начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Донаборник, повиквателно, наказание ...

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Донаборник, повиквателно, наказание ...

Мнениеот Петров » 25 Апр 2003, 10:45

Здравейте,

Казвам се Стоян Петров на 25 години съм. От близо 2 години съм в Англия. 2001 година завърших висше образование в РУ "А. Кънчев". Проблемът ми е, че все още не съм служил. Минал съм всички военни комисии и на няколко пъти съм получавал повиквателно, но поради факта, че не съм в България не съм се явявал. Имам информация, че по закон "за измяна на държава" в моето положение се счита при неявяване след навършване на 27 години (информацията ми не е много сигурна, имам предвид источникът ми). Та въпросът ми е: Какво ще е наказанието ми ако се върна преди да навърша 27 години? Какво ме "чака" в България ако се върна сега? Като единственият ми повод за завръщането ми е военната ми служба в България. Може ли в такава ситуация да се разчита на адвокат (ако се стигне до нещо по сериозно)? Какво бихте ме посъветвали?

Благодария Ви предварително!

С. Петров
Петров
 

Re: Донаборник, повиквателно, наказание ...

Мнениеот eNIgMa » 25 Апр 2003, 11:10

Hi,

Poprintsip moje da otnesesh globa ot 750 do 1125 lv. (saglasno chl. 307, al. 3 ot sashtiya zakon). Chestno kazano, do sega ne sam chul nyakoy da sa se zanimavali da go nakazvat s globa za takova neshto, taka che spoko.
Kolkoto do tova, na koeto kazvash "darjavna izmyana", vsashnost stava vapros za prestaplenieto "otklonyavane ot voenna slujba" po chl. 361, al. 1 ot Nakazatelniya kodeks, a predvidentot nakazanie e lishavane ot svoboda do 3 g. Mejdu drugoto, ne sam chul da ima nyakoy osaden za takova prestaplenie, taka che ne im se vrazvay tolkova na furajkite.
eNIgMa
 

Re: Донаборник, повиквателно, наказание ...

Мнениеот madabi4 » 25 Апр 2003, 12:37

За ОВС се осъдени повече хора, отколкото за убииство, което ще рече повече от много. Аз лично те съветвам да се обадиш на родителите си и да ги помолиш да потърсят някой адвокат, който да им обясни точно за какво става въпрос. Глоба- да може.
madabi4
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 31 Май 2002, 21:10

Re: Донаборник, повиквателно, наказание ...

Мнениеот bgjurist » 25 Апр 2003, 15:01

Колеги, за да бъде подведен под наказателна отговорност за ОВС, е необходимо субектът да притежава специалното качество "военнослужещ". Не се касае и за държавна измяна, тъй като не виждам противодържавната цел в субективната страна. Бивш офицер съм от СВ, имам си статия за военните престъпления, рецензирана от проф. Румен Владимиров. В случая не може да се касае за престъпление, а за административно нарушение. Т.е., подлежи на административнонаказателна отговорност. Законът, към който следва да се обърне, е ЗОВС. Ако желае питащият, може да се свърже с мен на 089 644 763.
bgjurist
Потребител
 
Мнения: 966
Регистриран на: 11 Сеп 2002, 14:11

Re: Донаборник, повиквателно, наказание ...

Мнениеот Второкурсник » 26 Апр 2003, 21:05

Погледни члена - чл.361. ОВС-то е чл. 380, 381 и да, за него наистина се изисква специално качество - да е субект по смисъла на чл.371. За престъплението по чл.361 - достатъчно е да си български гражданин и да са те призовали да си отбиеш военната служба. А съставът си се прилага... това поне съм го виждал лично.
Един приятел има сходен проблем само, че той е Германия и се чуди дали да се връща. Някои да знае от кои момент започва да тече давността по чл.361?В смисъл, от кои момент престава да извършва престъплението по чл.361? Доста се чудих какво да му отговоря на този въпрос и накрая си признах, че не знам, така че ако някои знае ще съм му благодарен!
Второкурсник
 

Re: Донаборник, повиквателно, наказание ...

Мнениеот korsar » 29 Апр 2003, 05:22

На въпроса Ви: Какво ще е наказанието ми ако се върна преди да навърша 27 години?
До 27-ия Ви рожден ден по сега действащата законова уредба - чл.307, ал.2 и ал.3 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България - се предвижда само административно наказание "глоба", чийто общ размер не би могъл да надвиши 1875 лева.

На въпроса Ви: Какво ме "чака" в България ако се върна сега?
Отговорът е: доброволно или не, но все пак - явяване на наборна военна служба.
korsar
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 29 Окт 2002, 15:01

Re: Донаборник, повиквателно, наказание ...

Мнениеот Иванов » 01 Юни 2003, 14:17

В същност как си получавал повиквателни, след като ис в Англия? Може да са ги вземали твои роднини и приятели, но след получаването им е трябвало да гги върнат във военния отдел към общината с указание, че не си в страната. Могат да ти сложат само глоба. Няма предпоставки да се счита, че си извършил престъплението "отклоняване от военнна служба" - с оглед на това, че не си получил лично повиквателните. След 29-годишна възраст вече немогат да те викат в казармата. Така, че по-добре стой в Англия до тогава.
Иванов
 

Re: Донаборник, повиквателно, наказание ...

Мнениеот Иванов » 01 Юни 2003, 14:23

За да има качеството военнослужещ, човек трябва вече да е влязъл в казармата и да е положил клетва. Преди това той няма такова качество и не носи наказ. отговорност.
Иванов
 


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


cron