начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Имам нужда от съвет

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Имам нужда от съвет

Мнениеот mixi » 14 Яну 2006, 20:58

Здравейте! Бих искала да чуя вашето мнение по един въпрос.

На 14 Февруари 2005г. ме блъсна лек автомобил. Последствията от това бяха че имам голям белег на челото.
Преди няколко месеца си подадох документите които изискаха от мен застахователното дружество и ми изплатиха обезщетение в размер на 2000лв. До тук всичко е добре, но преди 1 седмица ми се обади един Съдебен лекар който искаше да ме прегледа и да поговорим. Каза че Срещу човека който ме е блъснал се води следствие или производство .. (не разбрах точно)
Отидох при този лекар той ме прегледа и искаше да види всичките ми документи които имам по случая. Каза че ще пише някакъв документ който ще отиде при следователката която се занимава с това следствие. След това ми обясни че аз мога да съдя този човек който ме е блъснал. Каза ми аз да решавам. Кза че сумата която са ми изплатили е една малка част от това което трябвало да получа. Каза че от Застрахователното дружество разглеждали случая като "леки нанесени щети" , но той щял да ми напише документ срещу скромната сума от 150 лв. в който ще пише че има промяна във външния ми вид в посока на обезобразяване. Прати ме при някаква адвокатка при която ще отида другата седмица.

Малко съм объркана. Възможно ли е след като веднъж съм получила някакво обезщетение .. сега да има дело и пак да има обезщетение. какви са тези работи. Струва ми се съмнително. Искам съвет от вас защото не повярвах много на този Съдебен лекар. И ако тръгнем да се съдим .. нали се сещате че никой няма излишни пари особено за дела и адвокати.. така че има ли смисал да започвам с това дело и с всичката разправия покрай него.
mixi
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 14 Яну 2006, 20:47

Мнениеот следователка » 14 Яну 2006, 21:57

Това, което Ви е казал този съдебен лекар е меко казано неетично и абсолютно невярно! Ако белегът Ви е козметичен, т.е. вследствие на рана, която не е предизвикала трайно или постоянно увреждане на жизненоважен орган по лицето Ви / например - око /, тези глупости, които Ви е наговорил съдебният лекар няма да минат пред никой разследващ орган.Не знам каква е причината да бъде заведено следствено дело за случилото се с Вас една година по - късно след инцидента.Такова е следвало да се образува още на 14.02.2005г. ако Ви е била причинена средна или тежка телесна повреда от водача на автомобила, който "Ви е блъснал". Не Вие съдите последния, а държавата / съответната Окръжна следствена служба към момента който посочих/ провежда предварително производство срещу извършителя и то само в посочените по - горе случаи.Вие е трябвало да бъдете разпитана като свидетел / пострадал при ПТП/ Водещата разследването / казвате следователката / е трябвало да Ви разясни, че в съдебно заседание имате право да предявите граждански иск срещу водача за причинените Ви увреждания.Освен това, както вече Ви казах е трябвало още тогава да Ви разяснят какво разстройство на здравето сте получили. В случай, че се касае за средна телесна повреда, на основание чл.343 ал.2 от НК сте могли да се възползване от правото си да заявите, че не желаете водачът на автомобила да бъде наказван за случилото се с Вас.Спомнете си, имало ли е такъв момент преди 1 година? А най - добре си спомнете дали тогава Ви е разпитвал следовател и какви точно са Ви били уврежданията! Не вярвайте на съдебните лекари, когато става дума за въпроси от правно естество.По принцип те са много уважавани от мен, тъй като и тяхната работа като нашата никак не е лека, но не трябва да се бъркат и да объркват дейността на разследващите органи, така както ние не се бъркаме в тяхната! Вероятно колежката е назначила съдебно - медицинска експертиза, а съдебният лекар трябва да напише заключение именно за степента и характера на Вашите увреждания, причинени Ви при ПТП.По всяка вероятност, ако наистина се води следствие, вие ще бъдете призована за разпит като свидетел.Там можете да зададете всички въпроси, които Ви вълнуват! А още по - добре, обърнете се към адвокат, ако нещо не Ви се е изяснило!
следователка
 

Мнениеот mixi » 15 Яну 2006, 00:05

Благодаря! Бяхте изчерпателна!

значи този съдебен лекар каза че ще ме вика Следователката на разпит в най-скоро време. Да както казахте той е назначен да напише експертиза. Незнам защо сега се води това следствие, дали е възможно защото тогава съм била непълнолетна?
Преди 1 година когато се случи това в Пирогов дойде някакъв следовател не съм сигурна какъв беше защотот бях в шок и тн. но ме разпитва. А последствията от това ПТП са 16 шева не челото . Което Съдебния лекар каза че са средни телесни повреди.
mixi
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 14 Яну 2006, 20:47

Мнениеот следователка » 15 Яну 2006, 09:17

Не е възможно причината, за това да не е започнато предварително производство още тогава да е била, че към онзи момент сте била непълнолетна.Сигурно е имало и нещо друго.Пропуснах да Ви кажа, а може би и съдебният лекар донякъде това е искал да ви обясни / само че не е могъл, защото не е юрист /, че ако след ПТП сте загубили съзнание това състояние също отговаря на критериите за средна телесна повреда.При това положение също се образува предварително производство. Когато Ви извика колежката за разпит, попитайте я каква е причината за късното провеждане на разследването! Възможно е делото да е било спряно по една или друга причина като например, водачът на автомобила да е бил в чужбина или бог знае още какво. Тогава е нормално, ако има причина за възобновяване / например - водачът се е завърнал в БГ сега/ предварителното производство да се провежда сега.Другият вариант е да е било разпределено на някой мързелив следовател и да е седяло някъде из шкафовете или в касата му с изтекъл срок.По принцип срокът на разследване на едно такова дело, по което Вие сте пострадала е 2 месеца.Той може да бъде продължен до 6 месеца от Окръжния прокурор само ако производството не може да приключи в рамките на тези 2 месеца поради сложност или един куп други причини.Когато следственото дело е било спряно, както Ви казах по - горе, тогава този срок спира да тече.Срокът тече отново от датата на възобновяване на делото. Така че, когато колежката Ви призове, попитайте я за всички тези неща! За всичко си има обяснение, но Вие своевремено е трябвало да бъдете уведомена за всичко, тъй като имате важно процесуално качество.
Радвам се, ако съм била полезна.На мен това ми е работата и съм разследвала много ПТП - та. Работя в малка Окръжна следствена служба далеч от София и едно такова дело като Вашето съм го приключвала за по - малко то месец! Но все пак колегите в София са по - натоварени, там има повече престъпност, за това не им се сърдете, а просто попитайте какви са резултатите от проведеното разследване до този момент!
следователка
 

Мнениеот mixi » 15 Яну 2006, 23:41

Много ви благодаря! Изяснихте минякои неща. Останалото ще ми изясни Следователката когато ме призове.
mixi
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 14 Яну 2006, 20:47


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 19 госта


cron