начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

Защо в Пловдив осъдиха циганите накуп?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Защо в Пловдив осъдиха циганите накуп?

Мнениеот gega » 15 Яну 2004, 21:36

Стига, бе пичове! Какви са тези расистки истерии! Естествено че всички ТРЯБВА да сме равни пред закона, но не сме! Есстествено че ромите ТРЯБВА да са образовани, но не са! Естествено че не само те ТРЯБВА да попадат в затвора, но са САМО те! Естествено че не ТРЯБВА никой да се чувства недосегаем, но НЯКОИ се чувстват! Това е нашата България! Ако не искате да живеете и работите в такава държава, не говорете само, а или я напуснете или се борете! Всеки ден! Както аз го правя!!!
gega
 

Re: Защо в Пловдив осъдиха циганите накуп?

Мнениеот mag » 15 Яну 2004, 21:45

А как го правиш по-точно, защото за напускане е вече късно, но нещо и с борбата го закъсахме!
mag
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 15 Яну 2004, 20:07

Борбата накрая води до Mein Каmpf (Моята Борба)

Мнениеот Нойман » 16 Яну 2004, 07:40

А борците намират своя Хитлер или Сталин.
Нойман
 

Re: Защо в Пловдив осъдиха циганите накуп?

Мнениеот Христозов » 16 Яну 2004, 10:29

Щом сте съгласни с мен тогава нека да се върнем към истинската същност на разговора! И така някой запознат ли е по подробно с фактологията на делото за да обясни какво е обвързало 14 извършители в едно наказателно производство? После ме интересува как установиха размера на щетите от престъпното им посегатерлство , та да може съдът да прецени какво наказание да им наложи? Една моя колежка предположи , че ако евентуално една нелегална жица излиза от електропровода и от нея всеки ползва разклонение за къщата си тогава може би ще има съизвършителство при кражбата на електричество и всички ще бъдат осъдени в едно наказателно производство. Обаче кой кога се е закачил и колко ток е консумирал не знам как са установили! Сигурно циганите са ползвали служебен защитник и делото е свършило без много мъки.
Христозов
 

Re: Защо в Пловдив осъдиха циганите накуп?

Мнениеот мики маус » 16 Яну 2004, 12:17

Незнам колко ток са откраднали циганите, но аз познавам двама-трима "Бизнесмени" - с доста парички, които на вилите си са на нелегален ток. Две от тези вили са на три етажа и всичко е с подово отопление, включително на остъклените тераси, за да не им измръзвали цветята. Каква консумация може да е направил един "ром", като тази консумация изисква и съответните електроуреди, които едва ли са много.
Р.Р. Не защитавам циганите, а просто изразявам мнението си. В случая се доказва, че "Законът е една летва, която лъвовете я прескачат, а мижитурките минават под нея".
мики маус
 

Re: Борбата накрая води до Mein Каmpf (Моята Борба)

Мнениеот gega » 16 Яну 2004, 20:04

А робите своите господари! Те са корелати!
gega
 

Re: Защо в Пловдив осъдиха циганите накуп?

Мнениеот циганин » 17 Яну 2004, 01:51

мики маус, съгласен съм че, повече ток се краде не от най-бедните и неграмотните. Има факти за това и то се знае. Но не намеквай за правосъдие, при което няма да накажем едни, зашото по-едрите мошеници не били наказани. Целта на правосъдието е и двете групи, извършващи престъпление да бъдат наказани. В идеалния случай даже целта е да се спрат кражбите дори без наказания ако може, примерно с условни присъди и сплашване. Знаем че няма да се получи, ще има осъдени в бъдеще.

Христозов, не знам нищо повече от теб по делото, но пък не виждам теб какво те притеснява без да знаеш фактологията също така. При това има нови изменения за кражбите на ток, ако ги следиш и ситуацията е различна от тази на твоя случай.

И нека уважаваме правото на собственост, не по-малко от правото на доказания престъпник който е крал, да му даваме точна сметка какво е крал, че да сме го наказвали според размера на деянието. И двете са конституциони изисквания но аз бих дал приоритет на първото, тъй като то е право на този дето не е престъпил закона. В тази страна май стана, че правата на престъпника се гледат под лупа, а на останалите не. Добре, ако съдът осъди някой на 6 месеца затвор за кражба само на 1 КВчас, който е 7 ли 10 стотинки, кой закон в България е нарушен ?
циганин
 

Вместо да се дават субективни приоритети

Мнениеот Нойман » 17 Яну 2004, 07:38

на "първото пред второто", следва да се инкриминиртат по съответен начин съответните деяния. Например – хванат фалшив електромер или незаконна жица към някоя къща – 6 месеца пандела без значение на киловатчасите... Аналогично, както незаконното притежаване на оръжие. Всичко останало е изнасилване на закона, следователно – беззаконие. Но за това е нужно Парламентът да не се занимава с второстепенни работи, а да решава основните.
Нойман
 

Re: Борбата накрая води до Mein Каmpf (Моята Борба)

Мнениеот Нойман » 17 Яну 2004, 07:54

корелати са, но в обратен смисъл. ЗА ВРЕМЕТО СИ борбата на робите е била в разрез с действащите закони, а не борба за утвърждаване на закона, по смисъла на което ти искаш да се посветиш като алтернатива на робското "бягство от Египет" :–)

Благодаря ти за добрата аналогия!
Нойман
 

Re: Борбата накрая води до Mein Каmpf (Моята Борба)

Мнениеот gega » 17 Яну 2004, 13:31

Аз не искам да бягам и да търся „обетованата земята”. Но докато не променим начина си на мислене и най-вече на работа и отношение към държавните органи, нама как да искаме да живеем и работим по-добре в България! Никой няма да премахне превилегиите, които ползва и го ползвзат! Спомнете си колко мудно, тягостно и дълго се3 подготвяше идеята за промяна на Конституцията! А сега очакваме положителните последици от нея, мокар че отново всичко ще бъде полувенчато. И така е нормално за недоразвито общество като нашето. Така е то!!!
gega
 

Re: Борбата накрая води до Mein Каmpf (Моята Борба)

Мнениеот gega » 17 Яну 2004, 13:32

Извинявай че съм написал „прЕвилегии”, а не прИвилегии:))))
gega
 

Re: Защо в Пловдив осъдиха циганите накуп?

Мнениеот циганин » 17 Яну 2004, 14:00

Нойман, радвам се че за "първото пред второто" си съгласен как трябва да бъде. Не съм съгласен отговорността да се прехвърля само върху парламента. Според мене е и на парламента и на съдебната система и на мисленето в българското обшество, което хич не е европейско като цяло, особено по престъпления като кражби, измами и т.н. Дори мсля, че ако съдът осъди крадец по-строгичко, а обшественото мислене не приеме това положително резултатът като цяло би бил жалък.
циганин
 

По–добре бавно, отколкото несигурно

Мнениеот Нойман » 18 Яну 2004, 13:41

Защото с насилване на законите значи несигурно. Впрочем, с борба също значи несигурно – историята го е показала като правило, ама кой ти мисли, че историята е учителка на живота:–)
Нойман
 

За европейското и неевропейското

Мнениеот Нойман » 18 Яну 2004, 13:53

Не е европейско мисленето, че законът трябва да се насилва (малко американско или азиатско пада). Европа от римско време до сега се бори за върховенството на закона. Иначе, другото рано или късно се изражда в "смърт на евреите!", или "смърт на фашистите!" "или в "смърт на неверниците", както и в двоен аршин по какъв ли не повод.

Освен това, съдът не може да съди "по–строгичко" или "по–лабавичко" извън рамките на закона. Искам да кажа, че въпросното "по–строгичко" или "по–лабавичко" трябва да е строго в предвидените от закона граници (отежняващи или облегчаващи вината обстоятелства, ЦИТИРАНИ В ЗАКОНА).

Не е ли така?
Нойман
 

Re: По–добре бавно, отколкото несигурно

Мнениеот gega » 18 Яну 2004, 13:56

Ето виждаш ли, на общо мнение сме! :)))) Историята като наука, макар че си падам доста по нея, не може да бъде източник на нашата деятелност! Тя само ни учи да бъдем по-търпеливи! Но не и бездушни и живеещи в миманса! Надявам се, че и тук ще се съгласиш с мен:)))))))))))
gega
 

Re: За европейското и неевропейското

Мнениеот gega » 18 Яну 2004, 14:14

Кой си е позволявал да твърди, че законът трябвало да се „насилва”! :)))))))))))))))))))
gega
 

Re: Защо в Пловдив осъдиха циганите накуп?

Мнениеот циганин » 18 Яну 2004, 20:29

Нойман, доста зле си ме разбрал. И аз съм против да се мери с двоен аршин. С "по-строгичко" твърдя че практиката за кражби трябва да се измени за ВСИЧКИ доколкото е възможно практически еднакво.
В случая, освен доказан откраднат поне 1 кВч, е имало примерно клечки или магнити по елктромерите, опънати допълнителни жици и т.н., не знам точно но знам че е имало такова нещо със сигурност. Нищо в НК не спира съдът при тези обстоятелства да дава винаги по-строга присъда от случай когато примерно Пешо е откраднал 3 домата от двора на Иван, в който случай пък в БГ изобщо няма да има дело. Във Франция примерно е вероятно да има дело и в двата случая, а заведат ли се ще има и някаква присъда.
И питам втори път, не ми философствай, присъдата на 6 месеца за кражба била тя и за 10 стотинки не е ли "в предвидените от закона граници"?
циганин
 

Слагането на клечки инкриминирано ли е?

Мнениеот Журналист » 19 Яну 2004, 07:17

Или на магнити? Ако е инкриминирано, защо не съдят оня доктор, дето продава магнитни наколенки? :)))

Ако не е инкриминирано, какво чакат законодателите? Не е луд, който яде баницата, а който му я дава.
Журналист
 

Re: Защо в Пловдив осъдиха циганите накуп?

Мнениеот Христозов » 19 Яну 2004, 11:44

Циганин , би ли ми разяснил какви са измененията за кражбата наток , защото явно не съ ги следил.
Христозов
 

Re: Защо в Пловдив осъдиха циганите накуп?

Мнениеот Христозов » 19 Яну 2004, 18:22

просто възстановявам темата
Христозов
 

ПредишнаСледваща

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron