начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

как следва да разбирам

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


как следва да разбирам

Мнениеот студент » 19 Яну 2006, 15:13

Може ли някой с пример да ми обясни какво следва да разбирам под зокон за по- тежко наказуемо престъпление. В ТР пише, че това е наказание с по- висок мах. при еднакъв мин. и с по- висок мин. при еднакъв мах.Ще съм благодарен на някакъв пример и за закон за същото, еднакво или по-леко наказуемо престъпление.
студент
 

Re: как следва да разбирам

Мнениеот Гост » 19 Яну 2006, 17:29

студент написа:Може ли някой с пример да ми обясни какво следва да разбирам под зокон за по- тежко наказуемо престъпление. В ТР пише, че това е наказание с по- висок мах. при еднакъв мин. и с по- висок мин. при еднакъв мах.Ще съм благодарен на някакъв пример и за закон за същото, еднакво или по-леко наказуемо престъпление.



изразът "закон за по-тежко наказуемо престъпление" се отнася до квалификацията на деянието като престъпление и е налице, когато се установят обстоятелства, които дават основание да се измени квалификацията на деянието в по-тежко наказуемо престъпление. При тези условия се прилага закон за по-тежко наказуемо престъпление, а не че се налага по-тежко наказание. Кое престъпление е по-тежко наказуемо се определя от вида и размера на предвиденото за него наказание. Последователността на различните видове наказания и тяхната тежест са дадени в чл. 37 НК. Когато за отделните престъпления са предвидени наказания от един и същ вид, по-тежко наказуемо престъпление е това, за което е предвиден по-висок максимум при еднакъв минимум, по-висок минимум при еднакъв максимум, а при еднакъв минимум и максимум - това, за което са предвидени кумулативно и други наказания. От това следва, че "закон за по-тежко наказуемо престъпление" по смисъла на НПК е налице само тогава, когато се установяват обстоятелства, които дават основание да се измени правната квалификация на деянието в по-тежко наказуемо престъпление, а не и в случаите, когато тези обстоятелства обуславят само налагане на по-тежко наказание в рамките на първоначалната квалификация на деянието.
Гост
 

Мнениеот студент » 19 Яну 2006, 18:44

Значи ли това, че "закон за същото престъпление", означава промяна в квалификацията на едно престъпление( напр. от основен към квалифициран състав на грабеж). "Закон за еднакво престъпление" - за промяна на квалификацията от един в друг вид престъпление, но с еднакви наказания по вид и размер. "Закон за по-леко наказуемо престъпление"- друго по вид пестъпление, за което се предвижда по-леко наказание, по- нисък мах. или по-нисък мин. Правилно ли съм разбрал. Така ли следва да ги тълкувам?
студент
 

Мнениеот студент » 20 Яну 2006, 11:23

Няма ли кой да напише два реда?
студент
 


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron