начало
Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд

Коледна гавра със съдебната система !?

Дискусии на тема съдебната власт в България


Re: Коледна гавра със съдебната система

Мнениеот Bai_Ganjo » 28 Дек 2009, 14:28

Виждам, че емоциите надделяват и се измества същността на проблема, а тя е, че е обещано нещо, но изведнъж се оказва, че нещото няма да го има. Да не би да се играе тука има тука нема ?
Bai_Ganjo
Потребител
 
Мнения: 172
Регистриран на: 21 Ное 2007, 17:43

Re: Коледна гавра със съдебната система

Мнениеот sunshine_75 » 28 Дек 2009, 15:21

:roll: По мое скромно мнение, е налице следната математическа конструкция (признавам, ще боравя с правилата на елементарната алгебра): налице е една сума към 01.01.2009 г., наречена БЮДЖЕТ на СЪДЕБНАТА ВЛАСТ. "Субектът" ВСС има единствен правото да бърка в чекмеджето, в което е тази сума, да я дели, умножава, събира и вади. Към 23.12.2009 г. се оказва, че или субектът ВСС е вземал от нея и я е правил неззнайно какви неща, или някой друг субект, без негово знание, е взел част от тази сума и пак е направил с нея някакви такива работи.... Или още към 01.01.2009 г. в чекмеджето е имало по-малко пари ... Във всички случаи ми се струва, че колегите от СГП трябва поне да проверят за какво става въпрос: кой, кога, какво, къде, че и още.... Простичко казано: едни пари ги няма, имало ги било "само на хартия".... И не говорим за 24 лева....
sunshine_75
Потребител
 
Мнения: 821
Регистриран на: 13 Окт 2004, 09:36

Re: Коледна гавра със съдебната система

Мнениеот kostadin_yordanov » 28 Дек 2009, 15:27

Съдиите скочиха ...

В последните няколко седмици се наблюдават опити за недопустимо посегателство върху независимостта на съдебната система, се посочва в отворено писмо на Съюза на съдиите в България /ССБ/, адресирано до Министерския съвет и предоставено на БТА.
...

28 Декември 2009 г.
http://all.actualno.com/news_277339.html
kostadin_yordanov
Потребител
 
Мнения: 676
Регистриран на: 03 Дек 2009, 10:08

Re: Коледна гавра със съдебната система

Мнениеот sunshine_75 » 28 Дек 2009, 15:28

http://www.mediapool.bg/show/?storyid=160203&srcpos=2
:P иде ми да ръкопляскам :D
sunshine_75
Потребител
 
Мнения: 821
Регистриран на: 13 Окт 2004, 09:36

Re: Коледна гавра със съдебната система

Мнениеот 1968 » 28 Дек 2009, 16:27

Браво на съдиите.Нашия "умник" Велчев е единствения, който не направи никакво изявление и явно е съгласен с подигравките на кретените от правителството.Никой от нашите няма да посмее да провери по каква причина, пари, с които може да разполага само едно лице, ги няма на негово разположение, въпреки законовите и конституционни разпоредби.Тези свободни съчинения, че нямало пари и т.н. са само за прабаба ми на село.Велчев си е бил и ще си остане мекушав несретник на средна възраст и няма да посмее да си свърши работата като ПРОКУРОР, какъвто всъщност никога не е бил и няма да бъде.Преди 20 дена писа сополиви писма да се извинява на прокурорите, че видите ли, бил подведен за разпределението на средствата, нещо не бил разбрал и други подобни и направи още по-голям батак с предложението си до ВСС.Въпреки, че давахме становище за това, кой и по колко следва да получи и кой да не получи, нищо от предложеното от нас не бе внесено във ВСС.
1968
Потребител
 
Мнения: 571
Регистриран на: 21 Окт 2005, 15:02

Re: Коледна гавра със съдебната система

Мнениеот Djidzafka » 28 Дек 2009, 16:37

http://www.legalworld.bg/show.php?storyid=18659

Финансовият министър Симеон Дянков да направи пълен и прозрачен отчет за това как са изхарчени спестените от съдебната власт пари, с които магистратите трябваше да получат коледни премии. За това настоя в отворено писмо Съюзът на съдиите в България (ССБ).

Оттам освен това отново обръщат внимание, че през последите месеци представители на изпълнителната власт упражняват "поредните опити за недопустимо посегателство върху независимостта на съдебната система". Става въпрос за изявленията на вътрешния министър Цветан Цветанов, който с изказванията си вече "осъди" задържаните при акцията срещу група за отвличания.

Писмото на Съюза на съдиите е изпратено до премиера Бойко Борисов, до всички министри и представителството на ЕК в София.
........................
Аватар
Djidzafka
Потребител
 
Мнения: 183
Регистриран на: 15 Авг 2008, 22:44
Местоположение: Жюлюница Ню Жърси

Re: Коледна гавра със съдебната система

Мнениеот zidaromazach » 28 Дек 2009, 16:57

Hot news...

В софийските съдилища се прави подписка от магистрати и служители.
Много ме кефи и проекта за жалба до ВАС срещу Министерството на финансите. :twisted:
zidaromazach
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 18 Юли 2006, 13:44

Re: Коледна гавра със съдебната система

Мнениеот maimundere » 28 Дек 2009, 17:09

Какъв проект, каква жалба до ВАС? Къде ги четете тия работи бе хора?
maimundere
Потребител
 
Мнения: 200
Регистриран на: 02 Окт 2006, 16:52

Re: Коледна гавра със съдебната система

Мнениеот Bai_Ganjo » 28 Дек 2009, 17:42

Наистина е мнооого интересно къде са отишли в крайна сметка тези пари ?
Bai_Ganjo
Потребител
 
Мнения: 172
Регистриран на: 21 Ное 2007, 17:43

Re: Коледна гавра със съдебната система

Мнениеот kriminal » 28 Дек 2009, 17:53

Много ми е интересно колеги,все пак,според вас,какъв е шанса да си получим тези пари и ако има такъв,кога смятате че ще се случи?
kriminal
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 07 Фев 2005, 22:24

Re: Коледна гавра със съдебната система

Мнениеот urist11 » 28 Дек 2009, 18:15

:) не съм във вашата система , но нашите в мвр , видяхте какво направиха , като решиха да ни режат и какво - пак нищо :) , то води ли не бяха , цигари ли :). Всичките 3 пъти съм ходил, бях и член на СФСМВР и к'ва полза , никаква. работата е там ,че просто манталитета ни е такъв тука. На събранието, на нашия синдикат в Търново бях , уж да се решат проблемите на колегите :) и какво усетих , мама му стара , пак всеки гледаше да дърпа чергата към себе си.Дано са се оправили вече , то аз и без това напуснах ;). Който го сложат в България да се разпорежда с пари - знаете какво става , пък като бутнеш на тоз и оня , вече никой не е чул и видял. Щото всеки е '"оакан" и си трае. Не се ядосвайте, просто щом в съдебната система има такива неща, вече не нзнам какво да си мисля. Пък и ако някой е "прицапал" тези парички , много добре си е "опекъл" работата , той също би се сетил за разни жалби и тем подобни разследвания.
Искрени Пожелания да Ви ги изплатят :)
Аватар
urist11
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 21 Окт 2009, 12:09

Re: Коледна гавра със съдебната система

Мнениеот prnedev » 28 Дек 2009, 18:20

Браво ;-))

ДО
ВЪРХОВЕН АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД

ИСКАНЕ

От

магистрати и съдебни служители,
съгласно приложен списък

Съдебен адрес за призоваване:
град София, бул. „Витоша” № 2,
СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

против:
фактически действия/бездействия на министъра на финансите
С адрес за призоваване:
Град София, ул. „Г. С. Раковски” 102
Министерство на финансите

Правно основание: чл. 250 АПК,
алтернативно чл. 257 АПК

УВАЖЕМИ ВЪРХОВНИ СЪДИИ,

На основание чл. 250 АПК, молим, да постановите разпореждане, с което да наредите да бъдат прекратени безусловно фактическите действия на министъра на финансите, изразяващи се в неоснователно задържане на бюджетни средства от бюджета на съдебната власт в размер на 59 475 121 лева по бюджетните сметки на Министерство на финансите. Посочената сума представлява реализирани икономии от съдебната власт.
Фактическите действия по задържане на средствата се извършват на 23.12.2009г. и не са преустановени до момента. Тези действия не се основават на административен акт и на Закона за държавния бюджет на РБ за 2009г.
Съгласно чл. 117, ал. 3 от Конституцията на РБ бюджетът на съдебната власт е самостоятелен. В своето решение № 18 от 16.12.1993г. постановено по конституционно дело № 19/1993г., Конституционният съд на РБ недвусмислено е определил, че органите на изпълнителната власт не разполагат с компетентност в процеса по съставяне, изпълнение и отчитане на бюджета на съдебната власт. В тази връзка министърът на финансите има възможност да извършва само технически действия по съхранение на средствата от бюджета на съдебната власт в бюджетните сметки на МФ и по тяхното отпускане и прехвърляне по бюджетните сметки на съдебната власт. Висшият съдебен съвет е първостепенен разпоредител по бюджета на съдебната власт, поради което техническите действия по отпускане на средствата се дължат на този орган.
В конкретния случай, бюджетът на съдената власт е в размер 352 309 000 лева за 2009г. Субсидията от 90 %, която следваше да се получи с изменението на Закона за бюджета за 2009г. възлиза на 317 091 700 лева. До този момент не е получена информация за евентуално намаляване на субсидията /арг. от прессъобщение на ВСС от 23.12.2009г./. В рамките на този бюджет, с решение от 11.12.2009г. ВСС се разпореди с бюджетни средства като изрази съгласие административните ръководители на органите на съдебната власт, Администрацията на ВСС, Инспектората към ВСС и Националния институт на правосъдието да упражнят правомощията си съгласно Правилата за определяне на индивидуалните възнаграждения.
Всички суми са предвидени като такива по бюджета на съдебната власт съгласно закона за държавния бюджет за 2009г. и са отразени по ежемесечната заявка за бюджетен лимит за м. 12.2009г.
До настоящия момент, бюджетните средства, които съгласно закона са определени за разходи на съдебната система, неоснователно се задържат по сметките на МФ. До момента никой в съдебната система не е получил под каквато и да е форма средства съобразно решението на ВСС от 11.12.2009г., от което произтича и правният ни интерес от подаване на настоящото искане.
В тази връзка ви молим, още веднъж да издадете разпореждане, с което да наредите да бъдат прекратени безусловно фактическите действия на министъра на финансите, изразяващи в неоснователно задържане на бюджетни средства от бюджета на съдебната власт по бюджетните сметки на Министерство на финансите.
В случай, че приемете, че със задържането на средствата от бюджета на съдебната власт и непревеждането им по бюджетните сметки на ВСС в качеството му на първостепенен разпоредител с бюджетните средства на съдебната власт се осъществяват фактически бездействия от страна на министъра на финансите, представляващи неизпълнение на задълженията му, пряко произтичащи от закона за държавния бюджет за 2009г., то молим да разгледате настоящото искане по реда на чл. 257 от АПК и да осъдите министъра на финансите да извърши фактическите действия по превеждане на суми от бюджетните сметки на МФ към бюджетните сметки на ВСС.
Особено искане: Молим, да задължите ВСС да представи препис от ежемесечната заявка за бюджетен лимит за м. 12.2009г., както и препис от кореспонденцията с МФ по повод получаване на субсидията от 19 398 721 лева за 2009г.
С уважение:
(магистрати и съдебни служители, съгласно списъци, неразделна част от настоящото искане)

ПРИЛОЖЕНИЕ: Платежен документ за внесена държавна такса
Списък на съдии и съдебни служители………листа.

http://www.legalworld.bg/show.php?storyid=18659
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: Коледна гавра със съдебната система

Мнениеот softy » 28 Дек 2009, 19:08

Отделно от казаното, само да добавя, че коледни премии е имало и в Министерството на околната среда. Знам го от моя приятелка, работеща там като експерт. Което ме навежда на мисълта, че и в други министерства това е станало, но тихичко.
Дянков на съд- задължително!!!!
softy
Младши потребител
 
Мнения: 96
Регистриран на: 04 Сеп 2006, 20:37

Re: Коледна гавра със съдебната система

Мнениеот kostadin_yordanov » 28 Дек 2009, 19:35

Е да, но и Върховния административен съд в крайна сметка е заинтересована страна по този казус, нали
maxilian.free.bg
kostadin_yordanov
Потребител
 
Мнения: 676
Регистриран на: 03 Дек 2009, 10:08

Re: Коледна гавра със съдебната система

Мнениеот donchev » 28 Дек 2009, 20:26

Искрено се надявам, че освен да се опивате от революционен ентусиазъм, хвърляте поглед и из другите форуми , където се коментира темата. Там ще се уверите, че любовта на хората е безгранична, а подкрепата - безусловна.
donchev
Потребител
 
Мнения: 202
Регистриран на: 05 Окт 2001, 10:00

Re: Коледна гавра със съдебната система

Мнениеот LakeG » 28 Дек 2009, 20:30

http://www.focus-news.net/?id=n1322623
:lol:
П.П. Видях, че са ме изпреварили с поста :lol:
LakeG
Потребител
 
Мнения: 103
Регистриран на: 12 Сеп 2006, 20:15

Re: Коледна гавра със съдебната система

Мнениеот kriminal » 28 Дек 2009, 20:53

Но докато се разгледа този иск настоящата година ще свърши а в новия бюджет парите не ще да са налични....и тогава кво праим?Струва ми се че никой не вярва че ще си получим парите,независимо дали заради самите тях или заради накърнения закон или накърнената ни чест и професионално достойнство...ако някой се добере до някаква информачия моля да я сподели с останалите !Очевидно хората злобеят само по наш адрес и никой по другите форуми почти не ни подкрепя!Затова ни остава поне да си пишем тука и да си даваме кураж взаимно!Тъжно е колеги!Нека поне ние като гилдия да сме единни...ако не в друго поне в мъката си! :(
kriminal
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 07 Фев 2005, 22:24

Re: Коледна гавра със съдебната система

Мнениеот LakeG » 28 Дек 2009, 21:00

М-даааааааааа чудя се СГП дали знае, че може да приложи
Чл. 254а. (Нов - ДВ, бр. 51 от 2000 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Длъжностно лице, което в нарушение на бюджетен закон или подзаконов акт по прилагането му се разпореди с бюджетни средства или със средства с целево предназначение не по предназначението им, се наказва с лишаване от свобода до три години или с пробация, както и лишаване от права по чл. 37, ал. 1, т. 6.

(2) Ако от деянието по ал. 1 са настъпили вредни последици за държавата или общината, наказанието е лишаване от свобода до пет години и лишаване от права по чл. 37, ал. 1, т. 6.

(3) (Отм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.)

(4) (Изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) В случаите по ал. 1 деецът не се наказва, ако до приключване на съдебното следствие в първоинстанционния съд противозаконният разпоредителен акт бъде отменен и неправомерно разходваните средства бъдат възстановени изцяло. Тази разпоредба не се прилага повторно.
:roll: :roll: :roll:

Пък ако иска гражданина Дянков да се приложи ал.4 на текста и да не го лишат от право да заема длъжността "министъП" за срок от 3 години, да дерзае овреме :twisted:
Не че някой от компетентните ще го образува, де...
LakeG
Потребител
 
Мнения: 103
Регистриран на: 12 Сеп 2006, 20:15

Re: Коледна гавра със съдебната система

Мнениеот softy » 28 Дек 2009, 21:11

Тази коледна гавра със съдебната система може да се превърне в ежемесечна. Какво му пречи на Дянков редовно да закъснява с преводи на парични средства по бюджета на съдебната власт?! Явно- нищо! Имаме ли гаранция, че ще вземем аванс през януари? Нямаме! Макар че и утре съм в зала, и на четвърти януари съм в зала, нямам никаква убеденост, че това има значение за обществото, и най-вече за министър Дянков! :shock:
softy
Младши потребител
 
Мнения: 96
Регистриран на: 04 Сеп 2006, 20:37

Re: Коледна гавра със съдебната система

Мнениеот REVOLUTION » 28 Дек 2009, 21:28

Подкрепям жалбата.Радвам се , че колегите не възприеха унизителното поведение на ВСС пред Дянковщината.Междодругото нещо ненормално става в държавата , май Дянков наистина се е харзулнал с шейната и не може да спре.Само щрихирам , обещаните и гласувани пари на НБПП не бяха преведени , вследствие на което служебните защитници не сме получавали пари от лятото.Второ парите на съдебната система.Трето току що се разбра , че парите за общопрактикуващите лекари не са преведени и не се знае дали ще бъдат преведени изобщо...? :mrgreen: :lol: :mrgreen:
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

ПредишнаСледваща

Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron