начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

относно квалифицирания състав на принуда по чл.143,ал.3

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


относно квалифицирания състав на принуда по чл.143,ал.3

Мнениеот чушката » 24 Сеп 2004, 22:45

Колеги, чета си тука за принудата по НК и се чудя какво се има предвид под "предходната алинея" в чл.143,ал.3 от НК.

"Предходна алинея" буквално тълкувано е ал.2 на същия член, която е за деяние, извършено от лице по чл.142,ал.2, т.6 и 8, което е квалифициран състав спрямо основния състав на принудата по ал.1.
Така обаче ал.3 се явява един вид квалифициран състав на квалифицирания състав на ал.2. Ако е така пък, няма никаква логика наказанието по ал.3 да е по-леко от това по ал.2, както е предвидено в НК.

Ал.Стойнов само е споменал ал.2 и 3 като квалифицирани състави на принудата без никакви подробности.
Помогнете! Най-вероятно аз пропускам нещо, но какво?
чушката
 

Re: относно квалифицирания състав на принуда по чл.143,ал.3

Мнениеот alexander_tonev » 24 Сеп 2004, 22:56

Очевидно е допусната законодателна грешка - защото "случаите", за които говори ал. 3 са посочени в ал. 1 - различните форми на изпълнителното деяние (употреба на сила, заплашване или злоупотреба с власт) и въздействието върху волята на пострадалия - да претърпи или пропусне нещо... Допустимо ли е обаче корективно тълкуване?
alexander_tonev
 

Re: относно квалифицирания състав на принуда по чл.143,ал.3

Мнениеот чушката » 24 Сеп 2004, 23:42

Ха сега де?
Проблемът явно не е в моя телевизор
чушката
 

Re: относно квалифицирания състав на принуда по чл.143,ал.3

Мнениеот nikitoo » 25 Сеп 2004, 00:33

i tozi tekst si sedi otdaaavna, za6toto e ot 1997g.:)))
I na nikoi ne mu pika.
nikitoo
 

Re: относно квалифицирания състав на принуда по чл.143,ал.3

Мнениеот чушката » 25 Сеп 2004, 00:43

Значи ако едно лице упражни принуда по отношение на съдия, прокурор и т.н. , без да има качеството на лице по чл.142,ал.2, т.6 или 8, определено тълкуване в смисъл, че ал.3 се явява квалифициран състав на ал.1, а не на ал.2 ще е в негов ущърб.
Според проф.д-р Иван Ненов и разширително тълкуване в НП е възможно по изключение, когато е допусната неточност на закона и при тълкуването по категоричен начин се стига до извода, че в дадено понятие законодателят е искал да вложи по-широк смисъл /не цитирам точно, преразказвам - НП обща част - кн.1, стр.107-108/. Друг е въпросът какво той разбира под "понятие" и дали в случая само ще се разшири обсегът на действие или нормата на ал.3 ще придобие твърде различен обсег /прилагайки се към общия състав на ал.1, а не към квалифицирания на ал.2/ и на практика ще се стигне до нормотворчество от съда, което е недопустимо.
чушката
 

Re: относно квалифицирания състав на принуда по чл.143,ал.3

Мнениеот чушката » 25 Сеп 2004, 01:41

абе, колега ники, явно и ти не спиш и усилено четеш за теста, преглеждайки форумите :))). Ама ти сигурно си напред с материала, пък аз само се занимавам тука с глупости, вместо да карам през просото. Накрая, както обикновено, няма да знам основни неща, но пък ще знам какви ли не други дивотии, за които никой няма да ме пита... :(
чушката
 


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта


cron