начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Достъп до информация от прокуратурата

Дискусии на тема съдебната власт в България


Достъп до информация от прокуратурата

Мнениеот todorb2000 » 25 Апр 2010, 11:19

Поисках достъп до информацията, като се позовах на Закона за достъп до информация: Указание №281/08.12.2006г. на Главния прокурор, тъй като една жена-прокурор се мотивира в резолюцията си на база въпросното указание.
Има нарушаване на тайната на кореспонденцията ми и прокурора отказа разследване по моя жалба.

Запознаха ме на място срещу подпис. В указанието няма защитена информация, а конкретни указания към прокурорите, но са важни, тъй като прокуратурата е изградена изцяло на армейски принцип и метода на едининачалието. И сега ми отказват достъп на хартиен носител. Не можело. Оказва се, че прокурорите май,май не искат да им гледаш в канчето. Казано честно гледат да ме отпратят, и да не свършат работа.

Искам самото указание на хартиен носител. Толкова ли е трудно да се зачитат правата на гражданите.

Позовават се на Тарифа 1 за събираните съдебни такси, а аз на Заповед 10 на министъра на финансите по повод ЗДОИ. Отпратих сигнал до Висшия съдебен съвет и Омбудсмана за тези безобразия.

И така!
Смятам, че прокурорите са длъжни да спазват конституционното ми право на информация и да не ми искат такси по Тарифа 1.

От Военна прокуратура пък спазват Закона за достъп до информация, както си пише по закон.

Какъв е този двоен стандарт?

Моля за Вашето мнение.
Убеден съм в правотата си!
Мисля да водя за отговорност на държавата за причинени щети /в лицето на прокуратурата/
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: Достъп до информация от прокуратурата

Мнениеот todorb2000 » 30 Апр 2010, 10:11

Ето такова е истинското отношение към правата на човека в България-мълчaние и апатия, и много, много алинеи, лишени от чувството за законност и държавност, а всичко останало е игра на думи, лишени от смисъл.

Когато едно основно конституционно право се погазва от служители, призвани да гарантират законността в Република България, то се нарича Тирания.

Ето това е тиранията, която пак се възпроизвежда от най-консервативната част на съдебната власт- Прокуратурата на Република България.
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: Достъп до информация от прокуратурата

Мнениеот todorb2000 » 06 Юли 2010, 00:16

Има ли някой мнение..... ? :D

Мълчанието означаа за мен, че тиранията скоро няма да бъде победена :mrgreen:
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: Достъп до информация от прокуратурата

Мнениеот sunshine_75 » 08 Юли 2010, 21:57

Тарифа № 1 не са я измислили прокурорите.. прочетете внимателно какво пише в нея. Прокуратурата е част от съдебната власт. Исканите от Вас копия не струват пари.
Никой не Ви е отказал достъп до информация - сам пишете, че сте се запознал с Указание 281/06 СРЕЩУ ПОДПИС даже. Формата на предоставяне на информация никъде не е уредена изрично. Не знам какъв точно Ви е бил законният интерес да се запознаете с Указанието, предвид разпоредбата на чл. 41, ал. 2 от Конституцията... Ако не сте доволен от нещо в конкретния случай - обжалвайте - има специализирани административни съдилища.
sunshine_75
Потребител
 
Мнения: 821
Регистриран на: 13 Окт 2004, 09:36

Re: Достъп до информация от прокуратурата

Мнениеот todorb2000 » 12 Юли 2010, 23:49

sunshine_75 написа:Тарифа № 1 не са я измислили прокурорите.. прочетете внимателно какво пише в нея. Прокуратурата е част от съдебната власт. Исканите от Вас копия не струват пари.
Никой не Ви е отказал достъп до информация - сам пишете, че сте се запознал с Указание 281/06 СРЕЩУ ПОДПИС даже. Формата на предоставяне на информация никъде не е уредена изрично. Не знам какъв точно Ви е бил законният интерес да се запознаете с Указанието, предвид разпоредбата на чл. 41, ал. 2 от Конституцията... Ако не сте доволен от нещо в конкретния случай - обжалвайте - има специализирани административни съдилища.


Съгласно чл.3 от ЗДОИ прокуратурата е сред задължените субекти, като изрично по чл.28, ал.2 от ЗДОИ е упоменато да се излиза с акт, който да отговаря на чл.34 от ЗДОИ.
A ето мнение на прокурор.....
Не можах да прикача един преработен файл, за да видите "тълкувания" на закона
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: Достъп до информация от прокуратурата

Мнениеот sunshine_75 » 13 Юли 2010, 00:23

Не четете ЗДОИ на парче - законът има и чл. 20, ал. 2, и чл. 23... Нямам идея как точно са се произнесли във Вашия случай (вероятно това съдържа файлът, който не сте успели да прикачите), но: срещу подпис Ви е предоставен достъп до информация, уведомен сте бил за разходите по предоставянето - в съответствие с Тарифата...
Дори и да липсва акт по смисъла на ЗДОИ, винаги е налице някоя горестояща прокуратура...Ако не сте доволен, потърсете си правата. Тук, във форума, няма начин да стане.
sunshine_75
Потребител
 
Мнения: 821
Регистриран на: 13 Окт 2004, 09:36

Re: Достъп до информация от прокуратурата

Мнениеот todorb2000 » 13 Юли 2010, 18:49

sunshine_75 написа:Не четете ЗДОИ на парче - законът има и чл. 20, ал. 2, и чл. 23... Нямам идея как точно са се произнесли във Вашия случай (вероятно това съдържа файлът, който не сте успели да прикачите), но: срещу подпис Ви е предоставен достъп до информация, уведомен сте бил за разходите по предоставянето - в съответствие с Тарифата...
Дори и да липсва акт по смисъла на ЗДОИ, винаги е налице някоя горестояща прокуратура...Ако не сте доволен, потърсете си правата. Тук, във форума, няма начин да стане.


О-оо ясно е. Вече обжалвах мълчалив отказ на прокурор. :D
Както и да я "сучат и въртят", са длъжни да спазят чл.41, ал.2 от Конституцията.
Оправдания всякакви, но Прокуратурата на Република България, като държавен орган, е длъжна да спазва от всички юридически лица най-много Конституцията и закона, защото нейните й представители са блюстителите на закона, но да не се забравя, че има и гражданско общество, което им лъха "в гърба".
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково


Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron