начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Съдебна реформа.... again

Дискусии на тема съдебната власт в България


Re: Съдебна реформа.... again

Мнениеот doc03 » 02 Яну 2016, 13:24

Не мисля, че сме се отклонили от темата, а че просто допълваме.
lawchoice написа:... от значение е и справянето със зависимостите вътре в системата, което би мотивирало и дало възможност на магистратите, които имат намерение за това, да изпълняват добросъвестно служебните си задължения. ...

Да, но първо следва да не се допускат зависимости и най-вече да се промени мотивацията на ръководителите, на всички нива! Иначе казано - време е, да им се смени мястото на моркова ...

Изображение
... а може би и не само на ръководителите ...
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Съдебна реформа.... again

Мнениеот ivan_lawyer » 02 Яну 2016, 22:07

Какво си ги приказваме такива сърмичко-сърови, докарваме се пред противоположния пол. Съдебна реформа пляски. Радан беше в моя поток, към кръга на еколозите.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Съдебна реформа.... return

Мнениеот Pause » 03 Яну 2016, 10:37

Реформата е нищо сериозно по интервю и предложенията за промяна на бившия главен прокурор Н.Филчев .http://kanal3.bg/news/bulgaria/5445-Nik ... at-NAShITE
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14

Re: Съдебна реформа.... again

Мнениеот ivan_lawyer » 03 Яну 2016, 12:45

За мен тази реформа е биберон залъгалка. Дори едно съдебно производство да трае дълго, то ще свърши. Репарации, компенсациии. Сега верно, аз съм джедай и правя бързо нещата.
Говорим за ощетените. Акценти. Слагат акцента на някаква реформа - дето аз я не разбрах, дават превес на НПК реформите, има едно видимо разделение на плужеци и работливи все пак охлюви. Извинете, но НПК юристите са жмерки. Знам че храча, но са еклектици. Мисъл - колкото на хитлер -югенд, Нямат мисъл, всъщност някой някога и винаги разделил ли е правото на наказателно и гражданско. Слушал съм лекции на Таджер, даже говори много човека. Стайнов - колос. Късай куме. За мен не са правилни нещата с реформата - не се говори за гражданския процес, а дават превес на наказателния.

А къде са благата - в цивилистичното право. Не знам честно.
Професорите ни учеха наизуст да запомним НК-то. Не знам наистина всички алинеи, но излезна ли на равно (след 343 член - плувам един вид). И хайде по-отговорно.
Как да делим правото на НК и ЗЗД, на НПК и ГПК. Ние кукли ли си правим. Глупости. Правото се знае за него че е единна интегрирана система от напътствия и така.
Не знам, дано не съм прав, но революция в системата може да има само ако има нещо наистина значимо.


Къде ви е мисълта, мъждука ли, какво.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Съдебна реформа.... again

Мнениеот lawchoice » 03 Яну 2016, 21:35

doc03 написа:...
Да, но първо следва да не се допускат зависимости и най-вече да се промени мотивацията на ръководителите, на всички нива! Иначе казано - време е, да им се смени мястото на моркова ...

... а може би и не само на ръководителите ...

Неслучайно попитах и Pause, в какво се изразява сочената от нея реална съдебна реформа. Предложеното от теб би могло да се реализира до някаква степен в органите на изпълнителната власт, но не и да намери пряко приложение към тези на съдебната власт.

Музикален поздрав за всички онези магистрати, които очакват независимостта да им бъде спусната отгоре и всекидневно търсят обяснение за своето поведение, някъде извън тях самите:

https://www.youtube.com/watch?v=oH6rxFJaf50

С този пост, приключвам участието си по темата!
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Съдебна реформа.... отпочнаааааа, пай`се

Мнениеот bird_of_paradise » 07 Яну 2016, 02:49

lawchoice написа:С този пост, приключвам участието си по темата!

Ще си позволя публично да изразя съмнение :wink: :arrow:

Съдиите ще бъдат докладвани за закъснения
В интернет ще се публикува график на заседанията, а съдиите ще насрочват дела само в определените им дни
http://legalworld.bg/49733.sydiite-shte ... eniia.html
Ако съдията закъснее с повече от 15 минути за началото на заседание, секретарят да докладва незабавно. Това предвижда нова заповед на председателя на Софийския районен съд (СРС) Методи Лалов. ( идеен е , не може да му се отрече)

Секретарят ще трябва да съобщава на шефа на служба "Съдебни секретари" (съответно за граждански и наказателни производства) и ако по време на вече започнало заседание, съдията отсъства повече от 15 минути от зала, въпреки че за този час има насрочено дело. След това информация ще се докладва на ресорния зам.-председател.

Според написаното в самата заповед, тя цели "предотвратяване на порочната практика на отделни съдии да закъсняват за насрочените от тях съдебни заседания, както и да насрочват съдебни заседания извън определените им заседателни дни, което затруднява осигуряването на съдебни зали за всички съдебни състави и не позволява своевременно публикуване на графика на съдебните заседания в интернет". С разпореждането си Лалов иска да избегне и случаи, в които неоправдано се насрочват заседания при предварителна яснота, че продължителността им ще наложи провеждането им в извънработно време на администрацията и ще ангажира призваните след 17 ч.

Освен това заповедта цели да се установят уменията на съдиите за оптимална организация на работата и за спазване на графика.

Председателят на СРС нарежда вече да се изготвя график на заседанията, който да се публикува на сайта на съда най-късно 24 часа преди провеждането им.

Съдиите са задължени да гледат дела само в предварително определените им заседателни дни. "При насрочване на съдебните заседания съдиите да съобразяват внимателно очакваната продължителност на заседанието, изведена от броя на страните и участниците, и от фактическата и правна сложност на делата. Да бъде съобразявана и необходимостта за осигуряване на физиологичните нужди на съдебните секретари и на здравословни и безопасни условия на труд", нарежда Лалов.

Секретарите ще трябва да представят на шефовете си и копия от протоколите от заседания, продължили след 17,30 ч. Това правило няма да важи за наказателните дела, разпределени на дежурен състав.

Със заповедта Лалов оправомощава заместниците си във всеки случаи на нарушение - закъснение и забавяне на съдия, да изискват копия от протокола от заседанието, записи от системата за видеонаблюдение в съда и писмени обяснения от секретарите. Гражданите и адвокатите ще могат да подават писмени оплаквания за закъснения на съдиите.

Малко преди тази заповед Лалов издаде друга, с която регламентира какво да е облеклото на съдиите и служителите. Той забрани носенето на обувки с много високи токчета, на прекомерно къси поли, потници и изрязани и прозрачни блузи.


Заповедта, разбира се, може да се прочете в нета ( има линк към нея в статията) и докато четях за мъдростта на управленеца ми минал мисъл- трябва им мешка със стоки от първа необходимост, и ... хора сме все пак, физиологията не може да се контролира, обезателно антидиарични средства:
Изображение

Начи, ако така ще ви я правят съдебната реформа, намирам, че няма полза от тази бледа имитация. Имало било някакви препоръки, обективирани в протокол на ВСС от ... пай`се 2013г., и в началото на 2016г. ( не отварям дума за закъснението) ще се изпълняват.
Заповедта, като цяло цели някакво дисциплиниране на определени, повтарям определени и очевидно известни, субекти занимаващи се по занятие с правораздаване. Буди недоумение факта, че публично се признава управленска немощ, като тежестта за справяне с този проблем е пренесен върху крехките плещи на ... секретар-протоколистите ( като в онази идиотска реклама: "Шефе, спомняш ли си, какво направи миналото лято?").
Оставям тези рошави мисли на почти сънен човек, но следващото, вече като адвокат ме разсъни:
"При насрочване на съдебните заседания съдиите да съобразяват внимателно очакваната продължителност на заседанието, изведена от броя на страните и участниците, и от фактическата и правна сложност на делата."
Е, освен мешка, ще ви трябва и кристално кълбо. В случай, че ще се изпълняват указанията.

Така, ако не ме лъже паметта при явяването ми по дела пред СРС, предполагам поради натовареност и липса на зали, производството е като една безкрайна кушия. Не съм имала повод да се явявам последната половин година там, но очевидно след тази заповед съдопроизводството ще се развива яко дим.

Мъка.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Съдебна реформа.... again

Мнениеот ivan_lawyer » 07 Яну 2016, 09:34

Ми до това води пиенето на водка. Методи - красно му е името (българското красно не е русизъм, моля да приемаме чуждиците вкл. и архаични руски, турски, арменски), ще се нагласи. В момента ходи като гипсиран. Разбираемо е - от взводен командир да те сложат дивизионен. Може да има качества. За мен е перверзия, кадровици да определят назначението на магистрати. Ми - магистрат, това е свещено явление.
Все едно да кадруват при Розетския камък - комисия определя дали Шамполион да е проницателя или някого с анти - качества.
Вече се убеждавам в социализма. Без да бързам.
Живее ми се без квартална лудост.
Искам чисти булеварди, закътани кафенета, но по еклектиката ни наша няма да стане.
Лалов добре напряга - но, трябва да се спре. Това са лудости. Съдът не е производство. Няма нужда. Това е надстройка на икономиката, чичо, извинете съдиите войници ли са -? Нещо Софи Маринова на балкона на лунна светлина.

Плюс това къде е библиотеката на прехваления Районен съд - София (и пак стана най- важния съд). Пак питам - съдът фабрика ли е? Какво се очаква от съда? Столовата я прежалих, гардероба също. Сега ако се търси вещица - няма такава.

Нали убихме със сребърен кол Рум.Чен. Вещицата е заловена. Дисциплина и правосъдие - забрави. Изкуство вплетено в петилетки.
Петилетката - за три години. Наполеон се чуди какво става.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Съдебна реформа.... отпочнаааааа, пай`се

Мнениеот doc03 » 07 Яну 2016, 10:25

bird_of_paradise написа:....Съдиите ще бъдат ...

:roll:
Нима вече са тръгнали да местят моркова?
Аха, ясно, още ... напипват :) , и не са му намерили друго място

... Лопедиум? Несериозно ... От памперса по-сигурно няма!


П.П. С цялото ми уважение, най-вече към събратята наивници.
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Съдебна реформа.... again

Мнениеот lawchoice » 09 Яну 2016, 00:04

Bird_of_paradise, включвам се отново в дискусията, доколкото си въвела нови фактически обстоятелства и си посочила ново заглавие на темата :wink:
Сочената от теб заповед от 04.01.2016г. няма отношение към реформата на органите на съдебната власт. В случая става въпрос просто за упражнено от председател на РС правомощие по осъществяване на организационно и административно ръководство на съда /чл.80, ал.1, т.1 ЗСВ/. Какъв ще бъде реалният ефект от изпълнението на заповедта върху пълноценното упражняване на процесуалните права от страните е въпрос на конкретен анализ.
Същият анализ за ползата към утвърждаване авторитета на съда се дължи и по отношение ограниченията, въведени във връзка с облеклото на гражданите при посещение на съда, служителите и съдиите, работещи в него.
Същият анализ се дължи и за ползата, от въведения факултативен касационен контрол в гражданското съдопроизводство, към утвърждаването върховенството на закона, точното и еднаквото му прилагане от съдилищата, доколкото той засяга правото на триинстанционно производство.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Предишна

Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron