начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Кумулация на условна с ефективна

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Кумулация на условна с ефективна

Мнениеот ihuahu » 28 Ное 2011, 17:09

Колеги, хелп плс, зациклих вече и не мога да мисля, а е относително лесен казус.

Кумулация:

1. Присъда:
А. Деяние - 12.02. - 05.03. 2011 г, 2 год. ЛОС / 4 год. изп. срок
В. Деяние - 08.02. 2011 г., 1 год. ЛОС / 2 год. изм. срок,

Едно общо за А и В - 2 год. ЛОС / 4 год. изп. срок , в сила 18.06. 2011

2. Присъда:
Деяние - 18.02. 2011 г., 7 месеца ЛОС - ефективно, в сила 07.10. 2011 г.

Прокуратурата иска за 1 и 2 едно общо наказание в размер на 2 год. ефективно. Направо иска да активира условката ей така.
Искам да избягам от това, ще се боря за 7 месеца ефективно, ще се позова на липса на чл. 68 НК, на най-благоприятното за осъдения съчетание съобразно принципа, възприет в т.9 на ПП № 4/1965 г. на ВС. и т.н.
Но да призная, плаши ме т.3 на ТР №14 ОТ 30.04.1987 Г. ПО Н. Д. № 6/1987 Г., ОСНК.

Цикълът е пълен към момента, дайте някъв рефреш плс!
ihuahu
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 28 Ное 2011, 16:48

Re: Кумулация на условна с ефективна

Мнениеот prim444 » 28 Ное 2011, 23:59

В момента не мога да проверя какво гласят Постановлението и ТР, но има константна практика на ВКС, че при новото групиране отново се разглежда въпроса за чл. 66 НК. Т.е. може да са групирани 10 присъди, после да цъфне още една в съвкупност и ще се определя отново общо наказание и ОТНОВО съда ще се занимава с въпроса да приложи ли или не чл. 66 НК.
Тук не става дума за чл. 68 НК.
Така като гледам "най благоприятно" са общо наказание 2 г., така че не виждам как ще се пребориш за 7 м. Естествено няма проблем тези 2 г да са условни, но дали ще се постигне генералната и индивидуалната превенция, ще решава отново съда. Не че е невъзможно да се приложи чл. 66 НК.
Утре ще разгледам Постановлението и ТР и евентуално може да си коригирам становището :lol: , та за сега толкова! Сори, че този коментар не ти върши работа.
prim444
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 24 Мар 2011, 14:31

Re: Кумулация на условна с ефективна

Мнениеот ihuahu » 29 Ное 2011, 00:43

prim444 написа:В момента не мога да проверя какво гласят Постановлението и ТР, но има константна практика на ВКС, че при новото групиране отново се разглежда въпроса за чл. 66 НК. Т.е. може да са групирани 10 присъди, после да цъфне още една в съвкупност и ще се определя отново общо наказание и ОТНОВО съда ще се занимава с въпроса да приложи ли или не чл. 66 НК.
Тук не става дума за чл. 68 НК.
Така като гледам "най благоприятно" са общо наказание 2 г., така че не виждам как ще се пребориш за 7 м. Естествено няма проблем тези 2 г да са условни, но дали ще се постигне генералната и индивидуалната превенция, ще решава отново съда. Не че е невъзможно да се приложи чл. 66 НК.
Утре ще разгледам Постановлението и ТР и евентуално може да си коригирам становището :lol: , та за сега толкова! Сори, че този коментар не ти върши работа.


Чакай, че ти направо ме застреля тука.

Искаш да кажеш, че при кумулиране на 2 год условно и 7 месеца ефективно има теоретична възможост общото, най - тежко наказание да е 2 год. условно? Е какво става с ефективната присъда, която между другото е приведена в изпълнение? Вадим човека от затвора :) Не, наистина се опулих доста тука, признавам.

Иначе няма 68 НК, явно е, те деянията са в съвкупност, не в рецидив, даже не знам защо споменах чл. 68 в питането си.

При мен не става въпрос за новопоявила се присъда, напротив и двете си ги има, известни са на прокуратурата и съда, просто едната е условна, другата ефективвна и прокуратурата иска да активира от само себе си условната и от там насетне вместо 7 месеца ефективно - направо 2 години ефективно.

Иначе:

т.3 на ТР №14 ОТ 30.04.1987 Г. ПО Н. Д. № 6/1987 Г., ОСНК:
Когато подсъдимият е освободен от изтърпяването на наказанията по всички присъди на основание чл. 64, ал. 1 или чл. 66 НК, съдът, който определя общото наказание, също решава въпроса за неговото изтърпяване. В тези случаи той може да постанови ефективно изтърпяване на общото наказание, наложено за всички присъди с условно осъждане, като се съобрази с миналите осъждания на подсъдимия, данните за неговата личност, с броя и степента на обществената опасност на извършените от него престъпления.

т.9 на ПП № 4/1965 г. на ВС:
.....съдът трябва да изследва всички осъждания до момента на едно лице, да прецени за кои от тях са налице предпоставките на чл. 25 във вр. чл. 23 НК и то в най-благоприятното за осъдения съчетание....
ihuahu
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 28 Ное 2011, 16:48

Re: Кумулация на условна с ефективна

Мнениеот prim444 » 29 Ное 2011, 18:30

За съжаление, вероятността общото наказание от 2г.ЛС да бъде условно, наистина е само на теория. :lol:
А по въпроса какво става със 7 те месеца ефективно ЛС - ако са изтърпени ще се приспаднат от определеното общо наказание ЛС. Например - сега му се определя общо наказание 2 г ЛС условно, но в изпитателния срок човекът се дъни, тогава му се привеждат тези 2 г, приспадат му се 7 месеца и ще изтърпи остатъка / 2г - 7 м = 1г и 5 м/.
Е, тук има и по - големи специалисти. Нека и те да си кажат думата.
prim444
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 24 Мар 2011, 14:31

Re: Кумулация на условна с ефективна

Мнениеот rusata74 » 03 Май 2018, 13:44

Здравейте,
Имам нужда от съвет..По дело за притежание с цел разпространение на наркотици, синът ми направи споразумение с Прокуратурата 2г/4г- условна присъда. Десет дена след това при рутинна проверка намират в него две цигари марихуана, новото дело е за Държане и му дадоха 1г ефективно. От два месеца е в затвора и адвокатът му е казал,че не могат да му се кумулират наказанията. Въпросът ми е дали съществува тази възможност и дали не е по-добре синът ми да подаде молба за това?
Благодаря предварително!
rusata74
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 30 Юли 2014, 21:22

Re: Кумулация на условна с ефективна

Мнениеот bvoykov » 06 Май 2018, 17:07

Моето лично мнение е, че при Вашия син няма как да се кумулират наказанията. Правилата за кумулация на наказанията се съдържат в членове 23-25 от Наказателния кодекс. Като съществено условие на кумулацията е необходимо престъпленията да са извършени преди да е имало влязла в сила присъда за което и да е от тях. Във Вашия случай синът Ви е сключил споразумение с прокуратурата. Съгласно чл. 383, ал. 1 от Наказателно-процесуалния кодекс одобреното от съда споразумение има последиците на влязла в сила присъда. Тоест с одобряването му от съда същото се счита за влязло в сила именно от този ден. Извършването на престъпление след този момент вече ще означава, че деянието е извършено след влязла в сила присъда и кумулацията няма да е възможна. Във Вашия случай синът Ви е бил хванат с две цигари марихуана 10 дни след споразумението... Наистина лош късмет, но за тези "тревички", колкото и "безобидни" да изглеждат на настоящата младеж, съдът дава много. До колко е оправдано аз не мога да кажа
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Кумулация на условна с ефективна

Мнениеот rusata74 » 15 Май 2018, 13:09

Благодаря за отговора! И аз така знаех, че е, но реших да се консултирам със сигурност! Сега пуснахме жалба до ВКС за нарушен материален закон и чакаме...
rusata74
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 30 Юли 2014, 21:22


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron