начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Нанесена телесна повреда

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Нанесена телесна повреда

Мнениеот mindtrick » 04 Окт 2006, 15:10

Здравейте!
Влизам в този форум от скоро. Причината е, че правото ми е доста интересно, увличам се по правни казуси, но малко разбирам. Ако имам духовната сила, то след време ще практикувам Вашата професия...

Поводът за тази тема е обикновен. Най-гадното е, че на мен се случи :). Днес ми нанесоха телесна повреда, а аз не знам процедурата, с помощ на коята мога да получа възмездие. Ще си търся правата, не искам да отговарям с "око за око, зъб за зъб".

Искам да ви попитам как да действам? Извадих си медицинско и не знам какво да сторя сега? Моля, кажете какво да направя и какъв може да е изходът? Има ли смисъл според вас да съдя извършителя? Какво може да му направят? Какво мога да получа аз, освен изкуствен(и) зъб(и)?
mindtrick
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 14 Апр 2006, 19:59

Мнениеот fujiko » 04 Окт 2006, 16:52

Здравейте!
На първо място следва да се уточни дали увреждането, което сте получили съставлява лека или средна телесна повреда - това е от значение за начина на образуване на наказателното производство - дали делото ще е от общ или от частен характер. Ако са избити зъб/зъби, с които се затруднява дъвченето или говоренето ще е средна, а ако не се затруднявя - лека. В първия случай случаят е от общ характер и ще се проведе досъдебно производство под формата на дознание -ще е достатъчно да отидете в РПУ, ще подадете жалба и от там ще ви насочат какво да правите. Ако телесната повреда се окаже лека, случая е от частен характер - не се провежда досъдебно производство - преминава се направо във фазата на съдебното производство, която се образува в тези случаи по тъжба до председателя на районния съд. Най добре е да се консултирате с адвокат за написването на тъжбата.
Успех! :P
fujiko
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Окт 2006, 16:24

Мнениеот monteskio » 04 Окт 2006, 16:58

Здравейте,

В зависимост от вида на нанесената телеса повреда трябва да се предприемат определени правни действия.
От написаното от вас предполагам, че се касае за лека телесна повреда. При положение, че са ви избити зъби, чрез които се затруднява дъвченето или говоренето, то е налице средна телесна повреда.
Поради горното, в медицинското удсотоверение е направено заключение за характера и вида на телесната повреда.

Ако повредата е лека, но за да защитите правата си от това претъпно деяние следва да подадете тъжба до съответния Районен съд, в 6 месечен срок от извършването, за да се образува наказателно прозиводство. В този съдене процес имате право да се конституирате като граждански ищец и да предявите иск за причинените ви болка, страдание, стрес и др. а така също и за причинени имуществени вреди - заплащане за медицински прегледи, лекарства и др. разходи.

Ако повредата е средна, то следва да подадете жалба до съответната Районна прокуратура. При положение, че прокурорът прецени, че от приложените доказателств аи изнесени фактически твърдения са налице достатъчно данни за извършено престъпление с мотивирано постановление ще образува дознание и ще изпрати същото на дознател за извършване следствени действия. Производството пред съд се образува чрез обвинителен акт, внесен от Прокурора. В това производство може да се конституирате като граждански ищец и частен обвинител.

Най-накрая считам, че ще ви бъде необходимо да се консултирате с адвокат, за да получите компетентна правна защита. За целта ако ми посочите от кой град сте, мога да ви препоръчам колега.

УСПЕХ !
"Divide еt impera" !
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Мнениеот mindtrick » 04 Окт 2006, 17:26

Бързам да ви благодаря за отзивчивостта!
На второ място искам да кажа, че ми е нанесена средна телесна повреда. Установено е от медицинското лице, като в свидетелството е написано следното:
"На болният ще се наложи изваждане на корена на 1 зъб и последващо възстановяване с мостовидна конструкция. През това време ще му бъде нарушен естетическия вид, говора и хранителната функция."
То си е и точно така (за мое съжаление:)).

Проблемът идва, че извършителят е роден 21.12.1988, което значи, че няма 18 години! От друга страна, казаха ми, че медицинското свидетелство важи за 6 месечен срок. Говорих с един адвокат и той каза, че няма проблем да го изчакаме да навърши годините и тогава да се задейства делото.

monteskio, живея в град Бяла Слатина, обл. Враца.

П.С.:
Искрено ви благодаря за "Успех!".
mindtrick
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 14 Апр 2006, 19:59

Мнениеот monteskio » 04 Окт 2006, 19:11

mindtrick написа:Бързам да ви благодаря за отзивчивостта!

Проблемът идва, че извършителят е роден 21.12.1988, което значи, че няма 18 години! ...Говорих с един адвокат и той каза, че няма проблем да го изчакаме да навърши годините и тогава да се задейства делото.
monteskio, живея в град Бяла Слатина, обл. Враца.
П.С.:
Искрено ви благодаря за "Успех!".



Здравейте,

На първо място държа да отбележа, че непълнолетният извършител на противообществено деяние също носи наказателна отговорност. Според мен няма нужда да се чака, за да се навърши пълнолетие. За образуване на наказателно производство и последващото евентулано налагане на наказание са относими определени факти и обстоятелства / включително и възрастта/ към момента на извършване на престъплението. В тази връзка няма хипотеза, при която деецът да стане пълнолетен към една задна дата.

Освен това е много добре в близките няколко дни, да подадете жалба до съответното РПУ с искане нападателят да бъде предупреден писмено за извършеното деяние с цел да не извършва повече такива. За това си действие, органите на МВР ще издадат предупредителен протокол / по ЗМВР/, което ще бъде писмено доказателство във ваша полза при последващото съдебно производство.

От този момент е необходимо да се предпазвате от всякакви възможни конфликти с тоса лице. Всички документи във връзка с вашето здравословно състояние - рецепти, направление, касови бонове, фактури, болнични листове и др.под следва да бъдат съхранявани.

Вие, в качеството си на пострадал от това престъпление, имате право да се запознавате с преписката както по досъдебното производство, така и с доказателствата в съдебното производство. Това активно поведение е във ваш интерес.

В заключение ще ви кажа, че нямам познат колега от гр.Враца, който да ви препоръчам. След като вече сте се консултирали с адвокат, то мисля, че този въпрос вече е разрешен.

УСПЕХ !
"Divide еt impera" !
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Мнениеот mindtrick » 05 Окт 2006, 12:12

Здравейте отново.
Искам да ви благодаря за пореден път.

Послушах ви и подадох ЖАЛБА против лицето с приложение на копие от МЕДИЦИНСКО СВИДЕТЕЛСТВО. Също подадох и ТЪЖБА до Прокуратурата (прил. копие от МС). Сега ще очаквам развитие по въпроса. Своевременно ще ви уведомявам в постовете си. Мисля, че ще Ви бъде интересно...

Благодаря, че Ви има!
mindtrick
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 14 Апр 2006, 19:59


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


cron