начало

Прокуратурата огласи още документи от разследването на шпионския скандал Прокуратурата огласи още документи от разследването на шпионския скандал

чл. 78а от НК

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


чл. 78а от НК

Мнениеот randi_r » 08 Авг 2017, 12:09

Здравейте!
Моля да ми отговорите, ако делото е внесено в съда по чл. 78а от НК и съда наложи наказание от 1000-5000 лв, това означава ли, че лицето е ОСЪЖДАНО, т.е. в свидетелството за съдимост ще пише ли ОСЪЖДАН? Като чета текста на чл. 78а - Пълнолетно лице се ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност от съда..., си мисля, че не трябва да се счита за осъждано, на какво е осъдено и за какъв срок, щом само е глобено?
Предварително благодаря!
randi_r
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 14 Май 2013, 16:35

Re: чл. 78а от НК

Мнениеот kenjin » 09 Авг 2017, 10:06

Счита се за осъждано разбира се.
kenjin
Потребител
 
Мнения: 171
Регистриран на: 18 Дек 2013, 18:14

Re: чл. 78а от НК

Мнениеот ina53 » 09 Авг 2017, 11:50

Здравейте,
Тъй като осъждането по чл. 78а от НК е административно- наказателна отговорност, с налагане на административна глоба, то в свидетелство за съдимост не се отбелязва, че сте осъждан. Това е все едно, че сте заплатили глоба или фиш по наказателно постановление за извършено нарушение по Закон за движение по пътищата.
Но !!!! , когато държавните органи правят служебно справки за съдимостта, тогава в свидетелството за съдимост за пред тях ще излиза, че сте осъждан по чл. 78а от НК, т. е това би Ви попречило да ви назначат на държавна служба, ако кандидатствате за такава работа. Ако кандидатствате за работа в частния сектор няма да имате проблеми.
ina53
Младши потребител
 
Мнения: 34
Регистриран на: 25 Мар 2009, 18:09

Re: чл. 78а от НК

Мнениеот randi_r » 09 Авг 2017, 22:46

Здравейте!
Благодаря за отговора на ina53, но...нещо не ми стана много ясно! Хем не излиза в свидетелството за съдимост ОСЪЖДАН, хем...май е осъждан! Счита ли се, че има влязла в сила присъда за умишлено престъпление от общ характер? И има ли давност тази присъда, след колко време това вече няма да е осъждане? Ако има наложена глоба, това пречка ли ще е за разрешително за оръжие?
Дано ми отговорите, благодаря!
randi_r
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 14 Май 2013, 16:35

Re: чл. 78а от НК

Мнениеот ina53 » 11 Авг 2017, 17:23

1. Зависи кой ще поиска издаването на свидетелството за съдимост. Ако някоя държавна служба го изиска, най- грубо казано, то ще го получи по служебен път от Бюрото по съдимост и в него ще пише "Неосъждан", но ще е отразено Споразумението с прокуратурата и наложената глоба за сведение. Така ще се получи, ако кандидатствате за изкарване на разрешително за оръжие в някое РУП на МВР, т. е съответният служител ще види, че имате присъда, но сте освободен от наказателна отговорност с наложена глоба. Това не би трябвало да е пречка за издаването на разрешително, но в съвкупност с други факти се преценява от началника на съответното РУП.
Ако вие си го изкарате и в бланката, която се попълва, в графа "Да послужи пред...." пишете примерно: Банката, за кандидатстване за работа в частно дружество / с изключение на тези, които се занимават с охрана, защото при тях има разрешителен режим и правилата са строги/ и т. н., следователно в свидетелството за съдимост ще пише само "Неосъждан", без да е отразено споразумението с Прокуратурата.
2. Вие се считате за неосъждан. Просто Ви е наложена административно- наказателна глоба, която трябва да се заплати.
3. ЗАНН- Чл. 79. (1) Решенията на съда, с които са наложени глоби се изпълняват по реда за събиране на държавните вземания.Чл. 82. (1) Административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли:
а) две години, когато наложеното наказание е глоба
; (2) Давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо наказания за изпълнение на наказанието. След завършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност.
(3) Независимо от спирането или прекъсването на давността административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока по ал. 1.
(4) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г.) Разпоредбата на предходната алинея не се прилага по отношение на глобата, когато за събирането ? в срока по ал. 1 е образувано изпълнително производство. Това се отнася и за висящите дела, давността по които не е изтекла до влизането на тази алинея в сила.
ina53
Младши потребител
 
Мнения: 34
Регистриран на: 25 Мар 2009, 18:09

Re: чл. 78а от НК

Мнениеот svettoslav » 25 Сеп 2017, 23:16

ina53 написа:1. Зависи кой ще поиска издаването на свидетелството за съдимост. Ако някоя държавна служба го изиска, най- грубо казано, то ще го получи по служебен път от Бюрото по съдимост и в него ще пише "Неосъждан", но ще е отразено Споразумението с прокуратурата и наложената глоба за сведение. Така ще се получи, ако кандидатствате за изкарване на разрешително за оръжие в някое РУП на МВР, т. е съответният служител ще види, че имате присъда, но сте освободен от наказателна отговорност с наложена глоба. Това не би трябвало да е пречка за издаването на разрешително, но в съвкупност с други факти се преценява от началника на съответното РУП.
Ако вие си го изкарате и в бланката, която се попълва, в графа "Да послужи пред...." пишете примерно: Банката, за кандидатстване за работа в частно дружество / с изключение на тези, които се занимават с охрана, защото при тях има разрешителен режим и правилата са строги/ и т. н., следователно в свидетелството за съдимост ще пише само "Неосъждан", без да е отразено споразумението с Прокуратурата.
2. Вие се считате за неосъждан. Просто Ви е наложена административно- наказателна глоба, която трябва да се заплати.
3. ЗАНН- Чл. 79. (1) Решенията на съда, с които са наложени глоби се изпълняват по реда за събиране на държавните вземания.Чл. 82. (1) Административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли:
а) две години, когато наложеното наказание е глоба
; (2) Давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо наказания за изпълнение на наказанието. След завършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност.
(3) Независимо от спирането или прекъсването на давността административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока по ал. 1.
(4) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г.) Разпоредбата на предходната алинея не се прилага по отношение на глобата, когато за събирането ? в срока по ал. 1 е образувано изпълнително производство. Това се отнася и за висящите дела, давността по които не е изтекла до влизането на тази алинея в сила.


Много държавни служби,много чудо....

Осъждан в контекста на въпроса означава осъждан за престъпление с наложено наказание по НК.
Това е "осъждане".
Че то и по гражданскко дело си "осъждан" :lol:
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3894
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: чл. 78а от НК

Мнениеот svettoslav » 25 Сеп 2017, 23:23

Има и такива,виждал съм странни. Не може да се отразяват никакви споразумения.
Държавен орган не може така просто да изисква някакво свидетелство.
Малко служби са,които имат право.Те си изискват директно справка за съдимост.Което си е съвсем различен документ. Там си пише вече и реабилитациите,и тези по 78а и амнистирани ще излезнат сигурно. Това не означава ,че той е "осъждан". Пак си е неосъждан. Няма средно положение.

Ако ли пък някой специален закон предвижда пречка за заемане на длъжност предвид налагано наказание по 78а Нк,то и това ни най-малко значи че Х е "осъждан" по смисъла на НК. Пак си е неосъждан,но не може да работи в МВР и др. под.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3894
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron