начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Давност на кражба

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Давност на кражба

Мнениеот Feles » 02 Авг 2004, 14:11

Преди около година бяхме обирани няколко пъти от наркоман, доведен в дома ни от член на семейството. След поредица скандали, стигнахме до съгласието откраднатото да се върне и да не подаваме жалба в полицията. След многократно отлагане, поради неплатежоспособност на съответния наркоман, преди около седмица той ни заяви, че няма намерение да връща нищо и че ние нищо не можем да направим по въпроса.
Ходихме в полицията, но полицая каза, че това са семейни проблеми (защото извършителя е доведен от член на семейството) и той наистина нищо не може да направи. Друг проблем е, че ние почти нищо не знаем за него, освен първото му име и приблизително къде живее (без точен адрес).
Мислим по въпроса да наемем детективска агенция, за да открие поне точни данни, които да ни позволят да подадем жалба до прокуратурата.
Молбата ми е за вашето мнение - наистина ли нищо не можем да направим? Вероятно наистина не можем да се надяваме, че ще си възвърнем откраднатото, но в момента сме много по-ощетени морално от факта, че този човек дори не са го привикали в полицията да даде едно обяснение и дори си позволява да се подиграва на цялото ни семейство за това, че сме се озовали в позицията на жертви.
Благодаря предварително на всички.
Feles
 

Re: Давност на кражба

Мнениеот LakeG » 03 Авг 2004, 20:10

Въпросът Ви е зададен за давност. Според мен, обаче ще имате проблем с обосноваването на състава "кражба" /чл.194 от НК/. Ако въпросният крадец е живеел у вас и евладеел или понякога пазел вещите, може би ще Ви е по-лесно да обосновете състава на чл.206 от НК /обсебване/. Ако просто е идвал у вас и е отнемал ваши вещи без ваше съгласие и с намерение да ги присвои, тогава вече, може би сме пред състава на кражба. Ако решите да подадете жалба в прокуратурата, не ви е необходимо да знаете всички данни на дееца. Достатъчно е да опишете случилото се и своите подозрения, а те вече ще предприемат разследване.
Що се отнася за давността, погледнете чл.80, ал.1, т.3, НК- наказателното преследване се изключва по давност, когато не е възбудено в продължение на 10 години, за деяния наказуеми с лишаване от свобода повече от 3 години, каквито са кражбата и обсебването. Ако деецът е непълнолетен, съобразено с чл.63 от НК тя ще е пет години. Тя започва да тече от довършването на престъплението /продължавано или ако са отделни, за всяко по отделно/
Успех!
LakeG
 

Re: Давност на кражба

Мнениеот Feles » 16 Авг 2004, 11:23

Много ви благодаря за отговора, наистина ни обнадеждихте. Сега остава проблема, че всички в семейството работим и ни е много трудно да отделим време за да се занимаваме със техническата страна на проблема - подаване на молби и ходене до прокуратурата. Добро решение ни се струва варианта да наемем адвокат, който да ни помогне. Ако сте съгласен да се заемете със случая, моля пишете ми на
postechk @ yahoo . com
(mail-a е написан с интервали, за да избегна евентуален автоматичен спам).
Feles
 

Re: Давност на кражба

Мнениеот Mb}|{bT feat. Gery » 17 Авг 2004, 18:50

Удивени сме от подобно разбиране за владението. Не е хубаво да се говори за починали хора, но горкият проф. Петко Венедиков, ако знаеше само как са разбрани думите му...
Без значение е дали лицето е живяло постоянно в апартамента, дали е доведен от член на семейството, и въобще дали е член на семейството. За да бъде осъществен съставът на чл. 194, ал. 1 от НК (кражба) са необходими следните предпоставки
- вещта да се намира във владението Ви
- да Ви бъде отнета
- това да е станало против вашата воля
- да е извършил това с намерението противозаконно да я присвои

Това, което се е случило в полицията за съжаление е част от "кампанията" по намаляване на престъпността...или по-точно на регистрираната престъпност. Така, че си подайте жалбата директно в прокуратурата, през деловодството, като преди това минете през дежурния прокурор. Тя след това ще бъде разпределена на съутветния дознател или следовател.

Успех!
Mb}|{bT feat. Gery
 

Re: Давност на кражба

Мнениеот LakeG » 18 Авг 2004, 22:26

Не мисля да споря с проф.Венедиков, но владението по чл.206 от НК се тълкува малко по-различна от това понятие в гражданското право. Иначе предпоставките на състава са точно изброените.
А що се отнася до липсата на време, Feles, бихте могли да подадете жалбата и по пощата, макар и според мен по-добър вариант да е да се срещнете с дежурния прокурор.
Поздрави!
LakeG
 

Re: Давност на кражба

Мнениеот LageG » 20 Авг 2004, 16:56

Може би пропуснах да отговоря-не съм адвокат, а държавен служител, иначе бих Ви помогнала с удоволствие:) Сигурна съм,че ще откриете подходящ пиналист.Ако мога да помогна с нещо друго - пишете!
Още веднъж-успех!
LageG
 


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron