начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Какви са ми правата при дадено ми предписание?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Какви са ми правата при дадено ми предписание?

Мнениеот katerinciq » 09 Авг 2016, 15:26

Здравейте, срещу мъжът ми има пусната жалба в прокуратурата за нанесени щети върху недвижим имот в следствие на извършени ремонтни дейности в нашия имот. Става въпрос за получила се пукнатина на тавана на банята на комшията. Самият той пред мъжът ми е нанесъл няколко удара с пръчка по пукнатината, в следствие на което е паднала мазилката. Районната полицайка искаше още веднага да напише на мъжът ми предписание за възстановяване на нанесените щети! Но мъжът ми е отказал да го подпише, защото не сме съгласни с обвиненията и е дал своите показания Преди няколко месеца имаше земетресение в Стара Загора, мазилката в банята е варова, стара. А също така ние не сме извършвали никакви ремонтни дейности, които да предизвикат това напукване. Въпросът ми е какви са ни правата ако ни връчат такова предписание, може ли да се обжалва и по какъв начин да се защитим и да търсим правата си?
katerinciq
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Апр 2011, 16:15

Re: Какви са ми правата при дадено ми предписание?

Мнениеот jhoro » 09 Авг 2016, 17:34

Предписание от прокуратурата :shock: не знаех, че са иззели функциите на ДНСК и Районен съд едновременно. И че правят строително-технически експертизи - в случая за вида, размера и причината за въпросните щети.
Същото важи и за въпросната полицайка.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Какви са ми правата при дадено ми предписание?

Мнениеот katerinciq » 11 Авг 2016, 00:04

Точно и в това беше моето изумление!Затова реших да се допитам тук.
katerinciq
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Апр 2011, 16:15

Re: Какви са ми правата при дадено ми предписание?

Мнениеот teogeo » 11 Авг 2016, 10:35

При условие, че почти всички от полицаите и охранителите в затворите работят "часпром" в строителството (плочки, тераток, гипсокартони, изолации), то направо ги виждам вече и като вещи лица. Защо не и предписания да дават? Случвало ми се е и на мен да се изтъпани някой клепоух Шапкар Фуражков и да ми обяснява за граници, нотариални актове, скици. Не минава...
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Какви са ми правата при дадено ми предписание?

Мнениеот katerinciq » 11 Авг 2016, 13:16

Има ли вариант прокуратурата да ни задължи да заплатим ремонтните дейности,без да е направена експертиза и да се е произнесло вещо лице по въпроса. Предполагам,че прокуратурата ще излезе с постановление по казуса?! Какви ответни действия можем да предприемем?
katerinciq
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Апр 2011, 16:15

Re: Какви са ми правата при дадено ми предписание?

Мнениеот jhoro » 11 Авг 2016, 15:30

Тук се наблюдава (дали от питащия или от други субекти) непознаване на въпроса "Що е то прокуратура и им ли почва у нас?" За целта ще цитирам от сайта Прокуратурата на Република България
1. Какво представлява Прокуратурата на Република България?
Прокуратурата на Република България е орган на съдебната власт, състоящ се от ...
2. Каква е основната функция на прокуратурата?
Тя привлича към отговорност лицата, които са извършили престъпления, и поддържа обвинението по наказателни дела от общ характер.
12. Какво е престъпление?
Точна дефиниция на понятието „престъпление” дава Наказателният кодекс:
Чл. 9.(1) Престъпление е това общественоопасно деяние (действие или бездействие), което е извършено виновно и е обявено от закона за наказуемо.
(2) Не е престъпно деянието, което макар формално и да осъществява признаците на предвидено в закона престъпление, поради своята малозначителност не е общественоопасно или неговата обществена опасност е явно незначителна.
Всички престъпления са изчерпателно посочени в Наказателния кодекс.
13. Какво ще стане, ако в жалбата Ви ИМА данни за извършено престъпление, които се потвърдят при проверката?
Прокуратурата ще образува досъдебно производство, за което Вие ще бъдете писмено уведомени.
В зависимост от конкретния казус, делото може да се разследва от разследващ полицай, следовател или прокурор.
В по-голямата част от случаите разследването се води от разследващ полицай.
Прокурор в съответната прокуратура ще осъществява ръководство и надзор върху разследването по досъдебното производство, ще съблюдава за спазване на законосъобразното провеждане на разследването и приключването му в определените срокове.
14. Какво ще стане, ако в жалбата Ви НЯМА данни за извършено престъпление?
В зависимост от конкретния случай, прокурорът ще реши преписката по един от изброените по-долу начини.
1. Ще върне сигнала или получената друга информация за допълване на техния подател.
2. Ще прекрати преписката.
3. Ще изпрати преписката по компетентност на контролните органи за търсене на aдминистративнонаказателна отговорност.
4. Ще извърши лично предварителна проверка.
5. Ще откаже образуването на досъдебно производство.

В първия пост беше описан един граждански спор (за нанесени материални щети) - не разбирам причината за намесване на полиция и прокуратура. Засегнатата страна си подава една искова молба в съответния Районен съд и претендира и доказва. И така нататък по процедурата.
Накрая съдът ще реши - кой крив и кой прав.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта


cron