начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Помощ относно очна ставка

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Помощ относно очна ставка

Мнениеот epoaro » 19 Май 2016, 09:53

Здравейте,
Обръщам се към Вас, с надеждата да получа отговор на интересуващите ме въпроси.
Мой бивш работодател е депозирал жалба срещу мен в прокуратурата. Няколко пъти ходя и давам показания, пред разследващ полицай. Докато на 3тия път разбрах, че вече има образувано Досъдебно производство. За последно ходих в средата на ноември миналата година и от тогава пълно затишие.
Но както се оказа е било затишие пред буря.
Преди 2 дена получих призовка, в която пише, че в качеството ми на свидетел да се явя за процесуално действие - очна ставка. И от тук идва моето притеснение. До този момент аз съм конституиран като свидетел. Няма обвиняем - само аз и жалбоподателя, няма други свидетели и т.н.
Ровейки се да пржуча въпроса какво точно е очната ставка, лично подразбирам, че тя се прави с цел изяснява не на противоречия в хода на ДП. Но ако разбирам правилно теорията - трябва да има обвиняем и свидетели. Нормално е да има м/у мен и жачбоподателя разминавания, т.к той твърди 1, а аз друго.

И въпроса ми е, тази очна ставка не е ли като капан в моя случай? Т.е по логика явно ще се явим аз и бившия ми работодател. Аз съм конституиран като свидетел, а той като тъжител. Не се притеснявам от нищо чист съм и не съм направил нищо нередно и ще иза с чисто сърце, но все пак ми искам съвет дали с този очна ставка не се цели по-бързо да ми се повдигне обвинение. Нарушават ли ми се така правата на свидетел?

Благодаря и ще се радвам ако някой ми разясни по подробно нещата.
epoaro
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 19 Май 2016, 09:32

Re: Помощ относно очна ставка

Мнениеот ufijd » 19 Май 2016, 10:03

Прочети чл. 143, ал.4 от НПК, това по отношение, че очна ставка може да се прави и между свидетели! А относно притеснението ти, може да ангажираш адвокат, който да те съветва и защитава интересите ти по време на очната ставка/ чл.122,ал.2 от НПК/.
ufijd
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 22 Май 2006, 14:41

Re: Помощ относно очна ставка

Мнениеот epoaro » 19 Май 2016, 12:47

Благодаря за отговора и съвета. Досега не съм търсил адвокат и не мисля и този път да потърся. Както казах не крия нищо и съм с чиста съвест. Притеснявам се просто, от факта, че аз съм никой, просто нормален работник, а бившия работодател, все пак бизнесмен с връзки и пари. Познавайки системата ни, и че прокурори, адвокоти и т.н се познават въртят заедно сделки и пр, има едно малко притеснение.

Но все пак винаги мога да се позова на чл. 121 от НПК, както и да кажа: На този въпрос съм зал писмени обяснения. " Надявам се да не бъркам с тези мои разсъждения.
epoaro
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 19 Май 2016, 09:32

Re: Помощ относно очна ставка

Мнениеот ilian_todorov » 19 Май 2016, 14:20

epoaro написа:
Но все пак винаги мога да се позова на чл. 121 от НПК, както и да кажа: На този въпрос съм зал писмени обяснения. " Надявам се да не бъркам с тези мои разсъждения.

Първото да, но лично аз не го препоръчвам. Заостряш вниманието срещу теб.
Второто не ти дава право да не отговаряш на въпроса.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron