начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Субект на престъпление и наказателноотговорно лице

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Субект на престъпление и наказателноотговорно лице

Мнениеот radichani » 04 Май 2016, 02:54

Така, въпросът ми е, тъй като до момента стигнах до извода, че не са едни и същи понятия, може ли изобщо да се говори за субект на престъпление, ако този субект е наказателнонеотговорен ? И вторият ми въпрос : ако малолетно лице извърши общественоопасно деяние с висока степен на опасност като какво го квалифицираме това лице?
radichani
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 04 Май 2016, 02:43

Re: Субект на престъпление и наказателноотговорно лице

Мнениеот ivan_lawyer » 04 Май 2016, 05:55

Аз Наказателното право го изоставих като поддръжка на знанията преди години - разбира се - може да се отвори теорията и да се види.
Какво Ви залутва - субект винаги има - ако ще да е наказателно -неотговорен. Интензитетът също не пречи на преследването.
Има различни понятия - преследване и изпълнение на наказанието. Преследвателна и изпълнителна давност, всъщност освобождават от отговорност субекта.

Субектът ли Ви тревожи като явление - дали има субект - дали е само споменаване в документите, че лицето е малолетно.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5235
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Субект на престъпление и наказателноотговорно лице

Мнениеот bludniq_sin » 04 Май 2016, 09:14

Субектът на престъпление (обяснявам по най-лаишкия начин) е този, който може (който би могъл да е извършител) на дадено престъпление (не всеки може да е субект на всяко престъпление - примерно за някои престъпления субектът може да е само длъжностно лице), а наказателноотговорно лице е вече този, който от една страна може да е субект на конкретното престъпление, а освен това го е и извършил...

Ако нещо теоретично съм оплескал да ме поправят ..
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Субект на престъпление и наказателноотговорно лице

Мнениеот ivan_lawyer » 04 Май 2016, 12:32

Не знам. Стойнев ме е изпитвал, Ненов съм го изял с кориците, говорим за автора Ненов, ужасно съжалявам - че изпуснах неговото издание - "Особена част", той е перфектен. Но не съм корифей на наказателно право - просто си изказвам мнението.
Но моето лично съждение е - да се провери по веригата за какво става въпрос. Да се направи проверка по посочените автори, да се направи анализ и така. Малко ми се губят понятията - обект, субект, предмет, в смисъл аритметиката в Наказателното право е стриктна.
Да разчленим понятието и ще получим отговори.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5235
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Субект на престъпление и наказателноотговорно лице

Мнениеот radichani » 04 Май 2016, 14:02

Въпросът ми беше, може ли наказателнонеотговорно лице, било то поради невъзможност да съзнава и ръководи действията си (чл.33 ал.1 НК) или недостигнало определена възраст - 14 години, съответно непълнолетно, което също не е съзнавало действията си (чл.31 ал.2 и чл.32 ал.1 НК), да бъде субект на престъпление? Възможността едно лице да носи наказателна отговорност не е ли задължително качество за един субект на престъпление(изключвам останалите качества- длъжностно лице, военен, родител..)
radichani
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 04 Май 2016, 02:43

Re: Субект на престъпление и наказателноотговорно лице

Мнениеот nk7702n » 04 Май 2016, 15:00

Имате нужда от доста четене на теория, преди да си дадете отговори на практически въпроси :
http://www.bg-pravo.com/2009/11/blog-post_08.html
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Субект на престъпление и наказателноотговорно лице

Мнениеот radichani » 04 Май 2016, 19:41

nk7702n написа:Имате нужда от доста четене на теория, преди да си дадете отговори на практически въпроси :
http://www.bg-pravo.com/2009/11/blog-post_08.html


Много добре обаче питам точно, защото това вече съм го прочел и исках просто отговор дали съм си направил правилни изводи.Едно да така е или не си прав, защото.. щеше да е много по полезно.
radichani
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 04 Май 2016, 02:43

Re: Субект на престъпление и наказателноотговорно лице

Мнениеот lexy21 » 04 Май 2016, 22:06

radichani написа:може ли изобщо да се говори за субект на престъпление, ако този субект е наказателнонеотговорен ?

Може и винаги се говори за субект на престъплението - това понятие не е обвързано със субекта Х, не е индивидуализирано, то е типово и "първично" - отразява принципната възможност определени категории лица да бъдат извършители на определен вид престъпления въобще.
Най-просто: само жени могат да са субекти на престъплението по чл. 120 от НК и, ако нямаме жена, няма да изследваме въобще "вторичния" въпрос - дали е наказателноотговорен субектът или не. Търсете жената :wink: , пък после проверете дали тази жена е била наказателноотговорна, когато е извършила конкретното деяние. Ако нямаме жена - нямаме престъпление, ако имаме - същата тази жена, ако е била на 13 - няма да е наказателноотговорна, ако е била на 15 - може и да се окаже, че ще бъде и т.н.
Ако едно лице не е сред кръга от лица, които теоретично могат да носят наказателна отговорност за определено вид престъпление (субект на това престъпление), то дали принципно това лице би могло да понесе наказателна отговорност за друго престъпление (дали е наказателноотговорно) няма абсолютно никакво значение.
radichani написа:ако малолетно лице извърши общественоопасно деяние с висока степен на опасност като какво го квалифицираме това лице?

Просто малолетно лице, с което се "борим" по реда на Закона за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните.
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 14 госта


cron