начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Извършил ли съм престъпление?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Извършил ли съм престъпление?

Мнениеот krastinko » 22 Яну 2016, 11:47

В продължение на дълго време получавах на мейла си спам с предложения да си поръчвам всякакви боклуци. В края на всяко съобщение има и линк за отписваме, ако не желая да получавам такива съобщения, но въпреки че на няколко пъти се отписвах, продължавах да ги получавам. Пратих отговор до мейла, от който ги получавах с настояване да престанат да ми изпращат спам, но нищо не се случи.
Накрая ми писна и започнах да си "поръчвам" от предлаганите продукти, като за пръчващ всеки път измислях различно име, измислях си и телфонни номера, за които не знам дали съществуват наистина, както и адреси, на които да се изпрати съответната стока, като използвах реално съществуващи улици от различни градове, но с измислен от мен номер на улица. Като мейл адрес на получателя вписвах специално направен от мен за тази цел.
И сега получих от въпросните търговци мейл, с който искат да им заплатя направените от тях разходи за куриер на всички фалшиви поръчки, които съм направил (и ги изброяват). Интересното е, че го получих на мейла, на който получавам спам-а, т. е. на истинския ми, а не на този, който пиша в поръчките. Не знам как са ги свързали. Може би остава информация от какво IP се пращат и се вижда, че е от едно и също. Заплашват ме, че ако не им въстановя сумите, ще подадат сигнал срещу мен в прокуратурата за измама.
Въпросът ми е: извършил ли съм престъпление и могат ли наистина да подадат сигнал срещу мен?
А ако няма престъпление, по граждански път дължа ли им въпросните разходи за куриер? Могат ли да ме съдят за тях?
krastinko
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 16 Ное 2013, 12:59

Re: Извършил ли съм престъпление?

Мнениеот bludniq_sin » 22 Яну 2016, 12:48

Въпросът ми е: извършил ли съм престъпление и могат ли наистина да подадат сигнал срещу мен?
А ако няма престъпление, по граждански път дължа ли им въпросните разходи за куриер? Могат ли да ме съдят за тях?

1) Престъпление според мен - не.
2) Имало е оферта, трябва да докажат, че ВИЕ сте приел офертата. Ако успеят би следвало да дължите възстановяване на направените от продавача разходи, но по този въпрос пишете по-скоро в общата секция.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Извършил ли съм престъпление?

Мнениеот svettoslav » 22 Яну 2016, 14:19

krastinko написа:В продължение на дълго време получавах на мейла си спам с предложения да си поръчвам всякакви боклуци. В края на всяко съобщение има и линк за отписваме, ако не желая да получавам такива съобщения, но въпреки че на няколко пъти се отписвах, продължавах да ги получавам. Пратих отговор до мейла, от който ги получавах с настояване да престанат да ми изпращат спам, но нищо не се случи.
Накрая ми писна и започнах да си "поръчвам" от предлаганите продукти, като за пръчващ всеки път измислях различно име, измислях си и телфонни номера, за които не знам дали съществуват наистина, както и адреси, на които да се изпрати съответната стока, като използвах реално съществуващи улици от различни градове, но с измислен от мен номер на улица. Като мейл адрес на получателя вписвах специално направен от мен за тази цел.
И сега получих от въпросните търговци мейл, с който искат да им заплатя направените от тях разходи за куриер на всички фалшиви поръчки, които съм направил (и ги изброяват). Интересното е, че го получих на мейла, на който получавам спам-а, т. е. на истинския ми, а не на този, който пиша в поръчките. Не знам как са ги свързали. Може би остава информация от какво IP се пращат и се вижда, че е от едно и също. Заплашват ме, че ако не им въстановя сумите, ще подадат сигнал срещу мен в прокуратурата за измама.
Въпросът ми е: извършил ли съм престъпление и могат ли наистина да подадат сигнал срещу мен?
А ако няма престъпление, по граждански път дължа ли им въпросните разходи за куриер? Могат ли да ме съдят за тях?




:lol: :lol: :lol: Браво,бе,приятел! Поздравления! :lol: :) :) :lol: Как не се сетих и аз да го направя това ....? :lol:
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Извършил ли съм престъпление?

Мнениеот svettoslav » 22 Яну 2016, 14:25

bludniq_sin написа:
Въпросът ми е: извършил ли съм престъпление и могат ли наистина да подадат сигнал срещу мен?
А ако няма престъпление, по граждански път дължа ли им въпросните разходи за куриер? Могат ли да ме съдят за тях?

1) Престъпление според мен - не.
2) Имало е оферта, трябва да докажат, че ВИЕ сте приел офертата. Ако успеят би следвало да дължите възстановяване на направените от продавача разходи, но по този въпрос пишете по-скоро в общата секция.


То ако има приемане,значи си дължи и цената,мен ако питаш. Мисля обаче че се касае за порок във волята.Той на практика не желае да има сделка. Т. нар. "на шега" приемане. Проф. Таджер съм чел по въпроса.В подобна връзка ще се разгледа неговото "съгласие". Самият факт,че ги разхожда насам-натам,сам по себе си сочи,че не желае сделка,респ. последиците от нея-да се задължи с пари и да получи нещо.
Няма измама и според мен,но сложно гражданско дело ще да е.Те да си бият главата,да видим как ще се докаже всеки елемент от брънката.Много лесно е да изпращаш по 100 000 мейла на ден. Я малко разходка на въздух до албанското консулство и обратно...Аааамаха :lol: :lol: :lol: :lol:
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Извършил ли съм престъпление?

Мнениеот svettoslav » 22 Яну 2016, 14:35

Единственото кофти за него от евентуален сигнал за измама,е че ще ходи да се обяснява и именно тези данни,които ще се съберат по преписката,много ще ги облагодетелствуват онези при евентуално последващо гр. дело.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Извършил ли съм престъпление?

Мнениеот teogeo » 22 Яну 2016, 17:33

Дотук добре. Ама никой не се сети да дръпне на "Нено Бизнесмено" ушите за непоисканите търговски съобщения по смисъла на ЗЕТ (Закона за Електронната Търговия).

Чл. 6. (1) Доставчик на услуги, който изпраща непоискани търговски съобщения по електронната поща без предварително съгласие на получателя, е длъжен да осигури ясното и недвусмислено разпознаване на търговското съобщение като непоискано още с постъпването му при получателя.
(4) Забранява се изпращането на непоискани търговски съобщения на потребители без предварителното им съгласие.


В глава Осма са описани и съответните санкции.

Процедирайте по указания по-горе ред и на търговеца ще му пръснЪт гъ-зЪ (юридически казано).
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Извършил ли съм престъпление?

Мнениеот svettoslav » 22 Яну 2016, 18:08

Не е ли по-добре да им пише едно писмо по мейла,като им обясни тях какво ги чака?Така ще се кротнат и няма да се разтъкава по полиция да се обяснява относно "измамливите" си действия ,с които ги е увредил.

П.П. Пък може и да са спазилиусловията за уведомяване ,че е "непоискано",питащия си знае най-добре това така ли е.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Извършил ли съм престъпление?

Мнениеот ivanov_p » 22 Яну 2016, 20:59

Най-добре е нищо да не прави. ако тръгнат да го съдят за транспортните разноски ще го мисли.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Извършил ли съм престъпление?

Мнениеот alexandar25 » 22 Яну 2016, 21:45

Чудя се, как тези разнасят насам-натам стока, само от един мейл, без потвърждение по телефон?
Според мен, плашат го само.
Аватар
alexandar25
Потребител
 
Мнения: 533
Регистриран на: 19 Мар 2008, 12:52

Re: Извършил ли съм престъпление?

Мнениеот svettoslav » 22 Яну 2016, 23:24

alexandar25 написа:Чудя се, как тези разнасят насам-натам стока, само от един мейл, без потвърждение по телефон?
Може бе . Аз съм получавал, нямам спомен да ми се обаждаха. По мейла май че ми писаха. Но пък наистина, как ме свариха на място? :? Може и с СМС или пак по мейла да са ме уведомили за час на доставяне. Една книга беше.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Извършил ли съм престъпление?

Мнениеот svettoslav » 22 Яну 2016, 23:34

Обаче съм се смял един час с тая история, да пукна :lol: :lol: :lol: Голям т. шак, честно...хихи :mrgreen:
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Извършил ли съм престъпление?

Мнениеот svettoslav » 22 Яну 2016, 23:41

Даже ако съм на негово място, сега щях да си поръчам още нещо, като ги заплаша с дело ако не ми го доставят. Може пък да има някакви нови продукти ...Китайски сувенири за Коледа. .. :lol:
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Извършил ли съм престъпление?

Мнениеот bludniq_sin » 26 Яну 2016, 12:08

А какъв е механизмът на извършване на поръчките от този сайт? Дайте един линк да видим. По принцип според мен е недоказуемо, че вие сте автор на поръчките (т.е страна по договора). IP адресът ви нищо според мен не доказва, но сигурен ли сте, че не сте се идентифицирал по друг начин докато сте правил поръчките? И кой и-мейл доставчик ползвате - питам защото си мисля, че ако са установили вас като са използвали ip някъде в тялото на мейла то би следвало там да е IP на и-мейл клиента (клиент ли се казваше..) - примерно gmail ili mail ili abv
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Извършил ли съм престъпление?

Мнениеот krastinko » 27 Яну 2016, 03:12

Благодаря на всички за мненията. Сега да уточня.
Съобщенията не са изрично обозначени като непоискани, но в началото и края на всяко с дребен шрифт на жълт фон ти дават възможност да се отпишеш. Само че при мен отписването не сработи.
Мейлът, който давах за поръчките, е в abv. Писмата, които получавах от тях на този мейл, бяха в папка "спам", което говори само по себе си.
Всъщност аз им направих този номер не толкова заради самия спам, и друг път съм получавал такъв, а по-скоро заради "продуктите", които предлагат и заради начина, по който ги представят. В рекламите има явни измами, дори да не гледаме просташкия начин, по който са направени. На сайта им е изписана фирма, която така и не намерих в Търговския регистър. Врочем, ето го и сайта:
http://dobropazaruvane.com/
Интересното е, че на сайта няма линкове към продуктите, които предлагат. Линк към рекламата на даден продукт (на страницата с рекламата можеш и да го поръчаш) се дават само в мейла, който получаваш.
Ето и няколко линка, който иска може да си поръча нещо :)
http://perfektensavet.com/antismoking/3 ... 680_s-9739
http://perfektenza.net/stopsnore/7623/? ... 709_s-9776
http://nai-preporachani.com/vipervenom/ ... 720_s-9788
http://perfekten-za.net/slimexcelle/720 ... 753_s-9849
http://tainatanaarnold.com/epicmass/395 ... 778_s-9873
http://top-oferta.net/vivalprob/2483/in ... 802_s-9910
http://toppazaruvane.com/headache/2458/ ... 828_s-9949
http://perfektenza.com/petzoom/2563/?ut ... 862_s-9956
http://super-oferta.com/body10pushup/54 ... 93_s-10003
http://perfektenza.net/lasersharpener/2 ... 18_s-10025
http://dobarsavet.com/Body10-No5/3344/? ... 49_s-10040
krastinko
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 16 Ное 2013, 12:59

Re: Извършил ли съм престъпление?

Мнениеот bludniq_sin » 27 Яну 2016, 10:42

интересно. аз лично бих сигнализирал до комисията за защита на потребителите, някое сдружение за защита на потребителите, гледам, че някои от продуктите може и да могат да се класифицират като лекарствени средства без лекарско предписание та от там не знам дали не може да се сигнализира и изпълнителната агенция по лекарствата, освен това не съм убеден, че търговецът все още съществува под формата, която е написана на сайта. Интернет Сайлес ЕООД - такова юридическо лице с такъв адрес на управление в търговския регистър аз не намерих. Има такова дружество, но делото му в апис е архивирано (такъв човек г. димитров няма) а с неговото ЕИК в момента съществува друга фирма - "СУПЕР ШОПИНГ" ЕООД. При всички положения е и некоректно фирмата, която е на сайта вече да не съществува под това име и все още да стои там - заблуждава и без това заблудените потребители, които биха си поръчали нещо. Освен това не съм убеден, че този ако продава отчита някакви приходи - т.е вероятно ощетява и фиска ...
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Извършил ли съм престъпление?

Мнениеот krastinko » 28 Яну 2016, 15:56

А най-интересното е, че продължавам да получавам тези реклами.
Със сигурност ще сезирам някого за този случай, най-вероятно КЗП, но като ми остане малко повече време да опиша подробно фактите.
А междувременно ще си поръчам един крем, от който плочките на корема ми ще станат като на бате Арни :)
krastinko
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 16 Ное 2013, 12:59

Re: Извършил ли съм престъпление?

Мнениеот svettoslav » 02 Фев 2016, 18:36

krastinko написа:А междувременно ще си поръчам един крем, от който плочките на корема ми ще станат като на бате Арни


Днес е Втори . Внимавай само вместо крем да не получиш вазелин! Че тогава и бате ти Арни не може ти помогна 8)
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Извършил ли съм престъпление?

Мнениеот svettoslav » 02 Фев 2016, 18:42

bludniq_sin написа:. При всички положения е и некоректно фирмата, която е на сайта вече да не съществува под това име и все още да стои там - заблуждава и без това заблудените потребители,


Е,важното е все пак че съществува,макар и под друго име.


bludniq_sin написа: "СУПЕР ДУХИНГ" ЕООД


:lol: :lol: :lol:
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 42 госта


cron