начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Oтнемат книжката за 2 месеца

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Oтнемат книжката за 2 месеца

Мнениеот buburok » 01 Дек 2021, 12:28

Здравейте, днес ми връчиха наказателно постановления и в него пише че ми отнемат книжката за 2 месеца по член 175 ал.1 т.4 , искам да попитам от кога влиза в сила това отнемане на книжката при положение, че нарушението е от преди 2 години и 1 месец и чак сега ми връчват НП , а самата книжка ми изтича след 4 дни?

Благодаря предварително за отговора
buburok
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 01 Дек 2021, 12:27

Re: Oтнемат книжката за 2 месеца

Мнениеот guest1 » 01 Дек 2021, 14:30

buburok написа:Здравейте, днес ми връчиха наказателно постановления и в него пише че ми отнемат книжката за 2 месеца по член 175 ал.1 т.4 , искам да попитам от кога влиза в сила това отнемане на книжката при положение, че нарушението е от преди 2 години и 1 месец и чак сега ми връчват НП , а самата книжка ми изтича след 4 дни?

Здравейте!
Ако кажете - кога е съставен АУАН, въз основа на който е НП и от коя дата е самото НП - ще има повече яснота.

А кога изтича срока на валидност на СУМПС - няма значение.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Oтнемат книжката за 2 месеца

Мнениеот buburok » 01 Дек 2021, 14:48

акта е от 27.08.19г,
а НП е от 28.10 19г

мисълта ми е ако се обжалва дали ще имам проблем с подновяването на книжката и влиза ли в сила отнемането при обжалване или при тази давност?
buburok
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 01 Дек 2021, 12:27

Re: Oтнемат книжката за 2 месеца

Мнениеот guest1 » 01 Дек 2021, 18:53

buburok написа:акта е от 27.08.19 г,
а НП е от 28.10 19 г

Времето между съставяне на АУАН и издаване на НП в случая е 2 месеца - срокът по чл. 34 ал. 3 от ЗАНН е до 6 месеца. До тук всичко е точно.
Странно е, че са „ви търсили“ 2 години - за да ви го връчат!
buburok написа:мисълта ми е ако се обжалва дали ще имам проблем с подновяването на книжката и влиза ли в сила отнемането при обжалване или при тази давност?

Ако на самото НП е вписана реалната дата на връчване (01.12.2001 г) - от нея започва да „тече“ срока за обжалване. Ако пише, че е връчено преди повече от 2 месеца - все едно е история!
В случая не може да се позовете на изтекла относителна или абсолютна давност за наказателно преследване – 3 години, респективно 4 години и половина!
Самото обжалване не спира изпълнението - ще бъдете лишени от правоспособност и СУМПС ще ви бъде отнето. Ако обжалването е успешно - ще ви го върнат.
А това, че срока на валидност на „пластиката“ изтича, е само техническа подробност.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Oтнемат книжката за 2 месеца

Мнениеот buburok » 01 Дек 2021, 21:15

Здравейте , благодаря за отговора , жена ми го е получила днес и се е подписала , при полицая че го е получила , но на самото НП единствените дати са от 28.10 19 г , няма по късни дати т.е. тези дати ли се гледат или тази която жена ми е нанесла че е получила НПто?
buburok
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 01 Дек 2021, 12:27

Re: Oтнемат книжката за 2 месеца

Мнениеот nikodim77 » 02 Дек 2021, 02:00

Здравейте,
Съветът ми към Вас е да се обърнете към адвокат, вещ в наказателно и административнонаказателно право, който вярвам, че би Ви решил проблема.
Да, наистина откъм нормативна уреденост е налице празнота, досежно сроковете за връчване на НП. Тази празнота води до абсурди, като този във Вашия случай, макар да има и по-големи такива с връчван след три-четири години.
Има някаква надежда, която съзирам в чл. 11 от ЗАНН респ. в разпоредби на НК, защото имаме все още невлязло в сила НП, макар да е изминал срок само от две години… Друг повод за надежда са предполагаемите нарушения при съставяне на АУАН респ. издаване на НП, като цяло нарушено АНП.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта


cron