начало

МВР разтури палатковите лагери, протестиращите издигнаха барикади МВР разтури палатковите лагери, протестиращите издигнаха барикади

"закон, правилник или наредба" ?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


"закон, правилник или наредба" ?

Мнениеот rosito » 12 Май 2006, 21:07

Искам да попитам дали е възможно ако аз съм на 18 години,а приятелят ми на 17,да живеем заедно,но в същото време и да учим.Чух че било забранено чрез закон,но също разбрах че е и възможно.
Надявам се че ще помогнетe.
Благодаря Ви предварително!
rosito
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Май 2006, 20:58

Мнениеот mishi_83 » 13 Май 2006, 13:27

Няма такова нещо :D
Най-вероятно се опитват да Ви сплашат :wink:

Може би имате предвид следната разпоредба от Наказателния кодекс:
Чл. 191. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Пълнолетно лице, което, без да е сключило брак, заживее съпружески с лице от женски пол, ненавършило 16-годишна възраст, се наказва с лишаване от свобода до две години или с пробация, както и с обществено порицание.
(2) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Пълнолетно лице, което склони или улесни непълнолетно лице от мъжки пол и лице от женски пол, което не е навършило 16-годишна възраст, да заживеят съпружески, без да са сключили брак, се наказва с лишаване от свобода до две години или с пробация.
(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., изм. - ДВ, бр. 89 от 1986 г.) Ако деянието по предходните алинеи е извършено с лице, ненавършило 14-годишна възраст, наказанието е лишаване от свобода от две до пет години.
(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) В случаите по ал. 1 деецът не се наказва, а наложеното наказание не се изпълнява, ако до привеждане на присъдата в изпълнение последва брак между мъжа и жената.

Вашето фактическо съжителство обаче не може да бъде подведено под нейния състав по следните причини:
1.тя визира пълнолетно лице от мъжки пол, което да заживее съпружески (без брак) с непълнолетно лице от женски пол, ненавършило 16-годишна възраст.
2.вие сте пълнолетна, а приятеля Ви е на 17 години.. законът предвижда назания ако съжителсвото е с лица под 16 години.

Успех.. и се обичайте
:lol:
mishi_83
Потребител
 
Мнения: 738
Регистриран на: 03 Мар 2005, 13:27
Местоположение: София

Мнениеот rosito » 13 Май 2006, 20:46

Благодаря Ви много! :)
rosito
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Май 2006, 20:58


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron