начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Специализирани наказателни съдилища - за и против.

Дискусии на тема съдебната власт в България


Специализирани наказателни съдилища - за и против

ЗА
14
22%
Против
49
78%
 
Общо гласове : 63

Специализирани наказателни съдилища - за и против.

Мнениеот blind_guardian » 05 Май 2010, 12:39

Не видях такава тема, а ми е интересно да разбера какво мислите по въпроса. 8)
blind_guardian
Потребител
 
Мнения: 137
Регистриран на: 04 Май 2010, 18:38

Re: Специализирани наказателни съдилища - за и против.

Мнениеот sisi19 » 05 Май 2010, 16:03

Против.
Необходимо е да се обърне сериозно внимание на досъдебната фаза, а не да се създават Специализирани наказателни съдилища.
sisi19
Потребител
 
Мнения: 910
Регистриран на: 06 Май 2009, 12:44

Re: Специализирани наказателни съдилища - за и против.

Мнениеот Melly » 06 Май 2010, 02:06

Абе, вие двамката в ред ли сте? :mrgreen: :roll: :P
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Специализирани наказателни съдилища - за и против.

Мнениеот Star_doznatel » 06 Май 2010, 07:59

На някои наши хора, в центъра и по места, трябва да им се осигури по-добър доход и по-малко рбота.
Star_doznatel
Потребител
 
Мнения: 195
Регистриран на: 06 Яну 2007, 15:09
Местоположение: Видин

Re: Специализирани наказателни съдилища - за и против.

Мнениеот sisi19 » 06 Май 2010, 15:17

Melly написа:Абе, вие двамката в ред ли сте? :mrgreen: :roll: :P

Ммм, дааа.
Защо е необходимо да се създават такива допълнителни???
Не в това е проблема.
Достатъчно е да се реформира досъдебната фаза, за да може да има някакви резултати.
Както преди, така и сега ще кажа че основният проблем е именно там, а не в съда, там където се вкарва делото. Ако досъдебната фаза си върши работата както трябва, то тогава нещата ще изглеждат по съвсем друг начин и резултатите ще бъдат осезаемо на лице.
Да не забравяме че все пак направата на такива съдилища е свързана с доста средства(които не са основното) , но са голям фактор който доста влияе върху досъдебната фаза.
Колелото започващо от доказване на престъплението до неговия завършак т.е до присъдата зависи изцяло от досъдебната фаза, как и по какъв начин ще се развие.
А самото доказване зависи именно от хората които работят в тази насока.Всичко това включва - квалификация, знания, умения, материална база, практика и прочее. Коефициенти които са неразделна част от едно досъдебно производство.
Макар и тепърва да се стремя да придобия Вашата кфалификация, наблюдавайки и сблъскавайки се с определени казуси , визирам именно този проблем.А той е с прост думи казано - има огромна дупка между съда и досъдебното производства.Дупка създавана с години наред и много много трудно ще бъде възтановена цялостно.
sisi19
Потребител
 
Мнения: 910
Регистриран на: 06 Май 2009, 12:44

Re: Специализирани наказателни съдилища - за и против.

Мнениеот 1968_ » 18 Май 2010, 18:52

Не считам, че има подобна нужда . Просто сега съществуващите съдилища трябва да си вършат работата.
1968_
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 01 Яну 2010, 20:38

Re: Специализирани наказателни съдилища - за и против.

Мнениеот 1968 » 20 Май 2010, 17:04

Категорично против.Няма нужда от специализиран съд, спокойно могат да се обособят отделения към ОС и групи към ОП, и то където наистина има доста дела за ОПГ.Не, че не могат да се образуват купища дела по 321 от НК, за разни групички дребни крадци.
1968
Потребител
 
Мнения: 571
Регистриран на: 21 Окт 2005, 15:02

Re: Специализирани наказателни съдилища - за и против.

Мнениеот di_jenzie » 20 Май 2010, 18:32

Също против. И, честно казано, първо не вярвам изобщо да се стигне до създаването на тези съдилища. При приемане на подобен закон (или изменение на такъв - вероятно ЗСВ) със сигурност ще има президентско вето. То вероятно ще бъде преодоляно, но след влизането му в сила ще бъдат необходими най-малко няколко месеца за създаването на съдилищата и назначаването на съдиите и персонала. А и да не забравим, че трябва да се създаде и съответна специализирана прокуратура. Дотогава законът ще отиде в Конституционния съд, където много голяма вероятността да бъде обявен за противоконституционен.
Второ, питам се дали тези, които лансираха идеята, действително имат намерение да създават такива съдилища ? Не може да не са наясно, че такъв закон няма големи шансове да просъществува. Може би цялата тази дандания е, когато "прекрасната" идея се провали, авторите - управляващи да почнат да сочат с пръст: ето на, вие провалихте борбата с престъпността, защото сте част от октопода, калмара, сепията и всякаква морска фауна. И по този начин да оправдаят собствената си некадърност и некомпетентност, да не употребявам други квалификации, че онова със следенето май влезе в сила :wink:
di_jenzie
Младши потребител
 
Мнения: 70
Регистриран на: 04 Май 2010, 19:59

Re: Специализирани наказателни съдилища - за и против.

Мнениеот mladomo » 21 Май 2010, 09:56

КОгато една кола се чупи непрекъснато и те оставя на пътя хубаво е да вземеш друга и да я дадеш за основен ремонт.
КОгато хората са загубили доверие в праворадавателната ни система е хубаво временно, тя да не се обажда докато пак си го спечели.
mladomo
Потребител
 
Мнения: 143
Регистриран на: 09 Апр 2010, 16:12

Re: Специализирани наказателни съдилища - за и против.

Мнениеот di_jenzie » 21 Май 2010, 13:33

mladomo написа:КОгато една кола се чупи непрекъснато и те оставя на пътя хубаво е да вземеш друга и да я дадеш за основен ремонт.

Само че, младежо, не е добре да се опитвате да ремонтирате кола, на която нито знаете повредата, нито сте сигурен дали изобщо е повредена, само че сте й бесен, защото просто не знаете как се управлява. Едва ли някога през живота си сте разгръщал четиво със заглавие "кодекс", "закон" "правилник" или "наредба", но вие и подобните ви сте бесни, защото съдът (позволявам си да твърдя) правораздава според горепосочените четива, а не както на Вас и на Вашия гуру Цв. Цв. ви отърва.
di_jenzie
Младши потребител
 
Мнения: 70
Регистриран на: 04 Май 2010, 19:59

Re: Специализирани наказателни съдилища - за и против.

Мнениеот mladomo » 21 Май 2010, 16:25

За да разбереш, че една кола те е оставила на пътя и се чупи не е необходимо да си автомонтьор.

Лошото е когато, Авотомонтьор почне да те убеждава, че на колата и няма нищо, а тя те оставя пак на пътя и се чупи.
Оставете и някой да не е съгласен, че почна да ми прилича на събрание на КПСС.
mladomo
Потребител
 
Мнения: 143
Регистриран на: 09 Апр 2010, 16:12

Re: Специализирани наказателни съдилища - за и против.

Мнениеот di_jenzie » 21 Май 2010, 16:34

mladomo написа:За да разбереш, че една кола те е оставила на пътя и се чупи не е необходимо да си автомонтьор.

Само че трябва поне да си шофьор, за да знаеш как се подкарва. А на съдебната система се изредихте все неграмотни "специалисти" с претенци.
mladomo написа: Лошото е когато, Авотомонтьор почне да те убеждава, че на колата и няма нищо, а тя те оставя пак на пътя и се чупи.

Естествено че според теб се чупи - ако не знаеш как се кара :wink:
Преди да продължите с празните приказки, отговорете на себе си какво точно искате от съдебната система, какви смятате че са нейните задължения към Вас и Вашите задължения към нея. Ако улучите правилните отговори, може и да се досетите за прблемите в правораздаването.
di_jenzie
Младши потребител
 
Мнения: 70
Регистриран на: 04 Май 2010, 19:59

Re: Специализирани наказателни съдилища - за и против.

Мнениеот ykovachev » 21 Май 2010, 17:01

Да "изпортя" ли младежа какво очаква от съдебната система? Ей сега, че да намеря подходящ цитат:
mladomo написа:Аз не НЕ МОГА ДА ПРОМЕНЯМ системата но мога да изказвам мнение.
И то е че държавата, чрез нейните институции е длъжна да защитава живота здравето и честта на своите граждани независмио дали са с пари или без.
Как една институция да си свърши работата като всеки нейн наказателен акт може да се обжалва в съда?
Толко ли е сложно да се регистрира в съда описание на начина, по който една институция да извърши даден акт. И ако институцията го извърши по правилата това да не може да се атакува в съда. А само да се претендира за пормяна на правилата на описания акт извършен от институцията.

В общи линии, това ми направи впечатление в другите постове на Младия.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Специализирани наказателни съдилища - за и против.

Мнениеот mladomo » 21 Май 2010, 17:17

Жена ми не е шофьор ма като спре колата и ми каже за трабанта.
Пак ли се СЧУПИ ТОЯ БОКЛУК ?
И ми иде да я убия.

Понякога си мисля защо мисля толкова добре ,че винаги съдавам проблем
mladomo
Потребител
 
Мнения: 143
Регистриран на: 09 Апр 2010, 16:12

Re: Специализирани наказателни съдилища - за и против.

Мнениеот mladomo » 22 Май 2010, 18:44

ykovachev макар и да не изпускаш да ме порицаеш, аз мисля ,че си свестен човек. Поне си от малкото земни, с които може да се разговаря, а и като специалист мисля че си на ниво макар и да те оценявам според моите виждания.
Не ми подецявай интелекта. Аз смъкнах 4 тири нива за да съм с 1 под вашето, защото вие НЕ разговаряте с хора с по-висок интелект но се оказа, че не рабирате хора с по-нисък интелект ВИе искате само да ги управлявате. Да можеш да приемаш иронията шегите и забележките на другите е първото стъпало в израстването като личност. Диалога и разбирането на останалите е най добрия първообраз по-които човек може да се корегира .Всеки които иска да прикрие очвадни неща е обикновен комплексар.
НЕ знам защо повечето тука се оценяват като ми казват кои книги за прочели и каква диплома имат .
mladomo
Потребител
 
Мнения: 143
Регистриран на: 09 Апр 2010, 16:12

Re: Специализирани наказателни съдилища - за и против.

Мнениеот mladomo » 22 Май 2010, 21:58

Определено начинът ти на изразяване не е това което беше. Радвам се , че почна да обясняваш нещата така, че да почнат да те разбират и журналисти и всички останали хора като мен.
Разбира се ,че ти имам доверие ако забеляза аз не съм направил каквито и да е действия по предлагането на моята идея за по сериозно разглеждане. Аз не смятам ,че моята идея е най–добрата , но смятам че прокарвайки каквато и да е идея би накарало много хора да повярват, че ние можеме да променяме нещата и тогава няма да има виновен премиер, а можеме да се сърдиме само на нас ако не сме направили нещата добре.
Защо все пак и ти не ми повярваш, че аз го правя за идеята , не за да печеля .Аз се опитвам да играя наколко хода напред, които ти дори и не преполагаш.
Ние обаче не можеме да накараме хората от тоя форум да се вклучат камо ли останлите.
За да събудиш някой трябва да го щипнеш или да го полееш със студена вода, повечето обаче дори и събудени са безполезни .Тука трябва хора , които са наистина в час с материята ВИ.

Нищо на тоя свят не идва само само майчиното мляко, но после и него ни го изкарват
mladomo
Потребител
 
Мнения: 143
Регистриран на: 09 Апр 2010, 16:12

Re: Специализирани наказателни съдилища - за и против.

Мнениеот balance » 22 Май 2010, 23:29

mladomo написа:Аз смъкнах 4 тири нива за да съм с 1 под вашето, защото вие НЕ разговаряте с хора с по-висок интелект но се оказа, че не рабирате хора с по-нисък интелект ВИе искате само да ги управлявате.

Не знам откъде това самочувствие, но един интелигентен човек би трябвало да е обръщал повече внимание на правописа, когато (ако!) е преминал 3-ти клас. А то при теб, интелектуалецо - късай и хвърляй:
mladomo написа: ние можеМЕ да променяме нещата и тогава няма да има виновен премиер, а можеМЕ да се сърдиМЕ само на НАС

Ние обаче не можеМЕ да накараме хората от тоя форум да се вклучат камо ли останлите.

С това неграмотно писане кой очакваш да се включи ? По-добре поговори с класната си в началното училище, за някой и друг допълнителен урок.
А пред тази безсмислица:
смятам че прокарвайки каквато и да е идея би накарало много хора да повярват

просто немея :|
balance
Потребител
 
Мнения: 122
Регистриран на: 27 Май 2008, 16:01

Re: Специализирани наказателни съдилища - за и против.

Мнениеот mladomo » 23 Май 2010, 08:59

Жалко за тебе е, ако си видял само правиписни греши.
ТИ пишеш правилно, но не казваш нищо.
За последен път ще отговарям на безмислени въпроси.
Когато пишеш дълго време български текстове с латински букви на компютър се получава този дефект.
Аз и ръкописно съм забравил да пиша вече , защото неми се налага да го правя с години.

Ако беше споделил твоето виждане за организация как може да се свъжат потребители, съдебна система и законодател , или конкретни проблеми в съдебната ситема, които ти виждаш и имаш идея как да се оправят поради това , че си специалист в тази област бих те приветствал.
Проблема е ,че дори не си давате сметка как едно съсловие от неграмотност почва да ни залива и утре те ще искат да упрвяват тази страна защото ще са мнозинство.Аз не съм против да ни управляват, но да имат съответнато обучение кадрите които издигат ,а то не е така.
Когато всеки депутат почне да се учи да прави закони на първо четене , ще иде коня у барата.
mladomo
Потребител
 
Мнения: 143
Регистриран на: 09 Апр 2010, 16:12

Re: Специализирани наказателни съдилища - за и против.

Мнениеот mladomo » 23 Май 2010, 12:45

Последната ми фраза беше гениално съставена с 3 хода напред.
Депутатът не трябва да се учи , а да е научен вече да прави закони и да е боравил с закони.
На първо четне означава на нашему - от раз тоест не бива да се бърза, а да се обмислят.
А иде ли коня у барата е израз от село който означава че с него е отишла и каруцата в реката.

Обаче за грешките на другите в случая на законодателя сме на едно мнение :) винаги чуждите грешки се виждат по лесно.
Форумите са идеално средство, в което потребителите на законите да изказват техните проблеми. ВИе като компетентни да им отгооваряте и да си набелязвате, къде нещата са заплетени , да определите проблема и да излезете с решение и предложение за промяна към законодателя.
А законодателя е длъжен да ви отговори в опеделен срок защо НЕ и защо ДА на вашето предложение.

Не че е лошо да имаме хубави депутатки ама по добре да не правят нищо отколкото да правят нещо дето е нищо.
Аз не се опитвам да влезна в детаилности в съдебната система , но когато има заложени глобални проблеми в организацията е хубаво да се обсъжда поне.
За методите за решаване на проблеми са описани в доста книги и те са глобални .
Метода на пробата и грешката. Как се балансира затворена ситема.Видове обратни връзки. И така нататък...
ХУбаво е да излезнете малко от вашата специалност, ако искате наистина да търсиме решение.
mladomo
Потребител
 
Мнения: 143
Регистриран на: 09 Апр 2010, 16:12

Re: Специализирани наказателни съдилища - за и против.

Мнениеот ivan_lawyer » 23 Май 2010, 13:26

Тези съдилища ще обхванат специфични случаи на престъпност, която има в момента нужда от това.

То в частните фирми се скатават от работа, пък какво остава в съда.

Съдебната ваканция е например от една страна полезна, от друга, означава, че за 3-4-5, до 6 месеца съдът не работи.

Последните дела се гледат юни, след това отиват за октомври. От април ги насрочват направо за ноември, което както и да го погледнеш е 7 месеца.

Съдиите нямат грамотност, това е известно, особено низовите - районен съд. За въззивен съм съгласен, понякога са сполучливи в преценките си. За касационен вече, не знам - и там правят грешки, особено с тази нова система, "съдебни помощници".

Единият вариант е - заплата на 3-месечие, на година, като трябва да се оценява и работата. Работата на съдиите е нулева - разхождане на костюмите. Ако им се спре заплатата, те ще слезат на нивото на клиентите на съдебната система и така. Разбира се, за криминалните дейности, трябва да е материално обезпечен съдът. Но не може, съдия, който не е платил една сметка за парно, една сметка за телефон, да гледа такива дела. Просто не е в "джаза". Да не говорим, че никой съдия не е влизал в апартамент след нотариална измама и т.н.

Постоянно трябва адвокатите да оправяме работите и на съда и на гражданите и т.н.

После се поставя въпросът за "адвокатско лоби".
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Следваща

Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron