начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Въпрос за изплащане на кръвнина

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос за изплащане на кръвнина

Мнениеот mellini » 09 Сеп 2016, 21:31

Здравейте, бих желала да получа правна помощ и разяснения по следния въпрос.
Скоро в нашето семейство се случи ужасна трагедия - накратко братовчед ми беше в чужбина с приятелката си, въпросния ден имали сериозен конфликт, сбутали се, тя пада, удря си сериозно главата и изпада в кома.
Момичето не успя да се събуди и почина в болницата. Братовчед ми е в затвора и се води следствие.
Въпросът ми е (нямам никаква представа как стоят нещата), изплаща ли се кръвнина и ако е така, ако братовчед ми няма имоти или парична сума, кръвнината наследява ли се от неговото семейство - майка му и баща му?
Или как се процедира в такива случаи?
Благодаря предварително, ако някой откликне!
mellini
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 09 Сеп 2016, 21:11

Re: Въпрос за изплащане на кръвнина

Мнениеот ivan_lawyer » 09 Сеп 2016, 22:42

Не съм наказателен адвокат, в смисъл познавам законите - но по наследствените въпроси мога да кажа.
Сега - кръвнината не се сещам дали е личен дълг - тоест дали се погасява със смъртта на виновния.

Второ - братовчед Ви не е проявил особена жестокост, жертвата не е съзнавала, че умира, не е имало агония - нито страдания при смъртта - това са гнусни термини - но ги използваме. Така че - едва ли ще е доживотна присъда. По скоро 5 години - с опция да се намали.

Ако е личен дълг - се погасява - един вид - не дължите. Ако не е личен дълг - трябва да се пазите да не приемете наследство - умира чвека и не му пипате нито парите - нито вещите - нито нищо - отказвате се от наследство. То е нотариално - но често приемат че понеже си изтеглил примерно влога на починалия - то е прието наследството.

Но едва ли ще бъде осъден дълго. Толкова е гадно да минеш покрай централния софийски затвор по време на свиждане - хората са едни такива - просто не може да се опише, които идват на свиждане, едни нито тъжни - просто седят там. В смисъл близките на осъдения също страдат.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Въпрос за изплащане на кръвнина

Мнениеот mellini » 09 Сеп 2016, 23:11

Много благодаря, че откликнахте! В къщи всички сме съсипани от случилото се! Лошото е, че трагедията се е разиграла в Лондон и съответно следствието и самото дело ще се водят там, не успяхме да разберем веднага, защото за да ни се обади е трябвало да има пари, т.е. заплащат се обажданията, а пари могат да му се изпратят със запис само от страната. Назначен му е служебен адвокат, които евентуално за да се смени, трябва да се докаже, че не си върши работата. Нямаме информация как върви следствието, докъде е стигнало, нито дори какво е обвинението му, за да ни даде информация адвоката му, братовчед ми трябва да попълни документи за съгласие и т.н. За момента незнаем подробности, всичко е много тромаво. Каквото и присъда да е, ще искаме да го изпратят тук, поне да можем да го виждаме...Там дори на свиждане няма да можем да ходим...
Със сигурност английското законодателство е различно, но въпроса за кръвнината (предполагам) ще е нещо подобно като тук.
Братовчед ми няма английско гражданство, нито приятелката му имаше, работеха там. Няма собствено имущество (движимо или не движимо), нито пари в банка. Каквато и кръвнина да се определи, братовчед ми няма да може да я изплати, ще има присъда и докато е в затвора няма да може да я погасява, докато е там. Следователно дългът му ще падне ли върху неговите родители, т.е. ще трябва ли те да го изплатят (изплащат)?
Сумата ще е в паундове или евро (незнам точно), а за тях ще е непосилно...
mellini
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 09 Сеп 2016, 21:11

Re: Въпрос за изплащане на кръвнина

Мнениеот ivan_lawyer » 10 Сеп 2016, 00:12

Не - кръвнината е в няма значение каква валута - тоест в момента тук искат за убит около 200 000 лева. Тоест - какво значение има валутата, тоест ако е тук в евро 100 000 евро ще е. Един вид - да не би Англия да присъди в повече. Това ли имате предвид. Дали - няма да е фантастично обезщетението.
Сега не мога да направя някакъв идеален анализ на законите но - ето какво пише в нашия кодекс - в Наказателния кодекс:

Чл. 4. (1) Наказателният кодекс се прилага към българските граждани и за извършените от тях престъпления в чужбина.

Тоест - съдията в Англия трябва да приложи нашите норми - един вид - това което ние сме приели за хуманно/достатъчно като наказание, като изчисляване на вината, като изобщо да се направи правосъдно. Това е записано така. Но явно се има предвид - ако сте някак избягали от Англия и тук все пак трябва да Ви съдят. Тоест - Вие сте в България но постъпва сведение, че сте направили нещо в Англия.


Има и втора алинея на чл. 4:

(2) (Изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г.) Гражданин на Република България не може да бъде предаден на друга държава или на международен съд за целите на наказателно преследване, освен ако това е предвидено в международен договор, ратифициран, обнародван и влязъл в сила за Република България.
Тук е някак така, че - един вид човекът се е укрил и прибрал.


По надолу има и други разпоредби, които дават обяснение, че който съд превари другия - тоест ако започне съдене в две страни - то ако единият съд завърши първи - другият трябва да вземе предвид. Примерно - английският почва да съди с обвинение 6 години, български съд също е започнал - но решаваме първи, че е 5 години, става така, че английският съд трябва да даде 5 години - защото българският съд вече е изправарил присъдата. Тоест - примерно ние съдим за 4 месеца, пък в Англия съдят за 5 месеца и който е по-бърз печели.


Сега за да не ви натоварвам само това да спомена:

Чл. 8. (1) (Предишен текст на чл. 8 - ДВ, бр. 33 от 2011 г., в сила от 27.05.2011 г.) Присъдата на чужд съд за престъпление, за което се прилага българският Наказателен кодекс, се взема предвид в случаите, установени с международно съглашение, в което участвува Република България.
(2) (Нова - ДВ, бр. 33 от 2011 г., в сила от 27.05.2011 г.) Влязла в сила присъда, постановена в друга държава - членка на Европейския съюз, за деяние, което съставлява престъпление по българския Наказателен кодекс, се взема предвид във всяко наказателно производство, което се провежда срещу същото лице в Република България.

Има въведени 3 термина - чужд съд - с който имаме международно съглашение, самият термин - международно съглашение, продължаваме нататък - държава - членка на Европейския съюз.

Сега Британия излезе от ЕС и става - чужд съд. Дали се запазват международните съглашения - не знам.


Тук е важно - дали да не се задейства български съд - който да даде по-малка присъда. Тоест - да се задейства и български съд. Един вид - да има два конкурентни съда. Става малко сложно.

Не искам да давам лоши съвети обаче, някак трябва да е около 5 години, с опция да си излезе по-скоро човека.

Това е текста по нашия кодекс ( така мисля аз):


Чл. 124. (1) Който причини другиму смърт по непредпазливост вследствие на умишлено нанесена телесна повреда, се наказва с лишаване от свобода от три до дванадесет години при тежка телесна повреда, от две до осем години при средна телесна повреда и до пет години при лека телесна повреда.
(2) (Нова - ДВ, бр. 95 от 1975 г., изм., бр. 28 от 1982 г., бр. 89 от 1986 г.) Ако деянието по предходната алинея е извършено в състояние на силно раздразнение, което е предизвикано от пострадалия с насилие, с тежка обида или клевета или с друго противозаконно действие, от което са настъпили или е било възможно да настъпят тежки последици за виновния или негови ближни, наказанието е: при тежка телесна повреда - лишаване от свобода до пет години; при средна телесна повреда - лишаване от свобода до три години; при лека телесна повреда - лишаване от свобода до две години.


После следва възможност за предварително освобождаване. Всеки човек ни е нужен, дори и тези, които са извършили най-тежко престъпление. Те са също близки на някой. Това е духовна празнина, знам че е цинично.

Моля Ви отидете до Министерство на правосъдието, старата сграда - на Славянска, не новата - на другата на Аксаков. Там има приемна, през скенера - обяснете на полицаите че имате задържан в Англия, така че да слезе служител отгоре - слизат, освен това има и регистратура. Другото място е Външно министерство - на шипченски проход, там също са любезни. Пак обяснете - пак слизат на приемната. Кажете, че търсите информация за случая, за правната работа и така.


В резюме - дали да се подаде в български съд също искане за осъждане, по този начин изпреварваме английският съд.
Но това да е сигурно - по пътя на събиране информация от Министерствата.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Въпрос за изплащане на кръвнина

Мнениеот mellini » 10 Сеп 2016, 21:01

Благодаря ви много за информацията и съвета! Още в понеделник ще отидем до Министерствата за съвет и консултация! Малко се обнадеждих, че може да има надежда в нашия случай и да помогнем колкото можем на братовчед ми!
mellini
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 09 Сеп 2016, 21:11

Re: Въпрос за изплащане на кръвнина

Мнениеот ivan_lawyer » 10 Сеп 2016, 21:17

Отидете и по двете министерства - като искайте лично слизане на служители.
В смисъл - кажете - може ли - ако не - по телефона.
Представете случая, леко така - все пак е българин в беда, да се регистрира поне случая. Ако изявяват нежелание за съдействие - ок.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Въпрос за изплащане на кръвнина

Мнениеот mellini » 13 Окт 2016, 22:12

Здравейте,
пиша отново с молба да ме насочите към добър криминален адвокат в София с който да се консултираме по случая с братовчед ми. Незнам към кой да се обърна, а неискам насляпо да избирам, неразбирам от право, нито сме се сблъсквали с подобно страшно нещо досега и няма кой да насочи към добър адвокат на който да се доверим за помощ и съдействие.
Необходим ни е добър криминален адвокат, който да е наясно и с европейското законодателство за да ни посъветва какво да правим!
Много моля за помощ!
mellini
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 09 Сеп 2016, 21:11


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot], Google Adsense [Bot] и 18 госта


cron