начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Въпроси за делото срещу Волен Сидеров

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпроси за делото срещу Волен Сидеров

Мнениеот balchik_bul » 24 Май 2006, 21:29

Не съм юрист и ми е любопитно как юрити биха отговорили на следните въпроси:
1. Каква юридическа сила ще има казаното в съда от 20-те свидетели (помощници) на Сидеров, за които се знае, че са негови симпатизанти?
2. Може ли съдът да забрани на Сидеров да говори против когото и да било (в случая против бисексуалните) и какви биха били последиците, ако Сидеров не се съобрази със съдебното решение?
balchik_bul
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 24 Май 2006, 21:19

Мнениеот balchik_bul » 28 Май 2006, 21:16

Това дело ми е много мътно. Те ми е ясно защо съдят Волен Сидеров, още по-малко ми е ясна процедурата.
А каква би могло да е съдебното решение и как ще се изпълнява-пълна мъгла!

Може ли някой да помогне?

П.С. Като се замисля - едва ли е от значение ...
balchik_bul
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 24 Май 2006, 21:19

Мнениеот kontrol » 28 Май 2006, 21:40

Доколкото разбрах, искът е за вреди
а основанията са
  • Чл. 6, ал. 2 и чл. 32, ал. 1 от Конституцията;
  • чл. 4 и чл. 6 от Международната конвенция за премахване на всички форми на расова дискриминация;
  • чл. 20, § 2 и чл. 3 от Международния пакт за граждански и политически права;
  • чл. 5 вр. чл. 4; чл. 71, ал. 1, т. 1 и 2; и чл. 71, ал. 3 вр. ал. 2 от Закона за защита срещу дискриминацията
Съдът преценява всички доказателства и средства по делото в тяхната съвкупност, като има право да прецени, каква тежест да им отдаде. Тоест има значение, дали свидетелите са заинтересовани, както и дали имат пряко наблюдения, по това, което се цели да докажат.

Забраната за дискриминация и уронване на доброто име (ако има такива) е законова. Задачата на съда е да прецени има ли такава, съответно нарушен ли е закона, и, ако да, има ли вреди, които да са последица на нарушаването.
kontrol
Активен потребител
 
Мнения: 1109
Регистриран на: 05 Сеп 2005, 15:49

Мнениеот balchik_bul » 29 Май 2006, 20:21

Благодаря!

Щом има вреди би следвало да има и начин за покриването (компенситането) им.

Освен парична, има ли и друга форма на компенсиране (покриване) на причинените вреди.
balchik_bul
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 24 Май 2006, 21:19


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron