на принципите си,а и какъв е смисълът на живота,ако се оставям на произвола на съдбата?Хубав ден Ви желая!
maya_madjarova
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 21 Юни 2007, 11:16

Re: ЗАЩО БГ-СЪД ОПРЕДЕЛЯ НИСКИ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Мнениеот maya_madjarova » 30 Мар 2009, 14:25

Не мога да се примиря,че 100 000лева изглежда голяма сума...като гледам Софийските улици,за около 5мин.ще засека поне 5 джипа на прибилизителна стойност 50 000 лева.Само мисля,че това е повод да се каже,че стандартът на българина се е повишил... А лошото е,че в съдебната система стандартите са като "по социалистическо време".Мудността на промяна се определя от това,какво искаме и какво правим за да променим стандарта.Естествено административните структури- най-трудно могат да се размърдат,но не е невъзможно да се направи.Промяна в съдебната практика относно ниските обезщетения е зависима и от юристите,който за съжаление сами се ограничават от досегашната практика,и не оспорват решенията на съда. Всичко е като в омагъосан кръг от адвокати,съдии,прокурори,закони...тежко на пострадалите...
maya_madjarova
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 21 Юни 2007, 11:16

Re: ЗАЩО БГ-СЪД ОПРЕДЕЛЯ НИСКИ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Мнениеот ivan_lawyer » 30 Мар 2009, 22:48

Не е точно така, защото българският лев е силна валута - поне в момента.

Например срещу 20 000 лева в българска валута можело да се купи апартамент - къща - в Америка.

Не знам дали е вярно.

Иначе - за иск от 50 000 лева дават 10 000 лева.

Тоест, ако искаш от съда 50 000 лева ти дават 10 000 лева - горе-долу съотношението е 1:5.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: ЗАЩО БГ-СЪД ОПРЕДЕЛЯ НИСКИ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Мнениеот maya_madjarova » 31 Мар 2009, 08:42

Хубаво...значи в съда искът ми трябва да е за 500 000лева!това е в кръга на шегата,не защото не бих направила иск в този размер,а защото не очаквам 1:5 съотношение.Нали решението на съда може да се обжалва.Може да се продължи процес и извън България.
Прочетох съобщението Ви г-н taridii.../преди да бъде изтрито/.Ако сте зле с финансите и търсите помощ от ОБЩ ФОРУМ,ОСТАВЕТЕ СИ БАНКОВАТА СМЕТКА,ЩЕ ПОМОГНА И АЗ С КАКВОТО МОГА!Ако искате да бъдете забелязан като елит на българската правна мисъл може да изкажете мнение,което да е достойно за разсъждение.Един адвокат ако се притеснява да сподели в ОБЩ ФОРУМ мнение-дори да наподобява консултация-един моделиер как може да го конкурира ИЛИ ДА МУ ИЗЯДЕ ХЛЯБА: :D ?Ако ми говорите в номера на закони-смятате ли,че съм ги прочела?Цинизмът,които демонстрирахте е причина да Ви съжалявам, не вярвам ,че впечатлихте някого....
Относно малкото хората прочели темата ми...това е избор,аз се радвам,че и малкото отговорили ми,са проявили добро възпитание и съм благодарна за това.
ЕТО ЕДНА УСМИВКА ЗА ТЯХ:
В ЛУКС РЕСТОРАНТ,ВЕЧЕРЯ МНОГО ПРИВЛЕКАТЕЛЕН МЪЖ,ПОГЛЕДЪТ МУ СЕ СПИРА НА СЕКСАПИЛНА,КРАСИВА ЖЕНА.ИЗВИКВА СЕРВИТЪОРА И ИЗПРАЩА НАПИСАНО СЪОБЩЕНИЕ НА ДАМАТА"МНОГО СТЕ КРАСИВА!БИХТЕ ЛИ ИЗПИЛИ БУТИЛКА ШАМПАНСКО С МЕН?"
-"С УДОВОЛСТВИЕ БИХ ГО НАПРАВИЛА,НО ТРЯБВА ДА ИМАТЕ МЕРЦЕДЕС,ФИРМА,1МИЛИОН В СМЕТКАТА...И НАЙ-ВАЖНОТО "МЪЖЕСТВОТО"ВИ ТРЯБВА ДА Е 20 САНТИМЕТРА!
В ОТГОВОР ПРИВЛЕКАТЕЛНИЯТ МЪЖ НАПИСВА:
"ПРОБЛЕМА С МЕРЦЕДЕСА Е РЕШИМ-ЩЕ ПРОДАМ ПОРШЕТО И ЛИМУЗИНАТА,ФИРМАТА:ОТ 5-ТЕ КОИТО ИМАМ ,ЩЕ НАПРАВЯ ЕДНА -И ТОВА Е РЕШИМО,10МИЛИОНА В СМЕТКАТА-ЩЕ ГИ СТОПЯ ДО 1 МИЛИОН ,ОБАЧЕ НЕЗАВИСИМО ОТ ТОВА,ЧЕ СТЕ НЕВЕРОЯТНО КРАСИВА,НЕ БИХ ОТРЯЗАЛ 6 САНТИМЕНТРА ОТ ЧЛ.
ХУБАВ ДЕН!
maya_madjarova
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 21 Юни 2007, 11:16

Re: ЗАЩО БГ-СЪД ОПРЕДЕЛЯ НИСКИ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Мнениеот diana.dimitrova » 31 Мар 2009, 11:56

Моля Ви се, осъзнайте се! На това ли му казвате ниски обезщетения! Говоря специално за неимуществените вреди, не за разходите за лечение. И не бъркайте застрахователната сума, която е максималният лимит на отговорност за едно застрахователно събитие, с размера на обезщетението!
Разбира се, всичко зависи от конкретиката на случая. Доколкото разбирам, не се касае за смъртен случай, което, по мое убеждение, Ви дава неоспоримо морално право да искате справедливо обезщетение, защото пострадалите трябва да живеят с последиците от катастрофата всеки ден... една Мануела Горсова е достатъчен пример за това... но дано не прекрачвате тънката граница между справедливостта и обикновената алчност... защото парите не мога да утешат ничия болка...
И бих искала да попитам - готова ли сте да плащате европейска цена на застраховката, преди да искате "европейски" обезщетения... защото в Европа цените тръгват от 500 евро нагоре... това е застраховка, основана на солидарността на всички собственици на МПС в България, които трябва да я сключват и съответно - да я плащат, така че сметката я плащаме пак всички ние, които притежаваме автомобили... не бива да забравяме, че предназначението й е да обезщетява, а не да обогатява... отделен е въпросът, че сумите, които се размятат в говорилното пространство като изплащани в Европа, не се определят на око, като у нас в никоя страна, която аз намирам за цивилизована, а имат реални икономически измерения и смисъл... Темата е много дълга, но аз призовавам всички - никога не забравяйте, че всеки от нас може да се окаже на всяка от двете страни - на шофьор и на пострадал, и ако, не дай си боже, се окажеш на втората страна - не допускайте да превръщате неочакваната трагедия в печелившо предприятие. Въпросът е наистина морален, защото парите не са нищо друго, освен човешки отношения.
diana.dimitrova
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 04 Апр 2006, 23:58

Re: ЗАЩО БГ-СЪД ОПРЕДЕЛЯ НИСКИ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Мнениеот vetre » 31 Мар 2009, 13:14

това че съда дава 1:5 не е вярно.аз имах дело на което спечелих на 100%
от иска,но и не беше за сума надхвърляща това което отсъждат съдиите
"по справедливост",а горе долу доближаваща се до него.
в европата дават по милион два за смъртни случаи,поне при самолетните
катастрофи,ама не вярвам при автомобилните да е различно.
vetre
Потребител
 
Мнения: 388
Регистриран на: 24 Юли 2008, 20:11
Местоположение: скапана държава

Re: ЗАЩО БГ-СЪД ОПРЕДЕЛЯ НИСКИ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Мнениеот maya_madjarova » 31 Мар 2009, 14:28

В Европа 500 ев.ро носи лимит на отговорност на отговорност повече от 2 милиона евро.Прочетете КЗ чл.266.700 000лева при смърт.-срещу 150 лева годишна ГО.Питането ми беше защо не се получават тези суми при смъртен случай?Точно защото съм се осъзнала,смятам че са смешни сумите за обезщетение.В Италия за супен крак-пострадал получава 100 000евра,в България?2-3000лева!Къде е пропорцията спрямо заплатената сума за ГО съпоставена с лимита на отговорност?
-ma si prende molto di più x un ferito grave si arriva anche a € 200.000 ed oltre-това е цитат от разговор с приятел от Италия-цифрите са разбираеми за всички.
Изобщо не търся печелившо предприятие,става въпрос за справедливост,за изтърпени болки и страдания,за нарушено лечение на дете и поставянето на невероятен стрес цялото семейство.Не е мястото където бих описала проблемите си..и по-трази причина не темата не е "тежка катастрофа дайте ми съвет"Решението е взето.Но съм любопитна да разбера мнението на експерти в областта.Пробелмът е,че справедливостта както казахте се определя на око.Ще ви споделя,застрахователната компания за срок от месец удвои предложението си за обезщетение-мотивация?да не се стига до съд.
Бих ви помолила за коментар за следното:
Кое е по-болезнено?Счупен крак -месец с гипс,или дълбока рана с 10 шева и месец лечение.За коя ситуация съдът,ще отсъди по-голяма сума и каква по Вашите осмотрения?Пострадалият е без вина за случилото се.
maya_madjarova
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 21 Юни 2007, 11:16

Re: ЗАЩО БГ-СЪД ОПРЕДЕЛЯ НИСКИ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Мнениеот ivan_lawyer » 31 Мар 2009, 22:49

Пострадалият е винаги виновен - виновен е за самия себе си. Виновен е и за родът, който носи, който продължава.

Винаги се оглеждам на пет страни, докато пресичам - независимо какво.

Возя се само във автомобил "Волво" или лек "БТР".

Пия само лек алкохол, не се заяждам с непознати, не ......... на стените на съседите и т.н.

Но - подкрепям каузата - да се плаща по един милион на крак.

Много съм злобен - ядох раци днес.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: ЗАЩО БГ-СЪД ОПРЕДЕЛЯ НИСКИ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Мнениеот maya_madjarova » 31 Мар 2009, 23:24

Ограничаването на личната свобода е собствено решение.Смисълът на застраховането е да бъде обезщетен пострадалия.Г-н.Иван как се застраховате от грешките на съдбата?Забелязахте ли,че вече подкрепяте идеята за по-високи искове от 100 000лева? :wink: Това е крачка напред!
maya_madjarova
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 21 Юни 2007, 11:16

Re: ЗАЩО БГ-СЪД ОПРЕДЕЛЯ НИСКИ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Мнениеот ivan_lawyer » 31 Мар 2009, 23:35

Ох, има извънредни трудности със застрахователите - това е една стара Камора (Комора) - не е лесна за пробиване - едни искат 5 лева, други 500 лева, трети направо си искат - 50 - 100 000 лева.

Говоря като очевидец - за прекъснат житейски път и съдба - ниски обезщетения.

Но главната причина за съдебният провал е в нас - адвокатите, тъй като ние се осигуряваме от съдебните грешки.

Поздрави,
Никога няма да пиша повече лоши коментари и т.н.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: ЗАЩО БГ-СЪД ОПРЕДЕЛЯ НИСКИ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Мнениеот kpavlova » 02 Апр 2009, 13:17

Някой беше писал, че непредпазливите катастрофи се наказват като непредпазливи за жалост у нас, ами ..те навсякъде се наказват така май :)
Не е проблемът у "съда",като идея, или ако е по -лесно да се преглътне, че да не звучи като защитна реч :oops: - не е САМО у съда.В интерес на истината се е случвало български съд да отсъжда обезщетение над 100 000 лева - 200 000 лева- ВКС в крайна сметка - по делото на Шийлдс, ако не се лъжа- за "жив човек".Лоша работа, че срещу чужденец :oops: .Нещата са съпоставими - това че става дума за умишлено престъпление, а не за непредпазливо причиняване на ПТП, доколкото обезщетението има за цел да компенсира, а не да наказва, може да се пренебрегне.Дали обезщетенията следва да придобият и "наказателен характер", което е близко до "акъла- бръкни му в джоба" у нас, е друг въпрос/ дали има резон умишленият деец, който е помлял жертвата с особена жестокост да плаща повече от този, който е извършил неправилна маневра при шофиране/
Постановление на Пленума на Върховния съд № 4/68 г. определя що е неимуществени вреди и как те се определят.Гаранционния фонд трябва да имаше правила въз основа на какви критерии се определя обезещетението- пак са общи .т.е. цифри на крак, ръка....око ,зъб, човек ...не пише никъде.
Отсъжданията и "доброволните уреждания със застрахователи", ако се гледат не поотделно а в тяхната съвкупност :) , изглеждат непредвидими, произволни, като "дозиран" хаос изглежда.В зависимост от това на чия страна си - на застрахования, на застрахователя по ГО, на увредения.Рядко удовлетворява, ако си последната страна, макар че има злоупотребления от пострадали.
Та за този хаос - колко искахме, пък колко ни присъди съда- допринася и друго.Преди да отсъди съда или докато той отсъди "протича" един ..непренебрежимо дълъг и остър в изказа ..битак ...между страните / същите три, в крайна сметка, редуцирани до две насрещни/...оферти, насрещни оферти..."щом са склонни да дадат два пъти повече извънсъдебно, значи в съд ще платят четири пъти повече, направили са си сметката"...Многократно заявявани и подновявани претенции, епични съдебни битки.Не съм фен на застрахователния лагер, ама и за тях " водата е мътна" - има несигурност - дали пострадалият няма да иска още и още ....дорде не изтече давността от събитието.
.. по същество : от проц. страна : увреденият или застрахованият понякога правят грешен процесуален избор- СР или присъдата не могат да се противопоставят на застрахователя, когато не е участвал в процеса.Ами ако процесът е воден "зле" ?Случва се и да нямат избор, ако наказателното дело се проточи много и тогава от немай къде - само срещу делинквента, че другото- срещу застрахователя, докато нак.дело тече....има и проц.усложнения, и финансови тежести.
Второ дело -ново доказване на едни и същи факти,ново решение по същите въпроси.Години.
По действащото право - критерият "справедливост".Що е то. Деликтното право е длъжник и на увредените, и на увреждащите, особено на първите.Има държави, в които се присъждат и ..май им се казваше.." шокови вреди" - които преживява майката , примерно, докато детето й е убивано, или детето й се бори с живота, докато заедно се борят за живота му.Не сме от тези държави.Но не ми се ще и да стигаме до абсурди - всеки да може да съди другия, за всичко.
Та, има резон, както някак си се реши въпросът с имуществената застраховка по КЗ и Го - да се реши и с пострадалите .Увреденият да трябва да търси първо застрахователя по ГО.Може и да доведе до пълен автоматизъм на застраховането по "ГО".Ще караш ли без застраховка, ако знаеш, че пострадалият може де претендира първо срещу застрахователя.
Сега ако осъдят застрахования, той трябва да плати, за да иска от застрахователя платеното.И да забрави за разноските - държавни такси ... по първия процес, ако застрахователят не е привлечен.Но пък не е "кръвнина".Нали в представите ни живее идеята, че с иска наказваме дееца, като бъркаме в джоба му.
Сигурно е практически постижимо да има единен метод за определяне на обезщетяваните вреди, с оглед и на увредения / нещо като "тарифа", не така грубо , де / при застрахователните обезщетения.Обаче се получава - срещу дееца - по справедливост :) , срещу застрахователя - по тарифа.Не може да бъде тъй.Т.е. не може да искаш от застрахователя, който плаща заради деликта, повече отколкото от делинквента, защото единият е богат, а другия - може би не.
На първо време, трябва да се сложи край на проц. неразбория. Ако има ПТП с увреден човек и ГО - никакъв граждански иск в наказателния процес.Само по ГП път , без такси и срещу застрахователя, което да е предвидено в закона :oops: .Другия вариант е застрахователт да влезе в наказателния процес, обаче .... с риск, това да стане застрахователен процес :) и накрая да забравим, че трябва и да го наказваме дееца по НК евентуално.Да се предвиди, че все ще плащат, независимо дали са страни или не в процеса- застрахователите - не е възможно, защото нарушава половината ЕКЗПЧОС :) , не могат да те осъдят без да си имал право на думата в процеса, дори да си застраховател :)
А за стандартите ....Ами въпрос на мерна единица. :oops: Европейски ли ни е стандарта?Или само за някои неща? Ако е избирателен, тогава стандарт ли е въобще :) Тъй че и аз като Портокал.Болката не се измерва в пари, но друго общо мерило за страданието, както и за човешката ефективност, като сме опрели до съд, не е измислен.Така ,че нещата опират до сметки и съпоставки, не някъде в Европа, а в България. :oops:
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: ЗАЩО БГ-СЪД ОПРЕДЕЛЯ НИСКИ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Мнениеот karlson » 02 Апр 2009, 15:15

Колега Павлова,
Много добре си го казала
Принципно моето мнение е, че гражданските претенции нямат място в наказателното производство, първо защото могат значително да затруднят процеса и второ, както знаем при имуществени вреди пренетцията е ограничена от обвинението.
По отношение на ниумеществените вреди - вярно е, че "гражданите" приемат обезщетенията като вид наказание за извършителя и няма кой да обясни, че това не е така и че справедливостта по чл. 52 ЗЗД включва освен причинените страдания на пострадалия, но и личността на извършителя - ако бъде определено обезщетение в размер на заплатите за 50 години напред дали ще е справедливо и дали наистина няма да се измести функицята му от репарираща на вреди в наказваща ...
Във връзка с престъпленията по транпорта съм категорична, че вече престъплението по чл. 343, ал. 1, б. "а" НК изобщо няма място в НК, просто вече не е общественоопасно и правата на "пострадалия" са гарантирани от застрахователното правоотношение (при липса на такова - от ГФ) - най-малкото защото пълното унищожаване на цял трабант не е престъпление, но пък заден фар на Q7 е!
karlson
Потребител
 
Мнения: 227
Регистриран на: 29 Юни 2007, 11:38

Re: ЗАЩО БГ-СЪД ОПРЕДЕЛЯ НИСКИ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ

Мнениеот maya_madjarova » 02 Апр 2009, 19:55

Адвокат Кравлова!Много,дълго, интересно разсъждение.Бих искала да Ви попитам следното:
Знаете ли защо застрахователните компании изискват решение на ТЕЛК при изясняване процентите на инвалидност?И знаете ли защо след като го предоставите на Вниманието им не го взимат пред вид?
Аз знам-единственно за да се удължи процеса за преговори и евентуално да не се плати.Елементарната логика е следнта имам 40% инвалидност,трябва да се изплати 40% от лимитът на ГО.Но,не е така!Всяка застр.компания има методика за определяне на % инвалидност и тогава тези % за % от лимита на ГО.Но тези методики не се оповестяват публично.И дори
Само като полезна информация за коментари.ТЕЛК за счупване на таз,направи оценка за 10% инвалидност и не разгледа другите травми...Това е практика на лекарските комисии,защото се следват Наредба Н:9.Обжалвах ... и НЕЛК-оцени още една травма на пострадалия...и отново не разгледа другите травми...просто подигравка с хората!
Исках да кажа,че:
Пострадалият,отново е "на загуба" защото,не получава компетентен анализ на заболяванията си.Ако пък е с късмет да има тежка комбинирана травма...то и оценката за комбинирана травма е определна от МЕТОДИКАТА за прилагане на отправните точки за оценка на трайно намалената работоспособност.Проложение Н:2 към чл.58 ал 3.Дори прегледите са прегледи на документи,а не на физическото състояние на пациента.Ходи и се бори със застрахователи,със здравната система,а след това със съдебната!Ако и адвоката ти е уморен от поетите ангажиментите,и не вниква в съдържанието на проблема ти...родил си се с късмет!
maya_madjarova
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 21 Юни 2007, 11:16

ПредишнаСледваща

Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron