начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Функциите на съда

Дискусии на тема съдебната власт в България


Функциите на съда

Мнениеот Деси » 07 Фев 2005, 12:04

Здравейте, колеги!
Аз съм нова във форума и ми беше много интересно да проследя темите в него. Има един въпрос, който искам да обсъдя с колеги и той се отнася за функициите на съда.
Струва ми се, че понякога хората използват съда, а и другите органи на съдебната власт, за да тормозят някого.
ГПК дава толкова много възможности и за съжаление съдът понякога функционира като орган за постигане на други цели, различни от търсенето на справедливост. Няма да цитирам конкретни примери, но ще ми е интересно да "чуя" вашето мнение по въпроса.
Деси
 

Re: Функциите на съда

Мнениеот jurist_vratza » 07 Фев 2005, 12:55

За съжаление е именно така, както казвате колежке. А още по-лошото е, че в много случай дори тези, които имат наистина нужда от защита на своите права съдът не им дава нищо, или го постигат много много късно. А имаше една фраза, използвана от английските адвокати, която не се сещам точно да цитирам, но смисъла й е, че закъснялата справедливост е равнозначно на липса на справедливост, или нещо подобно.
jurist_vratza
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 15 Май 2002, 12:33

Re: Функциите на съда

Мнениеот Мина » 07 Фев 2005, 13:48

Колеги, темата е много интересна и ви препоръчвам, ако имате конкретни предложения за промяна в гражданския процес, да се възползвате от анкетната карта на Министерство на правосъдието. Ето и линка:

http://www.mjeli.government.bg/Docs/anketa%20GPK.doc
Мина
 

Re: Функциите на съда

Мнениеот Abu Talib » 07 Фев 2005, 15:23

Основната функция на съда си остава репресивната. И така е от край време. Днес само се баламосваме, че основата е защитната.Али бализми са това на ента степен. Съдът е като тоягата-където я насочиш, натам удря.
Abu Talib
 

Re: Функциите на съда

Мнениеот advokat_ » 07 Фев 2005, 15:32

Мисля че има доста какво да се измени в изпълнителното производство, макар че чакаме Закона за частното изпълнение. И в него обаче не се предвижда задължение за деклариране от длъжника на притежавано от него имущество или нещо от този род, неизъплнението на което задължение ако е обвързано и с по-сериозна наказателна отговорност мисля че може да има известен ефект за по-бързото събиране на вземанията от длъжниците, които в настоящия момент имат доста възможности дълги години да не си изплащат задълженията. Имам предвид даже и търговски дружества, и то изцяло или с преобладаващо държавно участие в капитала. За физическите лица - длъжници направо не ми се говори.
advokat_
 

Re: Функциите на съда

Мнениеот dessy71 » 10 Фев 2005, 22:39

Колеги, наистина темата е интересна, но аз по-скоро говорих за това как понякога съм принудена да изсмуквам от пръстите си състави по НК, за да сезирам този или онзи орган, само и само да задоволя претенциите на някой. А по този начин тормозя някой, който си е свършил добре работата.
А за изпълнителния процес просто и десет форума няма да ни стигнат
dessy71
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 07 Фев 2005, 00:00

Re: Функциите на съда

Мнениеот enigma » 11 Фев 2005, 01:20

Деси,

Вие журналистка ли сте .... .... или просто студент по психология! Тука конкретни данни няма до получите, така че се разкарайте!
enigma
 

Re: Функциите на съда

Мнениеот i_ca » 21 Фев 2005, 18:05

Щом си ги смучите от пръстите, значи няма такива състави.
Интересен е обаче стремежът Ви непременно да "задоволите претнециите на някой".
А съдът е съд!
Той прилага закона (такъв какъвто е), а когато не го прави добре "пИчелите право на жалба".
Колкото и да не ви харесва т.н. бавнота, в БГ тя е съвсем нормална и доста по - бърза от дурги държави в ЕС.
i_ca
 


Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron