начало
Конституционният съд се заема със съдебната медиация Конституционният съд се заема със съдебната медиация

Самозащита

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Самозащита

Мнениеот Снежи » 25 Яну 2006, 19:43

След една неприятна случка реших да си купя спрей за самозащита. На него пише, че ако се пръска от по-малко от 1 метър, може да причини увреждания. Искам да попитам дали ако навредя на някого при самозащита бих могла да нося някаква наказателна отговорност, при положение че съм малолетна (на 15)?
Снежи
 

Мнениеот Гост » 25 Яну 2006, 21:10

Не миличка, не няма да носиш, но си вземи пистолет.С този спрей ще отнисеш повече, отколкото е имал намерение евентуалния престъпник :mrgreen:
Гост
 

Мнениеот Гост » 25 Яну 2006, 21:12

пропуснах, зепомни, вече не си малолетна, а непълнолетна, има мноооого голяма разлика :oops:
Гост
 

Мнениеот полицай » 25 Яну 2006, 21:25

не сте формулирали конкретен казус, а най-общ въпрос, поради което няма как да получите достоверен отговор. А такова понятие, като "самозащита" е подходящо за филмите, но не и в правото :D
полицай
 

Мнениеот kontrol » 26 Яну 2006, 18:50

Ех, Полицай, не говорете така обобщаващо за цялото право! :evil: Тогава кое понятие е подходящо на негово място? Да изгорим всичката правна литература, в която се говори за самозащита и трите й вида?!?
kontrol
Активен потребител
 
Мнения: 1109
Регистриран на: 05 Сеп 2005, 15:49

Мнениеот IzSledovatel » 27 Яну 2006, 22:26

Моя пък скромен опит и в правото и в побоищата е друг. Който не е надушвал спрей, той не знае за какво става въпрос. А при пряко попадение в лицето направо печелиш по точки. Точно е в нокдаун. Ако му се занимава малко на човек тогава може да направи много неща с нападателя си.
Каква ти съразмерност на защитата и непрекъснатост на нападението?! За съжаление много правоприлагащи хора рядко прилагат хубавия член 12. Като е пострадал някой да не е щото си е стоял вкъщи и е гледал тихо телевизия. Айде стига че се нервя. Към начинаещите- по- добре бягайте колкото и страхливо да изглежда. Изненадващо и бързо, не да чакате да ви опре там каквото и да е.
IzSledovatel
 

Мнениеот полицай » 27 Яну 2006, 22:39

kontrol написа:Ех, Полицай, не говорете така обобщаващо за цялото право! :evil: Тогава кое понятие е подходящо на негово място? Да изгорим всичката правна литература, в която се говори за самозащита и трите й вида?!?

Точно! Значи много добре сте разбрали какво имам предвид.
полицай
 

Мнениеот полицай » 27 Яну 2006, 22:57

IzSledovatel написа:Моя пък скромен опит и в правото и в побоищата е друг. Който не е надушвал спрей, той не знае за какво става въпрос. А при пряко попадение в лицето направо печелиш по точки. Точно е в нокдаун. Ако му се занимава малко на човек тогава може да направи много неща с нападателя си.
Каква ти съразмерност на защитата и непрекъснатост на нападението?! За съжаление много правоприлагащи хора рядко прилагат хубавия член 12. Като е пострадал някой да не е щото си е стоял вкъщи и е гледал тихо телевизия. Айде стига че се нервя. Към начинаещите- по- добре бягайте колкото и страхливо да изглежда. Изненадващо и бързо, не да чакате да ви опре там каквото и да е.

Не става, моят не толкова скромен опит говори друго. Сигнал от пожарната, заминали да гасят пожар в стопанска сграда, собственика - многократно лежал в псеходиспансер, но не могат да кажет диагнозата.
Както често се случва в региони извън столицата, събуждат мен, а аз един сержант, в близост до моя дом. Отиваме във въпросното село, а там-плевнята вече изгоряла, джип с 4 пожарникара и лада с началника им, общо 5 служителя, всичките с пистолети, а пожара изгасен, но се обадили на 166, щото лудия собственик не излиза от къщата и реве, че ще ги избие...! Единия от пожарникарите ми даде газов револвер с паралитичен газ, счупих стъклото на приземния етаж, където беше откачалката и изпразних револвера - нищо!!! Той след 10 минути удари колегата ми с вила в ръката, строшихме цялото остъкление и го проснахме, поставихме му белезници и линейка на психото го взе след 30 минути.
Та недейте да вземате нещата само юридически и да давате съвети на момечето, защото след вашите съвети тя може да стане обект на жестоко престъпление. Тя не иска юридически съ вет, а дали ще се спаси със спрей, аз отговарям- НЕ! Момиче по-скоро избягвай житейски ситуации, където се налага да ползваш такива средства, а тези съвети с правните термини в твоята тема не вършат работа...
полицай
 

Мнениеот Paradoxx » 03 Фев 2006, 19:05

По отношение на последното мнение:
Вие се пишете за полицай , а допускате тази досадна грешка.Странно!
Имам впредвид това ,че НЯМА ПАТРОНИ С ПАРАЛИТИЧЕН ГАЗ!!!
Заринът, зоманът , фосгенът и т.н. са бойни газове, които причиняват почти мигновенна смърт и са забранени от много конвенции.
Аман от дилетантството на журналисти и хора,които би трябвало да са запознати - по телевизията например ,просто няма други газови патрони освен паралитични.
Ето какви газови патрони има:
http://crimen.dabeda.info/?nav=40s1

Относно въпроса по същество:1. При опит за изнасилване няма превишаване на неизбежната самоотбрана. Не е законово заложено, но е прието в практиката ( струва ми се). Правете си изводите от това.
2. Пръскал съм се от любопитство двукратно със лютив спрей(логично разстоянието е било по-малко от метър) и нищо ми няма....
зрението ми го няма, обонянието ми го няма........ :lol: :lol:
Paradoxx
 

Мнениеот следовател » 13 Фев 2006, 14:43

Значи девойче, като купуваш спрей знай, че не е опасно използуването му, но се пръска в гърдите. Защото при напръскване в лицето при пряка агресия, можете да не насочите струята накъдето трябва /по лесно е за блокиране/. Най - ефектната дистанция на КАСР /концентрирания аерозолен сълзотворен разпръсквач/, е от 50 см. до 1,50 метра. Допускането на нападател по близо може да попречи на използуването му, а атаката от по далече няма да има нужния ефект. Използувайте спрейове производство на ФРГ, на тях пише на латиница ВОЕННА АТАКА /МИЛИТАРИ АТАК/, с параризиращ газ - ХЛОРБЕНЗИЛИДЕН - МАЛОНОНИТРОЛ. Няма прошка, нито спирка - продават се свободно!!! Нападателя излиза извън играта на момента, само обтягай ръчички напред, и не пръскай срещу вятъра.... :lol: :lol: :lol:
следовател
 


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 43 госта


cron