начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Дискусии на тема съдебната власт в България


Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот 1968 » 27 Фев 2009, 17:46

Става дума за Баро, от първа страница.
1968
Потребител
 
Мнения: 571
Регистриран на: 21 Окт 2005, 15:02

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот rmartinova » 27 Фев 2009, 18:15

Когато вчера видях, че са публикували таблицата, си помислих, че това е добре. Мислех, че така ще спрат коментарите, че магистратите получават по 5000 лева заплата. Тук обаче, виждам, че повишението, специално на моята основна заплата с точно 77 лева е предизвикало изписването на 3 страници във форума. Нека тези, които завиждат на заплатата ми, която до днес беше чисто 1590 лева (1523 лева и 16 % за стаж и минус 10% данък), да си помислят и колко и каква като отговорност работа се върши за тия пари. Нека да прочетат доклада за дейността на Софийски Районен съд за 2008 г. и да си направят простата сметка по колко дела на ден трябва да реша. Нека да си помислят дали почивам събота и неделя, дали имам отпуск. Само мога да кажа, че в момента съм в такова положение, че ми е все едно, че някой ми е увеличил заплатата, а си мечтая за един ден почивка, която да не съм откраднала от работата си. Освен това, некоректно е да се сравнява заплатата на един магистрат с тази на лекар или учител. Аз не съм виновна, че майка ми като лекар - професор в Пирогов с над 30 години стаж взима по-ниска заплата от моята. Виновно е обществото, което го е позволило, защото докато има хора, които внимателно следят кой колко взима и го коментира по този начин, никой няма да получава достатъчно. Вярно е, че много неща не са както трябва в съдебната система, но най-малко , това са заплатите.
rmartinova
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 18 Окт 2001, 19:55

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот vassilev » 27 Фев 2009, 18:19

Дайте препратка към тоя протокол !
vassilev
Активен потребител
 
Мнения: 1380
Регистриран на: 18 Яну 2002, 14:47

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот huligan » 27 Фев 2009, 18:36

ykovachev написа:Мммм... Той Пенев може с ония изчисления (за малкото пари) да показва и своето канче, де да го знаеш. И затова може да се сърди. С оглед постното съдържание на канчето си :wink:


Може. Твърдеше, че е частник. Ама надали ще си каже. Да не би да попитаме дали това е официален (само за пред данъчните) или е действителен доход. :mrgreen:
Аватар
huligan
Потребител
 
Мнения: 123
Регистриран на: 02 Окт 2007, 16:53

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот plamen_penev » 27 Фев 2009, 19:08

rmartinova каза:
Нека тези, които завиждат на заплатата ми, която до днес беше чисто 1590 лева (1523 лева и 16 % за стаж и минус 10% данък), да си помислят и колко и каква като отговорност работа се върши за тия пари.

Никой не завижда на заплата ви, rmartinova! Недейте сега с комплексите... Ако четете внимателно, прескачайки стиснали в ръце "канчетата си", ще видите, че никой не ви завижда нито на заплатите, нито на труда, нито на грешките ви... Просто някои тук казваме: дайте малко по-скромно... Все пак работите в една напълно съсипана отвсякъде система и това е не само публична, но и европейска тайна.
Мнозина от вас - съдебните магистрати си затварят очите за грешките на свои колеги и през ум не им минава, че грешките на РС натоварват ОС ... и т.н.
Преди време мой познат съдия ми каза (няма причина да ме лъже, нито сме сприли за нещо!), че имал да прелисти по 700 дела годишно (РС)! Да е удвоил броя им, не се съмнявайте, пак акъла ми не го събира! За какво качество на правосъдието изобщо става дума!? Кога чете, кога гледа, кога пише?! Трябва много да съм я закъсал от към заплата за да се наема да върша такава работа... Предварително обречена на излагация...
Но претенциите на някои тук са наистина впечатляващи! Слава Богу, не всички съдии и прокурори са с такива широко отворени... очи.
Ще ми се да кажа също: извадете си главата от пясъка и се огледайте! Но няма да го направя, че ей сега ще ме наскачат ... бързопишещите... :)
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот zlostar » 27 Фев 2009, 19:09

Понеже "много работи съдебната система" ето какво пише вестник монд
http://www.epochtimes-bg.com/2009-01/2009-02-15_06.html
Интервю на екипнюз: http://www.ekipnews.com/?p=7193
"Холандия иска предпазна клауза за България" :http://www.capital.bg/showblog.php?storyid=599859
Риск от предпазна клауза -
http://riskmonitor.bg/index.php?option= ... 0&Itemid=1 и др... Точно там , където са най-много критиките от еврокомисията- там са най-високи заплатите! За награда!

Мартинова, сигурно според тебе другите не работят нищо, лекарите не лекуват и си заслужават 400- те лева, учителите сигурно според тебе си клатят краката, а.(и откъде-накъде в съдебната система освен високите заплати и страхотни добавки е предвидено да са освободени от плащане на осигуровки)
zlostar
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 11 Фев 2009, 12:43

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот karlson » 27 Фев 2009, 19:10

Линка към протокола не ми се получава - иначе е в протокола за заседанието от 25.02 - в допълнителните точки т. 1.1.
karlson
Потребител
 
Мнения: 227
Регистриран на: 29 Юни 2007, 11:38

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот plamen_penev » 27 Фев 2009, 19:14

О! vassilev, извинете, пропуснах препратката... има я в сайта на ВСС, http://www.vss.justice.bg/bg/start.htm. От тук натам ще трябва да продължите сам: ЗАСЕДАНИЯ НА ВСС/Приложения/Класификатор на длъжностите в администрацията на органите на съдебната власт.
Там е!
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот zlostar » 27 Фев 2009, 19:16

карлсон, линкът с таблицата се отваря, без проблеми(засега), - сайт на всс - заседания на всс - протоколи - протокол номер 9- таблица номер 1
zlostar
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 11 Фев 2009, 12:43

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот karlson » 27 Фев 2009, 19:19

Айде стига вече с тези сравнения с лекарите - колко от тях разчитат на едничката си заплата - всички имат частна практика или ходят до близките провинциални болници, да не говорим за парите под масата, които получават.
Магистратите НЯМА откъде другаде да си докарват някой друг лев - остават само на заплата - сигурно ще се включите с реплики за корупцията серед магистратите, ама и тя е на принципа "една жена каза..." - всеки е чувал, ама на никого не му се е случвало...
Далеч съм от мисълта, че системата няма камъни за дялане, даже напротив - всеки един от тук пишещите колеги може да напише няколко страници абсурди на системата, както и да даде примери за некачествена и некопметентна работа, но не това е въпроса, за който се води спорът.
Я си представете един магистрат на окръжно ниво, който ще решава търговски спор за стотици милиона лева да не може да си плати парното - как изобщо ще има авторитет и престиж (не че сега е кой знае колко голям)
Спорът е абсурден и вече сериозно започвам да се дразня, и то не за нещо друго, а за безумните аргументи на някои от съфорумците.
karlson
Потребител
 
Мнения: 227
Регистриран на: 29 Юни 2007, 11:38

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот zlostar » 27 Фев 2009, 19:22

еее е сравнението е некоректно, но във вашия стил- представете си лекар от спешна помощ да не може да си плати парното, да няма пари за дори автомобил втора употреба, децата му да гладуват, и същия този лекар трябва да окаже при повикване неотлоната помощ на умиращи
zlostar
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 11 Фев 2009, 12:43

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот zlostar » 27 Фев 2009, 19:26

а и полицаите нямат право на допълнителна работа, но получават ниските си заплати.
Такива разлики в заплащането в бюджетната сфера са недопустими. Ако имаш претенции за такива високи заплати по над 3000 - има си частен сектор- там си изкарвай колкото можеш.
zlostar
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 11 Фев 2009, 12:43

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот plamen_penev » 27 Фев 2009, 19:28

Айде стига вече с тези сравнения с лекарите - колко от тях разчитат на едничката си заплата - всички имат частна практика или ходят до близките провинциални болници, да не говорим за парите под масата, които получават.

Без коментар! :lol:
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот GeorgiKERELOV » 27 Фев 2009, 19:39

Ей колко се раздвижи тази тема само за един ден ! :D

Вярно, че на някои хора тези магистратски заплати им се виждат скандално високи спрямо другите заплати в бюджетния сектор. Но мисля, че те не схващат добре смисъла да се плащат такива огромни за бюджетния сектор заплати в момента. Те, предполагам, не са наясно, че за един прокурор или съдия на ключова позиция официалната заплата не му стига само за джобни пари. Чу се за един съдия от върховен административен съд, който закупил 17 000 ДЕКАРА земеделски земи в землището на едно село от община Пордим. Други пък прокурори на ключови позиции се оказа, че имат на името на съпругите им огромни хотели и вилни селища на морето. Та се пита в задачата дори с 3000 лева месечна заплата, колко години ще трябва да се спестява, за да се купят такива имоти ? :roll: А ако извън тези обявени недвижими имоти има и необявени сухи пари и други движими ценности в размер на няколко милиона ? :P

Сещам се, че един герой преди време каза по медиите, че платил един път 1 200 000 лева, а друг път - 600 000 лева, на един прокурор от върховна касационна прокуратура, за да смачка две наказателни производства по 2 големи приватизационни сделки. Това колко прокурорски заплати се падат и за колко години могат да се спестят като суха пара ? :D
Последна промяна GeorgiKERELOV на 27 Фев 2009, 20:12, променена общо 3 пъти
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот balance » 27 Фев 2009, 19:40

Добър вечер на всички. Аз няма да се хвърля в атака срещу заплатите в съдебната система, нито в нейна защита. Само ще си позволя една отметка: истината е, че по отношение на съдебната власт се проведе неразумна финансова политика. Щатът на съдилищата се разду прекалено много, въведоха се напълно излишни според мен съдебни органи (адм. съдилища), което от своя страна направи съдебната власт едно от най-натоварващите бюджетната система звена. Същевременно, заплатите в системата се вдигнаха за кратко време несъразмерно на общия фон на възнагражденията в бюджетната сфера. Извинете, но сравнението със съдийските заплати тук и там в Европа е неправилно – трябва да видим съответстват ли заплатите на нашия, български “хал”.
Тази диспропорция е особено видима, ако бъде сравнена с положението на помощните на съдебната власт звена – разследващи органи, оперативно-издирвателни органи, институции, изготвящи различни видове експертизи. Съзнателно употребявам термина “помощни звена”, като влагам в него не смисъл на административна подчиненост, а че те подпомагат съда в неговата работа. Сигурно малко от вас имат представа какъв ужас е с материално-техническата, финансова и кадрова обезпеченост там. Когато преди няколко месеца ходих в сградата, където се помещават дознателите, се ужасих – това беше постройка, готова да се срути. Малко след това ходих в местното НТО (за неюристите пояснявам, че така се нарича лабораторията, където се изготвят криминалистичните експертизи). По стените на помещенията имаше мухъл, плочките от мивките падаха, а мазилката се ронеше върху главите ни. Няма да се спираме на условията в отделенията за съдебна медицина в болниците, лабораториите и кабинетите в някои от университетите и т. н.
Много по-разумно беше, вместо да раздуваме щатове и заплати, тези средства да се използват за подобряване условията на работа на тези “помощни звена”, от които в много голяма степен зависи и бързината, и качеството на работа на съдебната система.
balance
Потребител
 
Мнения: 122
Регистриран на: 27 Май 2008, 16:01

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот RinTimTim » 27 Фев 2009, 20:04

Тази тема е много забавна :lol:

Позволете ми да обобщя какво разбрах аз горе-долу от желанията на така нареченото общество от така наречените му представители във форума:

1. Работата на магистратите трябва да се върши бързо, безгрешно и за това да се вземат малко пари.
2. Заплатите на магистратите трябва да са като тия на учителите.
3. За да се постигне 2., по-добре да намалим първите.

Сега, сигурно не съм доразбрал нещо, признавам си без бой, не ме поправяйте, моля :lol:

Като беше оная люта учителска стачка за заплатите в така нареченото общество се коментираше предимно какви безумни заплати искат тия, как може, въртят палците по цял ден, имат ваканции, дават частни уроци, децата хулигани и неграмотни ходят и т.н. Ако лекарите скочат за заплати същото това така наречено общество ще ги обвинява в техните им кусури и така до безкрай. Най-интересното от всичко обаче е, че когато се коментират заплатите в дадена бюджетна сфера (простете ми, ако това не е точният термин), винаги като пример се дават другите бюджетни сфери, където хората, видите ли, били онеправдани, колко много работели, а какви смешни пари получавали. Ако коментирахме учителите, щяхме да плюем тях, а да въздигаме полицаите, лекарите и учителите. Ако коментирахме полицаите, щяхме да плюем тях, а да въздигаме учителите и лекарите... нататък си замествайте сами :lol:

Изводът, драги приятели, е, че горкото ни така наречено общество не знае какво иска от живота :lol:

пп Жорка, понеже си вещ застъпник на европейските съвети към България, които не изпълняваме, я кажи за заплатите на българските магистрати кво казват европейците, кво трябва да ги направим, че да има по-малко корупция и по-добре да вървят делата? Да ги свалим мейби? :D
Кому е нужен Закон за амнистия, след като си имаме НПК
RinTimTim
Потребител
 
Мнения: 343
Регистриран на: 24 Авг 2006, 13:32

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот GeorgiKERELOV » 27 Фев 2009, 20:18

Те магистратите и с малки заплати и с големи, все си барат. Та тя корупцията не се бори само с високи заплати на магистратите. Сега обаче с тези високи заплати се получава така, че хем нашите хора си вземат големи подкупи, хем после като ги пита ДАНС откъде са "спестили" да купуват по 17 000 декара земеделски земи и вилни селища на морето, ще могат да кажат, че са спестили от големите заплати... :D

Ама това население не знае, че тези наши магистрати, за да си останат на службата, не само, че ще са готови да се откажат от високите си заплати, а даже и да дават месечна вноска на държавата от джоба си .....


Сещам се, че в турската империя султанът е излагал събирането на данъците на търг - онзи, който му предложи най-голямата сума за съответния данъчен район, той печели търга да събира данъците на империята там ... :D

А после вие се сещайте как този късметлия спечелил търга си "избива" вложението от раята .... :P
Последна промяна GeorgiKERELOV на 27 Фев 2009, 20:25, променена общо 1 път
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот RinTimTim » 27 Фев 2009, 20:24

Ама Европа бе Жоре, Европа какво казва? Големи ли са заплатите на бълграските магистрати сега според Европа?

И как се бори корупцията според тебе? С назначаване на високоморални личности? От кое общество да ги вземем, щото това нашето, сериозен процент от което няма проблем да даде 10 лева на полицая "да не пише", но същевременно се оплаква от корупцията, явно бълва не особено високоморални личности?
RinTimTim
Потребител
 
Мнения: 343
Регистриран на: 24 Авг 2006, 13:32

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот GeorgiKERELOV » 27 Фев 2009, 20:28

Тя Европата дава "пакет" - високи заплати, но и дисциплинарни уволнения при проявена некадърност. Ние обаче този европейски "пакет" го побългаряваме - високи заплати, обаче без дисциплинарни уволнения при проявена некадърност, която облича обективно корупцията. .. :P
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Новите възнаграждения в съдебната система!!!

Мнениеот karlson » 27 Фев 2009, 20:33

Че щатът на магистратите, особено по места, е раздут - раздут е, раздут е изключително много и щатът на съдебните служители (ще дам пример - в община с 40 хил население има 13 магистратски длъжности с 40 служители) спор няма, че не се управляват финансовите средства правилно - и това е факт.
Но това не е проблем на съдията Х. или на прокурора У. - това е проблем на мъдрите глави, които правят съдебната реформа.
Както каза Рим Тим тим - да направим петиция - да намалят заплатите до средната учителска такава, пък дано тогава обществото да е доволно.
Пък може и качеството на работа да се подобри, знае ли човек?
karlson
Потребител
 
Мнения: 227
Регистриран на: 29 Юни 2007, 11:38

ПредишнаСледваща

Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron