начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Давност - НК или ЗАНН?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Давност - НК или ЗАНН?

Мнениеот hellmad » 27 Окт 2016, 19:24

Здравейте,

темата сигурно е разглеждана и преди, но не успях да намеря нищо конкретно. Попаднах на няколко СР, но съдебната практика в тях е противоречива и не съм сигурен кой точно е верният отговор.

По същество казуса е следния: Извършено престъпление по чл. 343б, за което е наложено наказание "Пробация" за срок от десет месеца, и на осн. чл 37, т.7 - лишаване за 10 месеца. Не мисля, че е нужно да обяснявам кой какво е направил, ясни са нещата и както по-рано днес четох някъде - наказанието по 343 е като да изкараш грип, показно за нашите шофьори. Всъщност чета понеже една от курсовите ми работи е на тема: "Правната култура на българина", но да не се отклонявам от въпроса. Та...

Със споразумение с прокуратурата е наложено горното наказание. Присъдата влиза в сила на 24-то число (месец юли), като ГДИН започва налагането на пробационни мерки на 1-во число от следващият месец. При извършване на самото престъпно деяние, което е извършено някога началото на май, не е иззето СУМПС.

Сега - според НК изтърпяването на лишаване по смисъла на чл. 37, т.7 - срока на изтърпяване започва от датата на влизане на акта в сила - т.с. датата на одобряването на споразумението с прокуратурата. Според ЗДвП обаче това се случва с физическото отнемане на самото СУМПС. Същото обаче е загубено (или поне така е упоменато в последствие). Освен че не е представено при съставянето на АУАН, СУМПС е било изтекло при извършването на нарушението. Казвам го защото имаше някъде и хипотеза, че изтърпяването на въпросното лишаване се брои и тогава, когато същото е наложено и по административен ред/акт. Т.с - самото изтичане на валидността на документа е административна забрана за ползването му.

Наказанието в частта "Пробация" е изтърпяно, изпратен е протокол в прокуратурата и случая е приключен. Поради липсата на СУМПС-то обаче същото не е върнато. Освен едно обаждане от КАТ, друго действие не е имало. 20 месеца по-късно същият тоз престъпен индивид отива в КАТ да си преиздава книжката, обявява я за загубена/открадната, като ясно е посочено, че е загубена в деня на престъплението или преди това. И... когато новата книжка му е готова, от КАТ отказват да му я върнат, защото има да изтърпява наказание.

И така стигаме до въпроса: За привеждане изпълнението на това наказание с кои давностни срокове трябва да се съобрази наказващият орган - чл. 82, ал. 1, т. 5 от НК или чл. 82, ал. 1, т.б от ЗАНН.
Четох и двете хипотези, видях СР и в двете посоки. В случая лишаването от правоуправление не е ли административно наказание, и след като в ЗАНН има специална буква, в която ясно е обосновано това нарушение и давностни срокове, не трябва ли да се приложи именно той?

Т.с. - тя новоиздадената книжка е в КАТ така или иначе, но има ли смисъл да се обжалва евентуален ИАА с отказ същата да бъде върната, заради изтекла давност. То не е голяма драма, има още два месеца да престоява там, чисто хипотетично питам, така - докато чакам вечерята.

Поздрави,
А. Енчев

п.п. И както е модерно по социалните мрежи - "аз за един преател питам" ;)
hellmad
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 06 Окт 2013, 18:35

Re: Давност - НК или ЗАНН?

Мнениеот doc03 » 27 Окт 2016, 19:46

hellmad написа:... за което е наложено наказание "Пробация" за срок от десет месеца, и на осн. чл 37, т.7 от НК - лишаване за 10 месеца.
.......
И така стигаме до въпроса: За привеждане изпълнението на това наказание с кои давностни срокове трябва да се съобрази наказващият орган - чл. 82, ал. 1, т. 5 от НК или чл. 82, ал. 1, т.б от ЗАНН.

СУМПС не е отнето с НП. Наказанието е по НК, независимо от административният му "характер". Така мисля ...
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Давност - НК или ЗАНН?

Мнениеот hellmad » 27 Окт 2016, 20:00

Благодаря,

и на мен така ми се струва, само дето някъде четох и решения в другият смисъл, или просто така ми се иска.

То въпроса е принципен, защото дори да пуснем молба до директора на КАТ и да получим отказ, атакуването на този акт ще отнеме повече време, отколкото просто кротко да си изтърпи наказанието.
hellmad
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 06 Окт 2013, 18:35


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 37 госта


cron