начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

ЧХ

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ЧХ

Мнениеот Петко » 06 Окт 2004, 20:28

При конфликт си разменихме обиди с мои съсед. Той заведе срещу мен дело от ЧХ за обида. Предяви и граждански иск за 1000лв. искам да се защитя, но не в наказателно-правен аспект ( предполагам ще се приложи реторсия), на ще бъда осъден да платя. Как да се защитя срещу гражданския иск в ЧХ? Не желая и нямам пари да водя наказателно дело срещу него. Нямам пари и немога да водя и гражданско дело срещу него, за да направя евентуално възражение за прихващане. има ли кой да ми каже начин на защита?
Петко
 

Re: ЧХ

Мнениеот bgjurist » 07 Окт 2004, 10:20

Бих могъл да ви кажа, но ще ви струва пари. Ако нямате пари за адвокат, по-късно вероятно ще платите на съседа си.
bgjurist
Потребител
 
Мнения: 966
Регистриран на: 11 Сеп 2002, 14:11

Re: ЧХ

Мнениеот indiAD » 07 Окт 2004, 14:29

Ей, bgjurist - стига си просил, а отговори на човека!!!!!!!!!!
Чл. 146. (1) (Изм - ДВ, бр. 28 от 1982 г., бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 21 от 2000 г.) Който каже или извърши нещо унизително за честта или достойнството на другиго в негово присъствие, се наказва за обида с глоба от хиляда до три хиляди лева. В този случай съдът може да наложи и наказание обществено порицание.
(2) Ако обиденият е отвърнал веднага с обида, съдът може да освободи и двамата от наказание.

Няма да бъдеш осъден при реторсия - вж. ал.2!
А гражданския иск в наказателния процес подлежи на доказване - в конкретния случай..... странното е как съседа ще докаже 1000 лева.......
indiAD
 

Re: ЧХ

Мнениеот jeliomarinov » 07 Окт 2004, 15:23

зная че няма да бъда осъден при реторсия. Въпросът ми е как да отвърна на гражданския иск и да не плащам по него като не мога да заведа ответен и съответно да се получи прихващане на вземанията.
jeliomarinov
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 09 Апр 2004, 00:19

Re: ЧХ

Мнениеот indiAD » 08 Окт 2004, 14:24

Граждански иск в наказателения процес - ако няма осъдителна присъда, предявения граждански иск не се уважава. С други думи (без да имам претенции, че съм на ясно с конкретната фактическа обстановка), ако не Ви осъдят, т.е. няма присъда във Ваша "полза" - няма и граждaнски иск (уважен), т.е. няма да се налага да плащате!!!
"Как да отвърнете на гражд. иск" - ами той се доказва, съседа се опитва, а вие му пречите, пример: прави искане за назначаване на психиатрична експертиза - Вие оборвате заключението или се мотивирате защо това искане да не се уважи от съда, ако не ви "харесва" - няма общи правила, под формата на точка 1, т.2 и т.н.

Съвет: Идете при колега, запознайте го със случая и ще получите отговор(и). Без да се знаят обстоятелствата (кой, къде, кога, как, колко пъти ;-) ) - мненията ще са общи, неточни и напосоки!!!

...and justice for all!!!
indiAD
 

Re: ЧХ

Мнениеот jeliomarinov » 09 Окт 2004, 00:14

Kолега благодаря. Аз все още не съм си взел държавните испити, но до колкото си спомням реторсията не е липса на вина, напротив- съдът намира вина в два противостоящи субекта в равна степен и при едно и също основание (ако не се лъжа :-) ) . В такъв случай ми се струва ,че няма основателна причина да не се приеме гражданския иск, защото наказание има, просто те са равни по размер и за двете страни, а когато става въпрос за дело от ЧХ, те се "прихващат" едно-друго и затова не се налагат,но това не значи,че не съществува вина.
Нямам опит, но така поне мисля, че трябва да бъде?
jeliomarinov
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 09 Апр 2004, 00:19


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта


cron