начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Ликвидация на фирма при неудовлетворен кредитор.

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Ликвидация на фирма при неудовлетворен кредитор.

Мнениеот krastinko » 24 Авг 2016, 14:41

Здравейте.
Миналата година водих дело срещу една фирма (ЕООД). Докато течеше делото, собственикът и си регистрира друга фирма, с много близко име и със същия предмет на дейност. Прехвърли имуществото и дейността на новата фирма, а старата я обяви в ликвидация. Решението на съда излезе на 22.12.2015 г. (изцяло в моя полза), като подлежеше на обжалване в двуседмичен срок от получаване на решението. Ответникът въобще отказа да получи решението - нямаше на кого да го връчат. През м. февруари 2016 г. си извадих изпълнителен лист, но още не съм образувал ИД.
Още преди да излезе съдебното решение, изпратих до управителя искане да ми изплати дължимите суми във връзка с поканата до кредиторите, публикувана в Търговския регистър. Писмото ми (телепоща със заверка на съдържанието) беше върнато като непотърсено - нямало никой на адреса.
Сега с изненада виждам в Търговския регистър, че фирмата е заличена на дата 20.01.2016 г. Управителят е подписал декларация, че дружеството няма задължения.
Въпросът ми е: извършил ли е някакво престъпление управителят с тези си действия? След като има съдебно решение, макар да не е влязло в сила, излъгал ли е в декларацията си, че фирмата няма задължения? Освен това не е ли длъжен да приема поща на адреса, който е обявил в поканата до кредиторите в ТР?
Има ли смисъл да подавам сигнал срещу него в прокуратурата?
И още нещо - сигурен съм, че допреди два месеца фирмата все още не беше заличена. Как така изведнъж се оказа заличена с дата 20.01.2016 г???
krastinko
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 16 Ное 2013, 12:59

Re: Ликвидация на фирма при неудовлетворен кредитор.

Мнениеот llumar » 24 Авг 2016, 16:03

Аз имам много подобен случай......Но все още ми предстои да спечеля делото. Мисля че не е възможно нищо да не може да се направи.
На първо хрумване ми идва на ум, да се заведе дело срещу физическото лице- бивш управител за непозволено увреждане (деликт)-той е знаел, че има висящо дело с/у фирмата му и въпреки това я е ликвидирал.........
Прокуратурата отговаря за престъпления, а на вас ви трябват пари-т.е.физичексото лице има пари, трябва да се търсят от него.
Ако искате може да поддържаме връзка, аз не съм изследвал въпроса задълбочено , з-то все още не ми е на дневен ред, но можем да си сътрудничим да търсим решение на проблема....На други проблеми , за които всички ми казваха, че няма решение съм намирал....
llumar
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 18 Мар 2011, 18:55

Re: Ликвидация на фирма при неудовлетворен кредитор.

Мнениеот jhoro » 24 Авг 2016, 17:11

Това, че сте спечелили (или ще спечелите) дело срещу ООД не трябва да ви радва чак толкова. В крайна сметка затова се казва ООД - Дружество с Ограничена Отговорност.
Чл. 113. Дружество с ограничена отговорност може да се образува от едно или повече лица, които отговарят за задълженията на дружеството с дяловата си вноска в капитала на дружеството.

Но понеже стана дума за преливане на активи от една фирма в друга - там трябва да поразровите как е станало - с дарение, продажба, фиктивни сделки или нещо друго.
Една куха фирма - дали ще бъде ликвидирана или ще стърчи като бостанско плашило - все тая. От нея нищо няма да излезе (като пари).
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Ликвидация на фирма при неудовлетворен кредитор.

Мнениеот krastinko » 29 Авг 2016, 13:53

Никакви пари не искам вече да търся от тази фирма. Искам гадюхата да си понесе отговорността.
Доколкото знам, за да ликвидира фирмата е трябвало да попълни декларация, че фирмата няма задължения към никого. И че за неверни данни носи отговорност по чл. 313 НК. В тази посока се чудя мога ли да действам и дали ще излезе нещо.
krastinko
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 16 Ное 2013, 12:59


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron