начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

убийство

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


убийство

Мнениеот lidiq » 28 Юли 2004, 03:36

Здравейте!Искам да помоля за помощ и съвет юристи и хора,с подобен на моят казус.Преди няколко дни късно вечерта срещу мой роднина е повдигнато обвинение за блудсво с 9год. момиченце.на следващият ден късно вечерта към 00:30-1:00ч. следовател отива да го разпита или да обискира дома му не е известно,като вика и поемни лица ,едното от които работещо в близката охранителна фирма.При запитване от страна на въросният охранител ,за какво престъпление става въпрос и когато е получил отговор,че става въпрос за блудство,той нанася ритник в областта на главата мисля на моят роднина,от този удар той губи равновесие ,пада и си удря главата и няколко часа по-късно умира.В известието за смърт от съдебна медицина,патологът е написал ,че смъртта в следствие от субдурален хематом ,причинен от нанесен побой ,констатирани са и контузии на белите дробове и неговото заключение е убииство.
Интересното в случая е ,че никой не е уведомил близките му.Нито от полицията,нито от болницата.А по-късно разговаряйки с дежурната лекарка ,тя заяви,че той е бил в съзнание и е продиктувал адреса си.Роднината ми е починал на 24.07 а ние научаваме от случайно срещнат познат на улицата и така отидохме в полицията да разберем истина ли е.От там ни казаха ,че е истина.Дадоха ни личните му вещи и ни казаха да си тръгваме.
Това което ме интересува е:
1.Защо след като жалбата за блудство е подадена предния ден,не са го повикали на разпит,както е нормално да се действа?Защо е трябвало да ходят при него в 1ч.през ноща?!
2.Не трябва ли да потърсим отговорност и от полицаите,които са присъствали,та нали те трябва да съблюдават реда и безопасността на всички,нали и обвиняемия(макар той дори и обвиняем да не е бил още) си има права?!
3.Дали можем чрез граждански иск да се включим към обвиненята на прокурора и могат ли да бъдат включени в този иск и нашите обвинвния към полицията?
4.Кой е бил длъжен да уведоми близките за смъртта на човека?Ако бяха ни уведомили своевременно ,ние бихме се съгласили да дарим органите му за да помогнем да спасим някого.Постоянно се оплакват,че се страхуваме да дарим органи,а как да го сторим като не ни се дава възможност?!
5.Можем ли да подадем жалба за клевета и от там да обвиним и хората,които са го обвинили за блудство ,че косвено са допринесли за смъртта на човека.Не го познавах много добре ,но няма човек ,който би повярвал на тези абсурдни обвинения,особено тези,които са запознати,че родителите на "пострадалото" дете спорят с убития ми роднина за парче земя и си правят мръсотии от години.
т.е можем ли да изчистим чрез съда името на починалият ми роднина.
Моля всеки ,който би могъл да ми помогне с нещо да ми пише ,за което благодаря предварително:)
lidiq
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 23 Юли 2004, 22:16

Re: убийство

Мнениеот Гери » 28 Юли 2004, 08:45

Малко хаотично ще отговарям, но още ми е сънено:
1. първо ще сме изправени пред хипотезата не на клевета, а по скоро чл.286 от НК "Който пред надлежен орган на властта набеди някого в престъпление, като знае, че е невинен, или представи неистински доказателства срещу него, се наказва за набедяване с лишаване от свобода от една до шест години и с обществено порицание"

2. След последните изменения в НПК, каквито и претенции да имате, ще трябва да изчакате да приключи досъдебното п-во във връзка с убийството (предполагам ще го квалифицират като умисъл за телесна повреда в следствие на което е настъпила смърт по непредпазливост - чл.124 НК). Идеята ми беше, че като граждански ищец и частен обвинител се конституираш едва на фаза съдебна, освен че ако има прекратяване може да го обжалваш, до тук се свеждат правата ти в досъдебното, до простото обжалване на прекратяване. Няма да ти казвам, че може да го вмъкнат обвинението под ал.2 на същият член (124), а наказанието е смешно - до 2 год. В практиката ми имам един такъв, който мина по 78а сладура. Ако мине по 78а, няма да имаш възможност за граждански иск в съдебната фаза и ти остава общия гражданскоправен ред.

3. Възможно е веднага след жалбата да не бъде извикан, те си работят по техни си неписани правила и хич не ги интересува какво пише в НПК, някои даже не знаят, какво значи съкращението.

4.Правилно разсъждавате, че следва да се търси й отговорност от пасивно стоялите полицай, но на бас се хващам, че там привличане като обвиняем няма да има.

Колега от опит ви казвам силен медиен шум ви трябва!
Гери
 

Re: убийство

Мнениеот bgjurist » 28 Юли 2004, 16:18

А има ли образувано предварително производство за убийството?
bgjurist
Потребител
 
Мнения: 966
Регистриран на: 11 Сеп 2002, 14:11

Re: убийство

Мнениеот ipon » 28 Юли 2004, 16:45

Трябва ви много ,много добър адвокат.Макар и да имам солиден опит като пеналист,не се наемам да ви съветвам чрез форума,защото си давам сметка за
сложността на казуса.
ipon
Потребител
 
Мнения: 279
Регистриран на: 14 Сеп 2003, 10:20


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron