начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Практически курс по съвременно вещно право

В този форум можете да търсите и предоставяте лекции и др. материали


Практически курс по съвременно вещно право

Мнениеот iskoni » 24 Апр 2009, 10:42

Здравейте, колеги,

Бих искал да Ви попитам дали според вас има нужда от провеждането на "извънучебен" практически курс по вещно право, насочен към разглеждането и коментирането на съвременната вещноправна проблематика и свързаната с нея съдебна практика.

Съображенията ми, за да подкрепя подобно начинание, са следните:

- в университетите вещното право се учи обикновено в трети курс, преди редица други важни предмети и систематичното му възприемане става възможно едва при подготовката за държавните изпити. В този момент обаче обикновено липсва достатъчно време за сериозно преговаряне и задълбочаване на проблемите на вещното право;

- поради това съществена част от вещното право остава "скрита" за студентите в университета. Обикновено то се преподава само за един семестър и преминава по-скоро като въведение, вместо да представлява сериозно и задълбочено разгръщане на, оказва се на практика, доста сложната материя на вещното право;

- все по-често възникват нови и "неудобни" въпроси, който поставят на изпитания класически вещноправни институти и изискват сериозно творческо и законодателно усилие;

- липсва систематично обучение по вещно право, което да е насочено към реалните проблеми на практиката. Провеждането на еднократни семинари по конкретни въпроси в известна степен запълва съществуващата празнина, но не дава пълнотата, системата и задълбочеността на един професионално организиран практически курс;

- струва ми се, че организирането на платен курс за обучение ще преодолява характерните за "държавното училище" недостатъци и ще предлага значително по-високо качество и "обслужване" :) - "студентът" ще се третира като "клиент".

Ако подкрепяте подобна идея, ще съм Ви благодарен, ако споделите какво според Вас би могъл да включва в своето съдържание подобен курс?

Разчитам на вашите мнения и откровеност :)
iskoni
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 24 Апр 2009, 10:16

Re: Практически курс по съвременно вещно право

Мнениеот DEKAH » 24 Апр 2009, 13:31

То от курсове има винаги полза, но не винаги се намира време и пари за тази цел.

По-голяма част от студентите не се вълнуват много от това, което се изучава в университета, било то 1,3 или 5 курс.
Мнението Ви относно третирането на студента като "клиент" е направо смешно. Я попитайте някой, който учи в БСУ или ВСУ, какво точно значи да си "клиент". В тези университети всичко се плаща - в троен размер. Студентите буват късани само защото поправката се плаща, а ликвидацията в 2-ен размер. За мен това е ужасно.

На всички, интересуващи се от съвременното вещно право горещо препоръчвам един автор: Стоян Ставру и една от книгите му.

Изображение

Въпрoси нa Бългaрскoтo Вeщнo прaвo

В момента чета тази и също съм много доволен:

Изображение

Meждусъсeдски oтнoшeния. Вeщнoпрaвни aспeкти
Мъдър е не този, който много чете, а който извлича полза от четенето.
Аватар
DEKAH
Активен потребител
 
Мнения: 2284
Регистриран на: 11 Окт 2001, 15:00
Местоположение: Бургас

Re: Практически курс по съвременно вещно право

Мнениеот iskoni » 24 Апр 2009, 17:22

Именно това имам предвид - че третирането на студента в момента звучи като смешка :( .

Струва ми се, обаче, че това може да изглежда и по друг начин :)

От коментари Ви разбирам, че е нужно едно уточнение.

Предложението ми за подобен курс се отнася не само и приоритетно до студенти, а до бъдещи и настоящи практикуващи юристи.

Става въпрос за практическа "лаборатория" :) ; за алтернатива на това, което познаваме и обозначаваме като "класическо" юридическо образование.

Идеята ми е да има място, където да се чувстваш комфортно, докато учиш, нещо от което имаш нужда.
Последна промяна iskoni на 19 Яну 2011, 17:54, променена общо 1 път
iskoni
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 24 Апр 2009, 10:16

Re: Практически курс по съвременно вещно право

Мнениеот DEKAH » 24 Апр 2009, 19:52

iskoni, ако сте решили да организирате такива курсове и точно заради това желаете да се споделят мнения - няма да стане тук.

Проучването на евентуален пазар (какъвто и да е той) се прави с живи хора.
Винаги има нужда от това човек да се образова и развива.

Без да има такъв курс, просто няма смисъл да се водят предварителни проучвания. Вещноправната материя е специфична. Малко колеги работят изцяло с нея. Тази материя се учи само с практика и с много четене на съдебни решения. Курсовете ще са полезни за тепърва навлизащи в материята.

Виж, ако правехте курсове по ЗУТ или практически курс за вкарване на имоти в регулация щеше да е полезно. Така общо "практически курс по вещно право" нищо не означава. Материята е огромна, а практиката противоречива. Не зная колко с един курс човек може да добие понятие за институтите на вещното право.

Аз лично, считам че, повечето курсове/семинари са пълен майтап. Много рядко се намира читав лектор, който да желае да отдели от ценното си време, за да ти обясни как нещо се прави по лесния начин. Повечето четът директно от закона и разсъждават на глас или пробутват някакви монографии и свободни съчинения, които са преписали от големите автори.

Ако ще се прави нещо, то трябва да е сериозно. Все пак професията ни е сериозна.
Мъдър е не този, който много чете, а който извлича полза от четенето.
Аватар
DEKAH
Активен потребител
 
Мнения: 2284
Регистриран на: 11 Окт 2001, 15:00
Местоположение: Бургас

Re: Практически курс по съвременно вещно право

Мнениеот fani_i » 24 Апр 2009, 20:52

Не е лоша идеята, така както в началото я формулира (да не се отплеснем пак по форумски навик :) ), но ми се струва, че точно заради изложените от теб мотиви, е необходимо не толкова да се обучаваме, а да се консолидират и обсъдят мнения за законодателни промени - много празноти станаха вече в тази материя, само творчески подход не стига...
В този смисъл по-скоро го виждам не като курс, а като дискусия, на която именно да се изложат проблемните и неуредени въпроси, та оттам :arrow: орган със законодателна инициатива и така...
Много и противоречива практика се навъди - и съдебна, и нотариална, а адвокатската, поради редовния досег/сблъсък с двете посочени практики, се чуди кой път да хване :?:
fani_i
Потребител
 
Мнения: 562
Регистриран на: 11 Яну 2009, 09:52

Re: Практически курс по съвременно вещно право

Мнениеот lexter » 26 Апр 2009, 17:50

то досега колко НПО-та са искали законодателна инициатива... извинявам се, че се хващам за думата
lexter
Потребител
 
Мнения: 318
Регистриран на: 17 Мар 2008, 20:25

Re: Практически курс по съвременно вещно право

Мнениеот iskoni » 27 Апр 2009, 10:08

Здравейте, колеги,

Съгласен съм, че:

- курсът трябва да бъде сериозен;
- преподавателите трябва да бъдат професионалисти с обучителен и с практически опит;
- има нужда от място, на което да се правят сериозни дискусии, на които да се обсъжда съществуващата съдебна практика и множеството противоречия в нея (в момента съдът е като лотария - не знаеш по какъв начин ще те изненада );

Струва ми се, че съдебната практика и законодателството ни страдат от редица проблеми, една от причините за които е ниското ниво на правни знания и опит.

Проблемът за необходимостта от знания все още не се осъзнава изцяло. Хора от всякакви други професии организират и провеждат какви ли не обучения за поддържане и повишаване на квалификацията. Единствено юристите просто четат книги. Книгите са чудесно средство за развитие на правните знания и необходимост за всеки уважаващ себе си юрист.

Хубаво е обаче, когато знанията се "раздвижат" и бъдат пречупени през погледа на жив човек, на който "четящият" може да задава въпроси, да излага собствено мнение, да опонира и пр.

Всяко обучение предполага диалог и интерактивност. Предполага и взаимно уважение.

Да сте го срещнали в университета?

Сигурно, но доста рядко.

Организирането на обучение, дискусия или какъвто и да е било форум ще спечели само ако е систематично организиран, професионално проведен и отговарящ на очакванията и нуждите на участниците.

Какво би могъл да включва подобен форум, за да не е много общ?

Именно това ми се иска да обсъдим. Лично моето мнение е, че в него трябва да се включват практически проблеми, които се въвеждат с нови законодателни разрешения и с които юристите се сблъскват в своята работа. Такива са например:

- строителство над открити пространства: правна същност, вид на вещното право, правен режим;
- персонификация на етажната собственост: правен режим на юридическото лице по ЗЕУС, отношения с трети лица; имущество и отговорност;
- жилищни комплекси от затворен тип: момент и начин на възникване; специфични тежести; управление;

Вярвам, че от подобен курс ще спечелят не само организаторите, но и участниците, а и българското вещно право като цяло.

За да успее подобно начинание обаче, е необходимо осъзнаване важността на проблема и наличието на общ интерес :)
iskoni
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 24 Апр 2009, 10:16

Re: Практически курс по съвременно вещно право

Мнениеот iskoni » 14 Май 2009, 17:33

:D
iskoni
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 24 Апр 2009, 10:16


Назад към Лекции и материали


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron