начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Дискусии на тема съдебната власт в България


Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот zlostar » 27 Фев 2009, 12:56

Не въпросът в ръководните длъжности, а в редовите магистратски длъжности.
Но искате пример за началническа заплата в администрацията- ето напълно случаен пример с 695 лв за началник(служителите му са с много по ниски заплати) http://ar2.government.bg/ras/konkursi/p ... l?id=20193
А ето и заплата а обикновен нископоставен чиновник http://ar2.government.bg/ras/konkursi/p ... l?id=20172 - 335 лв
zlostar
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 11 Фев 2009, 12:43

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот zlostar » 27 Фев 2009, 13:10

Лекар с 20 години стаж в бърза помощ заедно с добавките получава с пъти по-малко от магистрат с 20 г стаж. Работата на лекаря е висококвалифицирана, за да работиш в спешна помощ трябва да си учил шест години медицина и после дълги години специализация. Ако магистрат получава 3000(добавките засега не се знае колко са) , и считате че е нормално, то спешен лекар трябва да е поне с 8-9000, а не с около 370-600 лв , както е сега.
zlostar
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 11 Фев 2009, 12:43

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот zlostar » 27 Фев 2009, 13:15

Освен това, ако даден магистрат работи в районен съд, това не означава, че няма по-висок ранг- например съдия в районен съд с ранг на съдия в окръжен съд(и съответното възнаграждение, съобразно ранга)
zlostar
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 11 Фев 2009, 12:43

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот zlostar » 27 Фев 2009, 13:22

Джи пи - тата са в частния сектор. Нямаме морално право да коментираме частния сектор. Но бюджетния сектор- това са нашите данъци. В частния сектор ако искат да получават и по един милион- не е наша работа.
zlostar
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 11 Фев 2009, 12:43

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот plamen_penev » 27 Фев 2009, 13:31

REVOLUTION каза:
Борбата трябва да е не срещу увеличението , а за остраняване на некадъррните и корумпираните от системата.Разбира се тази борба трябва да се води във всички сфери на обществото.

Пълно съвпадение с моето мнение!
Прочее - не само с моето. Така мислят и в тази посока действат и други ... Има граждански сдружения, в чийто устави е записана именно тази цел! Само едно от тях е Сдружение за оптимизитане на правосъдието и администрацията...
Противодействието, обаче, особено от висши магистрати, е жестоко!
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот REVOLUTION » 27 Фев 2009, 13:38

ianeva написа:
REVOLUTION написа:Борбата трябва да е не срещу увеличението , а за остраняване на некадъррните и корумпираните от системата.Разбира се тази борба трябва да се води във всички сфери на обществото.


Ето целия смисъл на една дискусия в две изречения! Революшън, много ме радваш понякога!


Да ,Да .......... :lol: И затова ме изцака с далаветата с часовника , нали? :D
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот plamena26 » 27 Фев 2009, 13:45

Как се решили да публикуват тази дълго пазане в тайна таблица, много интересно :) .Аз мога да кажа че заплатите за момента са справедливи на фона на всички останали бюджетни заплати.
Специално за лекарите не сте никак на ясно със заплащането.Първо спешна помощ въобще не изобилства от лекари със специалност.Повечето там са млади лекари, сега завършили.Действително в момента вземането на специалност става ужасно трудно - след допълнително 4-годишно обучение (извън 6-те години следване!).За жалост огромна част на младите специалисти отиват да работят в ЕС.
В България лекарите освен заплата получават и най-различни доходи от клиничните пътеки за болницата, допълнителни приходи които също остават за самата болница и др.И за успокоение на Злостър ще кажа че заплатата на лекар завеждащ-отделение в една от големите софийски болници е повече отколкото на магистрат на районно ниво.Аз лично изцяло съм в защита на лекарите, не ме разбирайте погрешно и двамата ми родители са лекари.
Разминаване има в началното заплащане където млад лекар започва действително с 420-480лв, а младши-магистрат с 1 300.
plamena26
Потребител
 
Мнения: 325
Регистриран на: 19 Ное 2006, 12:28
Местоположение: София

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот plamen_penev » 27 Фев 2009, 15:01

plamena26 каза:
Как се решили да публикуват тази дълго пазане в тайна таблица, много интересно :).

Случайно знам... Вестник "Сега" е отправил запитване в стандартно заявлвние по ЗДОИ за този списък. Информацията е публична по закон и е безсмислено да не се отговори на такова завление. Ако не веднага то след 1-2 дела пак ще трябва да отговорят на заявителя, но ще създадат впечатление, че крият нещо лошо 8) ... Резултата го виждаме всички...
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот zlostar » 27 Фев 2009, 15:15

Янева, спокойно, знам как се формират заплатите в съд. система. И да добавя- от високите магистратски заплати, не се удържат осигуровки(при заплата 3000 не им се плащат около 300 лева осигуровки, гадничко си е да плащаш).
Пламена- не е коректно да сравнявате заплатата на лекар-началник и редови магистрат- неначалник. И редови лекар -неначалник от спешна помощ е с около 400 лв- максимум 600лв, колкото и да отричате и не получа пари по клинични пътеки.


А по въпроса за отзвука от тези заплати- той още не се е чул засега, интересно когато и учителите поискат 2000 - 3000 лв(ко тази таблица бъде разгласена, още не е разгласено подобаващо), с какви мотиви ще им откажат. Защото разни обясняваха, че 600 лв за учител(и 450 за млад учител) им е много и могат царски да си живеят с тези пари.

А бих предложил, ако този сайт се чете и от преподавател във ВУЗ да напише колко му е заплатата(грешка подаянието)
zlostar
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 11 Фев 2009, 12:43

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот karlson » 27 Фев 2009, 15:36

Благодаря ти, Милена, че го написа
на няколко пъти започвах да пиша, но се отказвах, защото постингът ми излизаше или като заяждане, или като оправдание.
Добре е, че публикуваха таблицата - така всеки може да сметне кой колко реално получава, за да се престане със спекулациите.
karlson
Потребител
 
Мнения: 227
Регистриран на: 29 Юни 2007, 11:38

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот plamen_penev » 27 Фев 2009, 15:40

Ще бъда благодарна на всеки, който направи сравнение с възнагражденията на съдиите в другите страни. Дори да не са в ЕС.

Някой тук пак нещо не разбрал... Пък го няма и Керелов да му се поозъбим... :D
Прочее zlostar идеята ти е много добра! Започвам да я реализирам: имам доста познати в страната - учители... някои са директори на училища... ще им пратя линка към публикуваната таблица. Ако не друго - поне да знаят за да не ги правят на майнуни ... като ги сравняват "с другите страни". :D
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот plamen_penev » 27 Фев 2009, 16:23

Тъжно ми става като гледам как съсловието на магистратите се е откъснало от реалността до степен да твърди, че 50000 лева годишно е скромно заплащане за труда им... и за да изглежда още по-скромно го "преизчисляват" в евро...
Сега по почина на почитаемата mi_lena, ще представя тук същите сметки, направени за един специалист с дългогодишен опит, работещ в областта на т.н. "високи технологии" и без съмнение получаваш съвсем прилична за страната заплата:

Щат – 750 лв.
Втора работа (на 4 часа!) - 350 лв.
40% за прослужено време - няма
Бруто - 1100 лв.
ДОД – 10% - 110 лв.
Здравни осигуровки - 6% - 60 лв.
Осигуровки за пенсия - 300 (малките проценти ги пропускам...)
Нето – 630 лв. (прибл.)

Годишна заплата 7560 лв.
Пари за дрехи – няма. :cry:
ДМС – ("в най-добрия случай прибл.") - няма. :cry:

Или, годишна заплата около 7600 лв.( = 3800 евро).

Ще бъда благодарен на всеки, който направи сравнение с възнагражденията в другите страни. Дори да не са в ЕС. :D

Ха сега го сравнете това 7600 с онова 50000... не говорим за деловодител, нали разбрахте. Нито за "сиромахомилство"... Този човек също не си бърка по цял ден в носа и също носи някакви отговорности. При това не имагинерни, както е при съдебните магистрати, а реални и съвсем осезателни, когато сгреши в работата си!

Става ми гадно като срещна наглостта очи в очи...
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот plamena26 » 27 Фев 2009, 16:26

Злостър ти пак успя да намериш изключението в лекарската гилдия и упорито цитирайки го изксаш да изкараш че всички са живи за оплакване.Уверявам те че това там си използва като старт в кариерета на лекарите и почти никой не се задържа там дълго.И в Сащ там са най-зле платените лекари и никой не иска да работи постоянно там.Но изключението не важи за цялата гилдия.
Като стигнем до учителите защо пренебрегваме и инспекторите в НАП?Не всички са корумпирани и прикриват фирми-фантоми.Те рискуват много за заплатата си от 500-600лв.
В крайна сметка ако искате всички да имат равни заплати-съдии,учители,лекари,социални работници,инспектори,полицаи нека да върнем онези времена когато всички вземаха еднакво.Тогава санитаря ще взема 240лв.,медицинската сестра 250, доктора-260, завеждащия отделение 270, а главния лекар 280.
За заплатите на магистрати в ЕС аз мога да споделя това което знам за германските ни колеги, на нивото което съответства на нашия окръжен съд.Заплатата е около 5 500евро на месец.Незнам какви са бонусите,дмс и др.Това прави около 66 000евро на година.
В много страни заплатата на съдиите е по-висока от тази на президента.Съдиите от Федералния върховен съд на САЩ вземат по 550 000$ на година, а председателя на съда (този пред който президента полага клетва) 600 000$.Самият Обама получава 400 000$ на година.
За сравнение заплатата на учител в Сащ е около 45 000$ на година.
plamena26
Потребител
 
Мнения: 325
Регистриран на: 19 Ное 2006, 12:28
Местоположение: София

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот karlson » 27 Фев 2009, 16:48

Пенев, какъв ще да е този велик специалист с такава заплата.
Ако за страната заплата от 1500-2000 лева е екзотика, то в СФ треторазрязните юрисконсултчета взимат по толкова. Да не говорим за плочкаджийте...
Стига сте гледали в канчетата на магистратите - помислете реално какъв стандарт може да си осигури човек дори с такава заплата (ако няма баба и дядо на село да му праща бурканите със зимнината и няма няколко наследствени имотчета).
СоциализЪма свърши ...
karlson
Потребител
 
Мнения: 227
Регистриран на: 29 Юни 2007, 11:38

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот zlostar » 27 Фев 2009, 17:05

Заплата на полицай- 900 лева средно брутно(450 евро) -
Полицай , работещ на улицата - под 700 (350 евро)
Лекар в спешна помощ окло 400(200 евро)
Старши асистент в СУ -около 450лв брутна сума(около 220 евро).
Съдия в СГС -1950(стартова заплата)-по таблиците, без добавките
Горните суми са без удръжките.
Заплата на полицай вСАЩ и преподавател в САЩ - проверете сами, имате инетернет- за да не кажете, че не е истина...
Сравнението не може да е със западните заплати, а с бюджетната сфера тук.
И темата не се е изродила, а си е много актуална. Да цитирам ли лицато, което нарчаше учителите "алчни" за това, че поискаха 900(и не им ги дадоха, да не им стане много).
А за доходите на адвокатите (в отговор на горно писание)не съм казал нищо, те са в частния сектор и не ме вълнува колко са им доходите. Но за заплатите в бюджетния сектор, сравнението то е важно и необходимо.

Пламена, никой не говори да са равни заплатите- ако си в частния сектор или своб. професия получавай колкото успееш да договориш. Но в бюджетния сектор ДЕСЕТОКРАТНИ разлики между заплати на ВИСОКОквалифицирани лица са неприемливи.
(съотношение заплата на спешен лекар и заплата на магистрат например)
(или съотношение заплата на преподавател в университет и магистратска заплата)
zlostar
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 11 Фев 2009, 12:43

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот zlostar » 27 Фев 2009, 17:09

карлсон - отново да повторя - заплата ня "юристконсулт" в частна фирма не е наша работа колко е. И на цитирания от тебе "плочкаджия" - щом не е в бюджетната сфера не е наша работа колко получава.
Но виж заплатата на юристконсулт в бюджетната(!!!) сфера е наша работа колко е- горе пуснах линк с обява за мл юрисконсулт 335 лв заплата(170 евро , обявата е актуална и набират кандидати и днес)
zlostar
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 11 Фев 2009, 12:43

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот plamen_penev » 27 Фев 2009, 17:24

karlson каза:
Пенев, какъв ще да е този велик специалист с такава заплата.

Бих ви го обяснил, уважаеми, в частна кореспонденция разбира се, ни не виждам смисъла... не ми се вярва да го разберете, с цялото ми уважение към юридическото ви образование... Но предполагам можете да схванете идеята за това, че размера на заплатата и качеството на труда, в една изкривена и доминирана от престъпни компоненти икономика, не са свързани по необходимост? Дано не го казах много сложно... :oops:
karlson каза:
Ако за страната заплата от 1500-2000 лева е екзотика, то в СФ треторазрязните юрисконсултчета взимат по толкова. Да не говорим за плочкаджийте...
Стига сте гледали в канчетата на магистратите...

Е! Това с плочкаджиите и прословутите "канчета" вече ме срази окончателно :D
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот huligan » 27 Фев 2009, 17:27

zlostar написа: карлсон - отново да повторя - заплата ня "юристконсулт" в частна фирма не е наша работа колко е. )


Иди си прегледай очите, злостър. Очевадно е защо се сравняват само еднаквите професии, ама на теб и Пенев все не ви е ясно. Защо един читав юрист с минимум 5 години практика ще седи с 350 лв. заплата съдия в окръжен съд, като може веднага да стане адвокат и да взема мининум 10 пъти по толкова. Хайде познай колко кадърни юристи ще останат да я работят тази работа.
Аватар
huligan
Потребител
 
Мнения: 123
Регистриран на: 02 Окт 2007, 16:53

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот huligan » 27 Фев 2009, 17:32

plamen_penev написа: Това с плочкаджиите и прословутите "канчета" вече ме срази окончателно :D


Оооо, Пенев! Още не си го показал твоето канче, бе човек. Разбрахме какво си завършил, ама все не щеш да кажеш какво точно работиш. Срам ли те е? Ако не е - дай и ние да си кажем мнението по твоята работа. Не се стискай :mrgreen: Нали сме "Право, куме, в очи".
Аватар
huligan
Потребител
 
Мнения: 123
Регистриран на: 02 Окт 2007, 16:53

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот 1968 » 27 Фев 2009, 17:45

Стига с тоя смешник от предния линк, за втори път го експонирате.Който му се струва прекалена заплатата, да идва и да работи при нас, оставям го за 30 дена и сам ще избяга.
1968
Потребител
 
Мнения: 571
Регистриран на: 21 Окт 2005, 15:02

ПредишнаСледваща

Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron