начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Общо събрание

Дискусии на тема съдебната власт в България


Общо събрание

Мнениеот dessy_k » 07 Мар 2015, 13:56

Здравейте. Надявам се, пиша на правилното място.

Водя дело за дължима сума - взета е в долари, но искът се води в лева, другата страна няма нищо против в валутата. В исковата молба сме посочили, че нямаме претенция в каква валута ще ни бъде върната дължимата сума.

Минаха две инстанции. Миналия месец май адвокатът ми получи информация от деловодството, че Общото събрание на гражданската колегия на ВКС трябва да вземе отношение в каква валута трябва да ни бъде върната сумата. И сега чакаме да се събере и да заседава.

Първият ми въпрос е - може ли да се провери дали са се събирали, а ако ли не - кога ще се събират и колко често се събират, защото така може да минат няколко години.

Вторият ми въпрос е - това, че ще бъде взето решение за валутата, означава ли, че след това допълнително ще чакам решение на третата инстанция за решение по моето дело?

Благодаря предварително за отговорите.
dessy_k
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 07 Мар 2015, 13:38

Re: Общо събрание

Мнениеот mi_lena » 08 Мар 2015, 10:34

Образуваното тълкувателно дело на двете колегии на ВКС не е по Вашето дело, а е по принципен въпрос за превалутирането. Заседанията на ОСГТК са приключили, до месец се чака решение.
Аватар
mi_lena
Потребител
 
Мнения: 621
Регистриран на: 02 Сеп 2005, 16:53
Местоположение: София

Re: Общо събрание

Мнениеот gkamenov » 08 Мар 2015, 13:24

mi_lena написа:Образуваното тълкувателно дело на двете колегии на ВКС не е по Вашето дело, а е по принципен въпрос за превалутирането. Заседанията на ОСГТК са приключили, до месец се чака решение.


Аз искам да попитам защо се бавят толкова решенията по Тълкувателни дела? Знаете,че "долу" по инстанциите с тази практика по чл.290 от ГПК настъпи абсолютна обърквация-едно отделение на ВКС мисли по един начин,а друго-по съвсем друг ! И вместо уеднаквена ВКС твори противоречива,но задължителна по смисъла на чл.290 от ГПК съдебна практика!

Кога ще излезе Тълкуватнелното решение за Изпълнителния процес ?
gkamenov
Потребител
 
Мнения: 110
Регистриран на: 09 Сеп 2006, 13:33

Re: Общо събрание

Мнениеот mi_lena » 08 Мар 2015, 15:02

ТР по изпълнителния процес би трябвало да излезе преди съдебната ваканция.
То върви доста трудно.
Останалите ТР не мисля, че се бавят. Вървят нормално с оглед технологичния процес по изготвянето на проектите и произнасянето по тях.
Аватар
mi_lena
Потребител
 
Мнения: 621
Регистриран на: 02 Сеп 2005, 16:53
Местоположение: София

Re: Общо събрание

Мнениеот dessy_k » 20 Окт 2015, 22:51

Здравейте отново!

Дали се очаква скоро да се произнесат с решение?
dessy_k
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 07 Мар 2015, 13:38


Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron