начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Авторите по Вещно право

В този форум можете да търсите и предоставяте лекции и др. материали


Авторите по Вещно право

Мнениеот Гост » 21 Мар 2008, 22:14

Привет!

Преди около 6 месеца попитах вас,колегите,да изкажат впечетленята,относно авторите по Вещно право.

Е,сега вече го изучавам и твърдо мога да заявя,че проф.Петко Венедиков(светла му памет) е най-добрият.

Имам 3 учебника по Вещно право,та благодарение на тях за кратко време усвоих владението,исковете за неговата защита и пр.Но остава много още за "ядене" :D

Относно Боянов,който толкова много от вас хвалеха,не е толкова за препоръчване за студентите.Професорът,който е и адвокат и съдия в Арбитражния съд,пише доста абстрактно,почти неразбираемо и много накратко основни неща.Та той обръща повече внимание на общинската и държавната собственост,отколкото на самото владение,респ.собственост.

Венедиков,прочее,неговият стил го определям като материално-процесуален.В смисъл,че професорът обяснява нещата,като ги "движи",т.е.конкретен казус го разглежда все едно наистина страните спорят,като определя на всяка от тяк какви възможности има,както как и кога да се използават(напр.вж. реИвиндикационния и негаторния иск).Освен това професорът смесва вещното с облигационното,което е много полезно!

Джеров пък стои някъде по средата,но също е за предпочитане пред Боянов.Той,Джеров,много малко внимание обръща на исковете въобще,както и дадената "странна" квалификация на вещите.Стилът му с две думи е добър и разбираем.

И се пише реИвиндикационен,а не ревандикационен иск!
Гост
 

Re: Авторите по Вещно право

Мнениеот aliska » 21 Мар 2008, 23:47

Rei vindicatio , но се чете РЕВАНДИКАЦИО
и по отношение на учебниците трябва още много сол да изядеш,за да можеш да даваш оценка на авторите по вещно право.
Явно както си се закичил тук с титлата адокат без още да си се изучил си си помислил,че си голям капацитет.
Давай го по-кротко,завърши ,поработи,виж какво-що и чак тогава с приказките
aliska
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 21 Фев 2008, 13:38

Re: Авторите по Вещно право

Мнениеот bubamara2 » 21 Мар 2008, 23:57

advokat_nikolov написа:И се пише реИвиндикационен,а не ревандикационен иск!


Използват се еднакво правилно в практиката и двете. Впрочем, даже реИвиндикацията почти вече не се споменава, като се приема за архаично понятие.
Относно авторите по вещно право- бих изключила Джеров с неговите "отношения между хора и вещи" и "нематериални вещи, наречени права". Затова пък "горещо" препоръчвам учебника по вещно право на акад. Любен Василев
bubamara2
Потребител
 
Мнения: 169
Регистриран на: 30 Ное 2007, 16:57

Мнениеот sarbijanac » 23 Мар 2008, 11:33

Учебник с практическа насока по Вещноправните проблеми е на Марио Бобатинов и Красимир Влахов.

Двадесетте лева ,заплатени за него се оправдават !!!
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Мнениеот n_ikito » 23 Мар 2008, 11:47

Напълно споделям мнението за "практическите проблеми във Вещното право" на Влахов и Бобатинов. Купих си я и останах впечатлен
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Мнениеот vkirilova » 24 Мар 2008, 17:39

Абсолютно съм съгласна за труда на Бобатинов. Четенето на Боянов, Венедиков и Бобатинов са най-вярната комбинация според мен. За тези, които искат да се задълбочат още препоръчвам Стоян Ставру. Наскоро излезе негова книга - доста обемна.
vkirilova
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 25 Окт 2007, 13:01

xxx

Мнениеот tino76 » 25 Апр 2008, 15:37

Ей мал...умник ти още ли дишаш ма.......ти. Какви искове какво вещно право си усвоил :shock: Я ходи на психиатър по-добре :arrow:
Аватар
tino76
Потребител
 
Мнения: 139
Регистриран на: 22 Фев 2007, 09:52

Re: xxx

Мнениеот Гост » 25 Апр 2008, 16:33

tino76 написа:Ей мал...умник ти още ли дишаш ма.......ти. Какви искове какво вещно право си усвоил :shock: Я ходи на психиатър по-добре :arrow:



ХАХАХАХАХАХАХАХА.

Леко,че ще получиш инфаркт от злоба :D

Виж,я не се занимавай с мен,щото не си ми на калибъра.Малката ти е оная работа да мериш знания по Вещно право с мене(да не говорим за Наказателно,щото мога там да те срина направо :P )

Абе не знам за тебе,ама аз почти приключвам с теорията по Вещно,и то от четири учебника(Джеров,Венедиков,Боянов,Василев).Е дал съм 100 лв.за тях,ама знам,че ей такива като тебе ги сривам от раз. :)

Еееееее от сън са ме дигали,на бЪзик,да видят да ли ще уцеля исковете бе,смешник,и ги целя,щото мозъка ги е усвоил,а не наизустил бе зубрач НА ЛЕКЦИИ И ТИРЕТА 8)

Ако ми направиш разлика между съпружеска имуществена общност и съсобственост,ще те черпя! Това е въпрос за слаб 2.05
Гост
 

Мнениеот law_master » 25 Апр 2008, 22:01

искът в РЧП е бил rei vindicatio, но в последствие, българското прво под влияние на френското го възприема като РЕВАндикационен иск.

учебникът на Венедиков е малко остарял. Аз миналата година учих по учебника на проф. Стоянов
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Мнениеот Гост » 28 Апр 2008, 14:02

law_master написа:искът в РЧП е бил rei vindicatio, но в последствие, българското прво под влияние на френското го възприема като РЕВАндикационен иск.

учебникът на Венедиков е малко остарял. Аз миналата година учих по учебника на проф. Стоянов


Има го преиздаден :P

Издателството е "проф.Петко Венедиков"


За феновете на Венедиков :P http://www.venedikov.com :P
Гост
 


Назад към Лекции и материали


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron