начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Колеги,къде е според Вас мястото на следствието в РБългария?

Дискусии на тема съдебната власт в България


Колеги,къде е според Вас мястото на следствието в РБългария?

Мнениеот veritas » 26 Май 2004, 09:23

Моля за Вашето мнение по темата?
Има ли нужда от следствие в настоящият мо вид и къде е неговото място?
Благодаря!
veritas
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 25 Май 2004, 10:02

Re: Колеги,къде е според Вас мястото на следствието в РБълга

Мнениеот ахил » 28 Май 2004, 16:23

Разбира се, че има нужда. Няма да има нужда ако е под нечия "шапка". Ако е към полицията, няма да е на лице независимо разследване. Полицията гони разкриваемост. Следствие в сегашиния вид означава независимо разследване. Ако бъде зависимо, дали от прокуратура или полиция то просто няма да е следствие, такова каквото е необходимо на България, просто няма да съществува.
ахил
 


Re: Колеги,къде е според Вас мястото на следствието в РБълга

Мнениеот Imperator » 31 Май 2004, 13:00

Явно трубва да се въвдеде длъжността съдия-следовател.Той ще да е нещо като съдия.-докладчик без правото повече да участвува в състава на съда след като се внесе обвинителния акт.
Imperator
Потребител
 
Мнения: 739
Регистриран на: 19 Окт 2001, 13:12
Местоположение: Варна

Re: Колеги,къде е според Вас мястото на следствието в РБълга

Мнениеот ахил » 01 Юни 2004, 09:45

12, за кой форум пишеш? Темата ме интересува. Запознат ли си с комисията от ЕС, която ще идва да проверява следствието? Какво решение смяташ, че ще вземе тази комисия и на какво ще се базира?
ахил
 

Re: Колеги,къде е според Вас мястото на следствието в РБълга

Мнениеот remo07 » 01 Юни 2004, 10:11

Уважаеми Ахил,

тази тема съществува във форума почти от неговото създаване и досега са изказани доста мнения подкрепящи всички възможни варианти - вкл. и този предложен от императора.

Лично моето мнение е,че фигурата на съдия-следователя е най-добрият вариант,като в неговите прерогативи влизат всички необходими действия по разследването-вкл. определянето на мярка за неотклонение и разрешението за използуване на СРС.
Абсолютно съм наясно,обаче,че този вариант не е възможен по никакъв начин, защото това означава, че правомощията на прокуратурата досежно предварителното производство ще бъдат сведени до ролята на държавен адвокат - становище, което към настоящият момент си е чиста ерес.
Относно разните му европейски комисии,които евентуално ще трябва да оценяват работата на следствието в РБългария - смятате ли,че е удачно самият Вие да оценявате дейност,която не познавате,че и да давате мнение дали е ефективна или не??? ;-))))
remo07
 

Re: Колеги,къде е според Вас мястото на следствието в РБълга

Мнениеот ахил » 01 Юни 2004, 11:21

Remo07,
Благодаря за отговора. Извинявам се ако си ме разбрал погрешно. Нямам намерение да оценявам ничия дейност. Просто търся отговори на въпроси които ме интересуват за да направя собствените си изводи.Сигурен съм, че ще дойде време когато и нашите оценки ще имат значение. Какво е в момента прокуратурата, ако не един "държавен адвокат"?! Защо смяташ за ерес нещо, което ще облекчи разследването, ще ускори всякакъв вид процедури?!
Смятам, че фигурата съдия- следовател в чистия вид за който пишеш е най- доброто. Друг е въпроса, че политиците нямат интерес от толкова неконтролируема фигура. Идеята в този и вид обаче не можем да наричаме ерес!
И все пак какво мислиш ти за решението на една такава комисия?
ахил
 


Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron