начало
Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние

Условна присъда - свидетелство за съдимост.

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Условна присъда - свидетелство за съдимост.

Мнениеот chamsi » 27 Фев 2017, 08:57

Бях осъден за шофиране след употреба на алкохол. Присъдата е 3 месеца лишаване от свобода, заменено с 3 години изпитателен срок. Изпитателния срок изтече на 10-ти февруари тази година. Имам нужда от точен отговор, ще бъда ли реабилитиран по право и ако да, кога? Трябва ми свидетелство за съдимост, за работа с взривни материали, в което да пише НЕ ОСЪЖДАН. Ако не бъда реабилитиран по право, ви моля да ми кажете какъв е реда това да стане. Благодаря ви предварително!
chamsi
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 26 Окт 2016, 15:10

Re: Условна присъда - свидетелство за съдимост.

Мнениеот law_master » 27 Фев 2017, 20:32

Ще бъдеш реабилитиран по право, но в СС ще пише РЕАБИЛИТИРАН, защото за пълна реабилитация трябва да изтекат 2 години от изтичането на изпитателния срок. Виж чл. 88а НК
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Re: Условна присъда - свидетелство за съдимост.

Мнениеот ilian_todorov » 27 Фев 2017, 21:44

law_master написа:Ще бъдеш реабилитиран по право, но в СС ще пише РЕАБИЛИТИРАН, защото за пълна реабилитация трябва да изтекат 2 години от изтичането на изпитателния срок. Виж чл. 88а НК

Ако присъдата е три години условно с пет години изпитателен срок, колко време трябва да чака човекът по чл. 88а от НК, че да пише неосъждан? :?:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Условна присъда - свидетелство за съдимост.

Мнениеот law_master » 02 Мар 2017, 08:54

Написано е колко, ако можеш, прочети! Ако си юрист, в което силно се съмнявам, би трябвало да знаеш, че има два вида реабилитация и какви са разликите между тях!
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Re: Условна присъда - свидетелство за съдимост.

Мнениеот ilian_todorov » 03 Мар 2017, 16:17

law_master написа:Написано е колко, ако можеш, прочети! Ако си юрист, в което силно се съмнявам, би трябвало да знаеш, че има два вида реабилитация и какви са разликите между тях!

Не съм юрист, но правото ми е хоби.
Да, бива два вида - по право и съдебна реабилитация. В конкретният случай става въпрос за реабилитация по право, тъй като човекът не е бил никога друг път осъждан.
Според мен трябва да чака десет години след като изтече изпитателният срок, но предното ти мнение ме хвърли в размисъл.

Чл. 88а. (Нов - ДВ, бр. 28 от 1982 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 89 от 1986 г.) Когато от изтърпяването на наказанието е изтекъл срок, равен на този по чл. 82, ал. 1 и осъденият не е извършил ново умишлено престъпление от общ характер, за което се предвижда наказание лишаване от свобода, осъждането и последиците му се заличават независимо от предвиденото в друг закон или указ.
Чл. 82. (1) Наложеното наказание не се изпълнява, когато са изтекли:
1. (изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г.) двадесет години, ако наказанието е доживотен затвор без замяна или доживотен затвор;
2. петнадесет години, ако наказанието е лишаване от свобода повече от десет години;
3. десет години, ако наказанието е лишаване от свобода от три до десет години;
4. пет години, ако наказанието е лишаване от свобода по-малко от три години, и
5. две години за всички останали случаи.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Условна присъда - свидетелство за съдимост.

Мнениеот n0ex17 » 03 Мар 2017, 21:43

за да може да работи с такива материали трябва да няма и полицейски регистраця
n0ex17
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 20 Фев 2017, 21:23

Re: Условна присъда - свидетелство за съдимост.

Мнениеот svettoslav » 04 Мар 2017, 00:45

n0ex17 написа:за да може да работи с такива материали трябва да няма и полицейски регистраця


Това го решава работодателя.
Тия "регистрации "си стоят вовеки Веков. Няма такова нещо. Освен ако иде реч за МО, МВР, където служебно си правят справка и такава една регистрация (не каква да е, а такава, почиваща на осъждане все пак )може да бъде взета предвид субективно. И макар да няма правна пречка, да не го вземат.

По въпроса иначе.
Не съм съгласен с Law master, че в св. съдимост ще пише "реабилитиран". Пише си неосъждан! Ще пише "осъждан" само ако св. съдимост е за работа, за която изрично в закон или указ се изисква пълна реабилитация (ЗМВР, ЗСВ, ЗННД и някои други ).
Тогава вече се чака по - дългия срок.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Условна присъда - свидетелство за съдимост.

Мнениеот svettoslav » 04 Мар 2017, 00:49

ilian_todorov написа:Не съм юрист, но правото ми е хоби.


Добре, че медицината не ти е хоби.

Пет години след изп. срок настъпва пълната реабилитация, къде ги сметна тези 10?
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Условна присъда - свидетелство за съдимост.

Мнениеот law_master » 04 Мар 2017, 12:17

svettoslav написа:
По въпроса иначе.
Не съм съгласен с Law master, че в св. съдимост ще пише "реабилитиран". Пише си неосъждан! Ще пише "осъждан" само ако св. съдимост е за работа, за която изрично в закон или указ се изисква пълна реабилитация (ЗМВР, ЗСВ, ЗННД и някои други ).
Тогава вече се чака по - дългия срок.


Това имах предвид и аз, досега не съм попадал на такова СС и не знам как точно го отразяват, но именно, когато специален закон го изисква, ще излезе осъждането, преди да е настъпил срока за пълна реабилитация. :)
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Re: Условна присъда - свидетелство за съдимост.

Мнениеот n0ex17 » 04 Мар 2017, 20:24

svettoslav написа:
n0ex17 написа:за да може да работи с такива материали трябва да няма и полицейски регистраця


Това го решава работодателя.
Тия "регистрации "си стоят вовеки Веков. Няма такова нещо. Освен ако иде реч за МО, МВР, където служебно си правят справка и такава една регистрация (не каква да е, а такава, почиваща на осъждане все пак )може да бъде взета предвид субективно. И макар да няма правна пречка, да не го вземат.

По въпроса иначе.
Не съм съгласен с Law master, че в св. съдимост ще пише "реабилитиран". Пише си неосъждан! Ще пише "осъждан" само ако св. съдимост е за работа, за която изрично в закон или указ се изисква пълна реабилитация (ЗМВР, ЗСВ, ЗННД и някои други ).
Тогава вече се чака по - дългия срок.


ТАКА това го решава КОС към Мвр и трябва да нямаш Полицейски регистраця(за работа с взривни ). Не знам дали може да се снеме след условна присъда. Ако знаеш дали може, ако да как и при какви условия кажи ?
n0ex17
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 20 Фев 2017, 21:23

Re: Условна присъда - свидетелство за съдимост.

Мнениеот kpts_ » 04 Мар 2017, 21:00

n0ex17 написа:...ТАКА това го решава КОС към Мвр и трябва да нямаш Полицейски регистраця(за работа с взривни ). Не знам дали може да се снеме след условна присъда. Ако знаеш дали може, ако да как и при какви условия кажи ?

Зависи за какво престъпление е условната.
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Условна присъда - свидетелство за съдимост.

Мнениеот n0ex17 » 04 Мар 2017, 23:39

Примерно по чл.343б и 354а за притежание малознчиимо и употреба при шофиране на Нв или при алкохол и шофираненад 1'2
n0ex17
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 20 Фев 2017, 21:23

Re: Условна присъда - свидетелство за съдимост.

Мнениеот kpts_ » 05 Мар 2017, 13:48

Няма възможност за снемане.
Само при неумишлено престъпление би се получило, но тогава едва ли ще има регистрация.
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Условна присъда - свидетелство за съдимост.

Мнениеот ilian_todorov » 05 Мар 2017, 23:04

svettoslav написа:
ilian_todorov написа:Не съм юрист, но правото ми е хоби.


Пет години след изп. срок настъпва пълната реабилитация, къде ги сметна тези 10?


Ами погледни какво пише в НК - десет години. Става въпрос за тригодишна условна присъда.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Условна присъда - свидетелство за съдимост.

Мнениеот svettoslav » 06 Мар 2017, 00:26

ilian_todorov написа:
svettoslav написа:
ilian_todorov написа:Не съм юрист, но правото ми е хоби.


Пет години след изп. срок настъпва пълната реабилитация, къде ги сметна тези 10?


Ами погледни какво пише в НК - десет години. Става въпрос за тригодишна условна присъда.


Къде става въпрос?

Аз отговарям на въпроса на питащия . Там са три месеца.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Условна присъда - свидетелство за съдимост.

Мнениеот ilian_todorov » 06 Мар 2017, 00:37

[quote] Къде става въпрос?

Аз отговарям на въпроса на питащия . Там са три месеца. [quote]

Погледни първото ми мнение по темата. Питал съм за тригодишна условна присъда, защото питания твърдеше, че трябва да се чака само две години за тримесечна условна присъда, а това не е вярно. Срокът е пет години, както ти сам си написал.
Последна промяна ilian_todorov на 06 Мар 2017, 00:51, променена общо 1 път
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Условна присъда - свидетелство за съдимост.

Мнениеот ilian_todorov » 06 Мар 2017, 00:49

kpts_ написа:Няма възможност за снемане.
Само при неумишлено престъпление би се получило, но тогава едва ли ще има регистрация.

Айде бе, няма възможност за снемане!? Имах три и ми ги махнаха, а бяха за умишлени престъпления. Получих писмо от министъра на вътрешните работи. :idea:

(6) Полицейската регистрация се снема въз основа на писмена заповед на администратора на лични данни или на оправомощени от него длъжностни лица служебно или след писмено мотивирано искане на регистрирания, когато:
1. регистрацията е извършена в нарушение на закона;
2. наказателното производство е прекратено с изключение на случаите по чл. 24, ал. 3 от Наказателно-процесуалния кодекс;
3. наказателното производство е приключило с влязла в сила оправдателна присъда;
4. лицето е освободено от наказателна отговорност и му е наложено административно наказание;
5. лицето е починало, като в този случай искането може да бъде направено от неговите наследници.
(7) Редът за извършване и снемане на полицейската регистрация се определя с наредба на Министерския съвет.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Условна присъда - свидетелство за съдимост.

Мнениеот kpts_ » 06 Мар 2017, 09:56

С писмо не се снема полицейска регистрация.
Напиши ни на кое от посочените в ал. 6 основания ти снеха регистрациите.
Може би то т. 5. :P
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Условна присъда - свидетелство за съдимост.

Мнениеот ilian_todorov » 06 Мар 2017, 13:03

kpts_ написа:С писмо не се снема полицейска регистрация.
Напиши ни на кое от посочените в ал. 6 основания ти снеха регистрациите.
Може би то т. 5. :P

Получих писмо от министъра, че и трите полицейски регистрации са снети. Естествено преди това бях му написал молба. Чаках близо два месеца и пристигна писмото. :)

На основание т.2. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Условна присъда - свидетелство за съдимост.

Мнениеот svettoslav » 06 Мар 2017, 13:54

ilian_todorov написа:
kpts_ написа:С писмо не се снема полицейска регистрация.
Напиши ни на кое от посочените в ал. 6 основания ти снеха регистрациите.
Може би то т. 5. :P

Получих писмо от министъра, че и трите полицейски регистрации са снети. Естествено преди това бях му написал молба. Чаках близо два месеца и пристигна писмото. :)

На основание т.2. :idea:


То това изобщо не е въпрос.

Контекста на разговора е ясен. Става дума за осъдено лице. Не можеш и посмъртно да я махнеш.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Следваща

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron